dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 34
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 677
  1. #181
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    u mnie to zależy od konfiguracji w jakiej pracują podłogówki...jak idzie parter lub poddasze albo parter i poddasze to w okolicy 7 jest, jak jak razem z piwnicą, to róznica jest mniejsza...ale nie pamiętam dokładnie, przyobserwuję, jak zacznie sie prawdziwe grzanie...wtedy się przypomnij...
    muszę zweryfikować to co napisałem - jak dzisiaj szedł mi sam parter, to miałem deltę 14! - to efekt kręcenia rotametrami na parterze....przywróciłem poprzednie ustawienia i spadło do 12 - i mam takie wrażenie, ze jest to po części efekt za długich pętli, bo jak PC dłużej pracuje, to delta maleje, a tak na powrocie miałem długo tę samą temperature, a na zasilaniu rosła - a dodatkowo, że jak grzał sie cały parter, to moc była za duza i za szybko się woda nagrzewała...na zasilaniu miałem 14C, wieć moc PC będzie około 9kw, a to sporo za dużo jak na 75m2...

  2. #182
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Forsa80
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    295
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał TypeR Zobacz post
    Cześć,
    u mnie również delta 7 C, wynika to chyba z dość długich pętli w podłodze. W zeszłym roku na poddaszu zmieniłem pompkę na mocniejszą ale nie wiele to zmienia.
    Tak już pewnie musi zostać. Już nie pamiętam ale chyba jak zakręcę obwód na strychu nad garażem to delta robi się mniejsza tylko że to dobra suszarnia itp. więc grzejemy to pomieszczenie.
    Pozdrawiam - Daniel
    U mnie też delta od 7-11C w zależności czy grzeje tylko górę czy całość itd.

    Dziś jednak moja pompa zanotowała pierwszą awarię oczywiście awaria wystąpiła na 2 godziny po moim wyjeździe w delegację, no bo niby kiedy miała wystąpić ... żona w szoku i dzwoni ... na szczęście muszę pochwalić Pana Marka - call center odebrał moje wezwanie o pomoc nawet wieczorem.
    Muszę sprawdzić zaworek na zbiorniku i odpowietrzyć pompki i może będzie ok - w piątek zobaczę.

  3. #183
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Forsa80
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    295
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    No dobra pompa zanotowała już 2 awarie, ale wszystko związane z zaworkiem bezp. na zbiorniku - przynajmniej tak mi się zdaje.

    Objawy:
    alarm na wyświetlaczu
    ciśnienie z zbiorniku od obiegów GZ na 0 bar
    pompa obiegowa umieszczona najwyżej strasznie prycha

    Co 2-3 dni muszę dolać wody do układu bo ciśnienie spada, a wody z butli do której sprowadzony jest odpływ ze wspomnianego zaworu bezp. przybywa w tempie expresowym.

    Siłą rzeczy pewnie dopełniając układ go napowietrzam, więc albo mam problem ze zbyt niskim ciśnieniem albo mam problem z powietrzem w instalacji.

    Zaworek bezpieczeństwa puszcza już w okolicy 1,3-1,5 bar więc jak nabiję 1 bar, a nawet 0,5 bar'a to w trakcie podgrzewania CWU objętość wody rośnie na tyle, że ciśnienie wzrasta powyżej tego poziomu i nadwyżka wody wylatuje, a kiedy układ stygnie ciśnienie spada do poziomu 0.

    Poprawcie mnie jeżeli coś piszę nie tak ...

    Rozwiązaniem jest chyba wymiana zaworku. Zastanawiam się tylko, bo skoro na obiegach GZ jest naczynie wzbiorcze to ono powinno buforować jakoś tą nadwyżkę czy też się mylę?

  4. #184
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    ja miałem problem z zaworkiem bezpieczeństwa, puszczał - objawy bardzo podobne do twoich - wymienił znajomy hydraulik.
    Jak ci skacze ciśnienie na DZ, to prawdopodobnie masz złe ciśnienie w naczynio wzbiorczym - też tak miałem, ale podczas ostatniej wizyty p. Marek nabił odpowowiednio i od tego czasu maksymalne wahania cisnienia to 0,1b - wcześniej nawet do 0,4b było.

    reasumując - zaworek do wymiany i nabicie odpowiedniego ciśnienia w naczyniu wzbiorczym(jak dobrze pamiętam to w zbiorczym z DZ powinno być 1,5b a w naczyniu z GZ 1b - albo na odwrót - mam na naczyniach napisane, jak będe w piwnicy, to zobacze.
    to że pompa prycha, może być efektem zapowietrzenia instalacji - odpowietrzałeś cos?

  5. #185
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    GZ 1b
    DZ 1,5b
    może wystarczy tylko w tym naczyniu odpowiednio nabić, bo zawór na GZ masz na 1,5b, no ale nie powienien puszczać przy 1,3...

  6. #186

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forsa80 Zobacz post
    ciśnienie z zbiorniku od obiegów GZ na 0 bar
    pompa obiegowa umieszczona najwyżej strasznie prycha
    .....naczynie wzbiorcze to ono powinno buforować jakoś tą nadwyżkę czy też się mylę?
    A nie jest to problem z nieodpowietrzonym układem GZ ? Skoro obiegówka szumi to może być zapowietrzone GZ. Gdy układ się odpowietrza, to ciśnienie dodatkowo spada. Tak czy inaczej zaworek bezpieczeństwa 1.5 bara to raczej nie za wiele, dałbym większy, np 2-3 bary o ile producent PC na to pozwala. Instalacja bez problemów musi tyle wytrzymać. Sprawdź jakie masz różnice poziomów pomiędzy najwyższym i najniższym punktem instalacji GZ, 10m różnicy to mniej więcej 1 bar. Sprawdź też ciśnienie w zbiorniku przeponowym, jeśli są standardowe 3 bary, to on nic nie buforuje i ciśnienie szybko wzrasta ponad wartość graniczną zaworka, a potem spada gdy układ się ochłodzi i stąd wycieki. Jak chcesz mieć na instalacji 1 bar, to spuść powietrze ze zbiornika przeponowego do 0.7-0.8 bara i dopełnij GZ do 1 bara, wtedy przeponowiec będzie działać.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  7. #187
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    rwxw - jesli ma ten sam zasobnik co ja, to musi być 1,5bara - tak pisze na stronie producenta...w zupełności wystarcza, pod warunkiem że jest prawidłowe ciśnienie w naczyniu wzbiorczym

  8. #188

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    musi być 1,5bara
    jak musi być, to musi, stąd moje zastrzeżenie co do producenta, ale pozostałe uwagi raczej są aktualne.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  9. #189

    Domyślnie

    Forsa80, dla prawidłowej pracy układu, ciśnienie wstępne w naczyniu przeponowym powinno być ok. 0,2-0,3 bara niższe niż ciśnienie w instalacji. Wtedy podczas pracy układu naczynie będzie zawsze częściowo wypełnione cieczą kompensując zmiany objętości tejże, nie dopuszczając tym samym do dużych wahań ciśnienia w układzie.

  10. #190

    Domyślnie

    Cześć,
    na bank masz teraz zapowietrzony układ, sprawdź czy przy listwie na rozdzielaczu na poddaszu jest odpowietrznik, jeżeli jest to sprawdź czy ma otwartą pozycję, to samo z odpowietrznikiem nad naczyniem przeponowym (mam nadzieję że podobnie Marek robi kotłownie, taka czarna zakrętka), wyłącz sprężarkę na pompie, włącz "chorągiewką" obiegi podłogówki i niech sobie latają, na pracującej pompce obiegowej odkręć śrubkę tą dużą na chwilę, zejdzie z niej powietrze (tylko z przyłożoną ścierą bo woda poleci). Jeżeli masz grzejniki w łazience to również trzeba je odpowietrzać. I taka zabawa przez jakiś czas.....
    Zawór na zbiorniku jest faktycznie 1,5 bara bo tak wymaga producent. Drugi zawór na 2 bary powinien być nad zbiornikiem przeponowym tam gdzie jest odpowietrznik. Więc na krótki czas ten za zbiorniku CWU chyba można zamknać a w razie problemu ten na zbiorniku przeponowym zadziała przy 2 barach. Tylko trzeba sprawdzić czy ten nie jest zamknięty "wkręcanym korkiem". Taki sam jest przy DZ, tam gdzie można uzupełnić wodą ciśnienie, działa w obie strony.
    Wydaje się to skomplikowane ale zanim wymienisz zawór to można go zaślepić a ten na górze zadziała przy 2 barach. Nie będzie trzeba pilnować i dolewać wody do układu.
    Pozdrawiam - Daniel

  11. #191
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    Cóż, ja przed startem sezonu grzewczego przez kilka dni odpowietrzałem zarówno GZ jak i DZ...no i dobrze zrobiłem, bo inaczej miałbym tez kilka niespodzianek...

  12. #192

    Domyślnie

    a u mnie sa zamontowane odpowietrzniki i dolnego i gornego zrodla. Tez mialem takie wahania cisnienia przy kilku pierwszych uruchomieniach pompy, nawet glikolu musialem dolewac. Byl tez szum przy obiegowkach. Teraz juz sie unormowalo.

  13. #193
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Forsa80
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    295
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    No nic muszę w takim razie powalczyć deko w kotłowni ...

    Dzięki za rady - w weekend się do nich zastosuję, póki co codzień dobijam deczko ciśnienie i odpowietrzam układ na pompkach, ale muszę sprawdzić ten zbiornik przeponowy i ciśnienie na nim itd.

  14. #194

    Domyślnie

    Czy możecie mi napisać jaką macie różnice temperatur na dolnym źródle (kolektor pionowy)? U mnie po 2,5 godzinach pracy różnica wynosi 2,5stopnia (wyjście z pompy 3 a powrót z ziemi 5,5) tak się zastanawiam czy różnica nie powinna być większa.

  15. #195
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    ja przy poziomym mam taką samą różnice - ale mam obiegówkę na 3 biegu...jak zmniejsze bieg, to różnica rośnie....tyle że ja mam 14/11,5

  16. #196

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    ja przy poziomym mam taką samą różnice - ale mam obiegówkę na 3 biegu...jak zmniejsze bieg, to różnica rośnie....tyle że ja mam 14/11,5
    Narazie tyle masz
    Chociaz Ty masz przewymairowany to przez caly rok mozesz sie chwalic

  17. #197
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    Photos - na koniec okresu grzewczego(koniec lutego) miałem 1,5/-0,5 czyli bardzo dobrze jak na poziomy
    Inna kwestia, że grunt mam bardzo dobry - tak 2/3 to sama glina, kilkanaście mb to pyły dymnicowe do których koparką wjechaliśmy a reszta to mokry piasek. Więc mógłbym dużo mniejszy ten kolektor zrobić, no ale poziomy jak jest miejsce to można tanim kosztem przewymiarować.

  18. #198
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    a zrobiłem mały test - na 3 biegu było 14/11,5 a jak dałem obiegówkę na 1 bieg to miałem 14,5/8,5 i się zastanawiam właśnie jak lepiej...
    1 bieg to 39W, 2 bieg to 62W, 3 bieg to 80W
    kolega (wieloletni użytkownik PC) twierdził kiedyś, że jak jest delta mniejsza niż 5, to nie jest dobrze, bo nie ma właściwego obioru ciepła...no i sam nie wiem...

  19. #199

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    Photos - na koniec okresu grzewczego(koniec lutego) miałem 1,5/-0,5
    U mnie jest nowy dom i jeszcze nie mieszkam czyli nawet jednego sezonu nie był ogrzewany. Jak ostatnio włączyłem pompę aby trochę podgrzała to chodziła 51 godzin non stop. I po tych 51 godzinach właśnie miałem takie temperatury I na pionowym. No ale mam nadzieję że tak nie będzie że pompa będzie chodziła tyle czasu bez przerwy. Po godzinie przerwy już miałem coś koło 5 stopni wyżej.

  20. #200
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    po godzinie postoju, to ja mam 20/20, bo PC stoi w piwnicy i taką mam tam temperaturę

Strona 10 z 34

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony