dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 75
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Foczki Zobacz post
    1 - całkowicie się zgadzam, parametr istotny gdy chcemy szybko budować i kłaść szybko parkiety.
    2- nie rozumiem/nie zrozumiałe/ogranicza to dobrze czy źle?
    3 - czy beton nie może kurczyć się swobodnie na styropianie? co za różnica skoro styropian jest elastyczny?
    4- raczej powinno być termoizolacji a nie hydroizolacji, wówczas miałoby to sens, no i znów jak w przypadku pkt 1 tylko wówczas gdy chcemy budować szybko.

    Stwierdzam że nie zostałem przekonany że folia powinna być. Może dlatego że termodynamiki nigdy nie rozumiałem
    Folię dajemy na styropian chroniąc go przed wodą zarobową z wylewki. Mokry styrodur traci właściowości termiczne. Tam niema możliwości na szybkie wyschnięcie.
    Folia chroni równiez wylewkę od przenikania wilgoci ze stropu a tym samym posadzkę np. drewnianą przed wilgocią od spodu. Krótko mówiąc lepiej dać folię pod styropianem i na styropianie niż tylko pod. Nowoczesna technologia w budownictwie przewiduje folię na styropianie.To tak jak z zamkiem w drzwiach dla bezpieczeństwa. Do tego folia powinna byc gruba co najmniej 0,5mm i starannie ułożona.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał Foczki Zobacz post
    1 - całkowicie się zgadzam, parametr istotny gdy chcemy szybko budować i kłaść szybko parkiety.
    2- nie rozumiem/nie zrozumiałe/ogranicza to dobrze czy źle?
    3 - czy beton nie może kurczyć się swobodnie na styropianie? co za różnica skoro styropian jest elastyczny?
    4- raczej powinno być termoizolacji a nie hydroizolacji, wówczas miałoby to sens, no i znów jak w przypadku pkt 1 tylko wówczas gdy chcemy budować szybko.

    Stwierdzam że nie zostałem przekonany że folia powinna być. Może dlatego że termodynamiki nigdy nie rozumiałem
    W odpowiedzi:
    ad. pkt 2 - dobrze, że ogranicza migrację wilgoci, ponieważ w pewnych, trudnych sytuacjach zabezpiecza drewno przed intensywnym i nadmiernym nasyceniem wilgocią budowlaną nagromadzoną w izolacji termicznej i na hydroizolacji.
    ad. pkt 3 - największy skurcz występuje we wstępnej fazie wiązania betonu, kiedy jego wytrzymałość jest bardzo mała /szczególnie na rozciąganie/. Folia jako warstwa ślizgowa ogranicza powstawanie pęknięć skurczowych w płaszczyżnie posadzki oraz w pewnym stopniu uniemożliwia podnoszenie narożnych części posadzki.
    ad. pkt 4 - wilgoć w przypadku różnicy temperatur dąży w kierunku miejsca chłodniejszego, czyli w kierunku hydroizolacji, ponieważ sama termoizolacja nie jest dla niej zaporą dyfuzyjną.
    Folia na styropianie jest pewną formą zabezpieczenia. Jeżeli ktoś ma czas na przygotowanie posadzki i rozumie podstawowe zasady wynikające z fizyki budowli to w niektórych sytuacjach może zrezygnować z tej izolacji. W przeciwnym razie niech robi to zgodnie z projektem. Projektant z uprawnieniami go w końcu wykonał, a jeszce inny o wyższych kwalifikacjach zatwierdził. Pozdrawiam.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Parkixxxxawa Zobacz post
    W odpowiedzi:
    ad. pkt 2 - dobrze, że ogranicza migrację wilgoci, ponieważ w pewnych, trudnych sytuacjach zabezpiecza drewno przed intensywnym i nadmiernym nasyceniem wilgocią budowlaną nagromadzoną w izolacji termicznej i na hydroizolacji.
    ad. pkt 3 - największy skurcz występuje we wstępnej fazie wiązania betonu, kiedy jego wytrzymałość jest bardzo mała /szczególnie na rozciąganie/. Folia jako warstwa ślizgowa ogranicza powstawanie pęknięć skurczowych w płaszczyżnie posadzki oraz w pewnym stopniu uniemożliwia podnoszenie narożnych części posadzki.
    ad. pkt 4 - wilgoć w przypadku różnicy temperatur dąży w kierunku miejsca chłodniejszego, czyli w kierunku hydroizolacji, ponieważ sama termoizolacja nie jest dla niej zaporą dyfuzyjną.
    Folia na styropianie jest pewną formą zabezpieczenia. Jeżeli ktoś ma czas na przygotowanie posadzki i rozumie podstawowe zasady wynikające z fizyki budowli to w niektórych sytuacjach może zrezygnować z tej izolacji. W przeciwnym razie niech robi to zgodnie z projektem. Projektant z uprawnieniami go w końcu wykonał, a jeszce inny o wyższych kwalifikacjach zatwierdził. Pozdrawiam.
    święte słowa,znów polemiki z projektem,popatrzmy jeszcze z innego punktu widzenia,potencjalnej reklamacji.NIEZGODNE Z PROJEKTEM ,jesli już -niech wykonawca podpisze,że to zrobiono na jego żądanie.Ja nie decyduję się na prace niezgodne z projektem bez oświadczenia inwestora.Bardzo często przychodzą na budowy dobrzy wujkowie i doradzają.Miałem też kilku inspektorów ,tzw. partyzantów."Tak sie nie robi" ,odpowiadałem- prosze zrobić wpis do dziennika- po chwili gościa nie było.
    Reasumując,jesli w projekcie jest folia to powinna być.A jesli wykonawca doradza inaczej-wpis do dziennika- położono bez folii i kropka.

  4. #24

    Domyślnie

    Witam!
    Z lektury tego wątku już wiem, że na pierwszą wylewkę wykonaną z betonu z betoniarni powinienem położyć papę asfaltową zgrzewalną np. PV60S30 (chyba nieważne jakiego producenta). Potem folię grubą 0,3 mm (lub grubszą), styropian na podłogi 10 cm, drugi raz folię i na wierzch wylewkę 5-7 cm zbrojoną siatką zgrzewaną. Czy ta zgrzewana siatka ma być układana na całej powierzchni? Zresztą to chyba niewielki wydatek. A co z ociepleniem stropu w domu parterowym z nieużytkowym poddaszem, które może kiedyś będzie używane. Może. Czy teraz na strop mam układać folię? Potem styropian 10 cm, folię i wylewka zbrojona. Tu chyba nie trzeba tych zgrzewanych siatek. Może te pytania są z kategorii naiwnych, ale nie rozmawiałem jeszcze z żadnym wykonawcą więc proszę o radę lepiej zorientowanych.
    Pozdrawiam.

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mammamija Zobacz post
    Witam!
    Z lektury tego wątku już wiem, że na pierwszą wylewkę wykonaną z betonu z betoniarni powinienem położyć papę asfaltową zgrzewalną np. PV60S30 (chyba nieważne jakiego producenta). Potem folię grubą 0,3 mm (lub grubszą), styropian na podłogi 10 cm, drugi raz folię i na wierzch wylewkę 5-7 cm zbrojoną siatką zgrzewaną. Czy ta zgrzewana siatka ma być układana na całej powierzchni? Zresztą to chyba niewielki wydatek. A co z ociepleniem stropu w domu parterowym z nieużytkowym poddaszem, które może kiedyś będzie używane. Może. Czy teraz na strop mam układać folię? Potem styropian 10 cm, folię i wylewka zbrojona. Tu chyba nie trzeba tych zgrzewanych siatek. Może te pytania są z kategorii naiwnych, ale nie rozmawiałem jeszcze z żadnym wykonawcą więc proszę o radę lepiej zorientowanych.
    Pozdrawiam.
    Po pierwsze wylewka na styrodurze nie musi mieć 7cm. Wystarczy w zupełności 4-5cm i to bez siatki. Na styrodur należy wyłożyć folię 0,4mm na zakładkę i ją skleić taśmą samoprzylepną. Folia powinna być wywinięta na ściany powyżej wylewki. Między scianą a wylewką dylatacja 10mm wypełniona taśmą polietylenową lub inną . Obcinanie taśmy następuje po wykonaniu prac posadzkarskich na wysokości posadzki. Na stropie termozgrzewalna papa.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  6. #26

    Domyślnie

    Dzięki za odzew.
    Tzn, że nie powinienem dawać papy na pierwszą wylewkę? Tylko raz powinienem, dawać folię? Na styropian, a pod nie?
    Ten strop mam trochę nierówny. Myślę, że występują 2-3 cm nierówności.
    Mam rozumieć, że na stropie papa, styropian i wylewka.
    Zwariować idzie i to z takimi prostymi pracami. Do czego się nie przymierzę to występuje jakieś albo ...
    Pozdrawiam.

  7. #27

    Domyślnie

    folie daje się na styropian w dwóch celach po pierwsze jako warstwa poślizgowa pomiędzy styropianem a wylewką a po drugie żeby zapobiec powstawaniu mostkom termicznym inaczej mówiąc dla tego żeby beton nie wpadał między styropian...
    jeżeli idą rurki i trzeba położyć folie lub styropian szpary należy zasypać granulatem, zapiankować, wysypać keramzytem albo najtaniej piaskiem najlepiej płukanym ponieważ nie ma glinki itp.

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    koletta

    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    92
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    a ja mam takie pytanie -czy jeśli s styropianie idą rurki od ogrzewania podłogowego i na to położymy folię to czy nie będzie się nic działo z ta folia od gorących rurek, no bo jednak trochę temperatury w nich będzie?

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Rurki z ciepłą /gorącą/ wodą na pewno nie uszkodzą folii. Pozdrawiam.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mr6319
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1.404
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    409

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	7e93a03dd0c3a6e3ef.jpg
Wyświetleń:	666
Rozmiar:	27,3 KB
ID:	10224

    Pozwoliłem sobie na wklejenie zdjęcia z serwisu http://www.parkietkomplex.eu/ czyli znanego nam z forum parkieciarza.
    Mam kilka pytań związanych z poprawnym wykonaniem izolacji i dylatacji:
    Izolację chcę położyć na stropie piwnicy lekko ogrzewanej i na stropie parteru.
    1. Jaka folia jest najbardziej odpowiednia do wykonania 1 warstwy izolacji (izolacja przeciwwilgociowa)?
    2. Czy są wskazania co do parametrów i i producenta czy nie ma to większego znaczenia?
    3. Jaka powinna być grubość tej folii?
    4. Czym kleć łączenia folii?
    5. Jak powinno wyglądać prawidłowo zrobione przejście pomiędzy pokojami i korytarzem.
    Dalej idzie styropian.
    I druga warstwa izolacji (izolacja paroszczelna)
    Pytania analogicznie jak wyżej:
    1. Jaka folia jest najbardziej odpowiednia do wykonania 1 warstwy izolacji (izolacja przeciwwilgociowa)?
    2. Czy są wskazania co do parametrów i i producenta czy nie ma to większego znaczenia?
    3. Jaka powinna być grubość tej folii?
    4. Czym kleć łączenia folii?
    5. Jak powinno wyglądać prawidłowo zrobione przejście pomiędzy pokojami i korytarzem.
    I jescze dylatacja:
    1. Czy dylatacją jest już wywinięcie folii na ścianę ponad poziom przyszłej wylewki?
    2. Co najlepiej zastosować jako pasek izolacji akustycznej (styro 1 cm, czy jakąś taśmę dylatacyjną - jeśli taśmę to o jakich parametrach grubość i szerokość)?

    Po pogrzebaniu w sieci znalazłem folie o takim opisie:
    Folia Budowlano-Izolacyjna 0,30mm
    w wymiarze 4m x 25m
    z dokumentami:
    atest ITB lub certyfikat CE

    Są też folie 0,3mm bez atestu.
    Czy oprócz ceny czymś jeszcze różnią się od siebie.

    Są też dwa typy folii TYP 200 i TYP 300. - który TYP wybrać?

    Nie chcę popełnić błędów stąd moje bardzo szczegółowe pytania.
    Dzięki z apomoc.
    Ostatnio edytowane przez mr6319 ; 10-05-2010 o 12:57

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    W Twoim przypadku, proponuję klasyczne a jednocześnie bezpieczne rozwiązanie. Izolację zarówno pod jak i nad styropianem wykonaj z folii budowlanej TYP 200 grubości 0,30mm, w przejściach lub na złączach możesz zastosować kilkunastocentymetrowy zakład lub skleić taśmą dwustronną- asfaltowopolimerową. Jako dylatację- izolację akustyczną zastosuj 5mm taśmę ze spienionego tworzywa lub 5mm paski styropianu o szerokości nieco większej od zakładanej grubości posadzki. Brak certyfikatu ITB czy CE nie pozwala na zastosowanie produktu w budownictwie, myślę, że niewielka różnica w cenie daje jednoznaczą odpowiedż.
    Na pewno Koledzy posadzkarze dopełnią moją odpowiedż. Pozdrawiam.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Parkietkomplex Zobacz post
    W Twoim przypadku, proponuję klasyczne a jednocześnie bezpieczne rozwiązanie. Izolację zarówno pod jak i nad styropianem wykonaj z folii budowlanej TYP 200 grubości 0,30mm, w przejściach lub na złączach możesz zastosować kilkunastocentymetrowy zakład lub skleić taśmą dwustronną- asfaltowopolimerową. Jako dylatację- izolację akustyczną zastosuj 5mm taśmę ze spienionego tworzywa lub 5mm paski styropianu o szerokości nieco większej od zakładanej grubości posadzki. Brak certyfikatu ITB czy CE nie pozwala na zastosowanie produktu w budownictwie, myślę, że niewielka różnica w cenie daje jednoznaczą odpowiedż.
    Na pewno Koledzy posadzkarze dopełnią moją odpowiedż. Pozdrawiam.
    już wszystko napisałeś...
    a co do foli na spód to daj dwa razy z zakładem i sklej taśmą spodnią warstwę i górną (górną po to aby beton nie wpłynął pod folie), co do izolacji to na przekładkę musi być położony styropian... dylatacja 0,5 mm wystarczy ale na podłogówce daj 1cm można włożyć 2x0,5 mm taśmy dylatacyjnej lub styropian, folie oczywiście trzeba na ściany wywinąć

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał mr6319 Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	7e93a03dd0c3a6e3ef.jpg
Wyświetleń:	666
Rozmiar:	27,3 KB
ID:	10224

    Pozwoliłem sobie na wklejenie zdjęcia z serwisu http://www.parkietkomplex.eu/ czyli znanego nam z forum parkieciarza.
    Mam kilka pytań związanych z poprawnym wykonaniem izolacji i dylatacji:
    Izolację chcę położyć na stropie piwnicy lekko ogrzewanej i na stropie parteru.
    1. Jaka folia jest najbardziej odpowiednia do wykonania 1 warstwy izolacji (izolacja przeciwwilgociowa)?
    2. Czy są wskazania co do parametrów i i producenta czy nie ma to większego znaczenia?
    3. Jaka powinna być grubość tej folii?
    4. Czym kleć łączenia folii?
    5. Jak powinno wyglądać prawidłowo zrobione przejście pomiędzy pokojami i korytarzem.
    Dalej idzie styropian.
    I druga warstwa izolacji (izolacja paroszczelna)
    Pytania analogicznie jak wyżej:
    1. Jaka folia jest najbardziej odpowiednia do wykonania 1 warstwy izolacji (izolacja przeciwwilgociowa)?
    2. Czy są wskazania co do parametrów i i producenta czy nie ma to większego znaczenia?
    3. Jaka powinna być grubość tej folii?
    4. Czym kleć łączenia folii?
    5. Jak powinno wyglądać prawidłowo zrobione przejście pomiędzy pokojami i korytarzem.
    I jescze dylatacja:
    1. Czy dylatacją jest już wywinięcie folii na ścianę ponad poziom przyszłej wylewki?
    2. Co najlepiej zastosować jako pasek izolacji akustycznej (styro 1 cm, czy jakąś taśmę dylatacyjną - jeśli taśmę to o jakich parametrach grubość i szerokość)?

    Po pogrzebaniu w sieci znalazłem folie o takim opisie:
    Folia Budowlano-Izolacyjna 0,30mm
    w wymiarze 4m x 25m
    z dokumentami:
    atest ITB lub certyfikat CE

    Są też folie 0,3mm bez atestu.
    Czy oprócz ceny czymś jeszcze różnią się od siebie.

    Są też dwa typy folii TYP 200 i TYP 300. - który TYP wybrać?

    Nie chcę popełnić błędów stąd moje bardzo szczegółowe pytania.
    Dzięki z apomoc.
    0,30 starczy tylko TYP 200 (oznacza to jaką przepuszczalność ma folia) spodnia warstwa wywinięta ponad wylewkę górna może być równo ze ścianami i może być taka sama jak spodnia jak zamierzasz tylko raz dać na spód ( to warstwa poślizgowa i ma zapobiec powstawanie mostką) na dylatacje obojętnie czy styropian czy pianka ale pianka łatwiejsza w rozłożeniu i lepiej się odcina po po wylewce

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał koletta Zobacz post
    a ja mam takie pytanie -czy jeśli s styropianie idą rurki od ogrzewania podłogowego i na to położymy folię to czy nie będzie się nic działo z ta folia od gorących rurek, no bo jednak trochę temperatury w nich będzie?
    przecież nie daje się folii na rurki..........

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Parkietkomplex Zobacz post
    Rurki z ciepłą /gorącą/ wodą na pewno nie uszkodzą folii. Pozdrawiam.
    Zawsze myslałem ze jastrych ma szczelnie otulic rurki one wkoncu oddają mu ciepło.
    Jesli na rurki damy folie to powstanie zawsze jakas pustka pomiedzy rurkami a jastrychem i klapa.

    co jesli mamy rurki i jestemy na tym etapie w tej chwili ???

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Moja odpowiedż dotyczyła jedynie rurek zasilających klasyczne ogrzewanie grzejnikowe lub podłogowe. W przypadku ogrzewania podłogowego wylewkę cementową czy anhydrytową rozkłada się bezpośrednio na rurki ogrzewania podłogowego. Ciepło z tych rurek na pewno nie uszkodziłoby folii, z tym że jej ewentualne zastosowanie nie ma w tym przypadku żadnego uzasadnienia a ze względów przenikania ciepła byłoby wręcz szkodliwe. Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Parkiet ; 10-05-2010 o 19:44 Powód: korekta

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No to teraz pytanie z innej beczki.
    Zakładamy ze ekipa układa folię specjalna do podłogówki z narysowanymy (zaznaczonymi) pasami do układania rurek.
    Czy na tę folię dawac jeszcze ??? inną czarna folię jaki to ma sens.
    Czy wylewka anhydrytowa przedostanie sie pomiędzy tę specjalną folię do styropianu?
    Ta folia pod podłogówkę jest rozwijana z z roli i widzę ze płynna wylewka bez problemu sie przedostanie do styro.
    pozdrawiam

  18. #38

    Domyślnie

    folię alu do podłogówki z rolki kładziesz na zakład (np. 10cm- dwie "kratki"), i sklejasz na tym zakładzie, i tu nie ma prawa nic się "wlać", za to słabym punktem mogą być dziury spinek, przy półsuchej posadzce z miksokreta to pewnie mały problem, nie wiem natomiast jak to jest przy bardziej ciekłych materiałach

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No to juz widzę ze zakład jest i owszem ale nie sklejają niczym tej folii.
    Tylko spinki są ktore i tak częsciej bym dawał (zaden koszt chyba).
    Ostatnio edytowane przez f.5 ; 10-05-2010 o 22:51 Powód: :)

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał f.5 Zobacz post
    No to juz widzę ze zakład jest i owszem ale nie sklejają niczym tej folii.
    Tylko spinki są ktore i tak częsciej bym dawał (zaden koszt chyba).
    folia pod rurkami,jesli chcesz dać wylewke anhydrytową musi byc posklejana na łaczeniu,podobnie z folia i pianką dylatacyjna przy ścianach.do anhydrytu nie dawaj dylatacji między pomieszczeniami,pilnuj rurek,żeby sie nie podniosły ze styropianu,nie pamietam gdzie ale gdzieś wkleiłem zdjęcia z naszych realizacji -tam widać przygotowane podłoże

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony