dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 11
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 203
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jwbrzezinski

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Kominek narożny od zera do 10 tyś ;o)

    Witam,

    jako że już prawie popełniłem kominek (tymi ręcami), przy budowie którego korzystałem rozlegle z niniejszego forum i pomocy zacnych forumowiczów (pozdrawiam Piotra Baturę, Foresta, Enia i wszystkich innych speców od kominków!!!), postanowiłem również podzielić się zdobytym doświadczeniem i materiałem zdjęciowym.

    Wszystko zaczęło się od wyboru.... padło na kominek narożny, wg projektu który znaleźliśmy z małżą w sieci:



    Wkładów narożnych w rozsądnych cenach zbyt wielu nie ma, więc tu wybór był łatwiejszy - Arysto 10 P "DJ" 510. Razem z kominkiem kupiłem od razu 12 płyt do obudowy firmy Varmsen w rozmiarze 120x100 cm i grubości 3 cm. Za całość, z transportem i "instalacją" kominka zapłaciłem 6.600,00 zł. Do tego nabyłem wkręty do drewna (5 i 7 cm), specjalny klej i grunt do płyt, kołki metalowe i elastyczny klej ceresitu CM17. W sumie jakieś 150 zł.

    Płyty Varmsena daje się świetnie "obrabiać" zwykłymi narzędziami do drewna - minus jest tylko jeden, pylą jak diabli. Mój warsztat wyglądał z grubsza tak:



    Przed rozpoczęciem prac dokładnie rozrysowałem sobie cały projekt. Błąd jaki popełniłem na tym etapie, to założenie, że warstwa kleju do kamienia będzie miała grubość 0 mm ;o) Dało się to później skorygować, ale lepiej przewidzieć, że jest to ok 5-7 mm, w zależności jaki grzebień i klej zastosujemy.

    A dalej było tak...płyty mocowałem do ściany na klej i kołki, docinając je wcześniej tak, aby stworzyć przyszłą zabudowę.



    Z założenia zasysanie powietrza do kominka odbywa się poprzez cokół, w którym ukryta jest szczelina wentylacyjna o szerokości 3 cm i długości ok 120 cm jeżeli dobrze pamiętam. Do tego górna część obudowy odstaje nieco od wkładu tworząc dodatkowy otwór wentylacyjny, a przy tym zasysa lekko dymek, który może ulatywać w trakcie otwierania drzwiczek. Szczegóły są na zdjęciach.

    Ostatnio edytowane przez jwbrzezinski ; 31-10-2011 o 12:30

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jwbrzezinski

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Kolejne etapy prac poniżej:



    Jak widać, wszystkie łączenia są klejone i wzmacniane dodatkowym kawałkiem płyty. Odpady trzeba szanować, bo tak dużo to ich znowu nie było... Ponadto, nie polecam małego formatu płyt - ilość łączeń diametralnie wzrasta, a tym sam i zużycie, a do tanich to te płyty nie należą... ;o(



    cdn...

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jwbrzezinski

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie



    cdn...

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

    Domyślnie

    No ładnie ..ONi Tobie pomogli a ty robisz taką dywersje Po takiej fotorelacji wymienieni Panowie +pewien login stracą teraz pracę .. przynajmniej wśród czytelników tego forum...

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Ciekawy system budowy od góry...
    Na temat budowy się nie wypowiadam.
    Podlicz ten kominek zimny, oczywiście szacunkowo dodajac robociznę swoją. W zależności jak sobie cenisz samego siebie (robociznę)
    Ciekawi mnie czy Cię taniej wyjdzie niż jakby obudowa była wykonana z szamotów, ale wątpię aby Cię taniej wyszło.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jwbrzezinski

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    ta fotorelacja była już częściowo przedstawiona i konsultowana (m.in. z Tobą Mistrzu ;o) ) i jakoś nikt wielkich problemów nie miał... wydaje mi się, że to forum nie raz już udowodniło, że jak ktoś chce sam zrobić kominek, to z pomocą FM czy bez i tak będzie go robił, więc nie sądzę, aby mój post wpłynął na ilość pracy, jaką mają prawdziwi rzemieślnicy. Jest to mój pierwszy kominek i być może ostatni, więc jako kompletny amator chyba również nie stwarzam zagrożenia?? ;o)

    Bohusz, materiały, wkład i kamień wyniosły mnie w sumie 9.400, wkład pracy dość spory, zdobyte doświadczenie i satysfakcja bezcenne.... możesz mi zaoferować takie doznania swoim szamotem??? Wycena tego kominka przez specjalistów dużo wyższa....

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Zaskoczyła mnie wysoka suma jaka podałeś, bez robocizny...
    My około 50 % kominków szamotowych stawiamy kompleksowo w tej cenia co podałeś za materiały. Podobne kształty (bez kamieni)....
    No ale Twoja znów cena bez robocizny i bez wszelkich innych kosztów typu US, ZUS, itp.

    Zaręczam, że doznania z szamotem miałbyś super spokojne, tak z chlebusiem.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał bohusz Zobacz post
    Zaskoczyła mnie wysoka suma jaka podałeś, bez robocizny...
    My około 50 % kominków szamotowych stawiamy kompleksowo w tej cenia co podałeś za materiały. Podobne kształty (bez kamieni)....
    No ale Twoja znów cena bez robocizny i bez wszelkich innych kosztów typu US, ZUS, itp.

    Zaręczam, że doznania z szamotem miałbyś super spokojne, tak z chlebusiem.

    Ale on budował dla siebie . Nie na "sprzedaj". Nie żałował płyty,
    kamień też pewnie nie kradziony

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Dzięki za dzięki, na zdrowie ...
    Fotorelacja przednia - posłuży pewnie za wzorzec niejednego fachowego szkolenia
    Mistrzu - niektórzy robią coś z samej sympatii do bliźniego ... dobro samo wraca do człowieka ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Dzięki za dzięki, na zdrowie ...
    Fotorelacja przednia - posłuży pewnie za wzorzec niejednego fachowego szkolenia
    Mistrzu - niektórzy robią coś z samej sympatii do bliźniego ... dobro samo wraca do człowieka ...
    Pozdrawiam.

    To dla niego abstrakcje...

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jwbrzezinski

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał bohusz Zobacz post
    Zaskoczyła mnie wysoka suma jaka podałeś, bez robocizny...
    My około 50 % kominków szamotowych stawiamy kompleksowo w tej cenia co podałeś za materiały. Podobne kształty (bez kamieni)....
    No ale Twoja znów cena bez robocizny i bez wszelkich innych kosztów typu US, ZUS, itp.

    Zaręczam, że doznania z szamotem miałbyś super spokojne, tak z chlebusiem.
    Kamień to 30% ceny całego kominka. Jak już pisałem płyty, wkręty, grunty, kleje itd wyniosły mnie ok. 2 tys. Czyli gdzie można te oszczędności wygenerować?? Na wkładzie?? Czy po prostu szamot jest dużo tańszy od płyt??

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Nie bedę tego tu szczegółowo omawiał, ale ogólnie bo sam rozpocząłem tą dyskusję.
    Na wkładzie NIE zaoszędzisz !!!
    Cena materiałów na obudowę, jest praktycznie identyczna !!!
    jednak zasada funkcjonowania kominka jest zupełnie różna.

    Z tego co piszesz, to kamienie generują sporą cenę !!!

    Kształt bryły mi się osobiście podoba, jest prosty i funkcjonalny.
    Jest prosty i szybki (2-3 dni) do wykonania kompleksowego z montażem instalacyjnym wkładu.
    Do tego kształtu można dodać spokojnie fiku - miku przedłużające efekt grzewczy + masa obudowy jeżeli bryła byłaby wykonana z płyt szamotowych lub magnezytowych, albo z cięzkiego betonu akumulacyjnego.
    Ostatnio edytowane przez bohusz ; 01-11-2011 o 09:47

  13. #13

    Domyślnie

    jwbrzezinski czy mógłbyś pokazać zabudowę nad wkładem, jak połączyłeś płyty w narożniku zewnętrznym? czy konstrukcję nad wkładem oparłeś o elementy wkładu?
    Kominek super

    edit: sorry za zawracanie głowy, już przejrzałem twój album i wszystko jasne.
    Ostatnio edytowane przez lelelek ; 01-11-2011 o 09:29

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Bardzo fajny wątek . Ułatwi życie na forum . I czytelnikom i doradcom .


    Trolom też . Jeden wątek więcej do wklejania swoich mało inteligentnych
    komentarzy .
    Ostatnio edytowane przez Kominki Piotr Batura ; 30-11-2011 o 20:06 Powód: literówka

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    jwbrzezinski

    Przerwa w pracy nad kominkiem?

    Sezon grzewczy praktycznie już na karku.
    Dawaj fotki zakończonego kominka

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jwbrzezinski

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Bohusz, kominek jest już prawie gotów, tylko czasu brak na dalsze fotorealcje ;o(
    Przeglądałem za to Twój wątek o kominkach szamotowych - bardzo ciekawy. Czy mógłbyś opisać jak przygotowuje się taki szamot i czy np. można z tego zrobić palenisko do ogrodu - kiedyś widziałem palenisko stalowe Jotula i nawet mi się podobała taka koncepcja (np. takie jak na zdjęciu)

    A z moim kominkiem było dalej tak:

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	palenisko ogrodowe.jpg
Wyświetleń:	273
Rozmiar:	4,9 KB
ID:	83065  
    Ostatnio edytowane przez jwbrzezinski ; 04-11-2011 o 09:48

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jwbrzezinski

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie


  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jwbrzezinski

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie


  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jwbrzezinski

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A tu już końcówka - lufty które zamówiełem w firmie Panek (pozdrawiam) i kamień (jasny to marmur crema marfil, ciemny to trawertyn giallo). Lufty jeszcze nie zainstalowane, bo muszę je dać do malowania, ale jakoś zawsze są pilniejsze sprawy... Kamień klleiłem na klej atrlasa do kamienia naturalnego. Sorry za jakość fotek, ale pod ręką była tylko komórka. Jak cyknę lepsze fotki obecnego etapu to wkleję.


  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał jwbrzezinski Zobacz post
    Bohusz, kominek jest już prawie gotów, tylko czasu brak na dalsze fotorealcje ;o(
    Przeglądałem za to Twój wątek o kominkach szamotowych - bardzo ciekawy. Czy mógłbyś opisać jak przygotowuje się taki szamot i czy np. można z tego zrobić palenisko do ogrodu - kiedyś widziałem palenisko stalowe Jotula i nawet mi się podobała taka koncepcja (np. takie jak na zdjęciu)
    Potrzebne materiały znajdziesz tu:
    http://www.kominki.owo.pl/20-kominki...ialy-budowlane

Strona 1 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony