dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 25 z 25
Pokaż wyniki od 481 do 500 z 500
  1. #481

    Domyślnie

    1950 napisał:
    Twój hydraulik to jest chyba tylko hydraulik, a nie instalator,
    niestety
    fachowiec powinien wiedzieć, że ocynku do co i ciepłej wody się nie stosuje,
    pozostaje Ci miedź
    1950, możesz wyjaśnić, dlaczego nie stosuje się ocynku do co i cwu?

  2. #482

    Domyślnie

    Witam, chciałbym wtrącić 3 grosze (a raczej opinię) w sprawie podłogówki i kaloryferów. Otóż u siebie w domu mam podłogówkę w kuchni, jadalni, lazienkach i pralni - razem ok 40-45 m2 podłogi. Reszta podłogi (ok 100m2) nie jest ogrzewana, za to w pomieszczeniach są kaloryfery. Piec - na ekogroszek, ze sterownikiem pokojowym. Takie rozwiązanie działa zupełnie dobrze, tzn nie widzę w nim żadnych niedogodności. I w sumie to się cieszę że tej podgrzewanej podłogi nie ma wszędzie. Tam gdzie na podłodze są płytki (kuchnia, łazienka) jest bardzo fajnie kiedy w stopy ciepło. Ale podłoga rozgrzewa się bardzo powoli no i bardzo długo trzyma ciepło. W dni jesienne czy wiosenne to jest tak że kiedy chcę żeby się rozgrzała rano, to 'start' ogrzewania jest na 6:00 - w ciągu godziny robi się ciepło ale podłoga nadal zimna. Robi się ciepła dopiero ok 8:00 - za to potem grzeje i grzeje do południa (kiedy już na zewnątrz jest ciepło i słońce ogrzewa dom). W zimie to podłoga grzeje całą dobę, ale w okresach przejściowych to dogrzewa dom kiedy nie powinna. Kaloryfery się wyłączają (termostat je wyłącza) a podłoga dopiero robi się ciepła.
    Akurat u mnie to nie problem, bo podłogówka nie jest w stanie przegrzać całego domu, ale jakby byla wszędzie to by było ciężko nad tym zapanować.
    Acha, instalacja nie byla jakoś specjalnie 'obliczana', obieg podłogówki w każdym pomieszczeniu ma zawór termostatyczny 'RTL' który ustawia się na określoną temperaturę. Po ustawieniu nie trzeba do tego praktycznie wcale zaglądać.
    Podsumowując, myślę że podłogówka to super rzecz, zwłaszcza w łazience, ale trudna do poprawnego wyregulowania (podejrzewam, że aby używać jej jako wyłącznego źródła ciepła to trzeba albo bardzo rozbudowane sterowanie, albo często ręcznie przestawiać parametry sterownika)
    Pozdrawiam
    RG

  3. #483
    Kero
    Guest
    Kero

    Domyślnie

    Skoro wiesz po jakim czasie nagrzewa Ci się podłoga to ustaw "start" na godzinę 4 rano i bedziesz miał podłogę ciepłą o 6 natomiast cykl samego grzania pieca skróć skoro uważsz, że za długo potem jest ciepła podłoga.

  4. #484

    Domyślnie

    Wszystko pięknie, też na to wpadłem, ale większość domu jest jednak ogrzewana kaloryferami przy których takie wyprzedzenie nie ma sensu. Nie jest to jednak jakiś wielki problem i nie zamierzam go rozwiązywać - po prostu taka obserwacja.

  5. #485
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał VIP Jacek
    1950 napisał:
    Twój hydraulik to jest chyba tylko hydraulik, a nie instalator,
    niestety
    fachowiec powinien wiedzieć, że ocynku do co i ciepłej wody się nie stosuje,
    pozostaje Ci miedź
    1950, możesz wyjaśnić, dlaczego nie stosuje się ocynku do co i cwu?
    warstwa cynku w temperaturze około chyba 43 C zaczyna się rozkładać i nie spełnia już swojej roli osłaniającej rurę stalową,
    wręcz przeciwnie, natlenienie ciepłej wody, jej przepływ przez rurę powodują o wiele szybszy proces korozji,
    dlatego ocynk nie powinien być stosowany do co i cwu a jedynie do zimnej wody

    przyznaję się do błędu
    pozostaje Ci nie tylko miedź, ale też stal nierdzewna,
    i żeby było śmieszniej, przy dzisiejszych cenach miedzi to rozwiązanie wcale nie wydaje się tak drogie

  6. #486

    Domyślnie

    1950, dzięki za podpowiedzi.

    Już zdecydowałem, że kotłownię zrobię w miedzi, a podłogówkę i podłączenie do kaloryferów w alupexsie poprzez wymiennik.
    Bedzie zawór czterodrożny do zabezpieczenia kociołka i trójdrożny na podłogówkę.
    Zastanawiam się jeszcze nad jakąś regulacją temp. podlogówki.

  7. #487
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    możesz założyć siłowniki elektryczne na zawory i regulatory do pokoi

  8. #488

    Domyślnie

    te silowniki mam założyć na zawór trójdrożny?
    a regulatory to są zawory termostatyczne na grzejniki?
    możesz trochę rozwinąć temat, nie bardzo rozumiem.

  9. #489
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    zawór trójdrogowy to najprawdopodobniej będziesz miał termostatyczny i jego zadaniem jest nie dopuszczenie do zbyt wysokiej temperatury wody w układzie podlogówki,
    niech instalator zainstaluje Ci rozdzielacze przystosowane do założenia siłowników na zawory,
    siłowniki są sterowane termostatami, termostaty te są zabudowane w ogrzewanych pomieszczeniach,
    i po zawodach, masz sterowanie podłogówką zależne od temperatury pomieszczenia

  10. #490

    Domyślnie

    ok, zrozumiałem, dzięki

  11. #491

    Domyślnie

    czy do betonu wylewki na ogrzewanie podłogowe dodawaliście włókna polipropylenowe, czy też kładliście siatkę stalową (droższa wersja)?
    wylewka będzie miała ok. 10 cm grubości.

  12. #492
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    Cytat Napisał VIP Jacek
    czy do betonu wylewki na ogrzewanie podłogowe dodawaliście włókna polipropylenowe, czy też kładliście siatkę stalową (droższa wersja)?
    wylewka będzie miała ok. 10 cm grubości.
    Wydaje mi się że siatka wzmacnia podłogę - stosuje się np pod kominek .
    Włókna polipropylenowe natomiast zwiększają elastyczność betonu - i to jest to o co nam chodzi .
    Wylewka 10 cm jest zbyt gruba - standardowo około 6 cm nadbetonu + ryrki 2 cm -> całkowita grubość wylewki nie powinna przekroczyć 8 cm .

  13. #493

    Domyślnie

    czyli włókna na podłogówkę, a siatka pod kominek tylko.
    Tak w skrócie.
    A do zwykłej wylewki (bez podlogówki) na poddasze dodawać włókna?

  14. #494
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    Tam gdzie nie ma podłogówki ja bym nie dawał .

  15. #495

    Domyślnie

    odświeżam wątek
    Mam trochę pytań.

    1. W czym wykonać ciepłą i zimną wodę - w polipropylenie - tak mi proponuje mój instalator, czy w alupexie, tylko jakiej firmy?

    2. W czym wykonać ogrzewanie podłogowe - w systemie KAN-therm - tak podpowiada instalator, czy alupexie, tylko też jakiej firmy?

    3. Czy ten system KAN-therm nadaje się do ogrzewania podłogowego?
    Czy to jest jakiś dobry i sprawdzony system? Nigdy o nim nie słyszałem.

  16. #496
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    Ja robię wodę i piony CO w miedzi .
    Podłogówkę w alupeksiem .
    Dlaczego ?
    Zrobił bym wszystko w miedzi - tylko mnie nie stać .
    A skoro tak to robię tak żeby było dobrze i niedrogo - pex-alu-pex spełnia te wymogi .
    Najważniejsze : przed zalaniem betonem wykonać próbę ciśnieniową , potem to nic stać się nie powinno - no chyba że przy zalewaniu .

  17. #497

    Domyślnie

    1950, gdzie jesteś?
    Może byś coś doradził?

  18. #498

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaczorek. Zobacz post
    JA PITOLE !!!!!!!!!

    właśnie jestem na etapie projektowania instalacji co - właśnie podłogówka i kaloryfery i czytam ten wątek który miał (taka miałem nadzieję ) rozwiać pewne moje wątpliwości a tu "SEJM"
    Kaczorek mam to samo

    Zacząłem czytać od początku ale po paru stronach przepychanek Bogusława z innymi (Boguś ty to masz zdrowie) dałem sobie spokój.

    Też mam piec na ekogroszek i chce na dole (kuchnia, salon, łazienka) podłogówke na górze w sypialniach kaloryfery.

    Mam pytanie - w szczególności do 1950 - jakie są możliwości sterowania podłogówką?

    Chciałem uporządkować informacje które mam a które są w totalnym chaosie a pewnie wszystkim się przydadzą.

    Chodzi o uporządkowanie wg stopnia automatyzacji i oczywiście co za tym idzie kosztami:

    Z tego co mi wiadomo (pewnie część jest błedna)

    - sterowanie ręczne zaworem 3 - drożnym (kilka razy będzie go trzeba w ciągu roku przekręcić)

    - sterowanie siłownikiem zaworu 3-drożnego (tutaj mamy panel kontrolny na którym możemy ustawić temp., możemy to też połączyć z czujnikiem pogodowym.
    Czy ciężko jest skalibrować taką pogodówkę, bo wiem że coś tam się ustawia wstępnie)

    - sterowanie ręczne przepływomierzami na rozdzielaczu na poszczególne pętle

    - sterowanie termostatami w pokojach które połaczone są z siłownikami na zaworach na rozdzielaczu na poszczególne pętle

  19. #499
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.146
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał art-e Zobacz post
    Kaczorek mam to samo

    Zacząłem czytać od początku ale po paru stronach przepychanek Bogusława z innymi (Boguś ty to masz zdrowie) dałem sobie spokój.

    Też mam piec na ekogroszek i chce na dole (kuchnia, salon, łazienka) podłogówke na górze w sypialniach kaloryfery.

    Mam pytanie - w szczególności do 1950 - jakie są możliwości sterowania podłogówką?

    Chciałem uporządkować informacje które mam a które są w totalnym chaosie a pewnie wszystkim się przydadzą.

    Chodzi o uporządkowanie wg stopnia automatyzacji i oczywiście co za tym idzie kosztami:

    Z tego co mi wiadomo (pewnie część jest błedna)

    - sterowanie ręczne zaworem 3 - drożnym (kilka razy będzie go trzeba w ciągu roku przekręcić)

    - sterowanie siłownikiem zaworu 3-drożnego (tutaj mamy panel kontrolny na którym możemy ustawić temp., możemy to też połączyć z czujnikiem pogodowym.
    Czy ciężko jest skalibrować taką pogodówkę, bo wiem że coś tam się ustawia wstępnie)

    - sterowanie ręczne przepływomierzami na rozdzielaczu na poszczególne pętle

    - sterowanie termostatami w pokojach które połaczone są z siłownikami na zaworach na rozdzielaczu na poszczególne pętle
    Dzięki, dzięki. Dawne czasy...
    Niewiele kwestii się zdezaktualizowało, a życie pokazuje, że miałem rację..

    Sterowanie podłogówką... Hm... Poważna sprawa..

    Pozdrawiam i milknę..
    Bogusław

  20. #500

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Dzięki, dzięki. Dawne czasy...

    Bogusław
    Taaaa, dopiero po napisaniu postu zauważyłem że wasze były z 2007 roku hehehe

    No coż przynajmniej teraz wasze przemyślenia poparte są doświadczeniem.

    Ale ja już nie o tym czy zakładać grzejniki razem z podłogówką, chodzi mi tylko o sterowanie tym i jak to ze sobą spiąć (bo mam grzejniki i podłogówkę

Strona 25 z 25

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony