dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Który kredyt lepszy

    Mam zamiar kredytować rozbudowę domu (50-100tys.zł) i zastanawiam się między kredytem złotówkowym lub w CHF i w którym banku.

  2. #2

    Domyślnie

    BPH w CHF - teraz tak % kredytów wzłotówkach idą w górę że szkoda pieniędzy na przepłacanie.
    Jest tu duzo wątków, poszukaj.
    Czas pokazuje że najlepiej wyszli na kredytach walutowych ci którzy wzięli jak wysoko waluty stały (wtedy kiedy wszsycy krzyczeli żeby nie brać w walutach) transze im poszły po wysokim kursie a zaczynają spłacać jak waluty tanieją

  3. #3

    Domyślnie

    Wziąłem kredyt 15 kwietnia, kiedy frank szwajcarski kosztował 3,10. Dziś kosztuje 2,88.
    Czyli pożyczyłem 95 tys. zł a mam do oddania 88 tys. zł,
    Lepper chwilowo przestał grozić, wygląda na to, że złotówka będzie się umacniać. Dlatego stres przed ryzykiem kursowym jakby mniejszy.
    Acha, w Multibanku na 3,20 proc. Niby wysoko, ale mieli najlepsze warunki przewalutowywania (na wypadek ryzyka kursowego ostrożny byłem). Rata w porównaniu do BPH wyższa o 8-9 zł miesięcznie. Dwa piwa przeboleję.

  4. #4

    Domyślnie

    No, nie ma sie co podniecać, ze kurs w ciagu miesieca obnizył sieo 20 gr, za kilka miesiecy, czy kilka lat moze być zupełnie inaczej.
    pozory mylą

  5. #5
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Wcześniej czy później i tak nas przewalutują na euro

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał caleb
    No, nie ma sie co podniecać, ze kurs w ciagu miesieca obnizył sieo 20 gr, za kilka miesiecy, czy kilka lat moze być zupełnie inaczej.
    To się nazywa właśnie ryzyko kursowe

  7. #7

    Domyślnie

    W obecnych warunkach i podejsciu bankow do klienta KAZDY kredyt to ZLODZIEJSTWO - tak zadajac takie pytanie trzeba odpowiedziec po prostu - ten kredyt jest dobry ktory bank zechce ci go udzielic - roznice sa bardzo male i nie da sie przewidziec co bedzie za 5-10 lat, bo kredytow na budowe nie bierze sie na rok a wiec teraz super oferta a za 5 lat oakzuje sie zze bank stal sie jeszcze bardziej pazerny i chce wiecej zarobic wiec podnosi sobie do woli swoja marze ... ale to juz wrozenie z kawy

  8. #8
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    O ile dobrze rozumuje, kredyt bierze się albo na % stały albo zmienny, procent stały - wiadomo, procent zmienny - dla tych co lubia ryzyko..

    I wedle posiadanej przeze mnie wiedzy nie ma mołziwości zmiany oprocentowania na większe jeśli zdecydowalismy sie na kredyt o stałym % obowiązującyw chwili podpisywania umowy..

    Takze ryzyka nie ma, więcej niż planowalismy zapłacić nie powinniśmy..

  9. #9

    Domyślnie

    mariusz - tak ale bank ci da na % stały tylko jeśli to oprocentowanie będzie dużo większe
    przykład
    ja biorę 240 tys
    w PLN rata mi wyszła 1500 zł
    w CHF 1100 (to było w czerwcu)
    teraz po podwyżkach rata w PLN będzie ok 1600 a jak jeszcze podwyższą stopy to rata będzie nawet 1700
    w CHF rata będzie niższa - szacuję ok 1000 różnica 700 zł CO MIESIĄC
    700 razy 12 = 8400 rocznie - tyle przepłacam biorąc w PLN, w tym roku,
    więc wolę podjąć to ryzyko kursowe
    Żeby franek był taki wysoki jak PLN to musiałby kosztować 4 zł

    nie bierz stałego - bo np za parę lat stopy mogą znowu spadać - i co wtedy?
    jak teraz bierzesz kredyt to weź w CHF - LIBOR tak nie idzie w górę jak WIBOR albo poczekaj
    nie słuchaj tego co inni mówią tylko zawsze licz sam
    jak na razie to na kredytach walutowych stracili tylko ci co spłacali wcześniej jak był bardzo wysoki kurs a kredyt bierzesz na wiele lat - w ciągu tych wszystkich lat na pewno waluty bardziej się suma sumarum opłacają
    Złotówek za kuilka lat nie będzie
    CHF to bardzo stabilna waluta, na rynkach miedzynarodowych

  10. #10

    Domyślnie

    Jedyny kredyt na budowe domu na staly % to tzw kredyt Pola a do atrakcyjnych on nie nalezy w ogole z reszta wystarczy zobaczyc ile osob go wzielo chyba 46 w calym kraju.

  11. #11

    Domyślnie Re: Który kredyt lepszy

    Dzięki za interesujące porady.
    Jednak zdecyduję się chyba na kredyt złotówkowy. Czytałem o ostatnio uchwalonej dopłacie odsetkowej do kredytów złotówkowych niwelującej wahania stóp procentowych. Dodatkowo podobno przy wejściu do strefy EURO najlepiej mieć kredyt w słabej walucie czyli albo w złotówkach albo w USD.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar markus_gdynia
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    3.534

    Domyślnie

    Wbrew pozorom rynek bankowy w Polsce /powoli bo powoli, ale jednak/ cywilizuje się coraz bardziej i za kilka lat będziemy mieli takie same oferty jakie w tej chwili można spotkać w Anglii czy Niemczech, gdzie banki podbierają sobie klientów z kredytami hipotecznymi oferując dla przechodzących lepsze warunki niz mieli u konkurencji.

  13. #13

    Domyślnie Re: Który kredyt lepszy

    Cytat Napisał budek
    Dzięki za interesujące porady.
    Jednak zdecyduję się chyba na kredyt złotówkowy. Czytałem o ostatnio uchwalonej dopłacie odsetkowej do kredytów złotówkowych niwelującej wahania stóp procentowych. Dodatkowo podobno przy wejściu do strefy EURO najlepiej mieć kredyt w słabej walucie czyli albo w złotówkach albo w USD.
    człowieku,
    policz to sobie
    przecież to ewidentna strata! kredyty biorą ludzie którzy nie mają gotówki a nie którzy lubią kasę tracić
    to tak jakbyś coś kupował drogo i sprzedawał tanio
    kredyty się bierze w mocnej walucie a nie w słabej
    a co do dopłat państwa - nawet jeśli państwo będzie to zwracać - czy nie bardziej się opłaca wejść w tzw układ z wykonawcą - on kupuje materiały, puszcza przez firmę wystawia fakturę na 7% VAT a tymi 15% dzielicie się na pół?
    Ja tak policzyłam i wyszło że zyskam mniej więcej tyle samo co na dopłatach państwa (max 20 tys) a nie będę na to latami czekać

    kredyty będą przeliczane po kursie z momentu przejścia do strefy euro - nikt nie wie jaki on będzie

    na razie przez te parę lat mocno stracisz - w zależności od kwoty od kilku do kilkunastu a nawet więcej tysięcy PLN jeśli weźmiesz w dolarach albo PLN!
    nie słuchaj tego co mówią inni tylko sam licz - jeśli np. dostaniesz dobrą ofertę w PLN (dobre stałe%, gwarantowane np przez rok czy dwa żeby się zabezpieczyć przed wzrostem stóp procentowych) to weź w PLN - jak nie, to w walutach
    ale nie w dolarach teraz!

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Robert4444

    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał BK
    przykład
    ja biorę 240 tys
    w PLN rata mi wyszła 1500 zł
    w CHF 1100 (to było w czerwcu)
    teraz po podwyżkach rata w PLN będzie ok 1600 a jak jeszcze podwyższą stopy to rata będzie nawet 1700
    w CHF rata będzie niższa - szacuję ok 1000 różnica 700 zł CO MIESIĄC
    700 razy 12 = 8400 rocznie - tyle przepłacam biorąc w PLN, w tym roku,
    więc wolę podjąć to ryzyko kursowe
    Żeby franek był taki wysoki jak PLN to musiałby kosztować 4 zł
    Zaciągając kredyt w walucie obcej - np. w CHF można obniżyć ryzyko kursowe. Korzystając z przykładu BK:
    - kredyt 240.000
    - rata w PLN: 1500 zł
    - rata w CHF: 1100 zł
    - różnica w wysokości rat: 1500 – 1100 = 400 zł
    Możliwe rozwiązania:
    1. Bierzemy kredyt w PLN i płacimy 1500 zł miesięcznie.
    2. Bierzemy kredyt w CHF i płacimy 1100 zł miesięcznie.
    3. Bierzemy kredyt w CHF i płacimy 1100 zł miesięcznie. Różnicę w wysokości rat kredytu złotówkowego CHF (1500 zł -1100 zł = 400 zł) inwestujemy w jakieś bezpieczne instrumenty finansowe – np. fundusz. Jeśli kurs wzrośnie taki instrument pozwoli na obniżenie ryzyka walutowego. Jeśli nie wzrośnie jesteśmy bogatsi o inwestycję. Tu może pomóc np. Expander – www.expander.pl .

  15. #15

    Domyślnie

    Dobre wieści - nie będę brał kredytu - dostałem podwyżkę . bla bla bla - ale stóp procentowych

  16. #16

    Domyślnie

    ale ostatnia podwyżka nie dotyczy walutowych - waluty rządzą się innymi stopami

  17. #17

    Domyślnie

    najlepsza waluta do wzięcia kredytu na dzień dzisiejszy to tylko euro. W żadnym wypadku nie bierz w dolarach. W tej chwili dolar jest słaby i na pewno w ciągu najbliższych kilku lat się wzmocni.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony