dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Zgłoszenie przyłącza wody, czy pozwolenie ?

    Proszę Was o poradę.... Działka budowlana, jeszcze nic na niej nie ma. Z sąsiadami zrobiliśmy wspólnie wodociąg w ulicy, mamy go już przy działkach. Czy można się wpiąć do niego na podstawie zgłoszenia, w myśl nowego prawa budowlanego, czy trzeba załatwiać pozwolenie na budowę przyłącza na działce ?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Wwiola
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.123
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    223

    Domyślnie

    Zgłoszenie wystarczy. Jednak korzyść z tego mizerna,bo i tak musisz zrobic projekt, mapę, uzgodnić to itd.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki Wwiola, tez mi tak wynika z prawa budowlanego. Jeden z urzedników spółkiwodnej powiedział, ze jak nie mam jeszcze pozwolenia na budowę domu to jezeli najpierw chcę mieć wodę to muszę mieć pozwolenie na budowe przyłącza. Chyba nie był do końca zorientowany. Drąże temat (wodę) dalej. Pożytek ze zgłoszenia rzeczywiscie nie wielki. Moze tez to, ze chyba przy budowie na zgłoszenie nie trzeba robić wytyczenia i inwentaryzacji powykonawczej.
    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Niestety trzeba robić inwentaryzację powykonawczą i tyczenie zarówno przyłącza wodnego jak i kanalizacyjnego. I jak mi się zdaje trzeba jeszcze uzgodnić przebieg przyłączy w ZUD ( robi to zazwyczaj geodeta). Tak to niestety jest, że załatwianie wszystkich dokumentacji trwało u mnie 4 miesiące, a budowa przyłączy 3 dni.

  5. #5

    Domyślnie

    Newniek, nie jestem przekonany, że dla obiektów budowanych na zgłoszenie potrzebne jest tyczenie i inwentaryzacja geodezyjna. W Art.43.1. Pr. Bud. jest zapis, który mówi, że cyt.:" 1.Obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wybudowaniu - geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmujacej położenie ich na gruncie." .....dalej jest ust.2. cyt.: " 2. Właściwy organ może nałozyć obowiązek stosowania przepisu ust.1 również w stosunku do obiektów budowlanych wymagających zgłoszenia"............. No to teraz pytanie: Czy właściwy ORGAN ( jak mu się podoba i który to ten ORGAN ) nakłada bo z innych przepisów to wynika , nakłada jak mu pasuje, czy nie nakłada obowiązku geodezyjnego na przyłącze wodne na działce ??? Może ktoś wie o co tutaj chodzi ? ( że o pieniadze to już wiem )
    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Po wielu próbach załatwienia wszystkiego samemu lege artis udałem się do WPWiK i bardzo miła pani poradziła, aby załatwić przyłącze wodociągowe razem z pozwoleniem na budowę, co później potwierdził Wydział Budownictwa i Architektury. Tak więc, przed złożeniem papierów o pozwolenie na budowę załatwiłem projekt przyłącza wodociągowego (ponad 600 ZLP - czego firma nie zwraca, w przeciwieństwie do energetyki i gazowni) a następnie zaniosłem papiery do ZUD i... po 2 dniach (o dziwo) otrzymałem potwierdzenie z ZUD razem ze wszystkimi warunkami przyłączy. Urząd na tym etapie załatwił w 2 dni więcej, niż mnie się udało w 2 miesiące, choć wcześniej twierdzili, że jest to "w zakresie moich obowiązków" i oni nie mają takich uprawnień... A jednak...
    Następnie złożyłem komplet dokumentów do WBiA i teraz (tym razem po prawie 2 miesiącach oczekiwania) mam pozwolenie na budowę domku z przyłączem wodociągowym.
    I święty spokój
    Reasumując, jak to najlepiej zrobić warto popytać w WBiA oraz w dziale projektowym Przedsiębiorstwa Wodociągowego.
    Co prawda nie trzeba pozwolenia w celu wybudowania przyłączy do domu, ale procedura jest taka, że i tak trzeba wykonać projekt przyłącza i uzgadniać wszystko w ZUD, może lepiej załatwić to już na etapie pozwolenia na budowę całego domu?

    Pozdrawiam
    Oto Shadoki.
    W następnym odcinku Shadoki polecą na księżyc...
    ...czytał Piotr Fronczewski

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Wwiola
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.123
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    223

    Domyślnie

    Organ nakłada obowiązek inwentaryzacji powykonawczej jeśli wymagająte go odrębne przepisy. W przypadku wszelkich sieci (takze przyłaczy) o inwentaryzacji decyduja przepisy geodezyjne

  8. #8

    Domyślnie

    U mnie w gminie wystarczy zgłoszenie jeśli jest to przyłącze do budynku, ale jeśli nie ( na przykład działka jest niezabudowana) to konieczne jest pozwolenie na budowę javascript:emoticon('')

    To tyle jeśli chodzi o nadinterpretację prawa.
    Spinka

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony