dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Płyta falista eternitowa na dachu

    Wiem, że temat był już omawiany. Ja jednak z innej beczki.

    Znalazłam taka informację, że
    Tylko stary eternit, produkowany do końca lat 80 jest potencjalnie niebezpieczny. (...) Inaczej spra-
    wa wygląda w przypadku eternitu obecnie produkowanego. Nie zawiera on żadnych szkodliwych substancji. Można go bez obaw montować i demontować z dachu we własnym zakresie i bez wyjątkowych zabezpieczeń.
    I tu pytanie - wg właściciela sprzedającego mi dom, pokrycie dachowe zostało wykonane 7 lat temu od nowa (czyli ok. 2000r.) - nie wie jednak, czy sa to płyty z azbestem, czy może te nowszego typu, bez tego składnika. Nie umiał powiedzieć, skąd je miał (ub nie chciał powiedzieć). Równie dobrze te płyty mogły przeleżeć w stodole z 30 lat i zostały po tem uzyte do pokrycia.

    Jak zatem sprawdzić, czy płyta na dachu to płyta nowego typu, czy płyta z azbestem?
    Stary domek - mój domek?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie Re: Płyta falista eternitowa na dachu

    Cytat Napisał Gruszka
    Wiem, że temat był już omawiany. Ja jednak z innej beczki.

    Znalazłam taka informację, że
    Tylko stary eternit, produkowany do końca lat 80 jest potencjalnie niebezpieczny. (...) Inaczej spra-
    wa wygląda w przypadku eternitu obecnie produkowanego. Nie zawiera on żadnych szkodliwych substancji. Można go bez obaw montować i demontować z dachu we własnym zakresie i bez wyjątkowych zabezpieczeń.
    I tu pytanie - wg właściciela sprzedającego mi dom, pokrycie dachowe zostało wykonane 7 lat temu od nowa (czyli ok. 2000r.) - nie wie jednak, czy sa to płyty z azbestem, czy może te nowszego typu, bez tego składnika. Nie umiał powiedzieć, skąd je miał (ub nie chciał powiedzieć). Równie dobrze te płyty mogły przeleżeć w stodole z 30 lat i zostały po tem uzyte do pokrycia.

    Jak zatem sprawdzić, czy płyta na dachu to płyta nowego typu, czy płyta z azbestem?
    Obecnie są one malowane i chyba nie sprzedaje się w naturalnym kolorze. Wcześniej być może było inaczej. Najpewniej będzie zadzwonić do producenta i zapytać. www.izopol.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Prodecent ma tez w swojej ofercie niemalowane płyty w kolorze naturalnym, szarym cementowym -znaczy takie jak moje i jak płyty azbestowe więc wciąż nic nie wiem a są jakies metody zbadania tej płyty? organoleptycznie to mi, laikowi, będzie nieco trudno
    Stary domek - mój domek?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gruszka
    Prodecent ma tez w swojej ofercie niemalowane płyty w kolorze naturalnym, szarym cementowym -znaczy takie jak moje i jak płyty azbestowe więc wciąż nic nie wiem a są jakies metody zbadania tej płyty? organoleptycznie to mi, laikowi, będzie nieco trudno
    A producent nie ma na to rady?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie Re: Płyta falista eternitowa na dachu

    Cytat Napisał Gruszka
    ....

    Jak zatem sprawdzić, czy płyta na dachu to płyta nowego typu, czy płyta z azbestem?
    wziąć próbkę, pokruszyć, wdychać, jak się skończy następną, potem następną, potem...
    i tak ze 40-50 lat, w zależności od kondycji
    czynić okresowe kontrole lekarskie, u pneumologa (?)
    inaczej pewnie się nie da
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  6. #6

    Domyślnie Re: Płyta falista eternitowa na dachu

    [quote="Barbossa"]
    Cytat Napisał Gruszka
    ....

    wziąć próbkę, pokruszyć, wdychać, jak się skończy następną, potem następną, potem...
    i tak ze 40-50 lat, w zależności od kondycji
    czynić okresowe kontrole lekarskie, u pneumologa (?)
    inaczej pewnie się nie da
    Dobry żart tynfa wart ale nie sądzę, żeby pytanie było aż tak śmieszne.

    Gdzieś czytałam o tym, jak poznać, czy płyta jest azbestowa czy nie (przecieranie czy coś, jakieś wyłażące włókna - no nie pamiętam). Jesli Barbossa nie wie, to nie znaczy, że nikt nie wie.

    Rozczajenie tematu będzie miało znaczenie, czy można ot tak, samemu zdjąc dach, czy trzeba ekipę "azbestową".

    Zbigmor, nie znam producenta mojej płyty. Chyba, że chodzi Ci o dowolnego producenta, który może miec na to sposoby. Spróbuję w ten sposób, dzięki.
    Stary domek - mój domek?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    temat wygląda tak, że czasami na odwrocie są na płytach nadruki czynione przez producenta, ale czy na wszystkich?

    no i pozostaje CSI w polskim wydaniu, ale ile takie badanie kosztuje to nie wiem
    zadzwoń może do sanepidu, UG ochrony środowiska, tam może mają pomysł kto/jak to zdjagnozować
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    temat wygląda tak, że czasami na odwrocie są na płytach nadruki czynione przez producenta, ale czy na wszystkich?
    O - i to juz jest jakiś konkret. Obejrzę.

    Pięknie dziękuję Barbossa
    Stary domek - mój domek?

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie Re: Płyta falista eternitowa na dachu

    [quote="Gruszka"]
    Cytat Napisał Barbossa
    Cytat Napisał Gruszka
    ....

    wziąć próbkę, pokruszyć, wdychać, jak się skończy następną, potem następną, potem...
    i tak ze 40-50 lat, w zależności od kondycji
    czynić okresowe kontrole lekarskie, u pneumologa (?)
    inaczej pewnie się nie da
    Dobry żart tynfa wart ale nie sądzę, żeby pytanie było aż tak śmieszne.

    Gdzieś czytałam o tym, jak poznać, czy płyta jest azbestowa czy nie (przecieranie czy coś, jakieś wyłażące włókna - no nie pamiętam). Jesli Barbossa nie wie, to nie znaczy, że nikt nie wie.

    Rozczajenie tematu będzie miało znaczenie, czy można ot tak, samemu zdjąc dach, czy trzeba ekipę "azbestową".

    Zbigmor, nie znam producenta mojej płyty. Chyba, że chodzi Ci o dowolnego producenta, który może miec na to sposoby. Spróbuję w ten sposób, dzięki.
    A był u nas ktoś jeszcze poza Izopolem w Trzemesznie?

  10. #10

    Domyślnie

    Odświeżę temat bo mam problem ze starymi dachówkami falistymi i nie mogę rozgryźć czy to eternit czy eurofala. Dachówki są zabarwione na czerwono z jednej strony i od tej strony są gładkie. Druga strona szara i wyglądem przypomina te z azbestem. Pytanie czy płyty eternitowe były kiedykolwiek podczas produkcji malowane??? Wydaje mi się że azbestowe zawsze były szare....Ktoś może potwierdzić? Idąc dalej tropem czy płyty faliste eternitowe swego czasu w Polsce produkowano tylko w Trzemesznie?
    Ostatnio edytowane przez remo_78 ; 15-05-2010 o 22:48

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony