dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 148 z 330
Pokaż wyniki od 2.941 do 2.960 z 6591
  1. #2941
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar sernikowy
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Kod pocztowy
    74-100
    Posty
    21

    Domyślnie

    Dziękuję pięknie za porady, na pewno skorzystam! czyli bardziej smart 14kw, szczególnie jak docieplimy naszą w założeniu 1-warstwową ścianę.
    Na temat tych droższych o 2-2,5 tys zł modeli branych pod uwagę (junkers comfort lub DD MCA) - chyba w takim razie tą różnicę w cenie (do smarta) przeznaczę na lepsze ocieplenie. Jak robić to raz ale na lata.
    Jeśli chodzi o inne firmy- na pewno nie wybrałbym vaillanta - kilka lat temu miałem nówki atmosferyk Vaillanta w kawalerce, psuł się min 2 razy w roku, bardzo często się zawieszał (F22) po 3 latach do wymiany był palnik, coś tam jeszcze, poza przeglądami, po kilkaset złotych rocznie w niego wkładałem, przez 4 lata ponad 1000zł. Do tego głośno chodził , kiedy palnik załączał, serwisantów zapraszałem nie jednego... każdy twierdził, że one tak mają... Dziś wiem, ze ten piecyk niedawno miał wstawiony nowy wymiennik...ten za mojej kadencji padł po 6 latach. Wiem, że kondensaty to nie atmosferyki, ale zaufanie do producenta padło też. W związku z tym, że nie jestem hydraulikiem, o systemach ogrzewania mam tylko "zielone pojęcie" szukałem informacji głównie na temat awaryjności pieców, w internecie, pytając hydraulików, instalatorów, użytkowników, no i junkers jakoś wypada najlepiej, potem De Dietrich, oczywiście mogę się mylić albo...mieć pecha kiedy kupię piecyk, więc jeśli ktoś z was ma wyrobione zdanie na temat np. awaryjności poszczególnych pieców kondensacyjnych różnych producentów - proszę o porady, opinie, spostrzeżenia!

    Piec gazowy = układ zamknięty
    -a czy można zainstalować kondensat w układzie otwartym? - Pytam, bo w tej chwili mam układ otwarty (piec na ekogroszek), Jak to wygląda formalnie? a jeśli można - jak to wpłynie na sprawność pieca?, całego systemu co+cwu? czy jest sens? czy warto? (bo zdaje się , że niewielkie przerobienie kotłowni -wstawienie kondensata zamiast smołucha + komin z kwasówki) do ukł otwartego będzie tańsze niż przerabianie go na zamknięty. a jeśli faktycznie taniej będzie zostawić układ otwarty - to czy nie będzie on (przy kondensacie) droższy w użytkowaniu? co ma na to wpływ?czy będzie tak samo chodziło wszystko jak przy układzie zamkniętym do kondensata, czy gorzej? Układ jest dosyć prosty, pompka do cwu, pomka do co (na niej grzejniki i podłogówka na RTL - tylko troche ponad 20m2 podłogówki), pompka zabezpieczająca powrót(przynajmniej tak hydraulicy mi wytłumaczyli do czego jest. (Gdyby ktoś tematem mocniej się zainteresował - podeślę fotki kotłowni)
    Pytano mnie już - jesli faktycznie przy niedocieplonym, surowym budynku ogrzewasz bez problemu za 400-550zł/mis ekogroszkiem, to po co ci gaz?
    a ja- że pytałem użytkowników kondensatów - i większość wydaje nie więcej (jeśli nie mniej) na ogrzewanie gazem podobnych (lub większych) domów - a komfort....wiadomo, nie ma o czym mówić, powiem tylko, że pół roku temu miałem dwie prace, teraz mam trzecią ))....pełny etat kotlarza. Do tego za ścianami 12cm piecyk taki słychać znakomicie, znajomi jak przychodzą i słyszą -mówią: ale wam głośno pralka buczy... )) , od jesieni standardowym wyposażeniem naszej sypialni są dyżurne zatyczki do uszu przy poduszkach za ten "komfort" zapłaciliśmy ponad 7tys zł ...
    Raczej nie zamierzamy kiedyś powrócić do palenia węglem, więc pomysł typu "lepiej zostawić układ otwarty, bo nie wiadomo co w przyszłości, jak z cenami gazu, itd... - w naszym przypadku raczej nie sprawdzi się. Raczej bo faktycznie nie wiadomo co będzie z cenami paliw za 10/15 lat.... ale np. ekogroszek w ciągu ostatnich kilku lat podrożał o 200-300% ....w tej chwili tona dobrego kalorycznego eko kosztuje 800-900zł....u nas pójdzie ok 4,5 tony

    Przepraszam za rozpisanie się -wiem, że to temat na inne forum, ale podświadomie pewnie jeszcze szukam potwierdzenia, ze w naszym przypadku kondensat to lepsze rozwiązanie ( i nie droższe, lub nie wiele) w użytkowaniu.

    Dzięki za wszelkie pożyteczne uwagi i krytykę.

  2. #2942

    Domyślnie

    sernikowy:

    kotly kazdej firmy ulegaja awariom, jednemu sie wydarzy innemu nie

    ja rozwazalem junkersa i de dietricha - w sumie cena podobna, ale moc na CWU u nas miala znaczenie (kociol z zasobnikiem w kuchni i malo miejsca wiec zasobnik 120 l galmet qwadro, a ze troszke lejemy woda ciepla sporo to duza moc aby zapewnic ciaglosc dostaw o zadanej temp )

    co do ukladu odprowadzania spalin i doprowadzenia powietrza:

    mielismy starego atmosferyka podlaczonego do wkladu z kwasowki #130

    teraz jest kondensat i byly 2 opcje:

    wklad z kwasowki do istniejacej kwasowki - zrezygnowalismy

    i mamy opcje spaliny do kwasowki a zassanie powietrza przez luzna wentylacje w pomieszczeniu - akurat mielismy taka z mysla o podlaczeniu okapu

    do kotla jest podlaczony adapter-rozdzielacz na spaliny osobno a doprow powietrza osobno (powietrze doprowadzone z ponad dachu kanalem)

    pomimo takiego rozwiazania kociol osiagnal sprawnosc 109,5% przy mocy min a przy mocy max 103,5% (wydruk z analizatora spalin)

    zuzycie gazu:

    nasz domek: okna 2 szybowe z szybami termo, sciana max + 12 cm styro, poddasze welna super mata 25 cm, na podlogach parteru 10 cm styro
    5 grzejnikow (3 w sypialniach, 2drabinki w lazienkach) reszta to ok 70 m2 w podlogowce
    domek ok 130 m2 po podlogach i 310m3 kubatury

    zapotrzebowanie na energie do ogrzewania caloroczne to 12150 kWh
    oznacza to ze potrzebujemy 1200m3 gazu na rok do ogrzania budynku - czyli roczne koszta ok 2100zl (bez oplat stalych) a wlasnie ok 1200-1300m3/rok zuzywamy na CO+CWU+gotowanie

    wegla potrzebowali bysmy ok 2500 kg/sezon na ogrzewanie czyli ok 1750 zl (zakladam sprawnosc 60%)

    calkowita proj strata cieplna to 8150 W - co oznacza ze do ogrzania budynku w mrozy rzedu -20* potrzeba kotla o mocy 8,5 kW

    pamietaj ze gdy decydujesz sie ogrzewac dom gazem to doinwestuj w ocieplenie scian zewn, bo przy gazie ma to znaczenie wieksze niz przy weglu

    instalacje wykonaj jako o niskiej temp zasilania (podlogowka, duze grzejniki) aby osiagnac komfort cieplny przy stos niskiej temp zasilania - np max 50-55* przy mrozach rzedu -20*

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez face ; 16-02-2011 o 18:47

  3. #2943
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tedasss
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    242
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Vitodens 222-F czy 222-W?

    Dodam, że rodzina jest 4-osobowa bez zapędów na codzienne pławienie się w wannie o pojemności 300 litrów.

    Warto dokładać 3000 zł???

  4. #2944

    Domyślnie

    Właśnie opalam dom 280 m po podlodze od 18 grudnia - 1 sezon grzewczy kotłem Immergas Victix 12 kW + 100 l zasobnik, rodzina 4 osobowa, woj podlaskie, dom ocieplony 20 cm czarnego styropianu, okna ciepłe, skosy poddasza 30 a sufit 40 cm wełny. Kocioł radzi sobie bdb, w domu temp komfortowa ( cała rodzina chodzi w krótkich koszulkach + 8 miesięczny bobas ), średnie spalanie 12 m gazu na dobę ( na razie dość ciepła zima, w ostatnie duże mrozy w dzień 10 w nocy nawet 17 mrozu spalał 18 m gazu ), bez problemów z ilością cwu. Piec z zasobnikiem kupiłem za około 5500, myślę że w cieplejszych województwach ( czyli wszystkich pozostałych ) spokojnie sobie poradzi ze średnio ocieplonymi domami do 200 m. Też brałem pod uwagę Junkersa 14 kW - zdecydował lepszy serwis i cena, między bajki włożyłem Auery, Paradigmy a nawet Vissmana. Pozdrowienia.
    salata

  5. #2945

    Domyślnie

    mcr jesli chodzi o de dietricha to moim zdaniem jeden z jego slabszych produktow. Moze to kwestia farta ale przypadki kiedy nowy piec z pudelka przecieka - nie sa temu modelowi obce. Stare inovensy czy nawet te obecnie produkowane to klasa o stopien lepsza. Moim zdaniem w cenie nie wiele wyzszej od mcr mozna znalezc produkt lepszy..

  6. #2946
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartroze Zobacz post
    ...
    Rozmawiałem z instalatorem i stwierdził, że kocioł jest faktycznie większy niż wynikają potrzeby, ale lepiej żeby był zapas mocy, niż miałoby jej zabraknąć. Stwierdził też, że moc zostanie ograniczona przez serwisanta uruchamiającego kocioł adekwatnie do potrzeb domu, a wszystkie z wymienionych mają dolną moc ok. 5,5kW czyli wcale dużą....
    Pozdrawiam!
    Zadaj sobie pytanie: po co kupuję kocioł dużej mocy i ograniczam w nim moc? Czy jest w tym sens?

    sernikowy - kocioł kondensacyjny musi pracować w układzie zamkniętym (warunki gwarancji). Jeśli zamieniasz kocioł węglowy na gazowy a tym samym zmieniasz układ otwarty na zamknięty to są to małe przeróbki - odcięcie naczynia wzbiorczego i sprawdzenie czy naczynie wzbiorczo-przeponowe np. w kotle będzie wystarczającej pojemności. Układ spalinowy z PPs może się okazać tańszy niż z metalu do kotła kondensacyjnego. Ogólnie rzecz ujmując to tyle.
    Ostatnio edytowane przez RAPczyn ; 17-02-2011 o 08:27
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  7. #2947
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Conrad&Beata
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    372
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał salata123 Zobacz post
    Właśnie opalam dom 280 m po podlodze od 18 grudnia - 1 sezon grzewczy kotłem Immergas Victix 12 kW + 100 l zasobnik, rodzina 4 osobowa, woj podlaskie, dom ocieplony 20 cm czarnego styropianu, okna ciepłe, skosy poddasza 30 a sufit 40 cm wełny. Kocioł radzi sobie bdb, w domu temp komfortowa ( cała rodzina chodzi w krótkich koszulkach + 8 miesięczny bobas ), średnie spalanie 12 m gazu na dobę ( na razie dość ciepła zima, w ostatnie duże mrozy w dzień 10 w nocy nawet 17 mrozu spalał 18 m gazu ), bez problemów z ilością cwu. Piec z zasobnikiem kupiłem za około 5500, myślę że w cieplejszych województwach ( czyli wszystkich pozostałych ) spokojnie sobie poradzi ze średnio ocieplonymi domami do 200 m. Też brałem pod uwagę Junkersa 14 kW - zdecydował lepszy serwis i cena, między bajki włożyłem Auery, Paradigmy a nawet Vissmana. Pozdrowienia.
    też rozważam te dwa kociołki, masz podłogówkę czy układ mieszany (podl.. i kal...)?
    w moim przypadku jedyne co przemawia za imergassem to modulacja od 1,9. bardzo dobra
    Barwny z Muratora+wykusz, lukarna dachowa, budowa "tymi ręcami" fachowcy tylko dach, tynk, wylewki. Pow. po podłogach 200m2, użytkowa 150m2 +garaż 20m2, Kocioł Junkers 14-3+zasobnik kwadro 100l, całość podłogówka, kominek Pama PM+400 kg szamot, reku Brookvent (był 1.1 jest 1.2), ściany BK24+ 15cm, dach25-30, podłoga 10cm. okna 3 szyby 0,7 W/m2K dla całego okna. Mieszkamy od 01.07.2012
    Nasz dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane

  8. #2948

    Domyślnie

    tylko czy warto doplacic ok tys zl pomiedzy junkersem a immergasem dla tej modulacji do 1,9kW??
    watpie aby kiedykolwiek piec zszedl do tej mocy przy normalnie ocieplonym domku ok 120 m2 pow podlog

  9. #2949
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Witam
    Dostałem info od instalatora i chce mi zamontować kocioł z zasobnikiem DeDetrich MCR-II 24 BS 150 i tak się zastanawiam czy jest to dobry wybór czy może lepiej kupić inny np z modulacją?
    Powierzchnia do ogrzania - 115 m2, dom ocieplony 18 cm styro w dachu 30 cm wełny na podłodze 10 cm styro, z poddaszem, powierzchnia podłogówki jakieś 35 m2, 7 grzejników + 2 drabinki, oczywiście kocioł ma też grzać CWU, dodatkowo planuję zamontować kominek z płaszczem
    Można prosić o info czy będzie to dobry wybór czy może coś innego?

  10. #2950

    Domyślnie

    ja wybralem w koncu vailanta ecocompacta o mocy modulowanej i jestem bardzo zadowolony...na podgrzanie 100l wciaga 0,3 m3 gazu i zagrzeje mi to w mniej niz 10 min...jak jest nagla potrzeba duzej ilosci wody to mi ja zapewnia

  11. #2951

    Domyślnie

    dużo tych wiadomości i mam mętlik potrzebuję kocioł kondensacyjny co polecacie co jest teraz na topie

  12. #2952

    Domyślnie

    a jaki polecacie kocioł kondensacyjny dom 145m 65% podłogówka reszta kaloryfery

  13. #2953
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Conrad&Beata
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    372
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał face Zobacz post
    tylko czy warto doplacic ok tys zl pomiedzy junkersem a immergasem dla tej modulacji do 1,9kW??
    watpie aby kiedykolwiek piec zszedl do tej mocy przy normalnie ocieplonym domku ok 120 m2 pow podlog
    myślę że to całkiem prawdopodobne a nawet oczywiste, np przy mały zużyciu cwu, albo w okresie przejściowym, kiedy temp zasilania podłogi będzie niska.
    Dla mnie ważne jest oprócz niskiej modulacji również popularność pieca na rynku a co za tym idzie pewnie serwis i awaryjność a z tego co widzę to junkers jest bardzo popularny a immergass w ogóle, coś za tym musi stać...
    Barwny z Muratora+wykusz, lukarna dachowa, budowa "tymi ręcami" fachowcy tylko dach, tynk, wylewki. Pow. po podłogach 200m2, użytkowa 150m2 +garaż 20m2, Kocioł Junkers 14-3+zasobnik kwadro 100l, całość podłogówka, kominek Pama PM+400 kg szamot, reku Brookvent (był 1.1 jest 1.2), ściany BK24+ 15cm, dach25-30, podłoga 10cm. okna 3 szyby 0,7 W/m2K dla całego okna. Mieszkamy od 01.07.2012
    Nasz dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane

  14. #2954

    Domyślnie

    Cytat Napisał Conrad&Beata Zobacz post
    myślę że to całkiem prawdopodobne a nawet oczywiste, np przy mały zużyciu cwu, albo w okresie przejściowym, kiedy temp zasilania podłogi będzie niska.
    bezwladnosc podlogowego ogrzewania jest na tyle duza ze nie skorzystasz z mocy min 1,9kW jesli domek ocieplony jak pisalaliscie

    kociol powinniscie wybrac sami, kierujac sie min dostepnoscia szybkiego i skutecznego serwisu w razie awarii

  15. #2955
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    papciu

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    8

    Unhappy

    Co ma wspólnego bezwładność podłogówki z minimalną mocą pieca , na początku i pod koniec sezonu grzewczego właśnie ta mała moc pieca jest najlepsza ,piec się często nie włącza ( nie klawiszóje ) a pracuje na minimalnej mocy , to tak jak z samochodem każdy rozruch po ostygnięciu silnika jedziemy na saniu ,tak samo jest z
    piecem sumarycznie więcej spali a nie oto chyba chodzi.

  16. #2956

    Domyślnie

    Cytat Napisał papciu Zobacz post
    Co ma wspólnego bezwładność podłogówki z minimalną mocą pieca , na początku i pod koniec sezonu grzewczego właśnie ta mała moc pieca jest najlepsza ,piec się często nie włącza ( nie klawiszóje ) a pracuje na minimalnej mocy , to tak jak z samochodem każdy rozruch po ostygnięciu silnika jedziemy na saniu ,tak samo jest z
    piecem sumarycznie więcej spali a nie oto chyba chodzi.
    musisz jeszcze troche doczytac
    albo poobserwowac ile czasu trwa podgrzanie temp w pomieszczeniu przez podlogowke
    a wogule to masz kociol gazowy i ogrzewanie podlogowe?
    moze doczytaj sterowanie pogodowe, bezwladnosc podlogowki
    Ostatnio edytowane przez face ; 18-02-2011 o 08:06

  17. #2957

    Domyślnie

    Cena Immergasa z montażem, był tańszy od Junkersa, ale głównym powodem zakupu był chwalony serwis w okolicy i montażysta ( też to popieram ), nic dobrego nikt mi nie powiedział o serwisie Junkersa, w naszej okolicy sprzedawcy strasznie wciskają Viessmana. W domu 50 metrów podłogówki reszta grzejniki, temp na piecu od 34 do 44 stopni, przy takich temp grzania mam trochę za małe grzejniki na piętrze ( musiałem kryzować na parterze ), pewnie można było zrobić jeden układ dla podłogówki i grzejników ale ja mam dwa z mieszaczem i pompą.
    salata

  18. #2958
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    papciu

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    8

    Domyślnie

    nikomu nie bronie dać 100 kW dla domu 100 m2 , tylko co z przepałem podłogówka chodzi ci np. na zewnątrz jest 0 stopni na maksymalnej mocy ( temperaturze ) a jak spadnie do -20 stopni to co robisz czym dogrzewasz chatę i właśnie np. ona przy t=0 ma chodzić na tej minimalnej temperaturze (minimalna moc pieca ) , a ze spadkiem t na dworze ma podnosić ją w domu ( a tym samym wzrasta podawana moc pieca ) to ci steruje pogodówka reagując odpowiednio wcześniej na te zmiany t na zewnątrz chaty , ma to na celu utrzymania stałej temperatury w domu , jak będziesz miał za dużą moc to piec będzie się często włączał i wyłączał a nie pracował płynie Rozumiesz

  19. #2959

    Domyślnie

    Cytat Napisał papciu Zobacz post
    nikomu nie bronie dać 100 kW dla domu 100 m2 , tylko co z przepałem podłogówka chodzi ci np. na zewnątrz jest 0 stopni na maksymalnej mocy ( temperaturze ) a jak spadnie do -20 stopni to co robisz czym dogrzewasz chatę i właśnie np. ona przy t=0 ma chodzić na tej minimalnej temperaturze (minimalna moc pieca ) , a ze spadkiem t na dworze ma podnosić ją w domu ( a tym samym wzrasta podawana moc pieca ) to ci steruje pogodówka reagując odpowiednio wcześniej na te zmiany t na zewnątrz chaty , ma to na celu utrzymania stałej temperatury w domu , jak będziesz miał za dużą moc to piec będzie się często włączał i wyłączał a nie pracował płynie Rozumiesz
    Duże litery, znaki interpunkcyjne znacznie ułatwiają odczytanie jakiegoś sensu z wypowiedzi.
    Ja rozumiem, że tak jest prościej, ale to poniekąd brak szacunku dla innych ...

  20. #2960

    Domyślnie

    Cytat Napisał papciu Zobacz post
    nikomu nie bronie dać 100 kW dla domu 100 m2 , tylko co z przepałem podłogówka chodzi ci np. na zewnątrz jest 0 stopni na maksymalnej mocy ( temperaturze ) a jak spadnie do -20 stopni to co robisz czym dogrzewasz chatę i właśnie np. ona przy t=0 ma chodzić na tej minimalnej temperaturze (minimalna moc pieca ) , a ze spadkiem t na dworze ma podnosić ją w domu ( a tym samym wzrasta podawana moc pieca ) to ci steruje pogodówka reagując odpowiednio wcześniej na te zmiany t na zewnątrz chaty , ma to na celu utrzymania stałej temperatury w domu , jak będziesz miał za dużą moc to piec będzie się często włączał i wyłączał a nie pracował płynie Rozumiesz
    przestan mnie tlumaczyc i pouczac a zacznij czytac, jak doczytasz o czym mowa i o jakich kotlach....
    ...to jak Twoje 100 kW i Twe teorie maja sie do przedstawionych kociolkow o mocy min 1,9 badz 3 kW i maksymalnej odpowiednio 12 badz 14 w stosunku do budynku, jego ocieplenia i rodzaju syst ogrzewania podanego przez conrad&basia ??

    przestan wybiegac przed szereg z informacjami ktorych sam do konca nie rozumiesz i doczytaj co to podlogowka i jej bezwladnosc
    Ostatnio edytowane przez face ; 18-02-2011 o 09:38

Strona 148 z 330

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony