dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 122 z 147
Pokaż wyniki od 2.421 do 2.440 z 2933
  1. #2421
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    miszakai

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    1

    Domyślnie War .zabudowy a zmiana właściciela

    Witam,
    Mam kilka pytań związanych z działką, którą planuję kupić:

    Działka (nie ma PZP) ma wydane war. zabudowy na właściciela (zgoda na jeden duży - max. 450 m 2 budynek). Ma dostęp do drogi publ., natomiast nie ma spełnionego war. dobrego sąsiedztwa(włąsciciel uzyskał war. zabudowy bo miał dużo ziemi - powyżej średniej w gminie...I teraz:
    - czy decyzja przejdzie na mnie jako nabywcę(niejestem rolnikiem i nie mam w gminie ziemi)?
    - czy jeśli wystąpię o zmianę war. zabudowy bo chciałabym mniejszy dom, budynek garażowo-gosp. wolnostojący i np. 5 małych domków to mam szansę je uzyskac? Abstrahując od tego, ze np. moge nie dostać na te domki ale chodzi mi o to, czy ja, nie mając hektarów w gminie jeśli wystąpię o nową decyzję to jej nie dostanę, bo jako os. fizyczne bez ziemi w gminie nie spełniam war. o sąsiedztwie?...

    I kolejne pytania: czy , jeśli jednak dec. nie zmienię ale przejmę to chcąc postawić małe domki (garaż wtedy chyba tylko w bryle budynku )bez pozwolenia ale na zgłoszenie to:
    - do 35m2 tylko po uprzednim wybud. dużego domu bo jako uzup. zabudowy siedliskowej czy mogę też przed?I czy z art. 29 1.1) tylko jeden taki można stawiać czy więcej?A jak więcej to czy jednym zgłoszeniem?
    - jeśli 25 m2 to mogę od razu zgłosić 5 czy odbiorą to jako podejrzane(teoretycznie 2 na każde 500m2 ale działka ma ok. 2ha a ja chcę 5 max(mniejszy dom - łatwiej ogrzać a domki dla gości i rodziny)

    z góry dziękuję za odpowiedź.

  2. #2422
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    nofy

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam!
    Jestem "nowy" na forum i w tym temacie więc proszę o wyrozumiałość.
    Mam mianowicie taki problem i szukam jakiegoś rozwiązania:
    Jestem zainteresowany "pozyskaniem" działki od swego wujka w celu późniejszej budowy domu ale sytuacja nie jest taka prosta mianowicie:
    - grunt należał kiedyś do babci, babcia przepisała wszystko na wujka po zrzeczeniu się wszystkich spadkobierców (m.in. mojego ojca).
    - dla zainteresowanych i dla ułatwienia chodzi o działkę 321 w Bełżycach woj. Lubelskie (na geoportal.gov.pl znalazłem) współrzędne N= 51*10'8,3''; E=22*15'8''.
    - całość ziemi jest podzielona na 3 działki, na jednej stoi dom wujka działka nr 320/2, druga jest użytkowana rolniczo (320/1), a na trzeciej stoi dom wraz z zabudowaniami gospodarczymi mojej babci 321.
    - mi chodziłoby o działkę 321 i tam ewentualnie po śmierci babci o budowę domu, z tym, że dzisiaj byłem w gminie i według planu zagospodarowania przestrzennego ten teren nie jest przeznaczony pod zabudowę a do tego jest oznaczony symbolem NO i uzyskałem informację, że gdzieś w środku działki 320/1 jest planowana przepompownia ścieków?????
    - teraz moje pytanie czy można coś z tym "fantem" zrobić aby tam w przyszłości można było dom zbudować? Czy coś by dało gdyby wystąpić o przekształcenie działki na budowlaną? i czy w przyszłości byłaby możliwość podziału tej działki (321) na dwie żeby i mój brat "dostał" połowę i mógł się budować?
    Proszę o poradę jakie kroki można podjąć w tej sprawie, dodam, że jak ktoś zauważył to dla działek przy samej drodze czyli np. 439, 449, 451 jest przeznaczenie pod zabudowę jednorodzinną i zagrodową, tak samo jak w przypadku działek położonych przy drodze na północ czyli 320/2, 317, 318, 316. a dla tych "babcinych" pan powiedział, że można składać wniosek do burmistrza o przekształcenie ale nie wiadomo jak zostanie rozpatrzony i pewnie około roku trzeba czekać bo trzeba poczekać aż zbiorą kilka wniosków i dopiero rozpatrują.... (czy tak mogą??).
    Pozdrawiam i jeszcze raz proszę o wyrozumiałość po prostu zależy mi na tej działce bo przepiękna okolica (rzeka, ryby, ptaki, zwierzęta) i prawie za darmo a bardzo dobre połączenie do Lublina i do instytucji publicznych...

  3. #2423

    Domyślnie warunki zabudowy

    witam,

    Krotki opis mojej sytuacji, brak planu zagospodarowania, dzialka rolna , spelnione wszystke warunki procz dobrego sasiedztwa. Dzialki wokol mojej w tym roku uzyskaly warunki zabudowy (min dzialki wyznaczone przez urbaniste w obszarze analizowanym).Niestety wlascicielom tych dzilek nie jest tak spieszno do budowy domu jak nam. Pytanie czy na podstawie wydanych dla sasiadow wz moge uzyskac wz dla mojej dzialki?

  4. #2424

  5. #2425
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    adamos10

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    8

    Domyślnie

    witam,
    zbieram wszelkie potrzebne papierki do WZ i mam takie pytania:

    1. czy na działce rolnej 1000 m2 mogę się starać o WZ dla dwóch budynków jednorodzinnych wolnostojących czy raczej tylko jeden budynek? (pan w gminie stwierdził, że jeśli już to on by się starał o bliźniak ale nie uzasadnił dlaczego stwierdził że 500 m2 na dom to za mało ale on nie podejmuje decyzji itd. )

    2. Przez środek działki biegnie dren zbiorczy na głębokości ok.1m i o średnicy chyba 50cm i pytanie czy do WZ muszę ten dren jakoś uwidocznić na mapie tzn wrysować go, pobrałem już mapy do WZ ale ten dren nie jest tam zaznaczony,
    i czy są jakieś odległości które muszę zachować od tego drenu przy planowaniu budynku? nie wiem np. 1m i bliżej nie można, jest gdzieś to opisane?

    3. chcę dwa budynki jeden za drugim i na działce drogę dojazdową czy ta droga musi być w jakiejś odległości konkretnej od miedzy? jeśli tak to min. ile?
    dziekuje i pozdrawiam

  6. #2426
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    misiek1979

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    34
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Witam

    Nie wiem czy w dobrym dziale pisze jeśli nie to proszę moderatorów o przeniesienie tematu.
    W dniu dzisiejszym po 4 latach walki z U.G odebrałem warunki zabudowy ale gmina wpisała w nie taki o to punkt co to znaczy i jakie są konsekwencje w późniejszym terminie i czy opłaca mi się odwoływać do SKO
    "nieruchomość jest w zasięgu projektowanego wariantu 3 autostrady A2, w przypadku wyboru wariantu 3 autostrady A2 Inwestor Świadomie akceptuje uciążliwość (hałas, wibracje, zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego) powodowane ruchem kołowym, ewentualne wykonanie dodatkowych zabezpieczeń ekologicznych i akustycznych należeć będzie do wnioskodawcy"

    A i jeszcze jedno dojazd do działki jest od drogi gminnej.

  7. #2427
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Gegol23

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam,

    Posiadam działkę przemysłową. Nie ma opcji na zmianę MPZP , a chcę na tej działce jeszcze w tym roku wznieść jakiekolwiek mury (docelowo ma to być budynek usługowy, o dość sporych rozmiarach). Czy jest taka opcja, abym początkowo zrobił projekt, na budynek w którym chce produkować (przmysł - np, produkcja kostki brukowej, obuwia, cokolwiek) oddał bym budynek, a potem bym go wykorzystał do zupełnie czegoś innego, np do działalności usługowej??

  8. #2428
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar atika
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Poznań i okolice
    Posty
    2.535

    Domyślnie

    Witam i proszę o pomoc.

    Jeśli w warunkach zabudowy mam zapis:
    - ilość kondygnacji naziemnych: 1-2 w tym poddasze

    czy mogę postawić:
    1. dom parterowy ?? lub
    2. dom taki jak ten w linku: http://www.mtmstyl.com.pl/projekty/b...?id=552&ver=CE ??



    Chcemy sie bronić przed typowym poddaszem - mąż nie chce skosów...

    I jaką wysokość oznacza zapis (prosze o łopatologiczne - najlepiej graficzne wytlumaczenie o jaką wysokość chodzi) :
    - wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, attyk, spodu gzymsów lub okapów głównego dachu budynków: 3,0-5,0m od średniego poziomu terenu przed głównym wejściem.

    Bardzo proszę o odpowiedź.

  9. #2429
    Flawia
    Guest
    Flawia

    Domyślnie

    atika, możesz postawić dom parterowy, ale nie zawadzi się upewnić w gminie lub u autora projektu decyzji o w.z., wysokość mierzysz do pierwszego poziomego elementu wystającego przed lico elewacji, zazwyczaj... ale jak dach ma mocny skos i zasłania część elewacji to czasami takie elewacje mogą podejrzanie wyglądać. Szczególnie jest to trudne przy zbyt precyzyjnie podanej wysokości elewacji, ale u was są duże widełki więc projektant powinien się zmieścić. Oczywiście lepiej nie próbować robić sztuczny gzyms np w połowie okien górnej kondygnacji... (jesli nad gzymsem nie zacznie sie spadzisty dach)
    gegol23, a masz dokładny wypis z Planu na swoją działkę? Zazwyczaj usługi są możliwe od razu na terenie przemysłowym, to wcale nie musi być produkcja. Zależy jak dokładnie brzmi zapis w Planie u Ciebie.
    misiek1979: to TYLKO decyzja o warunkach zabudowy dotycząca Ciebie, nie autostrady. Ciesz się i szybko buduj to co chcesz i uważnie śledź sprawy wyboru wariantu autostrady i wtedy protestuj gdy przyjdzie odpowiedni moment. A teraz to chyba chcesz budować dom . No chyba że nie chcesz bojąc się że jednak zostanie przegłosowany wariant kolo Ciebie.... i wcale nie wierzę że ekrany akustyczne będą na Twój koszt, bo to nie Ty emitujesz hałas...

  10. #2430
    Flawia
    Guest
    Flawia

    Domyślnie

    lucia22, wedle mojej wiedzy nie możesz. Warunki zabudowy to tylko odpowiedź na pytanie czyjeś, ten ktoś nawet nie musi być właścicielem terenu żeby ubiegać się o warunki zabudowy. Wniosek oczywiście możesz złożyć i może urbanista wyznaczy Ci tak wielki obszar analizowany, że sięgnie on tej zabudowy, która była podstawą warunków zabudowy Twoich sąsiadów... Jest mnóstwo wyroków sądu o tym, że działka z zabudową istniejącą nie musi przylegać do Ciebie bezpośrednio a obszar analizowany może być większy od minimum.

  11. #2431
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Gegol23

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    7

    Domyślnie

    Flawia,

    Plan zagospodarowania przestrzennego danej gminy, przeczytałem kilka razy. Odnośnie działki przemysłowej znalazłem bardzo interesujący zapis:

    ""Dopuszcza się zmianę sposobu użytkowania istniejących obiektów usługowych, przemysłowych, bez potrzeby dokonywania zmiany Planu, pod warunkiem iż nowa ich funkcja nie pogorszy stanu środowiska i nie będzie kolidować z sąsiadującą zabudową istniejącą i projektowaną."
    W okolicy nie ma żadnych zabudować
    Poza tym jak wiadomo, o działalności uciążliwej ( a takiej nie planuje i o ochronie środowiska jest pełno. Poza tym nie jest nawet wyszczególnione żadne ograniczenie w budownictwie, czyli tak jakby mogę budować, oby tylko zostawić 40% terenów biologicznie czynnych

  12. #2432
    Flawia
    Guest
    Flawia

    Domyślnie

    no ale TU nie podałeś jaką dokładniemasz funkcję na swojej działce, pustej, jeśli dobrze rozumiem... Teren UP ? a co w tekście? Mam teraz taką nieco podobną sprawę, że Plan Miejscowy dopuszczał dalszą eksploatację kotłów na paliwo stale w domach istniejących, a w projektowanych domach nie było żadnej szansy na takie kotły... więc udawanie że zmieniasz nowy istniejący dom raczej ci się nie uda.

  13. #2433
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar atika
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Poznań i okolice
    Posty
    2.535

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.

    Proszę jeszcze o wskazówki dotyczące dalszej części pytania a mianowicie tej części o:

    2. dom taki jak ten w linku: http://www.mtmstyl.com.pl/projekty/b...?id=552&ver=CE

    Oczywiście chodzi mi o 1 część bliźniaka.

    Będę wdzięczna za odpowiedź.

  14. #2434

    Domyślnie

    Witam, atika moim zdaniem nie możesz takiego domu jak w linku on ma 2 pełne kondygnacje a z zapisów w-z wynika parter + poddasze.

  15. #2435
    Flawia
    Guest
    Flawia

    Domyślnie

    z tego co podała atika nie wynika że tylko parter + poddasze, (wynika tylko że nie przejdzie numer z dwoma piętrami + poddasze) przydałby się skan tych warunków zabudowy. Jeśli dopuszczają płaski, to można mieć dwukondygnacyjny dom który wcale nie ma poddasza. ale może też są inne kruczki w tej decyzji,chociażby wysokość elewacji,zazwyczaj ona utrudnia zrobienie pełnych dwóch pięter...Decyzja o warunkach zabudowy jest przygotowana na podstawie tego, co niby w sąsiedztwie jest. Ale też często zawiera głównie nieaktualne już życzenia Inwestora, który nieszczęśliwie ubiegał się o decyzję o w.z. przed wybraniem projektu. Decyzję można zmienić, nie ma tylko gwarancji, jak bardzo można ją zmienić... Dlatego jeszcze raz namawiam po ostatecznym wybraniu projektu przespacerować się z decyzją do gminy i razem z urzędnikiem sprawdzić czy wedle tej decyzji da się zbudować lub który paragraf trzeba by zmienić i niepewność trwa troszkę dłużej, aż do projektu zmiany decyzji...

  16. #2436

    Domyślnie

    moim zdaniem jasno wynika, że budynek może mieć maksymalnie parter + poddasze i nie ma opcji na 2-pełne kondygnacje tym bardziej na 2 pełne + poddasze
    Jeśli w warunkach zabudowy mam zapis:
    - ilość kondygnacji naziemnych: 1-2 w tym poddasze
    tzn. ze można zbudować budynek jedno lub 2 kondygnacyjny przy czym przy 2-ch kondygnacjach musi być poddasze i stanowi o tym zapis "w tym" innymi słowy poddasze zawiera się w tych 2-ch.
    Przypomnieć należy, że poddasze to kondygnacja więc jak by Pani zbudowała 2 pełne kondygnacje + poddasze to by było defacto 3 kondygnacje. Również nie można budować pełnych 2-ch skoro "w tym" w tych 2-ch ma być poddasze które jest kondygnacją. Tym samym, z zapisów jasno wynika 1 pełna (bo można mniej) lub 1 pełna + poddasze.

  17. #2437
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar atika
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Poznań i okolice
    Posty
    2.535

    Domyślnie

    To dla uściślenia podaję to co jest w WZ oraz dodatkowo to co jest podane w analizie cech zabudowy i zagospodarowania terenu.

    Działka 998m2 wymiary front 25xprawie40.

    WZ:
    1. Max. łączna powierzchnia nowej zabudowy 23% (czyli 229,54m2 - dom Largo - pow. zabudowy 163,20 - czyli tu ok.)

    2. minimalna powierzchnia terenu czynnego biologicznie - 60% - tu też ok.

    3. Szerokość elewacji frontowych: 18m z tolerancją do 20% - projekt largo - szer. elew. 15,65 - czyli ok.

    4. Ilość kondygnacji naziemnych: 1-2 w tym poddasze - i tu problem ???

    5. maksymalna wysokość poziomu parterów: 60cm od poziomu terenu przed głównym wejściem - tu pewnie bez problemu.

    6. wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, attyk, spodu gzymsów lub okapów głównego dachu budynków: 3-5m od średniego poziomu terenu przed głównym wejściem - tu nie wiem ???? prosze o pomoc.

    7. maksymalna wysokość kalenicy: 11,5m od średniego poziomu terenu przed głównym wejściem - largo 8,7m - więc ok.

    8. geometria dachów: dach skośny o nachyleniu 20-45st. dwu lub wielospadowy z główną kalenicą usytuowaną dowolnie względem ulicy, z wszystkimi głównymi połaciami o jednakowym nachyleniu, pokrycie dachówka lub dachówkopodobne - largo - nach. dachu 25st. czterospadowy, jednakowe nachylenie - czyli wszystko ok.

    To tyle dalej już o ogrodzeniu więc z WZ to wszystko.

    A teraz o tym co jest w analizie.

    1. wskażnik wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działek od 14,5 do 35,7%
    2. średnia szer. elewacji frontowych ok. 18m.
    3. średnia wys. górnej krawędzi elewacji frontowej, gzymsów, attyk, spodu okapów głównych dachów - 3-6,5m
    4. geometria dachów: skośne, płaskie.


    Tak to wygląda.
    Proszę o pomoc czy przy tych WZ da sie postawić Largo ??

    Skosy na poddaszu to coś czego chcielibyśmy uniknąć i mamy nadzieję że się da.

    Chcielibyśmy - przede wszystkim parterówkę - ale tu problemem jest % zabudowy. W WZ określone jest 23% - nam potrzebne by było 30%.
    Z "analizy" jest podane że w okolicy są % zabudowy od 14,5 do 35,7%.
    Jak myślicie - może prościej uzyskać podwyższenie % zabudowy (skoro mieści się nasze 30% w tych widełkach z analizy" niż zmiana WZ co do tego piętrowego domu??

    Mam nadzieję ze w miarę jasno to napisałam i że da sie z tego coś wywnioskować

  18. #2438
    Flawia
    Guest
    Flawia

    Domyślnie

    To teraz spytaj handlarzy projektem Largo, jaka jest wysokość elewacji projektu, bo chyba jest większa niż pozwala Twoja dec. Ta decyzja nie zakazuje mieć bardzo wysokie ścianki kolankowe i dach pulpitowy, nie uważam żeby wynikał z niej obowiązek formowania ostatniej kondygnacji jako poddasze. Zresztą ona zawsze jest poddaszem, nie musi mieć skosów. Skos wychodzi sam jako wypadkowa wysokości elewacji, kąta dachu i wysokości całkowitej domu... zawsze zalecam przespacerowanie się do urzędu, bo urzędnik może mieć inne poglądy niż najmądrzejsi profesorowie... Co do ścianek kolankowych to gdy robiłam decyzje o warunkach zabudowy to specjalnie nakazywaliśmy niskie ścianki kolankowe aby zapobiec zwykłym domom dwupiętrowym, w ten sposób to regulowaliśmy...

  19. #2439
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar atika
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Poznań i okolice
    Posty
    2.535

    Domyślnie

    Cytat Napisał Flawia Zobacz post
    To teraz spytaj handlarzy projektem Largo, jaka jest wysokość elewacji projektu, bo chyba jest większa niż pozwala Twoja dec. ...
    To na pewno będzie wyższa. Jeśli w WZ jest podane 3-5m to raczej sie nie wmieszczę w widełkach, bo pomieszczenia musiałyby mieć jakieś 2,4m.

    Bardzo dziękuję za pomoc i odpowiedzi i jeszcze pomęczę o ostatnią sprawę.

    Łatwiej będzie uzyskać zwiększenie % zabudowy (z tych 23 na 30%) czy zmienić tą wysokość i "poddasze na piętro" ??
    Tak z doświadczenia na co łatwiej i częściej zgadzają sie Urzędnicy ??

    Pozdrawiam
    atika

  20. #2440
    Flawia
    Guest
    Flawia

    Domyślnie

    najłatwiej to pokazać wybrany projekt, wszelkie jego dane (dowiedz się od handlarza o prawdziwą wysokość elewacji largo i inne dane) iść z tym do gminy/urbanisty robiącego decyzje o war. zab. i wspólnie omówić wniosek o zmianę niektórych punktów decyzji. To zależy i od tych ludzi i od istniejącego zagospodarowania... zmienić można wszystko, idź jeszcze dziś... niech oni się zastanowią czy zapisy decyzji w przypadku tego projektu są oczywiste czy wymagają korekty i czy taki dom jak ten jest przez ich stanowczo wykluczony... U mnie np autor miał na myśli co innego niż ja, ale mu do głowy nie przyszło, że mogę chcieć coś innego, a jego Plan tego nie zabrania, mimo że on zabrania... i mam wielkie kłopoty, nie dostaje pozwolenia na budowę mimo niesprzeczności z Planem... Ty masz lepiej, bo decyzja o warunkach zabudowy może dokładnie opisywać to co chcesz zbudować...

Strona 122 z 147

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony