dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 200 z 903
Pokaż wyniki od 3.981 do 4.000 z 18054
  1. #3981
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    Są problemy!!
    Niemałe!!!
    JAK chcesz przysunąć rurkę do kryształków tak, aby skutecznie brały/oddawały ciepło...
    Jak się to upłynni - to konwekcja i magazynowanie warstwowe.
    A wcześniej?

    Parametry fizykalne to nie wszystko.
    "Na laboratoryjnym stole" wygląda to mocno inaczej jak w realu...

    Adam M.

  2. #3982

    Domyślnie

    Czy uwarstwienie jest tu aż tak istotne, skoro dostajemy 58 st. C ? Ja na to patrzę bardziej jak na akumulator do którego dostarczam 500MJ i z którego wyjmuje tą energię, powiedzmy teoretycznie jakąś wężownicą. To oddaje te 500MJ w temp. >=58stC. Widziałeś te wymienniki z tego pdfa? Coś w ten deseń. Fakt mogiem trafić na problem z wydajnością wymiany, wypadałoby to dobrze zaplanować. Temat ogólnie mocno daje mi do myślenia.

  3. #3983
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    Jak dostarczysz - to weźmie...
    Jak dostarczysz!
    A dostarczysz?
    Jak?

    Adam M.

  4. #3984

    Domyślnie

    dłuuuuuga wężownica, a do niej druty stalowe, taka szczota, patrz rysunki wymienników w pdfie.

  5. #3985
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    Czyli beczułka wypełniona pół na pół stalą i tym cud specjałem?

    Adam M.

  6. #3986

    Domyślnie

    myślałem trochę bardziej o czymś zdeńko rzadszym, nie dajmy się zwariować, to nie styropian.

  7. #3987

    Domyślnie

    Cytat Napisał andstach1 Zobacz post
    Witam, przedstawiony powyżej schemat, nie nadaje się do zastosowania - "zamiast" pieca - Pompa Ciepła.
    Po pierwsze przy zastosowaniu mieszaczy w podłogówce (1 i 2 piętra), nastąpi po chwili wyłączenie pompy ciepła poprzez presostat. Nie będzie odbioru ciepła z PC. Nie wydaje mi się również za rozsądne podłączenie rozdzielaczy zasilania i powrotu - przekreślony kwadrat ??? No chyba, że jest to zawór różnicy ciśnień. Dlaczego pompa nie grzeje bufora? Wtedy mogła by pracować np. w II taryfie np w nocy - co powinno skutkować znacznymi oszczędnościami - ale wszystko zależy od rodzaju i doboru pompy. Aby zaplanować poprawny układ, potrzeba konkretnych obliczeń oraz posiadać wiedzę na temat tego, z czego składają się jego elementy np:
    - jaka Pompa Ciepła - parametry
    - jaki kominek - parametry
    - jakie grzejniki / podłogówka - jak wykonana jakie długości ile rozdzielaczy itp. itd ...
    - jaki bufor
    - jakie jeszcze urządzenia grzewcze np solary
    Nie wspomnę o podstawach czyli zapotrzebowaniu ciepła ...

    Proponuję wstępnie popatrzeć na wizualizację:
    http://www.viessmann.pl/pl/products/...ualizacja.html
    Wizualnie pomoże zrozumieć zasadę działania oraz możliwości sterowania układu przy zastosowaniu PC i kominka.
    Choć osobiście polecam tańsze rozwiązania np bufor zrobiony samodzielnie z tego wątku. (tańsze lub używane PC itp.)
    pozdrawiam.
    Witam

    Powracam do tematu, bo mam trochę przemyśleń na temat instalacji i nieco więcej danych.

    Na chwilę obecną w planie jest spięcie pc i kominka z pw buforem, ale chodzi mi też nadal po głowie ominięcie bufora i wpięcie pompy ciepła do podłogówki.
    Pompa będzie najprawdopodobniej powietrze -woda LG therma v (ma wbudowany wymiennik i osobne wyjście na cwu), kominek 24kw - Mila z Kratek. Dom z poddaszem użytkowym ok 200m2m, tylko podłogówka. Sterowanie podłogówką - myślimy o rozbudowanych rozdzielaczach z możliwością późniejszego doposażenia - albo każda pętla, albo góra -dół + łazienki. Do cwu najprawdopodobniej osobny zasobnik, żeby pc nie musiała ładować latem całego bufora.
    Bufor planujemy na pewno i to dość spory, ze względu na kominek, ale męczy mnie pomysł ominięcia bufora przez pc, tym bardziej że to pc powietrzna i jej cop w nocy spada, przez co korzystanie z nocnej taryfy już nie jest tak bardzo opłacalne.
    Czy można by to jakoś sensownie zrobić? Byłabym wdzięczna za jakieś podpowiedzi - nie koniecznie w odniesieniu do wspominanego (zamieszczonego przez forumowicza jesionki) schematu.

    Pozdrawiam
    milek

    ps. jeśli popisałam jakieś głupoty, to przepraszam, ale jestem kobitka - humanistka, która tylko stara się zaplanować swoją przyszłą instalację

  8. #3988

    Domyślnie

    Cytat Napisał *milek* Zobacz post
    ... .Do cwu najprawdopodobniej osobny zasobnik, żeby pc nie musiała ładować latem całego bufora.
    Bufor ma tą ciekawą zaletę warstwowego układu wody a co za tym idzie nie trzeba grzać go w całości można zależnie od potrzeb utrzymywać tylko część jego zładu o wyższej temp.
    Mój 800 litrowy bufor w trybie letnim utrzymuje 250l o temp. 55st C ( jeśli pogoda pozwala to więcej - grzeją wtedy kolektory)

  9. #3989

    Domyślnie

    Cytat Napisał samir Zobacz post
    Bufor ma tą ciekawą zaletę warstwowego układu wody a co za tym idzie nie trzeba grzać go w całości można zależnie od potrzeb utrzymywać tylko część jego zładu o wyższej temp.
    Mój 800 litrowy bufor w trybie letnim utrzymuje 250l o temp. 55st C ( jeśli pogoda pozwala to więcej - grzeją wtedy kolektory)
    a mi większość hydraulików wmawia że będę musiał grzać w lato cały zbiornik by mieć ciepłą wodę CWU i będzie mnie to dużo kosztowało. Wychodzi na to że duża część hydraulików jest niedouczona.

    Zastanawiam jakie są straty ciepła pomiędzy buforem 300L grzanym do połowy a zasobnikiem 150L>

  10. #3990

    Domyślnie

    Mirma - mi też co poniektórzy to samo mówią. No już sama nie wiem...

    Ale dobrze by było mieć jakieś alternatywne rozwiązanie. Gdyby się ktoś obeznany w temacie mógł wypowiedzieć jak można by ominąć bufor przez pompę ciepła, byłabym wdzięczna

  11. #3991

    Domyślnie

    wydaje mi się że ominąć można prosto. Wpinasz za buforem i masz już ominięty. Tutaj to chyba nie ma problemu. Bardziej to czy tego chcesz.

  12. #3992

    Domyślnie

    No właśnie nurtuje mnie kwestia jak to wpiąć - bo kompletnie się na tym nie znam, ale jak widzę schematy, to w miarę chwytam - a takiego rozwiązania jeszcze nie widziałam. Zazwyczaj jest jakiś element "spinający" - bufor, wymiennik płytowy czy coś innego (np. integrator makrotermu - wygląda ciekawie, ale drogie jak...). I dlatego nie mogę sobie jakoś tego poukładać. I jak taki układ sterować?

  13. #3993
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Bufory się najczęściej izoluje .
    No a jak ten warunek się spełni to strat nie ma albo są mniejsze niż przy zbiorniku 150 L w piance .

    O skuteczności było, zdjęcia, opisy itd.

    Mój hydraulik też nie wierzył w wydajność cwu, no to mu kazałem złapać za rurkę i sprawdzać a sam poszedłem kran odkręcić .
    Już wierzy i bajek nie opowiada

  14. #3994

    Domyślnie

    No tak - ja w ideę bufora nie wątpię - dla kominka to must have - ale odnośnie powietrznej pc mam jednak pewne wątpliwości. I jakąś alternatywę do rozważenia bym chciała mieć, żebym mogła wybrać to co najlepsze i co się u mnie sprawdzi. Stąd te pytania o wpięcie pc poza buforem...

    Piczman - (sorki za nudne pytania, pewnie pisałeś nie raz ) - masz cwu przepływowo przez wężownicę z bufora?

  15. #3995

    Domyślnie

    Wydaje mi się że bufory są nawet lepiej ocieplone niż zasobniki ~100L .
    Spojrzałem na dł Twojej wężownicy i masz tylko 1,4m2 powierzchni wymiany, mimo to wydajnie pracuje.
    Ja z kolei mam wężownice o powierzchni 1,7m2 więc chyba tym bardziej nie mam się co martwić.

  16. #3996
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    mirma
    Skąd bierze się Twoja pewność?!
    A JAK masz ułożone przestrzennie te 1,7m2 to WIESZ?!


    Spotykam wielu bawołów, co umieją tylko skręcać rurki a myśleć - to nie bardzo...
    I mówią, że są hydraulikami...

    Z powietrznymi pompami ciepła to jest tak:
    One POZORNIE tylko są POWIETRZNE!!!
    Powietrze jest jednym z najlepszych termoizolatorów. Prawie nie ma ciepła właściwego!
    Za to zawieszona w tym powietrzu para wodna - ma to ciepło gigantyczne!
    JEŻELI jest ta para i JEŻELI zabierze się jej ciepło przemiany fazowej [pompą ciepła] (zobacz ciepło parowania wody w byle tablicach) TO jest jak napełnić beczułkę czy kaloryfer tym ciepełkiem.
    KIEDY kończy się ta radość?
    Jak powietrze ma tej pary bardzo mało lub wręcz ZERO.
    Ta granica to -5stC.

    Wnioski:
    Zła, dobra, lepsza czy cudowna PC zadziała co najwyżej do -5stC.
    Potem zaczynają się problemy...
    Startują grzałki i licznik prądu zaciera ośkę...

    Ale...
    Jakby tak połączyć te grzałki w nocnej taryfie i tę PC z w miarę dobrym COPem?
    Połączyć w tym buforku...

    Adam M.

  17. #3997

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    mirma
    ...
    A JAK masz ułożone przestrzennie te 1,7m2 to WIESZ?!
    Adam M.
    Ja wężownicę do CWU mam upchaną w górnej części bufora. Czy to dobrze? Wydaje mi się że tak, na potrzeby CWU mogę ładować tylko pół bufora.

    Mam jeszcze taką samą dolną. Zastanawiam się czy piec na paliwo stałe o mocy 15KW będzie w stanie sprawnie przekazywać energie. moc wężownicy wg producenta ~40KW. Zastanawiam się bo coś hydraulik mówił że może mi się woda zagotować

  18. #3998
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    Kompletnie nie kumam...
    Ten piec (kocioł) na paliwo stałe to wpięty przez wężownicę?

    Adam M.

  19. #3999
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    Bo jak tak, to chłopa (instalatora) posrało...
    Adam M.

  20. #4000

    Domyślnie

    Dzięki Adam. Już mniej boję się bufora w połączeniu z pc.

    Te -5 stC jakoś przeżyję - będzie kominek A w pompę też nie chcę niewiadomo ile wpakować - te Lg mają sensowne ceny, porównywalne z bardziej wypasionymi kotłami gazowymi.
    Tylko jak najlepiej w takim układzie załatwić sprawę cwu - bo już mam taki natłok informacji, że się gubię - osobnym zasobnikiem czy przez wężownicę?

Strona 200 z 903

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony