dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 11
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 220
  1. #1

    Domyślnie Regulusy w moim domu

    Witam w wątku poświęconym budowie systemu ogrzewania w moim domu. Zacznę troszkę od założeń, które przyświecają mi w budowie własnego domu.
    Od najmłodszych lat dużo się przeprowadzałem ze względu na zawód wykonywany przez moich rodziców. Mieszkałem w wielu miejscach i chodziłem do kilku szkół. Jednak 15 lat spędziłem w sporym domu o powierzchni 240 metrów. Dom powstał pod koniec lat 80'. Każdy z nas wie jak się wówczas budowało. Największym mankamentem tego domu było tak jak w większości ogrzewanie. Dom był szeregówką z podpiwniczeniem. Piwnica należała do mnie i mojego brata była naszym rajem ze względu na warsztat i siłownię. Później przyszedł czas na przeprowadzkę do domu znacznie mniejszego 165 metrów kwadratowych ciężko się było pomieścić w takim domu ale lata milenijne przyniosły zmiany w kubaturach budowanych domów. Decydując się w 2007 na budowę domu bez wahania zakupiłem działkę w zabudowie szeregowej mając w pamięci ogrom przestrzeni życiowej jaka była w nim do dyspozycji. W chwili obecnej powstają plany instalacji c.o. z zastosowaniem grzejników firmy Regulus SD6 i SD8 - Solarius. Wybór tych grzejników nie był taki prosty ze względu na nieufność instalatorów i projektantów do grzejników o małym zładzie wody. Pamiętam instalację w domu z dzieciństwa tam zład wody wynosił ponad 300 litrów. Przełomem w rodzinnym domu były grzejniki panelowe ze względu na lepszą sterowalność procesu grzania i mniejszy zład wody. Wadą niestety jest ich rdzewienie na króćcach przyłączeń i na zgrzewach płyt tworzących panele (grzejniki firmy Buderus). Ponieważ na rynku można znaleźć różne produkty szukałem czegoś nowego, znałem jeszcze grzejniki aluminiowe żeberkowe ale odstraszające jest podłączenie boczne takich grzejników oraz niemożność ich stosowania w instalacjach z miedzi ze względu na powstające ogniwo elektrolityczne. Convectory odpadały ze względu na ich pracę jedynie poprzez konwekcję. Szukając czegoś nietuzinkowego w internecie natknąłem się w jednym ze sklepów internetowych na grzejniki Regulusa. Odwiedziłem stronę producenta przeczytałem wszystkie dostępne informacje na temat jego produktów i stwierdziłem, że to jest TO! Niestety rozmawiając z różnymi ludźmi z branży c.o. nie usłyszałem o nich nic dobrego i porównywali je do convectorów. Taka ich odpowiedź świadczyła o braku zielonego pojęcia na temat tego produktu. Za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie wyliczyłem wstępnie jakie grzejniki będą potrzebne w moim domu (ostatecznego doboru dokonał mój projektant i instalator). Na pewien czas zarzuciłem jednak temat tych grzejników aż do momentu kiedy trafiłem na wątek na ich temat na forum muratora. Trwała gorąca dyskusja nad wyższością świąt jednych nad drugimi. Włączyłem się do wątku na temat tych grzejników ale powiem szczerze,że gdybym zaczął szukanie informacji od stron forum i nie posiadałbym wiedzy i doświadczenia (z pewnością niewielkiego wg oświeconych tego forum ) w tematach budowlanych i instalacyjnych - nie zdecydowałbym się na takie grzejniki widząc w nich czarną magię i jakieś szarlataństwo. Na łamach forum poznałem właściciela firmy Regulus co było dla mnie wielkim zaskoczeniem, że ma człowiek zdrowie i siłę użerać się z tyloma oponentami. Myślę, że właściciel Regulusa jest niezłym krejzolem. Bardzo cenię w swoim życiu ludzi pozytywnie zakręconych dla, których pasją jest to czym się zajmują . Wracając jednak do grzejników właściciel zaproponował jednemu z uczestników forum, że dostarczy jemu grzejniki do testu. Niestety nie skorzystał z propozycji. Padła druga propozycja skierowana do mnie, że otrzymam grzejniki do testu w zamian za tamtego forumowicza. Przyjąłem ofertę. Zaczynamy.
    Ostatnio edytowane przez sadm1 ; 26-10-2010 o 21:54
    Buduję dom.

  2. #2

    Domyślnie

    Ważna uwaga na zdjęciach znajduje się grzejnik SD8 60 (80 cm wysokości, 60 cm szerokości) - dlatego w połowie grzejnika występuje dodatkowa listewka maskująca. Grzejniki SD 6 nie mają takiego elementu.

    Kilka zdjęć:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	REG_01..JPG
Wyświetleń:	370
Rozmiar:	66,1 KB
ID:	28411   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	REG_02..JPG
Wyświetleń:	313
Rozmiar:	46,3 KB
ID:	28412   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	REG_03..JPG
Wyświetleń:	293
Rozmiar:	50,4 KB
ID:	28413   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	REG_04..JPG
Wyświetleń:	285
Rozmiar:	40,0 KB
ID:	28414   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	REG_05..JPG
Wyświetleń:	263
Rozmiar:	34,5 KB
ID:	28415  

    Ostatnio edytowane przez sadm1 ; 28-10-2010 o 12:47
    Buduję dom.

  3. #3

    Domyślnie

    c.d.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	REG_07..jpg
Wyświetleń:	151
Rozmiar:	93,6 KB
ID:	28563   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	REG_08..jpg
Wyświetleń:	148
Rozmiar:	95,8 KB
ID:	28564   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	REG_06..jpg
Wyświetleń:	148
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	28565   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	REG_09..JPG
Wyświetleń:	136
Rozmiar:	89,8 KB
ID:	28566   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	REG_10..jpg
Wyświetleń:	116
Rozmiar:	93,6 KB
ID:	28567  

    Buduję dom.

  4. #4

    Domyślnie

    c.d.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	REG_11..JPG
Wyświetleń:	166
Rozmiar:	62,9 KB
ID:	28570   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	REG_12..JPG
Wyświetleń:	178
Rozmiar:	66,2 KB
ID:	28574   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	REG_13..JPG
Wyświetleń:	147
Rozmiar:	51,2 KB
ID:	28575   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	REG_14..JPG
Wyświetleń:	162
Rozmiar:	94,9 KB
ID:	28576   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	REG_15..JPG
Wyświetleń:	133
Rozmiar:	88,3 KB
ID:	28577  

    Buduję dom.

  5. #5

    Domyślnie

    Powyższe zdjęcia dają pogląd na jakość i sposób wykonania grzejników. Pamiętam grzejnik, który widziałem w hurtowni hydraulicznej seria R (półokrągła pokrywa górna) tam szpecące moim zdaniem były nity mocujące maskownicę górną. W grzejnikach serii Solarius nie można się do niczego przyczepić jeżeli chodzi o atrapę. Jest estetyczna i w swoim wyglądzie delikatna z dobrze wykonanymi przegięciami itp. Zaskakujące wrażenie mamy biorąc grzejnik w ręce. Jest niesamowicie lekki. Grzejnik 2 metrowej długości sam przenosiłem na miejsce składowania. Czuć sztywność konstrukcji. Nic nie trzeszczy, nie ma luźnych elementów. Powłoka lakiernicza jest dobra. Powierzchnie blach są równe i jednakowe. Widać miedziany układ wodny i mosiężne zakończenia z gwintami 1/2 cala. W komplecie otrzymamy zawieszenia grzejników. Aluminium, z którego wykonane są lamelki jest twarde i nie poddaje się pod mocnym naciskiem palców. Myślę, że właściciele, których dzieci bawią się nożami, siekierami i wszelakimi ostrymi, stalowymi rzeczami nie mają się czego obawiać. Największą zaletą w moim przekonaniu jest miedziany układ wodny grzejnika, mały zład wody dający możliwość łatwego i precyzyjnego sterowania procesem grzewczym w domu.
    Buduję dom.

  6. #6

    Domyślnie

    Instalacja ogrzewania w moim domu będzie oparta o kocioł gazowy jako podstawowe źródło ciepła (uzupełniająco wystąpi kocioł stałopalny). Ciepła woda będzie przygotowywana w zasobniku do 150 litrów z cyrkulacją wody. System ogrzewania będzie systemem mieszanym część domu typu salon, kuchnia, wiatrołap, korytarze, łazienki będą wyposażone w ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo w salonie, kuchni i wiatrołapie zostaną zamontowane grzejniki SD6 140, SD6 60. W łazienkach po grzejniku drabinkowym w pokojach grzejniki SD.
    Buduję dom.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Pozdrawiam. Zainteresowała mnie ta twoja opinia: "...Niestety rozmawiając z różnymi ludźmi z branży c.o. nie usłyszałem o nich nic dobrego i porównywali je do convectorów. Taka ich odpowiedź świadczyła o braku zielonego pojęcia na temat tego produktu...". Dosyć dziwnie to brzmi. Fachowcy którzy nie mają zielonego pojęcia o tym czym sie zajmują. Dlaczego uważasz ze nie maja racji? Nie chcę oceniać regulusów. Mam jakieś tam swoje na temat ich i innych grzejników zdanie ale nie o tym ten wątek. Dla mnie to zdanie wyżej jest czymś zadziwiającym. Masz jakąś wiedzę fachową by twierdzić że spece od CO nie maja racji? Nie bardzo to rozumiem.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Pozdrawiam. Zainteresowała mnie ta twoja opinia: "...Niestety rozmawiając z różnymi ludźmi z branży c.o. nie usłyszałem o nich nic dobrego i porównywali je do convectorów. Taka ich odpowiedź świadczyła o braku zielonego pojęcia na temat tego produktu...". Dosyć dziwnie to brzmi. Fachowcy którzy nie mają zielonego pojęcia o tym czym sie zajmują. Dlaczego uważasz ze nie maja racji? Nie chcę oceniać regulusów. Mam jakieś tam swoje na temat ich i innych grzejników zdanie ale nie o tym ten wątek. Dla mnie to zdanie wyżej jest czymś zadziwiającym. Masz jakąś wiedzę fachową by twierdzić że spece od CO nie maja racji? Nie bardzo to rozumiem.
    Stawianie znaku równości między regulusami i convectorami przez fachowców jest brakiem wiedzy na temat regulusów. Wielu miało doczynienia z convectorami i słysząc o grzejniku aluminiowym z miedzianym układem wodnym w kolejnym zdaniu słyszałem nie montuję, nie montujemy czegoś takiego podobnego do convectorów bo potrzebują wysokich temperatur do pracy i grzeją tylko poprzez konwekcję. Takich opinii usłyszałem wiele... Trudno więc mieć inne zdanie na temat fachowców... Różne grzejniki miałem w swoim otoczeniu, w którym mieszkałem i mieszkam. Każdy ma wady... Regulusów nie znam od strony użytkowania. Myślę jednak, że przy prawidłowej regulacji hydraulicznej przepływów i odpowiednim zaprogramowaniu czasu pracy pomp, cyklu pracy pomp będą się dobrze spisywały - elektronika sterująca buderusa.
    Buduję dom.

  9. #9

    Domyślnie

    Aha negatywy to mały zład wody... Przy zastosowaniu kotła żeliwnego atmosferycznego nie wystąpi równowaga pomiędzy masą kotła z wodą a masą grzejników z wodą. Łatwo zagotować wodę przy ogrzewaniu kotłem na paliwo stałe...
    Buduję dom.

  10. #10

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o moją wiedzę szczerze uważam, że niestety już sporo widziałem i zrobiłem w swoim życiu. Nie znam się na wszystkim ale najgorsze jest dla mnie kiedy rozmawiam z "fachowcem", który powinien posiadać wiedzę ale niestety po trzech szybkich pytaniach o szczegóły wysiada albo opowiada nieprawdę - niestety odpada...
    Buduję dom.

  11. #11

    Domyślnie

    Ponieważ trwają prace związane z ociepleniem budynku nie rozpocząłem jeszcze prac przy instalacjach c.o. i c.w.u.
    C.D.N.
    Buduję dom.

  12. #12

    Domyślnie

    P.S. "Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."
    Buduję dom.

  13. #13

    Domyślnie

    Polecam zapoznać się z tym tekstem. Opisuje budowę convectora http://www.convector.pl/opinia_PK.htm urywek tekstu z tej strony "...
    Warunek ten spełniają grzejniki CONVECTORA, ponieważ wężownica grzejna wykonana jest z miedzi i posiada ożebrowanie, a sam grzejnik wyposażony jest w obustronne osłony zapewniające powstawanie kominów konwekcyjnych i chroniące przed bezpośrednim dotknięciem nagrzanych rur. ..."

    Regulus grzeje całą powierzchnią. Lamelka - radiator tworzy obudowę. W convectorze panel przedni jest osłoną lamelek i rur układu wodnego - nie jest elementem grzejnym. Widać na załączonych zdjęciach powyżej w poście.


    Jeżeli ktoś nie widzi nadal różnicy w budowie to trudno.
    Ostatnio edytowane przez sadm1 ; 20-11-2010 o 17:19
    Buduję dom.

  14. #14

    Domyślnie

    Właśnie kompletuję materiał instalacyjny. Zakupiłem kocioł firmy BUDERUS o mocy 24 kw ( http://www.buderus.pl/?page_id=3468 ). Oczywiście wielu stwierdzi, że jest przewymiarowany, przestarzały itp. itd. Grzejniki będą podłączone rurą WAVIN ( http://pl.wavin.com/master/master.js..._I&bmLocale=pl ) na niej wykonam również grzejnik podłogowy. Grzejniki drabinkowe to Copper Heater wykonane z miedzi ( http://www.copperheater.com.pl/oferta/CH_X/chx1d.php oraz http://www.copperheater.com.pl/oferta/CH_X/chx2d.php ). Zawory kątowe Schell ( http://www.schell-armaturen.de/index...=1&praesenz=16 ).
    Buduję dom.

  15. #15

    Domyślnie

    Otuliny POOLFLEX 265 ( http://www.eurofolimpex.pl/index.php...ct&prod_id=139 ) i taśma brzegowa tego samego producenta ( http://www.eurofolimpex.pl/index.php...ct&prod_id=109 ). Styropian posadzkowy Styropak ( http://www.styropak.com.pl/pdf/pdf_pl_45.pdf ).
    Buduję dom.

  16. #16

    Domyślnie

    To jest reklama sklepu www.fuego.pl kupiłem tam grzejniki łazienkowe. Panel osłaniający w convectorze się nagrzewa tym bardziej im wyższa jest temperatura zasilania. Nagrzewa się jednak po przez kontakt z ciepłym powietrzem a nie po przez połączenie z lamelkami. W regulusie lamelka tworzy obudowę tym samym zwiększa powierzchnię grzewczą. Convector grzeje konwekcyjnie natomiast regulus grzeje również radiacyjnie. Tutaj mamy podstawową różnicę. Druga w convectorach jest wężownica a tutaj mamy boczne kolektory zasilające rurkę na określonej wysokości. Nie są to konwektory ani grzejniki panelowe. Każdy grzejnik jednak oddaje ciepło przez konwekcję z radiacją jest już różnie patrz convectory.

    http://www.convector.pl/zalety.htm

    Nie ma tu słowa na temat grzania radiacyjnego. Nagrzewanie paneli osłonowych jest pomijane.

    Przeglądam zdjęcia regulusów, które zrobiłem i widzę, że też zastosowali wężownicę w grzejniku SD8 60 muszę zobaczyć jak to wygląda w SD6. Wcześniej gdzieś czytałem o tym, że nie ma w nich wężownicy...
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF3205..JPG
Wyświetleń:	128
Rozmiar:	59,7 KB
ID:	31159  
    Ostatnio edytowane przez sadm1 ; 20-11-2010 o 19:35
    Buduję dom.

  17. #17

    Domyślnie

    Na stronie regulusa jest taki opis http://www.regulus.com.pl/budowa-grzejnika
    Muszę to zweryfikować jak to wygląda w grzejnikach SD6.
    Buduję dom.

  18. #18

  19. #19

  20. #20

    Domyślnie

    Trzeci akapit "Jak działa grzejnik marki „Convector”?" http://www.fachowyinstalator.pl/inde...convector.html
    Ostatnio edytowane przez sadm1 ; 21-11-2010 o 08:41
    Buduję dom.

Strona 1 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony