dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    rkowal79

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Okolice Tucholi
    Posty
    489

    Domyślnie Problemy z przyjęciem wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci energetycznej.

    W związku z planowaną budową i zakupem działki pod nią chciałem z obecnym właścicielem przed zakupem napisać wnioski do dostawców mediów o zapewnienia dostawy tych mediów na działkę (warunek kupna to możliwość zabudowy wydana w UG bo nie ma planu zagospodarowania Przestrzennego)
    Napisaliśmy wniosek o określenie warunków przyłączenia do ENEI dystrybucja oddział Bydgoszcz. Jako że planuję budowę napisałem we wniosku moc docelową 13kW na 3 fazy oraz na czas budowy 5kW na 1 fazę. Panu z ENEI nie było w sos chyba bo oznajmił że moc musi byś taka jak w tabelkach czyli dla 1 fazy np 4 lub 5kW itd a dla 3 faz 12 lub 16kW itd i nic pośredniego. Druga sprawa dotyczyła mocy na czas budowy. Musiała być taka sama jak docelowa czyli np 12,16kW i nic pośredniego. Ja mówię do Pana że abonament z opłatami stałymi co 2 mies to 100zł dla mocy 12kW a dla mocy 4 kW na 1 fazę przy taryfie C11 zapłaciłbym abonament około 33zł. Pan na to że muszę wystąpić o 2 warunki - 1 na czas budowy a 2 na przyłącze docelowe. Gdzieś na forum przeczytałem o tym że jeśli chodzi o przyłącze tymczasowe na czas budowy - należy je wykonać na własny koszt.
    Napisałem oczywiście wniosek o wydanie zapewnienia dostawy energii elektrycznej na działkę (tutaj wpisałem o moc docelową czyli 12kW z tabeli) w celu przedłożenia w gminie do uzyskania pozwoleń na budowę.

    Jak mam postąpić jeśli chodzi o energetykę:
    1) Nie wiem ile to zapewnienie jest warte.
    2) Oczywiście zamierzam zrobić odbiór częściowy budynku, aby się jak najszybciej wprowadzić i wtedy na taryfę G11 podpisać umowę na usługę dystrybucji energii.
    3) mogę budować się bez prądu ,,na agregacie",
    4) mogę wystąpić o przyłącze docelowe i napisać np kemping, a w razie czego powiedzieć że budowa domu wstrzymana do odwołania,
    5) mogę pobudować budynek gospodarczy i zgłosić zakończenie (na zgłoszenie oczywiście) a warunki zabudowy są ważne bezterminowo z tym, że nie wiem czy będę mógł niezależnie budować dom i budynek gospodarczy (budynek na zgłoszenie a dom na pozwolenie). Oczywiście zaznaczę we wniosku do ENEI, że warunki są dla budynku gospodarczego oraz dla domu na tej samej działce,
    6) Mogę wystąpić o warunki przyłączenia na przyłącze docelowe a potem przeczekać troszkę zanim podpiszę umowę o wykonanie przyłącza (warunki techniczne wykonania przyłącza są ważne 2 lata chyba). Nie wiem jednak co się dzieje jeżeli upłyną 2 lata już po podpisaniu umowy o wykonanie przyłącza ale przed fizycznym wykonaniem przyłącza przez ENEĘ.
    7) jak faktycznie jest z kosztem wykonania przyłącza tymczasowego (na czas budowy - zakładam 1,5 roku do 2 lat) czyli kto je ponosi (to mi zasugerował Pan w Energetyce a potem zwiększenie mocy po napisaniu kolejnego wniosku o wydanie warunków przyłącza docelowego)
    8 ) Na mojej działce jest słup linii nn 3 fazowej więc wystarczy kabel z przypinką puścić w ziemię i dalej do skrzynki na granicy (wyjdzie razem ze 20m kabla do skrzynki z licznikiem)
    9) czy muszę wybrać moc z Tabeli jaka jest we wniosku o wydanie warunków czy napisać można np 12,5kW docelowo lub 4,5kW jednofazowy na czas budowy
    10) czy muszę napisać wniosek o warunki dla złącza docelowego, podpisać umowę na wykonanie przyłącza też na docelowe a potem w umowie o dystrybucję napisać mniejszą moc lub po podpisaniu umowy dystrybucji pisać wniosek o zmniejszenie mocy ale to można ponoć raz w roku zrobić.
    Proszę o poradę i odpowiedzi na moje pytania
    Ostatnio edytowane przez rkowal79 ; 09-09-2010 o 02:37

  2. #2

    Domyślnie

    1). Jest warte dużo. Niemniej jednak weź pod uwagę sytuację w której docelowe wykonanie przyłącza może trwać dłużej niż przepisowe 2 lata.
    3). Możesz budować dom na agregacie, ewentualnie możesz dobrze żyć z sąsiadami i sąsiadkami.
    4). Chyba nie przejdzie.
    7). Koszty ponosisz Ty, z tego co piszesz w pkt 8, to te koszty będą rzędu 2-3 tysięcy zł.
    8). Do celów budowlanych nie potrzeba aż tyle zachodu. Jeśli chodzi o zasilanie docelowe to najpierw musi powstać projekt, a dopiero potem wykonanie.
    9). Dlaczego nie chcesz skorzystać z tabelki? Myślisz że Pan z Energetyki potrafi przeliczyć moc na prąd i odwrotnie? On tylko przyjmuje wnioski i nie wie co wpisać do komputera.
    10). Dokładnie tak i to jest najtańsza opcja zasilania placu budowy.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    rkowal79

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Okolice Tucholi
    Posty
    489

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    1).

    7). Koszty ponosisz Ty, z tego co piszesz w pkt 8, to te koszty będą rzędu 2-3 tysięcy zł.
    . Do celów budowlanych nie potrzeba aż tyle zachodu. Jeśli chodzi o zasilanie docelowe to najpierw musi powstać projekt, a dopiero potem wykonanie.
    9). Dlaczego nie chcesz skorzystać z tabelki? Myślisz że Pan z Energetyki potrafi przeliczyć moc na prąd i odwrotnie? On tylko przyjmuje wnioski i nie wie co wpisać do komputera.
    10). Dokładnie tak i to jest najtańsza opcja zasilania placu budowy.
    odnośnie pkt.
    9) mnie interesuje np 4,5 kw dla 1-faz lub 13kw dla 3-faz wtedy zabezpieczenie jest 25A wg tabelki dla 25A maksymalna moc to 5kW dla 1-faz i odpowiednio 16kW dla 3-faz. Ma to dla mnie znaczenie przy opłatach.
    7) przy przyłączu docelowym place za każdy kW 180zl chyba a faktyczne koszty mnie nie interesują bo do licznika w skrzynce przyłączeniowej (złącza kablowego) czyli granicy stron martwi się Enea a już za złączem to ja się martwię i ja na swój koszt muszę opracować projekt i wykonać przyłącze a dokładniej WLZ.
    Jak wygląda sprawa z przyłączeniem budowlanego złącza tymczasowego? place opłatę przyłączeniową za każdy kW a do tego ponoszę faktyczne koszty wykonania przyłącza?
    mogę zaprojektować i wykonać przyłącze docelowe po stronie dostawcy na własny kosz t i wyszłoby 2000-3000zl albo mniej bo mam znajomego u uprawieniami budowlanymi elektrycznymi bez ograniczeń który zajmuje się projektowaniem i wykonawstwem sieci SN oraz robieniem ekspertyz. Ma na co dzień do czynienia z energetyką. Powiedział że nie mam robić złącza tymczasowego na czas budowy bo wszystko włącznie ze stroną dostawcy robiłbym na własny koszt. Zakład energetyczny MUSI zapewnić dostarczenie energii elektrycznej - to jego obowiązek wynikły z PRAWA ENERGETYCZNEGO. Tak wiec czy jeśli wykonałbym przyłącze tymczasowe to i tak zapłacę opłatę przyłączeniową?
    10) czy ENEA może odmowić podpisania umowy dystrybucji na 1 fazę 4kW gdy złącze docelowe będzie 3fazowe 12kW a zmienić taryfę można raz w roku. Jak wygląda sprawa zmiany zabezpieczeń przedlicznikowych np z 20A w tym przypadku do C 16A na czas budowy (zakładając przyłącze docelowe) oraz wymiany licznika z 3fazowego na 1 fazowy bo to chciałbym zrobić przy podpisaniu umowy o dystrybucje.
    Oczywiście gdy będę pisał o warunki przyłączenia do sieci to planuję pisać o taką moc która wymaga zabezpieczeń 25A czyli P=3*U*I=3*230V*20A=13800W czyli minimum 13,8kW (więc dobrze byłoby określić moc przyłączeniową równą 14kW)
    Oczywiście Energetyka zaniża moc w stosunku do zabezpieczeń z uwagi na spadki napięcia. Jeśli ENEA się uprze będę musiał pisać wniosek dla 16kW przy których jest zabezpieczenie 25A (dla mnie to jest minimalna wartość).
    Ostatnio edytowane przez rkowal79 ; 09-09-2010 o 20:12

  4. #4

    Domyślnie

    Ja wypowiem siętylko na temat tej tabelki. Od dawna powinno się sprzedawać taką moc jaka wynika z zabezpieczenia a nie z zastosowaniem widełek. To zwykłe robienie w ciula z tym kupowaniem 13KW gdy zabezpieczenie pozwala na używanie np 16 kW To tak jakby można było za 2 zł kupić od 1kg do 1,4 kg. Wiadomo, że kazdy zażyczy sobie jak najwięcej za jak najmniej pieniażków. A tak jest uczciwie- dane zabezpieczenie- dana moc- dana kasa.

    Za przyłącze tymczasowe nie powinieneś płacić opłaty przyłączeniowej wynikającej z taryfy. Płacisz za faktyczne koszty jakie ponosi ZE. Czym więcej robisz sam tym koszty ZE są mniejsze ale do zera nigdy się nawet nie zbliżaja.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony