dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 16
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 320
  1. #21

    Domyślnie

    kilka lat temu proponowałem rozliczanie nośników energii w stosunku rocznym w przeliczeniu na zł/m2, kWh/m2, po dokładnym przeliczeniu zużytych kWh z dostępnych nośników zapotrzebowanie w latach 2006/10 wygląda następująco (dotyczy mojego domu 130m2, średnio dla 3 osób)

    Wcześniej wyliczona cena kWh z poszczególnych nośników energii pozwala dopasować najlepszą ich dywersyfikację.
    http://img526.imageshack.us/img526/5033/captureqvq.jpg
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 03-10-2011 o 10:51

  2. #22

    Domyślnie

    Bardzo często spotykam pytanie, czy mi się to zwróci (chodzi o inwestycję w droższe systemy grzewcze). Oczywiście odpowiedź brzmi - nigdy, ale prawidłowo postawione pytanie to: kiedy różnica poniesionych kosztów inwestycyjnych zwróci się w kosztach eksploatacji tych porównywanych systemów. W związku z tym uzupełniłem arkusz o odpowiednie tabele porównawcze, wystarczy w szare pola wpisać koszty inwestycyjne, dodam że w ten sposób można porównywać każdy z analizowanych systemów (systemy zróżnicowane można analizować na kilku arkuszach wpisując odpowiednio planowaną ilość kWh z danego systemu w szarej górnej komórce.

    http://img69.imageshack.us/img69/5793/capturesty.jpg
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 31-01-2011 o 09:35

  3. #23

    Domyślnie

    proszę bardzo, gdyby coś nie tak to proszę powiadomić

    https://spreadsheets.google.com/ccc?...thkey=CPfu-_8B

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    gaz podawałem wyżej, ale taryfa jest Z-3 co oznacza,że jest zaazotowany - podgrupy Ls:
    opłata za 1m3 - 0.6927 netto
    opłata abonamentowa 8,20 netto /m-c
    opłata sieciowa stała 25,75 netto /m-c
    opłata sieciowa zmienna 0,2699 * wartość zużycia gazu/miesiąc

    Nie znajdę teraz sprawności kotła grzewczego, ale nowy przepływowy podgrzewacz gazowy vaillanta ma 86,9%sprawności.

    węgiel, kocioł miałowy o zasypie cyklicznym z badań ma sprawność 82%, cena tony węgla dzisiaj płaciłem 570zł/tonę, wartość opałowa niby 28Mj, mogę się zgodzić na 70%sprawności eksploatacyjnej. Innych opłat stałych typu abonament czy opłata za dowóz na fakturze nie ma. To mój koszt pracy własnej, czyszczenie, zasypywanie itd. wartość niemierzalna.

    ekogroszek do podajnika - tutaj z wyników badań sprawność 84-88% w zależności od mocy urządzenia. Niższe moce tj. 30%mocy ok.10%niższa sprawność, czyli 74-78% - to sprawność typowo eksploatacyjna.
    z Wielkopolski ceny ropy to od 2,41 (najniższa w tym sezonie Petrochemia) do 2,80-2,90. Można też dodać wiersz ze sprawnością kotła olejowego kondensacyjnego = 1.
    na wartość opałową węgla = 28Mj to ja z kolej się zgodzić nie mogę. Wydaje mi się, że na tych paliwach są największe przekręty w jakości i wartości opalowej. Ja bym radził policzyć maks 25Mj. Ja w sumie kupiłem do firmy kilka tysięcy ton miału, badałem go w laboratoriach niezależnych i zawsze wartość była o 10% Mj mniejsza.

  5. #25

    Domyślnie

    w podanym wyżej linku dane można zmieniać w szarych komórkach, nie ma kotła olejowego o sprawności 1, zawsze coś pójdzie w komin
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 31-01-2011 o 11:23

  6. #26

    Domyślnie

    jeżeli tak liczysz to kotły gazowe kondensacyjne ze sprawnością o 108%, tracą wg Ciebie przez komin ok 14% - spadek do sprawności spalania z 1,08 do 0,93. Czy tak samo odejmowałeś 14% sprawności za miał lub oleju ewentualnie ekogroszeku za komin? Chyba nie ...... bo wtedy byś musiał dać kotłowi na węgiel 0,7 - 14%, czyli coś koło 0,6.
    W tabelce jest napisane sprawność urządzenia a nie całego układu .... a przecież są teraz urządzenia kondensacyjne na gaz ze sprawnością i 109% czy na olej z wynikiem 104%

  7. #27

    Domyślnie

    w tym arkuszu sprawność jest liczona do wartości opałowej nośnika energii, tyko pc potrafi tą wartość powiększyć o ciepło pozyskane z ziemi lub powietrza, ale jeśli ktoś uważa, że jest inaczej to wartości można zmieniać dowolnie, życzę owocnych wyliczeń.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    w tym arkuszu sprawność jest liczona do wartości opałowej nośnika energii, tyko pc potrafi tą wartość powiększyć o ciepło pozyskane z ziemi lub powietrza, ale jeśli ktoś uważa, że jest inaczej to wartości można zmieniać dowolnie, życzę owocnych wyliczeń.
    1. oczywiście, że można. Fizycznie przy kondensacji można uzyskać do 111% wydajności, ale trzeba się z tym dokładnie zapoznać (bo to co możliwe fizycznie nie zawsze będzie w praktyce tym bardziej jak kociołek kosztuje 15 tys), dlatego nie podałem w kotle kondensacyjnym olejowym 1,1 tylko 1,0.
    2. W takim razie pytanie ogólne. Czy dane dotyczące sprawności urządzenia spalającego węgiel na poziomie 0.7 ( w tabelce) dotyczą tylko urządzenia czy urządzenia i komina?
    A co za tym idzie czy ktoś może podać dane sprawności spalania gazu, oleju, węgla i ekogroszku już z uwzględnieniem strat na kominie?
    Czy te straty przy rożnych rodzajach paliw (miał i ekogroszek kontra olej i gaz) w kominie są takie same?
    Ile w realu odbiega sprawność samego urządzenia deklarowana przez producenta kotłów na paliwo stałe a ile producentów kotłów na olej i gaz?

  9. #29

    Domyślnie

    nie mam zamiaru wnikać w to czy producent pieca podaje jego sprawność w realu czy w teorii, jak również czy dostawcy paliw rzetelnie podają ich wartość opałową, jeśli ktoś potrafi sobie na własny użytek prawidłowo te wartości wyliczyć to te swoje może do arkusza podstawić, ale za to ceny jednostkowe jak i roczne koszty - jak najbardziej realne

  10. #30

    Domyślnie

    kbab - sprawdź brykiet coś za dużo wyszło
    Kliknij TUTAJ , a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  11. #31

    Domyślnie

    jest już poprawione, ale każdy może wstawić swoje dane (najlepiej w szarych kom) - a tak ogólnie to jak wygląda, może coś zmienić w rozliczeniach?

  12. #32

    Domyślnie

    każdy wstawia dane wg swoich możliwości i potrzeb, a wyliczenia są natychmiastowe, może się komuś na coś przyda, jeśli tak to już się cieszę

  13. #33

    Domyślnie

    moj pewnie tez wyszedl sporo (i tez nie ze zlota) sam piec chyba 8,5 (katalogowo 14), regulator 600 zł, wklad do komina - pewnie do 12 duzo nie brakuje

  14. #34

    Domyślnie

    Jakiś oszołom się dorwał do arkusza i zaczął głupoty wklepywać
    Kliknij TUTAJ , a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  15. #35

    Domyślnie

    trochę poprawiłem, ale chyba muszę zablokować dostęp do niektórych komórek,

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar raul9
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Posty
    40
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Witam jaki może być koszt ogrzewania domu gazem ziemnym 130m2 pustak 24+15 styropian
    pytam bo nie wiem na co się zdecydować,oczywiście jest to odległy temat bo dopiero ruszam z budową ale chciałem zaciągnąć języka
    Z góry dziękuje

  17. #37

    Domyślnie

    witam, liczyłbym na 1100 do 1200m3, z mojego kalkulatora koszt wypada około 2850 przy W2 i 3400 przy W3, oczywiście cena jednostkowa za m3 może się zmienić
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 04-02-2011 o 10:53

  18. #38
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar raul9
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Posty
    40
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    rozumiem że jest szacunkowy koszt całego okresu grzewczego tj.ok.5 miesięcy

  19. #39

    Domyślnie

    liczone rocznie, bez cwu

  20. #40

    Domyślnie

    U mnie wyszedł koszt 3259 pln za ostatnich 12 miesięcy za 1581 m3 gazu (W-3 Gazownia Warszawska)

Strona 2 z 16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony