dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 86
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 1709
  1. #221
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Jarek EM08
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Festung Posen
    Posty
    666
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    Cytat Napisał elektryk42 Zobacz post
    Do listy powyższych systemów "do sprawdzenia" dorzucam ....
    ... napisał pracownik albo sam szef firmy...

  2. #222

    Domyślnie

    Jest ktoś może na forum co instalował/instaluje lub zamierza system KNX/EIB firmy Gira? czekam na komentarze.

  3. #223
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    ... Czy można zobaczyc Wasze systemy "w akcji" w instalacjach z pełnym zakresem funkcjonalności? Nie chodzi mi o pokazanie walizki z dwoma sterownikami i prezentacji power-point, tylko rozbudowanego systemu zainstalowanego w średniej wielkości budynku, z możliwością ponaciskania i zobaczenia co i jak (również od strony ustawień).
    Wiem, że każdy wolałby zobaczyć ciekawą automatykę w gotowym i zamieszkanym domu gdzie na codzień się ją obsługuje ale wiem, że nawet klienci prywatni nie chcą wpuszczać "obcych" by ci szperali im po kątach. Wiem bo jeszcze nie tak dawno sam starałem się zapraszać moich potencjalnych klientów po budowach, gdzie jeszcze nikt nie mieszkał ale by zaprosić kogoś na "salony" to sobie tego nie wyobrażam.
    To samo się tyczy lokali biurowych udostępnionych do zwiedzania - nikt nie wpuści osób jak do muzeum. Zrozumcie to. Jak znam życie Kolego Marianie, sam gdy zakończysz budowę to nie pozwolisz by ktoś z ulicy zwiedzał Twoje pokoje by zobaczyć jakie masz gadgety na ścinach.

    Cytat Napisał homiq Zobacz post
    W miarę możliwości staramy się pokazywać naszym Klientom działanie systemu na żywo.
    Chętnych zobaczenia HOMIQ-a w akcji zapraszam na największe targi budowlane BUDMA 2011 w Poznaniu (11-14 stycznia).
    Będziemy w hali 12 stand 48. Postaramy się uruchomić jak najwięcej funkcji i będzie niespodzianka dla odwiedzających.
    W wolnej chwili proponuję się zapoznać z możliwościami naszego systemu na stronie - homiq.com

    Walizkom nasza firma mówi nie
    Co do tych kilku dni to sooper ale co poza tym Kolego Homiq zaproponujesz potencjalnym klientom? Przecież walizki nie preferujesz?
    Ja osobiście uważam pokaz na dobrze wyposażonej walizce za ciekawe doświadczenie. Piszę tak bo kilkakrotnie miałem okazję szkolić się na "skromnej walizce" Vimaru, której wyposażenie oscylowało w granicach 30k PLN. To była prezentacja małego, lekko wypasionego domku a że nie było lamp, czy prawdziwych rolet a tylko diody czy żaróweczki to mi to w zupełności wystarczyło. By poznać istotę systemu, jego możliwości (i zarazem wady) nie trzeba realnego domu ale to sa tylko moje takie odczucie bo wyobraźnię przestrzenną mam bardzo dobrze rozwiniętą.

  4. #224

    Domyślnie

    Jest ktoś może na forum co instalował/instaluje lub zamierza system KNX/EIB firmy Gira? czekam na komentarze.
    Gira to jeden z wielu producentów komponentów systemu KNX. Ogólnie opinie o produktach pozytywne, o firmie będącej przedstawicielem gira z polsce różne.

  5. #225

    Domyślnie

    Zdecydowanie łatwiej wziąść do ręki ipoda, który przy okazji jest pilotem do TV, komunikatorem skype i wideodomofonem.
    Jakiś horror, żonie przeglądającej internet wyrywać z rąk, żeby włączyć TV, lub zapalić światło, nie wspomną o sytuacjach z rozładowaniem baterii, pozostawieniem w innym pomieszczeniu, czy samochodzie. Chyba, że sprzedajacie system plus 10 x ipad.

  6. #226

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen Zobacz post
    To samo się tyczy lokali biurowych udostępnionych do zwiedzania - nikt nie wpuści osób jak do muzeum. Zrozumcie to. Jak znam życie Kolego Marianie, sam gdy zakończysz budowę to nie pozwolisz by ktoś z ulicy zwiedzał Twoje pokoje by zobaczyć jakie masz gadgety na ścinach.
    Ależ ja to doskonale rozumiem i dlatego też pytałem o instalację demo producenta, a nie odwiedzenie domu jakiegoś klienta (to byłoby bardzo nieprofesjonalne. Chyba, że tym "klientem" jest właściciel/prezes/dyrektor firmy).

    Szczerze powiedziawszy, widziałem już w życiu sporo PPP ("power point product") i dopóki nie zobaczę działającej instalacji, dopóty nie zdecyduję się na zakup. Demo w walizce może działać super, ale później może okazać się, że sprzedawcy "zapomniało się" powiedzieć o tych czy innych ograniczeniach, które w domu łatwo zauważyć.

    Jeśli ktoś chce się na poważnie bawić w ten biznes, to chyba żaden problem, by zrobić instalację demo u siebie czy to w postaci części biura czy też nawet w postaci wolno stojącego budynku (taki, jak KNX na Budmie). Jeśli oferuje się instalacje mające kosztować klienta w granicach 10.000 - 200.000, to chyba taka instalacja demo nie jest zbyt dużym wydatkiem?

  7. #227
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    homiq

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    100

    Domyślnie

    W homiq-u jest kilka możliwości na zobaczenie systemu w "akcji"

    1. W biurze kończymy budować platformę demonstracyjną, która posiada kilka źródeł światła, RGB, rolety, nagłośnienie, włącznik ścienny, touchpanel, cz. temp. itd.
    Platforma będzie dostępna w pełnej krasie już w Lutym.

    2. Homiq-owcy używają systemów we własnych domach dlatego jak żona pozwoli to nie widzę przeszkód na wizytę bez zbędnego ciśnienia

    3. Pod koniec roku będzie dostępny apartament demo w Poznaniu

    4. W Czerwionce (woj. śląskie) biuro jest wyposażone w homiq-a i można tam poznać system w działaniu. (podobne realizacje będą w tym roku w innych województwach)

    5. Na imprezach targowych staramy się pokazać jak nawięcej w działaniu i Ci, którzy byli na Budmie mogli własnym telefonem sterować oświetleniem, RGB, fontanną, zamkiem automatycznym, a na koniec dotknięcie ekranu uruchamiało ekspres, który dla gości przygotowywał pyszne espresso

    jka22 - z tym ipodem to kwestia przyzwyczajenia
    standardowo ipody są 2 -3 szt. w stacjach dokujących w salnie, sypialni...
    jeśli żona akurat surfuje po internecie, to przynajmniej masz pewność, że jak sięgniesz po drugiego ipoda aby włączyć*TV to nie będzie problemu z doborem repertuaru na ekranie bo druga połowa jest zajęta

  8. #228

    Domyślnie

    Cytat Napisał jka222 Zobacz post
    Gira to jeden z wielu producentów komponentów systemu KNX. Ogólnie opinie o produktach pozytywne, o firmie będącej przedstawicielem gira z polsce różne.
    Też mogę potwierdzić, że gira robi żywotny sprzęt knx, a raczej go sprzedaje, bo większość (urządzenia do szaf) robi kto inny. Te same urządzenia tylko z innym logiem ma berker i jung. Tak czy inaczej nigdy nie zdarzyło mi się, ani żadnej firmie, w której pracowalem odesłać do serwisu żadnego z urządzeń robionych/sprzedawanych przez girę.
    Widzę, że nie tylko w moim otoczeniu niektórzy "psioczą" na specyficzną politykę dystrybutora giry

  9. #229

    Domyślnie

    Cytat Napisał homiq Zobacz post
    Systemy stowarzyszenia KNX
    ...
    - certyfikowana kadra dysponuje podstawową wiedzą (problemy z serwisem)
    Czy mógłbym prosić o rozwinięcie tego stwierdzenia? Na pewno będzie to cennym kryterium wyboru systemu przez potencjalnych przyszłych użytkowników.

  10. #230
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    homiq

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    100

    Domyślnie

    Cytat Napisał cegreg Zobacz post
    Czy mógłbym prosić o rozwinięcie tego stwierdzenia? Na pewno będzie to cennym kryterium wyboru systemu przez potencjalnych przyszłych użytkowników.
    Oczywiście.
    Stowarzyszenie KNX na potęgę szkoli instalatorów. Trzeba brać pod uwagę, że szkolenie na "planszy" z zakresu wdrożenia systemu w realnych budynkach nie do końca się sprawdza. Dalej idąc cena urządzeń KNX powoduje, że są one rzadko sprzedawane i w związku z tym przeszkolona osoba ma bardzo ograniczone możliwości pogłębiania swojej wiedzy na realnych budynkach. Ta rzadkość sprzedawania powoduje również, że wiedza nie jest utrzymywana i wątpliwa jest chęć instalatorów z certyfikatem do jej rozszerzania skoro nie przynosi im to efektów sprzedażowych. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ale w moim odczuciu, po tym co widziałem u Klientów, po rozmowach wstępnych z pracownikami posiadającymi certyfikat - śmiało mogę stwierdzić, że grupa instalatorów z niewystarczającą wiedzą to 50 - 60%.

  11. #231
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar rogal777
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Zduńska Wola
    Kod pocztowy
    98-220
    Dzielnica
    Paprocka
    Posty
    25
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Cytat Napisał homiq Zobacz post
    W homiq-u jest kilka możliwości na zobaczenie systemu w "akcji"

    1. W biurze kończymy budować platformę demonstracyjną, która posiada kilka źródeł światła, RGB, rolety, nagłośnienie, włącznik ścienny, touchpanel, cz. temp. itd.
    Platforma będzie dostępna w pełnej krasie już w Lutym.

    2. Homiq-owcy używają systemów we własnych domach dlatego jak żona pozwoli to nie widzę przeszkód na wizytę bez zbędnego ciśnienia

    3. Pod koniec roku będzie dostępny apartament demo w Poznaniu

    4. W Czerwionce (woj. śląskie) biuro jest wyposażone w homiq-a i można tam poznać system w działaniu. (podobne realizacje będą w tym roku w innych województwach)

    5. Na imprezach targowych staramy się pokazać jak nawięcej w działaniu i Ci, którzy byli na Budmie mogli własnym telefonem sterować oświetleniem, RGB, fontanną, zamkiem automatycznym, a na koniec dotknięcie ekranu uruchamiało ekspres, który dla gości przygotowywał pyszne espresso

    jka22 - z tym ipodem to kwestia przyzwyczajenia
    standardowo ipody są 2 -3 szt. w stacjach dokujących w salnie, sypialni...
    jeśli żona akurat surfuje po internecie, to przynajmniej masz pewność, że jak sięgniesz po drugiego ipoda aby włączyć*TV to nie będzie problemu z doborem repertuaru na ekranie bo druga połowa jest zajęta
    Faktycznie, sam osobiście zapuściłem sobie kawę z mojego HTC. Moje wrażenie jet takie, że himiq jet bardzo "intuicyjny" i nie trzeba było zbyt wiele tłumaczyć. Wystawca podał mi adres, który wpisałem w przeglądarkę, a po wyświetleniu pnelu sterowania wszystkojuż wiadomo i naprawdę nic nie trzeba tłumaczyć
    osobiście jestem zachwycony.
    pozdrowienia ze Zduńskiej Woli
    plan na przeprowadzkę - listopad 2011
    Plan wykonany - mieszkamy

  12. #232
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    homiq

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    100

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za pozytywną opinię!

    Na imprezach targowych staramy się sprawdzać działanie interfejsu na różnych urządzeniach.
    Były HTC, Nokie, Sony-Erricsony, Samsungi... Na większości HOMIQ śmiga bez problemu.
    Jeżeli są jakieś zgrzyty to ze względu na możliwości przeglądarki ale pod każdym systemem opera mobile rozwiązuje sprawę!

    Jako użytkownik typuję ipoda touch jako najlepszego pilota do budynku.
    cena / możliwości / jakość / bateria / wydajność - wszystko na piątkę!

    pozdrawiam

  13. #233

    Domyślnie

    Czuję się w obowiązku poinformować, iż dokonałem wyboru systemu. Będzie to Nexo Nexwella. Za jakiś czas przekażę wrażenia z instalacji, a potem pierwsze z korzystania z systemu.
    Z pozdrowieniami,
    Bartek z Wrocławia

  14. #234

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartekgr Zobacz post
    Czuję się w obowiązku poinformować, iż dokonałem wyboru systemu. Będzie to Nexo Nexwella. Za jakiś czas przekażę wrażenia z instalacji, a potem pierwsze z korzystania z systemu.
    Jesteś z Wrocławia no i wszystko jasne

    Czekamy na pełną relację i pierwsze wrażenia.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  15. #235
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    homiq

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    100

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartekgr Zobacz post
    Czuję się w obowiązku poinformować, iż dokonałem wyboru systemu. Będzie to Nexo Nexwella. Za jakiś czas przekażę wrażenia z instalacji, a potem pierwsze z korzystania z systemu.
    cieszy mnie każda decyzja o zakupie "inteligentnej instalacji"
    to znak, że coraz częściej Inwestorzy biorą pod lupę i nie lekceważą rozwiązań elektrycznych w swoim domu

    z ciekawości jakie zalety przeważyły szalę na Nexo ?

  16. #236

    Domyślnie

    Trochę robię OT, ale chciałbym sprostować wypowiedź kolegi "Homiq". Większość tej hipotezy uważam za kompletną bzdurę.

    Jeżeli kogoś nie interesuje "przegląd" rynku knx, a tylko podsumowanie kosztów to proszę przejsć na sam koniec wypowiedzi.

    Pracuję w firmie, która oferuje kilka systemów inteligentnych instalacji. Jest to już trzecia firma z tej branży, w której pracuje. Także troszczekę tego rynku "dotknąłem".

    Tak, stowarzyszenie knx szkoli instalatorów na potęgę. Ale większość z tych instalatorów nie pracuje w branży. Ode mnie z roku na 4 kolegów, którzy zrobili certyfikat knx, tylko jeden pracuje na knx, jeden na bms-ach, a pozostali przeszli na automatykę przemysłową. Cześć z certyfikowanych instalatorów, to poprostu sprzedawcy.

    Tak, po szkoleniu na stanowisku pokazowym/szkoleniowym nie da się zainstalować systemu na rzeczywistym obiekcie. Dlatego, cześć firm instalacyjnych tworzą ludzie, którzy pracowali kiedyś w innych firmach zajmujących się tą tematyką (mój szef) i może kiedyś ja . Dodatkowo u każdego dystrybutora jest dział techniczny, który bez problemu pomaga na rzeczywistych obiektach. Nie ma problemu, aby ktoś przyjechał na budowę - wszystko zależy od firmy w której się kupuje urządzenia knx.
    Nie zgadzam się, że grupa 50-60% instalatorów knx ma nie wystarczającą wiedzę do wykonania somodzielnej złożonej instalacji. Ale mogę zgodzić się, że grupa 50%-60% osób, które zrobiły certyfikaty knx nie pracuje w branży.

    Popularność knx (dawniej eib) jest cały czas bardzo duża. Bardzo często robimy wyceny danej instalacji na min dwóch systemach. Jeden to knx, a drugi to zazwyczaj jakiś tańszy polski, czasem xcomfort (mieszkania). Tańszy polski wcale nie znaczy gorszy! Zazwyczaj tak przygotowujemy wyceny, aby możliwości obu proponowanych systemów były bardzo zbliżone. Jeżeli są to jakieś proste instalacje (oświetlenie, rolety, proste sterowanie ogrzewaniem, sterowanie konwencjonalnymi przyciskami zwiernymi) to różnica pomiędzy systemem knx, a jakimś polskim systemem wychodzi 10-20% na korzyść polskiego systemu. Jeżeli instalacja jest bardziej "wybajerzona", głównie mam na myśli panele dotykowe, jakieś lepsze przyciski programowalne, integracja z alarmem, videodomofonem, cctv. itp. To knx czasami wychodzi nawet ponad 50% drożej od innego polskiego systemu.
    Kiedyś jeden z naszych klientów zrobił wycenę systemu sprzedawanego przez hurtownię oninem (czy oninnem?). Wycena na knx w przybliżeniu wyszła o prawie 2x większa!!

    Najciekawsze jest clue całej tej "historii". U nas w firmie sprzedawalność knx jest większa od sumarycznej sprzedawalności czterech pozostałych systemów, które oferujemy. Dlaczego? Niestety bardzo ciężko jest przekonać klienta do polskich rozwiązań – po prostu się boją. Argumenty, że możliwości są takie same, a cena dużo mniejsza nie docierają. Często ludzie decydują się na uboższą instalację knx, zamiast bardzo rozbudowanej tańszej instalacji na mniej znanym systemie. Kiedyś klient powiedział mi, że głównym czynnikiem wyboru był kraj pochodzenia i długość istnienia na rynku (20 lat to nie 3), dodatkowo ilość firm instalacyjnych. Trudno mu się dziwić.

    Firm instalacyjnych oferujących knx pewnie znajdziemy ze 100 w całej Polsce, firm które mają większy staż niż 5 lat pewnie z 20-25 (w tym około 10 z prawie 10 letnim stażem), starszych niż 3 lata jest pewnie około 50. Nie piszę tu o firmach, które istnieją po 20 lat, a knx-a instalują od roku. (Dane zbierał praktykant w zeszłym roku do pracy dyplomowej).

    Czy sprzedawalność knx jest mała? Jeden z największych dystrybutorów knx na Polskę w 2010r podczas kryzysu osiągnął sprzedaż knx rzędu OŚMIU CYFR!! i jedynka nie była z przodu . Niestety nie mogę podać, która bo kolega jeszcze z pracy wyleci

    Podsumowując. Tak, KNX jest jednym z najdroższych systemów.

    W kwocie do 25tys w domu o powierzchni 200m2, zainstalujemy knx, ale raczej będzie on bardzo okrojony.
    Tak w skrócie wypiszę koszt urządzeń knx potrzebnych do wykonania prostej instalacji w domu 200m2:
    50 obwodów oświetleniowych on/off (ok. 6tys zł netto),
    4 obwody oświetleniowe ściemniane o mocy (około 1200zł netto),
    16 obwodów roletowych (ok. 3200zł),
    12 obwodów on/off ogólnego przeznaczenia - maty grzewcze, gniazda sterowane, pompki itp, itd. (ok. 1800zł),
    6 stref grzewczych - 14 grzejników (aktor grzewczy 6 kanałowy 900zł netto, 15 elektrozaworów 2tys zł),
    32 wejścia binarne pod przyciski dzwonkowe (ok. 2000zł),
    8 wejść analogowych pod czujniki temperatury + czujniki temperatury 1200zł,
    zasilacz eib (ok 1200zł),
    moduł Internetowy z webserwerem + aplikacje na iphone/ipad od około 6500zł netto. (sterowanie z dowolnego komputera, smartphone, iphone/ipad itp.)
    do tego jakiś ipad jako centralny panel (około 2,5tys zł – cena z allegro z przed kilku miesięcy)
    Jak się to wszystko podliczy to koszt samych urządzeń wyniesie około 20tys zł netto

    Do tego dochodzi montaż, programowanie, okablowanie, aparatura elektryczna i osprzęt (gniazda, włączniki), co z dziwnych powodów mało, kto uwzględnia w swoich wycenach.

    Same oprzewodowanie może wynieść nawet ponad 20tys zł (materiał + robocizna)
    Rozdzielnica + aparatura elektryczna to min 3tys zł z montażem (aparatura + urządzenia knx) pewnie około 5tys zł
    Osprzęt elektryczny w pomieszczeniach (gniazda, przyciski, czujniki) od około 4tys do nawet 30tys zł
    Do tego dochodzi koszt montażu białego osprzętu (od 7-12zł sztuka)
    Koszt programowania + przygotowanie podkładów graficznych itp. min 20% wartości urządzeń knx.

    Jak się to wszystko zliczy to tak naprawdę koszt całej instalacji wyniesie pewnie z 60tys zł.
    Ostatnio edytowane przez ryciek ; 03-02-2011 o 09:52
    ryciek

  17. #237
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    wszystko pięknie zgoda i nikt tego nie neguje, ale za zwykłą elektrykę płacisz 35-40zł/pkt czyli masz:
    40*((50*2)+(4*2)+(16*2)+(12*2)+15+6+8*2)=10tys zł->sam montaż bez materiału
    Czyli tak naprawdę przy kosztach osprzętu takich samych, kosztach kabli itd samo nadanie inteligencji czyli tak naprawdę rozsądne rozprowadzenie kabli kosztuje w granicach 10-15tys....czyli 200% kosztów instalacji tradycyjnej.

    Ja u siebie początkowo planowałem tradycyjną instalację w 100% na przekaźnikach bistabilnych w rozdzielni...wtedy mam możliwość przepięcia wszystkiego pod moduł KNX i zabawy w "inteligencję".
    Czynniki tzw zdroworozsądkowe zdecydowały o przekaźnikach bistabilnych w puszkach i bardzo rozbudowanej instalacji tradycyjnej z ethernetową.

  18. #238
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    homiq

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    100

    Domyślnie

    Cytat Napisał ryciek Zobacz post

    Pracuję w firmie, która oferuje kilka systemów inteligentnych instalacji. Jest to już trzecia firma z tej branży, w której pracuje. Także troszczekę tego rynku "dotknąłem".
    to "dotknięcie" i moją tezę dot. praktyki większości instalatorów KNX potwierdza dobranie 32 wejść na przyciski , które mają sterować 54 lampami, 16 roletami i 12 wyjściami on/off . Taka konfiguracja to krótko mówiąc 2 przyciski w każdym pomieszczeniu...

    może lepiej napisz czy używasz systemu KNX w domu, jakie ma zalety i wady

  19. #239

    Domyślnie

    Cytat Napisał homiq Zobacz post
    to "dotknięcie" i moją tezę dot. praktyki większości instalatorów KNX potwierdza dobranie 32 wejść na przyciski , które mają sterować 54 lampami, 16 roletami i 12 wyjściami on/off . Taka konfiguracja to krótko mówiąc 2 przyciski w każdym pomieszczeniu...

    może lepiej napisz czy używasz systemu KNX w domu, jakie ma zalety i wady
    Widzę, że trochę niejasno to opisałem. Podałem przybliżone koszty urządzeń, a nie napisałem, że w całym systemie są tylko 32 wejścia binarne. Cześć aktorów knx ma też wbudowane dodatkowe wejścia binarne i analogowe. Np 4 krotny moduł on/off 10A zennio ma dodatkowe 4 wejścia binarne i 2 analogowe. Wszystko zależy od producenta. Są też urządzenia kombo kilkanaście różnych typów wejść, kilkanaście różnych typów wyjść, zasilacz magistralny itp. Ceny urządzeń knx uzależnione są od "wielkości" - ilości wejść/wyjść i od producenta. Także podane przeze mnie ceny mogę się znacznie różnić w zależności od producenta i doboru konkretnych urządzeń. W wolnej chwili postaram się przygotować taki szczegółowy wykaz.

    Moi rodzice maja zainstalowanego KNX-a. Ja jestem jeszcze w trakcie budowy. U rodziców instalacja nie jest jeszcze kompletna. System jest instalowany w remontowanym domu. Rodzice remontują dom etapami. Na razie sterowany jest cały parter, częściowo drugie piętro i hol na pierwszym. Ale takie coś jak centralne sterowanie oświetleniem już działa . Kilka obwodów działa bezprzewodowo, ale z racji tego że i tak wszędzie będzie zmieniona instalacja nie ma sensu niepotrzebnie pachać się w koszty urządzeń bezprzewodowych. Także bezprzewodówka została zamontowana tylko tam gdzie jest teraz niezbędna. Najstarsza część systemu (część parteru) ma około trzech lat. Pierwsze przewody magistralne były kładzione cztery lata temu. Drugie piętro zostało uruchomione kilka miesięcy temu.
    Pewnie teraz ze względu na koszty zainstalowałbym im inny system, ale jeszcze trzy czy cztery lata temu nie było żadnego wyboru.

    W KNX bardzo drogie są penele dotykowe. Podczas gdy u konkurencji można kupić fajny mały panel za niecale dwa tysiące (3,5'' Koher) albo większy u innego producenta około trzytysiące (8,4'' Nexo), w F&F wychodzi jeszcze taniej. Dokładając do panela Nexo kartę videodomofonu mamy w jednym panelu videodomofon. W KNX za panel z możliwością podpięcia videodomofonu muszę zapłaić dwa razy tyle! W przypadku niektórych knx-owych paneli nawet 4 razy tyle!!
    Ostatnio edytowane przez ryciek ; 06-02-2011 o 00:24
    ryciek

  20. #240

    Domyślnie

    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    wszystko pięknie zgoda i nikt tego nie neguje, ale za zwykłą elektrykę płacisz 35-40zł/pkt czyli masz:
    40*((50*2)+(4*2)+(16*2)+(12*2)+15+6+8*2)=10tys zł->sam montaż bez materiału
    Czyli tak naprawdę przy kosztach osprzętu takich samych, kosztach kabli itd samo nadanie inteligencji czyli tak naprawdę rozsądne rozprowadzenie kabli kosztuje w granicach 10-15tys....czyli 200% kosztów instalacji tradycyjnej.

    Ja u siebie początkowo planowałem tradycyjną instalację w 100% na przekaźnikach bistabilnych w rozdzielni...wtedy mam możliwość przepięcia wszystkiego pod moduł KNX i zabawy w "inteligencję".
    Czynniki tzw zdroworozsądkowe zdecydowały o przekaźnikach bistabilnych w puszkach i bardzo rozbudowanej instalacji tradycyjnej z ethernetową.
    Niestety "firmowa" inteligencja trochę kosztuje. Niezależnie czy to będzie KNX, czy każdy inny dowolny system. Zawsze tradycyjna instalacja nawet z jakimiś bajerami będzie tańsza. Jeżeli tych "bajerów" będzie dużo to ceny mogą nawet się zrównać. Ostatnio w jakimś czasopiśmie budowlanym widziałem jakieś fajne porównanie instalacji zintegrowanej i niezintegrowanej.
    Jeżeli ktoś jest elektronikiem/informatykiem hobbystą to polecam wątek "programowalne instalacje elektryczne" czy jakoś tak. Sterowniki PLC + dużo własnej pracy i możemy osiągnać zamierzony cel za dużo niższą kwotę.
    ryciek

Strona 12 z 86

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony