dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 31 z 51
Pokaż wyniki od 601 do 620 z 1016
  1. #601

    Domyślnie

    Zależy to tylko od oporów obu gałęzi i dotyczy to także trójnika Y.
    Jedyny problem jest gdy w przypadku T zakończyłbyś oba wyloty kratką, wtedy całość pójdzie prosto chyba, że kratki będą dawać tak duże opory, że straty wynikające z zakrętu 90st będa pomijalnie małe ale tutaj wracamy do pierwszego zdania.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  2. #602
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Magus
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Skąd
    Dobranowice
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Question

    No to przyszedl czas na moj projekt.
    Mam glowe buzujaca od mysli i zdobytych wiadomosci, wiec wybaczcie, jesli post bedzie troche chaotyczny.

    Na rysunkach na czerwono nawiew, na niebiesko wywiew.
    Rozowe prostokaty to mniej wiecej sufit poddasza (rury i reku musza byc ponad tym sufitem!).
    Gdzies w obszarze czarnej elipsy bedzie reku.
    Czerpnia i wyrzutnia nie sa zaznaczone, ale ta pierwsza planuje w polnocnej scianie nad garazem.
    Wyrzutania prawdopodobnie wyladuje na dachu, nad reku.

    Nawiewy/wywiewy planuje zgodnie z przyjetymi zasadami czyli:

    parter:
    salon 120
    jadalnia 60
    gabinet 30
    garaz - wentylowany grawitacyjnie

    kuchnia -50
    wiatrolap -20
    lazienka -50

    poddasze:
    sypialnia 60
    sypialnia 30
    sypialnia 30
    "strych" 120 (formalnie strych, ale bedzie zaadaptowany na pokoj)

    lazienka -50
    pralnia -50
    garderoba -20
    garderoba -20
    garderoba -20

    W sumie nawiew 450
    w sumie wywiew 280

    Kubatura domu wzieta z projektu - 955m3 (nie wiem jak tyle sie tego naliczylo)
    Pow. uzytkowa ok 180m2

    Przy takich roznicach nawiew/wywiew chcialem powiekszyc wywiewy do poziomu nawiewow. Na parterze do 240 (glownie w kuchni) a na poddaszu do 210.

    Wychodzi tego sporo - przeszacowujac 450*1.5 = 675 m3/h toz to masakrycznie duzo!

    Zakladajac wspomniane wydatki chialbym zrobic anemostaty w wielkosciach:
    dla 120m3 - rozlozyc na 2x60m3 (salon i strych sa duze, wiec chce dac po 2 nawiewy, jak na rysunku).
    w kuchni bedzie najwiekszy zasys wiec che dac fi 200mm
    dla 60m3/h -> fi 150mm
    wszystkie mniejsze to fi 100mm

    Przy zalozonych wydatkach oraz przekrojach predkosc strugi powinna byc ok 1m/s na anemostatach.
    Orurowanie chce umiescic w pustce nad sufitem poddasza (w konstrukcji wiezby). Rekuperator chce dac mniej wiecej nad lazienka. Sufit bedzie dodatkowo ocieplony, co powinno dac dodatkowe wyciszenie pracy reku. Do pokojow na parterze kanaly chce przeprowadzic przez podloge (czesciowo schowane w garderobach, a czesciowo zaraz przy scianach (w podlodze poddasza mam w projekcie 3cm styroduru, wiec tu kanalow nie pociagne).

    Pytanie teraz jak wyciszyc dodatkowo kanaly? (zwlaszcza w czesci przechodzacej przez sypialnie). Zastanawiam sie nad zmiana przekroju z kola na kwadrat(albo prostokat) - powinno zajac mniej miejsca co pozwoli na grubsza izolacje akustyczna.

    Czerpnie planuje na scianie polnocnej, nad garazem i kanal od czerpni (fi250) do reku, predkosc strugi powinna byc niecale 4m/s dla maxymalnego ciagu.
    Wyrzutnie myslalem dac na dachu - zastanawiam sie tylko nad kosztem takiego "kominka" i jego efektywnoscia (jaki bedzie spadek cisnienia na czyms takim?).

    Zanim zapytam o parametry reku - kwestia projektu samych kanalow. Dla nawiewu roznice w spadku cisnienia dla najdalszego i najblizszego anemostatu sa dosc spore - max 90, min 50
    Dla wywiewu jest lepiej: max 65 min 45

    Na schemacie wentylacji - gorny graf to nawiew, dolny to wywiew.
    Prostokaty grube to anemostaty - podany jest tam numer pomieszcenia (1-parter, 2-poddasze, potem numer pomiesczczenia zgodnie z projektem, trzecia cyfra wystepuje, gdy w pomiesczeniu sa 2 anemostaty) oraz zaokraglony spadek cisnienia.
    Pozostale prostokaty to skrotowe oznacznie dlugosci odcinka oraz istnienie ewentualnych lukow (Ł) albo kolanek (K). Prostokaty z literka T to trojniki typu Y. SR to skrzynki rozprezne.

    Zalozylem konstrukcje najtansza czyli o najmniejszej mozliwej rozpietosci, ale obawiam sie, ze przy takich roznicach to bedzie problem z wysterowaniem
    Nie mam pomyslu co z tym fantem zrobic

    Co zrobic aby to zadzialalo ?

    pomozcie!

    podsumowujac moje pytania:

    1. czy w jadalni faktycznie potrzebuje dodatkowy nawiew, czy nie
    2. czy przyjete przeze mnie przekroje dla anemostatow nie sa przewymiarowane za bardzo (zwlaszcza te do salonu)?
    3. czy prawidlowo oszacowalem max wydatek - od tego zalezy jaki reku bede szukal (albo robil)
    4. co zmienic w ukladzie rur aby wentylacja zadzialala?
    5. jezeli zarowno parter, jak i poddasze beda zrownowazone (nawiew/wywiew) to na schodach przeciagu nie powinno byc?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	s_w1_p0.jpg
Wyświetleń:	306
Rozmiar:	50,8 KB
ID:	13051   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	s_w1_p1.jpg
Wyświetleń:	424
Rozmiar:	55,3 KB
ID:	13052   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	w1_s.JPG
Wyświetleń:	416
Rozmiar:	88,6 KB
ID:	13053  
    Ostatnio edytowane przez Magus ; 09-06-2010 o 08:37

  3. #603

    Domyślnie

    Magus :
    ad.1. Nie piszesz nic o powierzchniach pomieszczeń, im większe przestrzenie tym bardziej warto rozłożyć nawiewy/wywiewy
    ad.2. ja mam wszędzie 125, w innej instalacji dawałem 100 tylko w b.małych pomieszczeniach
    ad.3. szacowanie wg norm to standard, ale nie powinno się ich trzymać sztywno, latem to za mało - zimą za dużo,natomiast kubaturę chyba wziąłeś z projektu czyli po prostopadłościan po obrysie, z tego wychodzi, że masz pod 400m2 powierzchni
    ad.4. wentylacja zadziała "zawsze", natomiast może wymagać dodatkowych przepustnic do regulacji
    ad.5. ze względów wentylacyjnych nie będzie wiało, jednak ruch ciepłego/zimnego powietrza wymusi ruch powietrza na klatce schodowej przy niskich ustawieniach wydajności

    Pytałeś o wyciszenie rur, obłożone wełną 50-100mm i płytą KG nie są słyszalne nawet przy maksymalnych wydatkach.
    Wyrzutnia na dachu jeśli będzie w pobliżu okien może być słyszalna przy ich otwarciu.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  4. #604
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Magus
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Skąd
    Dobranowice
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Powierzchnie pomieszczen:

    PARTER
    1/1 WIATROŁAP 5,83 m²
    1/2 HOL 11,84 m²
    1/3 POKÓJ DZIENNY Z JADALNIĄ 38,25 m²
    1/4 KUCHNIA 8,81 m²
    1/5 SPIŻARNIA 2,51 m²
    1/6 POKÓJ 10,24 m²
    1/7 ŁAZIENKA 4,31 m²
    1/8 SCHOWEK 2,56 m²
    1/9 POM. GOSPODARCZE 2,72 m²
    1/10 GARAŻ 38,16 m²

    PODDASZE
    2/1 HOL 14,07 m²
    2/2 POKÓJ 16,38 m²
    2/3 GARDEROBA 4,8 m²
    2/4 ŁAZIENKA 7,36 m²
    2/5 POKÓJ 16,52 m²
    2/6 GARDEROBA 5,15 m²
    2/7 POKÓJ 21,43 m² (czesc pokoju bedzie wydzielona i powstanie tam garderoba - stad dodatkowy wywiew)
    2/8 PRALNIA 4,62 m²
    2/S SCHODY 2,55 m²
    2/9 STRYCH 19,38 m²
    Ostatnio edytowane przez Magus ; 09-06-2010 o 13:22

  5. #605

    Domyślnie

    Czyli cirka ebałt 200m2 to wychodzi trochę ponad 500m3 w rzeczywistości, zatem oblioczona wydajność będzie b.duża - do tego trzeba będzie dobrać reku które będzie musiało przy odpowiednich wydatkach poprawnie pracować.
    Czy dawać w jadalni nawiew, teoretycznie nie trzeba bo powietrze z salonu powinno wędrować przez jadalnie do kuchni i bodajże wiatrołapu, jednak to ponownie zależy od ilości m3/h. Przy małych wydajnościach może być zbyt słabe.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  6. #606

    Domyślnie

    Witam.
    Bardzo Was proszę wskażcie mi jakiś sklep (jak najbardziej może być internetowy) gdzie mogę kupić skrzynki rozdzielcze (rozprężne) dla kanałów prostokątnych umieszczonych w warstwach stropu. Chciałem kanały 4 nawiewy i 4 wywiewy 120x60mm połączyć do dwóch skrzynek umieszczonych w warstwie styropian/wylewka (4+8cm), ale za cholere nie mogę znaleźć takich niskich skrzynek, a trójnikami nie chcę dzielić.
    Z góry dziękuję za pomoc.

  7. #607

    Domyślnie

    Sklepu jako takiego chyba nie znajdziesz. Takie rzeczy raczej robi się u blacharza na zamówienie.

    Przy okazji - czy możecie ocenić projekt mojej wentylacji? Nie chcę dublować postów...
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4102670

  8. #608
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawciupag Zobacz post
    Witam.
    Bardzo Was proszę wskażcie mi jakiś sklep (jak najbardziej może być internetowy) gdzie mogę kupić skrzynki rozdzielcze (rozprężne) dla kanałów prostokątnych umieszczonych w warstwach stropu.
    Są takie skrzynki rozprężne systemowe.
    Musiałbyś chyba się zdecydować na położenie wszystkich kanałów płaskich w systemie OnFloor.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WM - OnFloor_04..jpg
Wyświetleń:	2699
Rozmiar:	7,3 KB
ID:	14222
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  9. #609
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Lobo_M
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Maczo-łajno
    Posty
    3.294
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    36

    Domyślnie

    Witam, pare miesięcy temu ptrzeczytałem ten temat, potem pare innych instrukcji i zrobiłem projekt mojej WM, miał on już kilka wersji.
    Dom to parterówka 152m^2 użytkowe, poddasze nieużytkowe ale przewody mają być prowadzone brzegami w miarę mozliwośći, gdzie sie da wzdłuż belek stropu drewnianego.
    Pzresyłam dwa rysunki jeden to wymiaru grugi to mój projekt. Czy moglibyście ocenić i ewentualnie coś zasugerować?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt went.jpg
Wyświetleń:	227
Rozmiar:	74,7 KB
ID:	16480   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wymiary.jpg
Wyświetleń:	187
Rozmiar:	76,4 KB
ID:	16481  
    Dziennik Budowy i Komentarze
    parterówka 152m2/12,8kW kable grzejne/Hajduk Volcano AT/WM-Bartosz/Galmet 120/MS-termo 3-szyby/ocieplenie: 25/25/50
    2011/2012: nCO 4108kWh + 1mp drzewa kominkowego; CWU 1825kWh
    2012/2013: nCO 4754kWh + 1mp drzewa kominkowego; CWU awaria podlicznika nowy licznik dziala od 04/2013
    2013/2014: nCO 3797kWh + 0,45mp drzewa kominkowego; CWU 1971kWh/rok
    2014/2015: nCO 3123kWh + 0,01mp drzewa kominkowego; CWU 2536kWh/rok

  10. #610

    Domyślnie

    Panie i Panowie, potrzebuję szybkiej odpowiedzi a nie mogę nic konkretnego w sieci znaleźć. Jeżeli ktoś się orientuje to bardzo proszę o pomoc.

    O ile większe straty ciśnienia należy uwzględnić stosując kanały płaskie + elementy typu kolana/ łuki w porównaniu do przewodów okrągłych.
    Wszędzie piszą tylko, że są większe. Natomiast o ile?

    Pozdrawiam i z góry dzięki

  11. #611
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar monika.KIELCE
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    1.188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    91

    Domyślnie

    Witam, dziś u mnie pierwsze odpalenie wentylacji. Mężuś się namęczył i wcale zadowolony nie jest. Słyszalne są dwa hałasy:
    - hałas 1 - sam reku (jangaz, prąd stały).
    - hałas 2 - buczenie w rurach , najbardziej słyszalne przy anemostatach, tylko nawiewnych. Wyciągi nie hałasują.
    O ile nr 1 zlikwidujemy montując wełnę i KG na poddaszu oraz ocieplając sam reku wełną, o tyle z nawiewami nie bardzo wiem co zrobić.

    Instalacja nie jest skończona na tip-top. Brak anemostatów ( po założeniu jednego hałas z kanału trochę się zmniejszył), ocieplone są fragmenty, głównie odcinki proste, czyli to co dało się zrobić na podłodze. Łączenia odcinków, puszki rozprężne oraz część rur jeszcze bez ocieplenia, niektóre nawet jeszcze nie zaizolowane odpowiednio taśmą.

    No i główne pytanie: czy potrzebne są tłumiki i jakie są zasady ich doboru?
    O ile dobrze zrozumiałam porady na forum, instalacja dobrze zaprojektowana powinna działać dobrze bez tłumików. A jak są problemy to co wtedy?
    dziennik budowy domu i ogrodu
    komentarze wszelakie
    filmiki o różach

    Projekt Alter Ego, 133m2 pow. uż., 145 po podłodze + garaż i kotłownia 48m2 nieogrzewane. Podłogówka 100%, DeDietrich MCA15 + 150l zasobnik DeDietrich. WM + JanGaz 350+GWC Ceramiczne. Ściana 18cm styro (miejscami 12cm szarego - wzgl.estetyczne), skosy 15+10cm, sufit 3x15cm wełna 0,032. Podłoga 20cm styro. Okna Thermo90 3 szyby, 3 uszczelki. Kominek wolnostojący dla rekreacji.

  12. #612
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Magus
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Skąd
    Dobranowice
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Jak to jest ze skrzynkami rozpreznymi - kiedy lepiej zastosowac taka skrzynke zamiast trojnika z przepustnica?

  13. #613
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Magus
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Skąd
    Dobranowice
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Prosze o sprawdzenie moich obliczen

    Do skrzynki rozpreznej beda podlaczone kanaly:
    1. 6m, fi 100, 2 łuki, 60 m3/h
    2. 6m, fi 100, 2 łuki, 60 m3/h
    3. 6m, fi 125, 0 łuków, 120 m3/h
    4. 10m, fi 120, 2 łuki, 60 m3/h
    5. 10m, fi 120, 2 łuki, 60 m3/h

    Dazylem do zrownoazenia oporow.

    Zastanawiam sie nad czesciowym polaczeniem kanalow 4 i 5 - na odcinku ok 5m ida razem, potem dodalbym trojnik. Niestety nie jestem w stanie wykombinowac, jak zmienic przekroje rur, aby wszystkie koncowki mialy taki sam spadek cisnienia...

    No chyba, ze da sie to wszystko osiagnac prosciej?

  14. #614

    Domyślnie

    "Magnus" ja podobnie kombinuję. Też bedę działał za chwilę mam 4 skrzynki po jednej dla wywiewu i nawiewu na kondygnacja. Ktoś kiedyś pisał że jak się robi na skrzynkach rozprężnych to trzeba mieć te same długości rur. Zgodzę się jeśli również będą takie same załamania. Ja policzyłem spadek ciśnienia na każdej odnodze więc jeśli jedna odnoga ma np: 6 metrów długa i dwa kolana 90 st. a następna jest prosta z lekkim załamaniem i ma 8 metrów długości albo 9, tak dobrane żeby wyszedł ten sam spadek ciśnienia

    pozdrawiam
    Mabram

  15. #615

    Domyślnie Zawilgocona wełna na kanale wywiewnym

    Mam centralę Vena 3 firmy Bartosz. Od strony wywiewnej (z pomieszczeń) na głównym kanale za filtrem, tuż przed wymiennikiem odkryłem że wełna ocieplająca kanał od spodu jest mokra (dość mocno). Mam kanały ocieplone wełna 10cm + folia stretch. Sprawdziłem filtr i kanał - zero śladów wody w środku. Wydaje mi się, że przyczyną może być nieciągłość folii w tym miejscu i pewnie reakcja zimnego powietrza z zewnątrz z ciepłym w kanale wentylacyjnym. Rury są prowadzone w nieużytkowym, nieogrzewanym poddaszu. Proszę o opinie i wszystko co się Wam nasunie na ten temat. Może znacie inne przyczyny takiego zjawiska.

    Dzięki
    Coolz

  16. #616
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MORHOT

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Poprosze o poradę praktyczną - jaką różnicę ciśnień da się zniwelować za pomocą nastawy na anemostacie?
    Czy jest to 5, 10 czy 15 Pa?
    W praktyce przy jakiej różnicy w długości kanałów do dwóch anemostatów (chcąc mieć z nich równą wydajność nawiewu) trzeba zastosować przepustnicę?
    Czy będzie to różnica rzędu 2, 5 czy 10 metrów?
    (Oczywiście zakładamy dwa kanały o prostolinijnym przebiegu identycznej średnicy i o tym samym ciśnieniu na wlocie do kanału)

  17. #617

    Domyślnie

    Cytat Napisał coolz Zobacz post
    Mam centralę Vena 3 firmy Bartosz. Od strony wywiewnej (z pomieszczeń) na głównym kanale za filtrem, tuż przed wymiennikiem odkryłem że wełna ocieplająca kanał od spodu jest mokra (dość mocno). Mam kanały ocieplone wełna 10cm + folia stretch. Sprawdziłem filtr i kanał - zero śladów wody w środku. Wydaje mi się, że przyczyną może być nieciągłość folii w tym miejscu i pewnie reakcja zimnego powietrza z zewnątrz z ciepłym w kanale wentylacyjnym. Rury są prowadzone w nieużytkowym, nieogrzewanym poddaszu. Proszę o opinie i wszystko co się Wam nasunie na ten temat. Może znacie inne przyczyny takiego zjawiska.

    Dzięki

    Temat się wyjaśnił - moja wina. Źle wykonane odprowadzenie skroplin.
    Coolz

  18. #618

    Domyślnie Ocieplenie kanałów wentylacyjnych

    Koledzy i koleżanki.

    Mam rury wentylacyjne prowadzone na nieogrzewanym i nieocieplonym poddaszu. Na razie są ocieplone 10 cm wełny + folia stretch. Działa. Ale tak się zastanawiam, czy jak będzie -20 na zewnątrz, to nie zacznie mi się para wykraplać w wełnie? Może macie jakieś doświadczenia w prowadzeniu kanałów wentylacyjnych na takich poddaszach jak moje?

    dzięki i pozdrawiam
    Coolz

  19. #619

    Domyślnie

    Cytat Napisał msobanie Zobacz post
    Witam,
    Swego czasu dotarlem takze do takich oto "best practice":
    Stosowane srednice kanalow:
    nawiewy do sypialni i gabinetu: 100 mm
    pokoju dziennego 135 mm
    wywiewy z lazienek, toalet, pom gosp 100 mm
    wywiew z kuchi 125 mm
    Nie powinno sie przekraczac nastepujacych wydatkow dla srednic:
    fi 100 mm - max 100 m3/h
    130 mm - max 190 m3/h
    160 mm - max 300 m3/h
    200 mm - max 450 m3/h
    250 mm - max 700 m3/h
    Mozna sobie z tego policzyc predkosci w kanale (max)
    Przy zachowaniu powyzszego, mozna policzyc straty jak nizej:
    2 Pa/mb dla prostych kanalow
    3 Pa dla luku
    4 Pa dla trojnika
    30 Pa dla anemostatu (nawiewnego badz wywiewnego)

    Moje oszacowania mowia, ze powyzsze wartosci daja zawyzone wyniki - ale to dobrze, bo mozna wstepnie z zapasem oszacowac czego nam trzeba.
    Acha, czerpnia i wyrzutnia po 20 Pa.
    Pozdrawiam
    Mirek
    Dokonały podręcznik małego projektanta wentylacji, majac taką wiedze każdy właściwie jest w stanie dobrać przewody wentylacyjne
    Czasem trzeba coś robić...

  20. #620

    Domyślnie

    Witam

    czy kanały prostokątne układane w podłodze piętra lepiej zeby były z blachy z z PCV? Czy muszą być jakoś izolowane od wylewki czy nie (ja będę miał z tym problem bo styropianu na piętrze przewiduje 5cm a te kanały tez maja 5 wysokości...)

    Ma może ktoś jakieś doświadczenia z konkretnymi produktami? Będę bardzo wdzięczny za Wasze opinie
    Ja znalazłem następujących producentów:
    a) blacha 150x50: http://www.darco.com.pl/oferta/p,71,...tokatnych.html
    b) pcv 110x55 (niestety wyższy): http://dospel-comfort.pl/Product/pro...?stge=2&sc=008
    c) pcv 120x60 (jeszcze wyższy ): http://www.domus-vents.pl/wentylacja...kanaly-plaskie
    Znacie jeszcze coś?

    pozdrawiam

Strona 31 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony