dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 54
  1. #1

    Domyślnie Jak sprawdziły się kolektory w deszczowym lipcu 2011?

    Lipiec 2011 był, przynajmniej u mnie, deszczowy i pochmurny. Praktycznie nie było dnia, żeby nie padało lub się na deszcz nie zanosiło. Bardzo mi to utkwiło w pamięci, bo 4 lipca zacząłem robić tynki i nadal nie skończyłem, bo ściany mokre, a jak już podeschały to zapowiadali deszcze... I tak stoją rusztowania od 3 tygodni a robota czeka.

    Jak w taką pogodę sprawdziły się kolektory? Nie mam kompletnie żadnych doświadczeń z kolektorami, stąd moje pytanie. Wydaje się, że non stop niebo zachmurzone, słońce przedziera się przez chmury bardzo rzadko...

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    kolektory w takich warunkach więcej udaja niż grzeją...

  3. #3

    Domyślnie

    Witam!!!
    U mnie cztery razy musiałam w piecu napalic, czyli cztery dni dogrzewałam wodę pozostałe 27dni woda ciepła z kolektorów

  4. #4

    Domyślnie

    U nas w firmie większą część miesiąca dogrzewały wodę niż zapewniały. Teraz od 4 dni wróciła pełna funkcjonalność

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    kolektory w takich warunkach więcej udaja niż grzeją...
    Witam.
    Jak się ma chińskie heat pipe (bo heat pipe są tylko chińskie) to ma się atrapę kolektorów i masz rację więcej udają niż grzeją.
    Moje, dobrze zrobione cały czas grzały.
    pozdrawiam.
    Witold
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 05-08-2011 o 20:18
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Witam.
    Jak się ma chińskie heat pipe (bo heat pipe są tylko chińskie) to ma się atrapę kolektorów i masz rację więcej udają niż grzeją.
    Moje, dobrze zrobione cały czas grzały.
    pozdrawiam.
    Witold
    Panie Witoldzie a co Pan powie o
    Vitosol 200-T jest wysokosprawnym kolektorem próżniowym, przystosowanym do montowania w dowolnym położeniu. Dzięki nowej konstrukcji rurki cieplnej "Heat pipe" - jednorodnej pod względem średnicy wewnętrznej, można go nawet położyć bezpośrednio na dachu płaskim lub zamontować pionowo na elewacji budynku.
    bo takowe mam i w dni pochmurne miałem max 35 stopni.
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał f.5 Zobacz post
    Panie Witoldzie a co Pan powie o
    Vitosol 200-T jest wysokosprawnym kolektorem próżniowym, przystosowanym do montowania w dowolnym położeniu. Dzięki nowej konstrukcji rurki cieplnej "Heat pipe" - jednorodnej pod względem średnicy wewnętrznej, można go nawet położyć bezpośrednio na dachu płaskim lub zamontować pionowo na elewacji budynku.
    bo takowe mam i w dni pochmurne miałem max 35 stopni.
    Witam.

    Ten cytat pisała osoba nie mająca zielonego pojęcia o kolektorach. To, że się rozgrzewa skraplacz to wcale nie znaczy, że poprawnie działa (przed chwilą sprawdziłem osobiście).
    Vitosol 200-T nie jest heat pipe a o bezpośrednim przepływie opartym o współśrodkową rurkę. Można powiedzieć, że jest to płaski kolektor zamknięty w próżni. Dla tego można go montować nawet płasko. Żaden heat pipe nie będzie pracował płasko (zasada działania). Ale faktyczne jest również Vitosol 200-T heat pipe, nie wiem czemu jest bałagan w nazewnictwie. Wygląda na to, że pod jedną taką samą nazwą istnieją dwa urządzenia o różnej zasadzie dzialania. Polecam ten pierwszy, jeżeli cena jest adekwatna do uzysków.
    pozdrawiam.
    Witold.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  8. #8

    Domyślnie

    Piec wyłączyłem juz w połowie kwietnia
    cały lipiec ciepła woda temp. od 40 ( moze 3-4 dni w miesiacu było ) do 70 .
    Płaskie kolektory CosmoSun zbiornik 300L nawet jak nie słonca to w bance woda stygła w czasie 3-5 stopni na dobe, też sie bałem ze bedzie słabo ale jakos dało rade ciekawe jak sierpien

  9. #9

    Domyślnie

    W lipcu musiałem z 5 razy przepalić w piecu. Zestaw mam Hevalex płaskie kolektory

  10. #10

    Domyślnie

    No to jestem zaskoczony pozytywnie, myślałem, że będzie gorzej. A robiliście z ciekawości jakieś wyliczenia - ile razy na sezon "ciepły" musicie pomagać solarom paląc w kotle??

  11. #11

    Domyślnie

    Ja mam kolektory od listopada, więc jeszcze całego sezonu nie grzeją
    Ale tak gdzieś od połowy marca korzystamy na dobre i od tego czasu to więcej niż 10 razy nie musieliśmy dogrzewac

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Na przełomie lipca i sierpnia (13.07.2011-19.08.2011) pole kolektorów o powierzchni czynnej 6m^2 dostarczyło 572kWh przy użyciu pompy przez 118h i 10h w stanie przekroczonej temperatury pracy. Odchylenie od południa na wschód: ~30-35st.

    Pozdrawiam.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Jeszcze jedna instalacja.
    Od 14.07.2011 do 20.08.2011 kolektor próżniowo rurowy CPC o powierzchni czynnej 4m^2 dostarczył 362kWh przy 108h pracy pompy i 18h stanie przekroczonej temperatury pracy.
    Kolektor skierowany wprost na południe.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Pytanie - jakie temperatury osiągają Wasze zasobniki w te upalne i słoneczne dni?
    Z tego co zauważyłem moje próżniowe viessmanny w postaci 2 sztuk czyli 4m2 dały maksymalnie 70 stopni na 220 litrów.
    Byłem bardzo ciekaw co one potrafią co prawda jeszcze nie mieszkam ale wynik 70 stopni mozna chyba uznac za zadowalający jak na prozniowy ???
    pozdrawiam radek
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Jeszcze jedna instalacja.
    Od 14.07.2011 do 20.08.2011 kolektor próżniowo rurowy CPC o powierzchni czynnej 4m^2 dostarczył 362kWh przy 108h pracy pompy i 18h stanie przekroczonej temperatury pracy.
    Kolektor skierowany wprost na południe.
    ciekawi mnie ile realnie jest do wykorzystania z tej energii po odjęciu strat dobowych i wszelkich sterowników, pompek?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  16. #16

    Domyślnie

    W typowej instalacji solarnej pompka jest zazwyczaj jedna. Sterownik pobiera prądu tyle co typowa elektronika. Suma sumarum jak solar pracuje to pobiera ok 45W, chyba że ustawisz pompkę na najwyższy bieg to będzie ok 60W. Jak solar nie pracuje to sterownik bierze ok 5W.
    Straty dobowe są jak na każdym innym zbiorniku CWU. Im większy zbiornik i im większa temperatura to straty zbiornikowe są większe.
    Realne zyski są wbrew pozorom uczciwie trudne do oszacowania tak jak COP pompy ciepła, gdzie userzy nie biorą pod uwagę np 5 pompek cyrkulacyjnych do podłogówki ino liczą ile zyskuje sama pompa i mówią, że zwykłe grzejniki są fe, a tam jest tylko jedna pompka cyrkulacyjna, w dzień mają droższy prąd itp...
    Podobnie jest w solarach.

    To zazwyczaj określają użytkownicy ile w roku muszą palić w piecu z solarami a ile bez.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Pięciu pompek do podłogówki?
    Przy pompie ciepła śrenia za CO i CWU wychodzi mi 0,40zł za kWh, a dla pozostałej części domu 0,44. Wychodzi na to, że dzięki PC mam tańszy prąd na pozostałe cele. To co piszesz nijak się ma do rzeczywistych rachunków. Zastrzegam, wszystko mam na prąd i za wszystko zapłaciłem 3800zł za rok.

  18. #18

    Domyślnie

    Nie można tak też do końca postrzegać jak to ty widzisz kolego. 220m2 podłogówki jakoś trudno mi sobie wyobrazić na jednej pompce ale nie o to mi chodzi.
    Każdy przypadek jest inny, inna liczebność rodziny. Jeżeli mało przebywasz w domu, mało grzejesz mało cwu zużywasz to też jest inaczej. W moim przypadku na prądzie 2 taryfowym gdybym zamiast kuchenki gazowej miał indukcje to gdybym praktycznie pompę ciepła miał za darmo i tak bym na prądzie popłynął.

    Trochę nie rozumiem 0,44 dla pozostałych urządzeń - pierzesz i gotujesz w nocy?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Mam taryfę weekendową to już jest 8 dni z miesiąca taniej taryfy kiedy najwięcej się u nas dzieje. W tygodniu gotujemy niewiele i nie zwracamy uwagi na taryfy. Za to zmywarka i pralka programowane są na drugą taryfę. Zajmuje to 5 sekund.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Coś mi się zdaje, że indukcja jest najekonomiczniejsza. Wychodzi taniej niż gazem. Ktoś już kiedyś to policzył na tym forum.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony