dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 151 z 902
Pokaż wyniki od 3.001 do 3.020 z 18038
  1. #3001
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Gdzie mieszkasz, skoro u was nie było przymrozków? W Polsce były w zeszłym tygodniu przymrozki nawet do -11 stopni w nocy.
    Nic się z tym nie robi. Roślina musi sobie sama poradzić.

  2. #3002

    Domyślnie

    Mieszkam w Mielcu, Kotlina Sandomierska.

  3. #3003
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    z tego co widze w necie, sandomierscy sadownicy też mają straty w sadach, więc chyba jednak były.

  4. #3004
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Magus
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Skąd
    Dobranowice
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Elfir,

    Szukajac bazy danych o drzewach natrafilem na http://www.zszp.pl. Calkiem fajna baza z rozbudowana mozliwoscia wyboiru kryteriow wyszukiwania.
    Mam jednak watpliwosc. Zaproponowalas na moja gliniasta glebe klon okraglolistny, jednak w tej bazie ma zapisane:

    ph podłoża pH lekko kwaśne
    rodzaj gleby przeciętna ogrodowa, próchniczna

    I tu jestem w kropce - jak mam traktowac takie informacje, niejako sprzeczne z tym co mi poradziles.
    Ph mojej gleby jescze nie znbam, ale moge zalozyc,ze skoro to glina to bedzie co najmniej lekko zasadowa.

    Drzewko mi sie bardzo podoba (najblizsze do klonu palmowego i japonskiego), ale czy faktycznie sobie poradzi u mnie?

    Poratuj prosze rada, bo zaczynam miec zamet w glowie
    Ostatnio edytowane przez Magus ; 06-05-2011 o 20:23

  5. #3005

    Domyślnie

    No to pewnie były Dzięki.

    Skoro już tu dotarłam to prosiłabym bardzo o pomoc w zmianie nasadzeń przed moim domkiem. Jak na razie zrobił nam się mały śmietniczek.



    Ostatnio edytowane przez molus ; 06-05-2011 o 21:02

  6. #3006
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magus Zobacz post
    Zaproponowalas na moja gliniasta glebe klon okraglolistny, jednak w tej bazie ma zapisane:
    Ja po prostu szukam w innych bazach A dokładniej na IBRO wg. kryterium gleba żyzna, obojętna, ciężka (glina jest glebą ciężką)
    Albo tu: http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_be5a.html - gleba wilgotna, ilasta, odczyn lekko zasadowy
    http://www.fs.fed.us/database/feis/p...cecir/all.html - gliny, iły, gliny piaszczyste

    Wyczytałam, że lekko kwaśna gleba przyczynia się do lepszego wybarwiania jesienią.

  7. #3007
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał molus Zobacz post
    Skoro już tu dotarłam to prosiłabym bardzo o pomoc w zmianie nasadzeń przed moim domkiem. Jak na razie zrobił nam się mały śmietniczek.
    Ja bym po prostu urozmaiciła obsadzając te karłowe iglaki płożącymi bylinami: żagwin, floks, rogownica, dzwonki, itd.

  8. #3008
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Magus
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Skąd
    Dobranowice
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ja po prostu szukam w innych bazach
    Skad wynikaja rozbieznosci wbazach? Ktora mozna uznac, za najbardziej trafna?
    Nie chce eksperymentowc - chce cos posadzic, i zeby roslo Swoja droga w okolicy rosnie sporo wiekszych drzew - m.in. deby, klony, modrzewie. Moze wiec nie jest tak zle? Sama gleba tez jest dosc zyzna (opinia tubylcow).

    No niestety wiem, ze bardziej kwasne gleby daja lepsze rezultaty w ogrodnictwie... od biedy kupie troche torfu i wymieszam z humusem i dopiero tym zasypie gline. Ew. tam gdzie beda drzewka troche wykopie.

    Z drugiej strony - moze wystarczy czesciej nawozic?

    Z innej beczki - gdzie w okolicach Wieliczki sa jakies fajne szkolki z drzewami?

  9. #3009

    Smile

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Zanim te świerki osiągną taka wysokość, by być "ciężkie", skarpa sie dawno ustabilizuje. Świerki mogą rosnąc na słońcu, ale będą wymagały podlewania, tak samo jak żywotniki które rosną obok.
    Hortensja wymaga gleby lekkiej, żyznej, lekko kwaśnej. Trzeba by przygotować specjalnie dla niej stanowisko. Jaka to jest hortensja? Ogrodowa będzie wymagała stanowiska lekko ocienionego w południe, np. pod okapem większych drzew. ładnie wygląda w grupie koleżanek w towarzystwie kalin, host, paproci, bzu koralowego "aurea", magnolii, klonów orientalnych, świerków wschodnich.
    Elfir - dziękuję Ci dobra kobieto

    Hortensja to niebieska hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Tak stoi na etykiecie.

  10. #3010
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magus Zobacz post
    Sama gleba tez jest dosc zyzna (opinia tubylcow).
    Glina jest żyzna. Ten klon nie pochodzi z Azji, więc ma inne wymagania niż azalie i klony japońskie.
    W naturze rośnie w podszycie lasów daglezjowych. Ja bym bardziej brała pod uwagę opracowanie amerykańskie niż polskie - w końcu oni piszą o swym rodzimym gatunku, rosnącym u nich w lasach.
    Kwaśna gleba wcale nie daje jakiś super efektów. To mit!
    Najlepsze efekty daje gleba dobrana do konkretnego gatunku - wiele roślin rośnie wręcz źle w kwaśnej glebie (np. żywotniki, perukowiec, lawenda)
    Największym niebezpieczeństwem gliny jest złe odprowadzanie wody z obrębu korzeni, ale akurat ten klon w naturze rośnie na glebach wilgotnych i mokrych, przy brzegach strumieni. Jeśli glina jest bardzo ciężka albo bardzo zasadowa, wówczas rzeczywiście dobrze jest wykopać większy dół i wsypać mieszaninę ziemi rodzimej i substratu torfowego lub kwaśnego torfu.

  11. #3011

    Domyślnie

    Elfir prosze odpowiedz na dwa pytania.
    1. Czy jest szansa w obecnym sezonie na ponowne pojawienie sie lisci u zmarznietego krzewu magnolii (pozno kwitnącej, zresztą kwiatów pąki tez zmarzły), grójecznika, tulipanowca?
    2. Mam dwa worki nawozów, z którymi nie bardzo wiem co poczac: siarczan amonu i siarczan potasu, obydwa zakupiłam do hortensji-tyle pamietam, czy inne roslinki tez moga skorzystac z tego dobrodziejstwa jesli tak, to kiedy podsypac?
    dziekuje bardzo z góry za odpowiedzi.
    Koh3 (1) Wszystko ma swój czas i każda sprawa pod niebem ma swoją porę

  12. #3012
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Krzewy powinny odbić.
    Nawozy siarczanowe można użyć pod rośliny lubiące kwaśne i lekko kwaśne gleby. Z tym, że siarczan potasu stosować bardzo ostrożnie - rzadko zdarza się, że w glebie nie ma potasu, a użycie zbyt dużej dawki może zasolić glebę.

  13. #3013
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    A ja mam pytanie odnośnie jodły koreańskiej: mam ją już 4 rok, ładna jest i zdrowa, ale dotąd nie wydała fioletowych szyszek, ze względu na które ją kupiłam. Myślałam, że musi troszkę podrosnąć, więc jakie było moje zdziwienie, gdy zakupiona w tamtym roku acrocorona (świerk chyba) już w tym roku ma ozdobne czerwone szyszki.
    Co może być przyczyną braku szyszek na koreance? Może rośnie w nieodpowiednim miejscu: wprawdzie od południa, ale ma półcień od brzózek, które ostatnio wybujały (wcześniej koreanka rosła bardziej 'na patelni", ale też się nie kwapiła do wydania szyszek). Może brak jakiś minerałów? Jest jakiś specjalny preparat? Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

  14. #3014
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    chyba jednak za młoda jest jeszcze.

  15. #3015
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tenia50

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    57
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    witam wszystkich serdecznie Elfir podpowiedz proszę

    wymyśliłam sobie, i nie wiem czy to ma sens

    z różnych przyczyn zmuszona byłam do zmiany koncepcji w wyglądzie ogrodzenia

    mam teraz piekną bramę i furtkę ale już panele pozostawiają dużo do zyczenia
    chcę to zamaskować bluszczem zimozielonym a pomiędzy co jakieś 4m wetknąć dzikie wino, które w jesieni wybarwia się na piękny czerwony kolor

    zgromadziłam już szczepki ale cos nie chcą wypuścić korzonków czekać jeszcze że może wypuszczą, czy po prostu pójść i zakupić gotowe sadzonki

    tu gdzie mieszkam pleni się to zielone jak chwast, wręcz trzeba z tym walczyć a w wodzie się leni i korzonków nie puszcza

    może coś źle robię

  16. #3016
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie wiem jak zostały pobrane i przygotowane szczepki, więc tu nie potrafię się wypowiedzieć, czy wypuszczą czy nie.

  17. #3017
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kala67
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    9.703
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1353

    Domyślnie

    Witam ponownie
    potrzebuje pomysłu na jakieś drzewka, które urosną na wysokość ok. 2 m - nie większe , bo to będzie z przodu domu.
    Dzis wsadziłam sobie leszczyne na pniu oraz lilak pełnokwiatowy na pniu, wygląda to tak:




    I zalezy mi aby te drzewka chociaż troche było widać od drogi czyli aby wystawały nad płot.
    Natomiast od środka mają tworzyć ściane-tło do niższych kompozycji roślinnych
    czy mogę prosic o jakies sugestie????

  18. #3018

    Domyślnie

    Elfir- wracając do tego 1 zdjęcia jak gęsto posadzić Wiltoni aby uzyskać efekt takiego zadarnienia ( po jakim czasie??)
    I jeszcze jedno gdybyś miała w dwóch słowach określić czym różnią się azale od rododendronów ( czy jest jakaś różnica w miejscu - chodzi o nasłonecznienie )
    Ostatnio edytowane przez duduś ; 08-05-2011 o 09:50

  19. #3019

    Domyślnie

    aha i jeszcze jaka roślina jest za sosną : Sosna górska syn. kosodrzewina
    w PINUSIE na 1 zdjęciu

  20. #3020

    Domyślnie

    dwa dni temu kupiłam świerki,posadzilam byly sliczne dzisiaj patrze a niektóre młode przyrosty są brązowawe, co się z nimi stało? przymarzły? nie bylo dzisiaj przymrozków... co z nimi teraz zrobić?

Strona 151 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony