dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 55
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 1093
  1. #181
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kazjan
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-576
    Posty
    205

    Domyślnie Jakie DZ

    Witam,
    Położyłem już 2 nitki kolektora dolnego żródła po 150 mb i jeszczepołożę dwie tak aby było 600mb. Chciałem zapytać na jakiej głebokości i na jakiej powierzchni??? I jeszcze czy robicie do tego GWC ?
    Pozarawiam Kazjan.

  2. #182

    Domyślnie

    Nie bliżej niż 0,8 m i nie płycej niż 1,7 m. Chyba, że bezpośrednie parowanie, to może być płycej. To są najczęściej stosowane odległości. Ale po co pytasz, jak już połowę położyłeś? Masz zamiar wydłubać i kłaść ponownie?

  3. #183
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kazjan
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-576
    Posty
    205

    Domyślnie

    Pytam aby usłyszeć opinie innych wykonawców lub użytkowników DZ pomp ciepła. Jeżeli zrobię coś błędnie to lepiej poprawić w trakcie niż poprawiać na końcu.
    Man dodatkowe utrudnienie ponieważ robię to DZ na pochyłej działce spadek około 10 stopni. Ale jak na razie odzew skromniutki tym większe podziękowania za odpowiedź!
    Pozdrawiam Kazjan

  4. #184

    Domyślnie

    Mam pytanko z zakresu eksploatacji dz. Po odpaleniu PCi pompka dz była na 3 (najwyższym) biegu i tak już zostało. Teraz zaczyna mnie korcić, żeby spróbować na niższym biegu. Kombinuję, że jak wolniej krąży czynnik w dz to zwiększy się delta. Powinienem dostać trochę wyższą temperaturę na zasilaniu - bo dłuższy czas wymiany ciepła. Jednocześnie powrót do dz obniżę, co spowoduje zwiększenie różnicy temperatury glikolu i gleby. W konsekwencji powinna wzrosnąć gęstość strumienia cieplnego przez ścianki rurek dz, przynajmniej na początkowym odcinku. I teraz pytanie. Co w konsekwencji takiego przestawienia? Moc dz się zmieni? I w którą stronę? A co z COP-em? Zasilanie dz wszak wyższe, chociaż schłodzenie też z pewnością. Czy oszczędności na poborze mocy przez pompkę obiegową dz mają sens, czy raczej stracimy na innych parametrach? Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie?

  5. #185

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Mam pytanko z zakresu eksploatacji dz. Po odpaleniu PCi pompka dz była na 3 (najwyższym) biegu i tak już zostało. Teraz zaczyna mnie korcić, żeby spróbować na niższym biegu. Kombinuję, że jak wolniej krąży czynnik w dz to zwiększy się delta. Powinienem dostać trochę wyższą temperaturę na zasilaniu - bo dłuższy czas wymiany ciepła. Jednocześnie powrót do dz obniżę, co spowoduje zwiększenie różnicy temperatury glikolu i gleby. W konsekwencji powinna wzrosnąć gęstość strumienia cieplnego przez ścianki rurek dz, przynajmniej na początkowym odcinku. I teraz pytanie. Co w konsekwencji takiego przestawienia? Moc dz się zmieni? I w którą stronę? A co z COP-em? Zasilanie dz wszak wyższe, chociaż schłodzenie też z pewnością. Czy oszczędności na poborze mocy przez pompkę obiegową dz mają sens, czy raczej stracimy na innych parametrach? Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie?
    Z informacji, które posiadam wartość optymalna Delta t dla DZ powinna wynosić 3-5 stopni i dla takiej wartości dobiera się przepływ.
    Poza tym nie można bezkarnie zwiększać Delta t [poprzez zmniejszanie przepływu], gdyż powyżej pewnej wartości może to zakłócić prawidłową pracę PC.
    Ile teraz wynosi Delta t?
    Jeśli jest optymalna, to raczej nie powinieneś jej zwiększać. Dodam jednakże, że nie jestem fachowcem od PC. Na razie tylko gromadzę wiedzę na ich temat.

  6. #186
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.682

    Domyślnie

    Raczej stracisz na parametrach, bo spadnie temperatura odparowania czynnika a wraz za tym spadnie COP i moc grzewcza.
    To nie jest takie łatwe do optymalizacji, bo w zasadzie aby wychwycić najlepsze ustawienie trzeba podłączyć miernik mocy od strony elektrycznej na całości (PC plus pompy obiegowe) oraz coś do pomiaru mocy grzewczej.
    Ja zawsze ustawiałem "na czuja" obserwując deltęT po stronie GZ i miernik mocy el.
    Teraz wprowadziłem do sterownika opcję pomiaru mocy grzewczej ale zawsze brakuje czasu na "dopieszczenie"... Z pomiarem COP też nie ma większego problemu
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  7. #187
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kazjan
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-576
    Posty
    205

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Raczej stracisz na parametrach, bo spadnie temperatura odparowania czynnika a wraz za tym spadnie COP i moc grzewcza.
    To nie jest takie łatwe do optymalizacji, bo w zasadzie aby wychwycić najlepsze ustawienie trzeba podłączyć miernik mocy od strony elektrycznej na całości (PC plus pompy obiegowe) oraz coś do pomiaru mocy grzewczej.
    Ja zawsze ustawiałem "na czuja" obserwując deltęT po stronie GZ i miernik mocy el.
    Teraz wprowadziłem do sterownika opcję pomiaru mocy grzewczej ale zawsze brakuje czasu na "dopieszczenie"... Z pomiarem COP też nie ma większego problemu
    Cześć Wihajster,
    Możesz podać takie dane do PCi;
    1. DZ ile metrów PE i o jakiej średnicy położyłeś, ile glikolu wlałeś, jakiej średnicy kolektor łączący wszystkie pętle pompa cyrkulacyjna o jakiej wydajności czy silnikiem komutowanym, moc elektryczna i wydajność?
    2. Pompa ciepła jaka wydajność cieplna i przy jakich parametrach (temp. odparowania czynnika/temp. skraplania czynnika, jaki COP i jaka sprężarka freonowa?
    3. GZ czy mieszane czy tylko podłogowe, jaka temp. pracy GZ i jakie pomierzchnie wymiany grzejników o ile przewymiarowane 30, czy 50% w stosunku do np. ogrzewania gazowego?
    Chciałbym skonkretyzować wymianę doświadczeń - kończę DZ 600mb PE40x3mm ścianka i około 650l ergonitu A rozcieńczonego w stosunku 1:3, kolektory planuję 80mm pompa Leszno z silnikiem komutowanym pobór mocy od 9W do 35W, wydajność 4 m sześcienne /h wysokość wznoszenia do 6 m.
    Czekam na konkrety?! Kazjan

  8. #188
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.682

    Domyślnie

    Już się pogubiłem w tych pompach, sprężarkach i dolnych źródłach
    Dzisiaj na przykład uruchomiłem "ósemkę" na poziomym, 600m PE32, sprężarka Copeland ZR40, będzie przyjemnie bo 100% podłoga plus jedna drabinka w łazience. DZ przewymiarowane, wszystkie rury w wodzie. Temperatura spoczynkowa (sam obieg glikolu bez chłodzenia) +15,3 st.C, po dwóch godzinach pracy sprężarki 13,8C na zasilaniu. Były małe opory DZ i pompa poszła na 2biegu. Pompa DZ Wilo 25/7
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  9. #189

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Raczej stracisz na parametrach, bo spadnie temperatura odparowania czynnika a wraz za tym spadnie COP i moc grzewcza.
    To nie jest takie łatwe do optymalizacji, bo w zasadzie aby wychwycić najlepsze ustawienie trzeba podłączyć miernik mocy od strony elektrycznej na całości (PC plus pompy obiegowe) oraz coś do pomiaru mocy grzewczej.
    Ja zawsze ustawiałem "na czuja" obserwując deltęT po stronie GZ i miernik mocy el.
    Teraz wprowadziłem do sterownika opcję pomiaru mocy grzewczej ale zawsze brakuje czasu na "dopieszczenie"... Z pomiarem COP też nie ma większego problemu
    Witaj wihajster.
    Ciekawie piszesz. Rozumiem, że mierzysz moc pobieraną przez sprężarkę + pompy GZ i DZ, oraz mierzysz moc na wyjściu PC. Czyli dobierając precyzyjnie przepływ DZ ustawiasz cały układ do pracy z maksymalną sprawnością, tak?
    Czy równocześnie oznacza to maksymalną moc, czy niekoniecznie?
    Rozumiem, że omawiany punkt pracy w różnych instalacjach może być różny. Ale czy zawsze mieści się między np. 3-5 stopni [Delta t DZ], czy czasem jest to np. 2 lub 6 stopni?
    Przepływ dla GZ ustawiasz na stałe, np. Delta t=5 stopni? Czy różne wartości, zależnie od budowy GZ [podłogówka, same grzejniki]?
    Jak duży zysk [Twoim zdaniem] może dać precyzyjne dobranie punktu pracy układu, w porównaniu do układu, w którym przepływy są "tylko poprawne" [kilka, kilkanaście procent?]?

  10. #190
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.682

    Domyślnie

    W wolniejszej chwili pomierzę i dam jakieś konkrety z pomiarów. Teraz się "nie wyrabiam" Pozdrawiam
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  11. #191

    Domyślnie

    Przydałoby się parę charakterystyk i dobór byłby łatwiejszy. Tyle, że dla każdego dz będzie (chyba) inaczej. Takie dz jak pisze wihajster to majątek. Ja z dz dostaję raptem 11C, a po godzinie pracy na jednej pętli (150 m) spada do 6C . Wihajster, wiesz może jak się ma temperatura odparowania w stosunku do zasilania i powrotu na dz?

  12. #192
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.682

    Domyślnie

    Temperatura parowania zależy także od temperatury górnego źródła, przy grzaniu podłogówki odparowanie będzie niższe (większa moc chłodnicza) niż przy grzaniu c.w.u.
    W tej wczorajszej PC miałem odparowanie około +5 dla DZ w okolicach 14/10 (przy grzaniu podłogówki).
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  13. #193

    Domyślnie

    No i masz babo placek. Zamiast prostej funkcji liniowej, jakaś bliżej nieokreślona zależność od wszystkich możliwych parametrów i kilku niewiadomych . Zapuściłem dzisiaj pompę do pracy dla testu na wszystkich pętlach dz i po godzince temp. zeszła z 12 na 9,3C . Przy gz=34C pod koniec testu COP wynosił 4,5 . Pewnie nie dowiem się inaczej co będzie po zmianie biegu pompki dz jak tylko empirycznie. Jeno na to trza trochę czasu coby wyłapać sensowną ilość pomiarów. A potem to już tylko analiza kilku rodzin charakterystyk i wszystko jak na dłoni. Prawda, że proste.... nawet przewód doktorski przy tym to Pan Pikuś.

  14. #194
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kazjan
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-576
    Posty
    205

    Domyślnie Wykonanie kolektorów DZ

    Cześć Wihajster,
    Masz najbardziej podobne DZ do mojego, ja na dzisiaj mam położone 600m PE40 średnio na głębokości -2 m i chciałem sam wykonać kolektory na DZ tłoczny i ssący. Możesz podać średnice Twoich kolektorów i czy na każdej nitce masz zawory odcinające i pomiar ciśnienia oraz jak możesz to szkic wykonania kolektorów? Czekam też na podpowiedzi i sugestie oraz rzetelną argumentację.
    Pozdrawiam Kazjan

  15. #195

    Domyślnie

    Do Wihajster Czemu do do Twojej ostatnio wykonanej instalacji PC zastosowałeś PE32 a nie nie PE40 ? Ile tam jest sekcji i jaka powierzchnia grzewcza GZ ?

  16. #196
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kazjan
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-576
    Posty
    205

    Domyślnie

    Wihajser ! albo ktoś życzliwy i kompetentny?!
    Jak robiłeś kolektory do DZ średnicy materiał i inne szczegóły do połączenia 4 nitek DZ ????
    O to pytam już chbab4 raz i nic!!!
    Pozdrawiam Kazjan

  17. #197
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kazjan
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-576
    Posty
    205

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    ja mam poziomego około 550mb, wszystkie rurki wchodzą do piwnicy i tam jest rozdzielacz, rurka PE40, koszt około 7tys.
    Cześć,
    Dobrze DZ 550mb PE 40 czy rozdzielacz (kolektor) PE 40 i więcej szczegółów wykonawczych do DZ kolektory pompa obiegowa czynnik w rurach itd...? To wszystko mam do zrobienia najlepiej do zimy !
    Czekam na konkrety i powiedz na jakie PCi pracuje Ci ogrzewanie domu???
    Kazjan

  18. #198

    Domyślnie

    Cytat Napisał kazjan Zobacz post
    Jak robiłeś kolektory do DZ średnicy materiał i inne szczegóły do połączenia 4 nitek DZ ????
    O to pytam już chbab4 raz i nic!!!
    Nie wiem, czy zerkałeś do linka z mojej stopki, gdzie jest opisane jak ja to zrobiłem (4x200m). Może się przyda.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  19. #199

    Domyślnie

    Do Kazjan Ja też bedę lada chwila robił DZ. Mam do wyboru PE40: 3x200m ze studzienką z rozdzielaczem oddaloną 10m z PE50 od domu lub bez studzienki i rozdzielaczem w domu albo 4x150m ze studzienką z rozdzielaczem oddaloną 10m z PE50 od domu lub bez studzienki i rozdzielacz w domu. Jeszcze się zastanawiam.

  20. #200

    Domyślnie

    Można zastosować rurę PE32? Będzie jakiś problem? Oczywiście pętle będą krótsze, ale będzie ich więcej. Czy lepiej zastosować PE40, ale z większymi pętlami? Za PE32 przemawia cena. Za 1000m przy PE32 zapłacę ok 2700zł, a PE40 będzie o ok. 1000zł droższe.

    Sorki jeszcze za może głupie pytanie, ale widziałem, że niektórzy zakopują drenaż i podłączają wodę z deszczówki lub ścieki do kolektora. Tak się zastanawiam, czy mając studnie głębinową, która ma przez cały rok stałą temperaturę wody ok. 7-10 stopni nie wykorzystać tego i przy np. spadku temperatury dolnego źródła nie puścić do niego wody ze studni.

Strona 10 z 55

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony