dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 352 z 2205
Pokaż wyniki od 7.021 do 7.040 z 44087
  1. #7021

    Domyślnie

    Cytat Napisał orko Zobacz post
    A przypadkiem nie jest tak, że Twój dom dopiero powstaje? I wszystko masz ładnie dopiero na papierze?
    Bo wiesz tutaj co drugiemu na papierze wychodził już pasywny ale jak przyszło do rachunków to okazywało się, że nikt ale to dosłownie nikt nie powtórzył sukcesu J-J!
    Orko, Ty juz mieszkasz ?? Bo izloacje masz chwilami 2xgrubsza niz J-J moze podzielisz sie danymi zuzycia co cwu (jesli sa).

    pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  2. #7022
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Lobo_M
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Maczo-łajno
    Posty
    3.294
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    36

    Domyślnie

    Orko, a mogłbys podzielić sie swoim doświadczeniem, stopka wygląda obiecująco więc i zuzycie na CO musi być małe.
    Dziennik Budowy i Komentarze
    parterówka 152m2/12,8kW kable grzejne/Hajduk Volcano AT/WM-Bartosz/Galmet 120/MS-termo 3-szyby/ocieplenie: 25/25/50
    2011/2012: nCO 4108kWh + 1mp drzewa kominkowego; CWU 1825kWh
    2012/2013: nCO 4754kWh + 1mp drzewa kominkowego; CWU awaria podlicznika nowy licznik dziala od 04/2013
    2013/2014: nCO 3797kWh + 0,45mp drzewa kominkowego; CWU 1971kWh/rok
    2014/2015: nCO 3123kWh + 0,01mp drzewa kominkowego; CWU 2536kWh/rok

  3. #7023
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał orko Zobacz post
    A przypadkiem nie jest tak, że Twój dom dopiero powstaje? I wszystko masz ładnie dopiero na papierze?
    Bo wiesz tutaj co drugiemu na papierze wychodził już pasywny ale jak przyszło do rachunków to okazywało się, że nikt ale to dosłownie nikt nie powtórzył sukcesu J-J!
    Miałem możliwość porównania obliczeń wykonywanych przez uzytkowników fm oczywiscie nie specjalistów w tej dziedzinie z moimi obliczeniami,
    róznice dochodziły nawet do 80%. Jezeli ktoś wylicza zapotrzebowanie na 5000 kWh a mi wychodzi 9000 kWh to nie ma się co dziwić ze jest tak mało domów które miały być "pasywnymi". Co do domu R&K, ma on najlepsze ocieplenia, okna itp ze wszystkich budynków jakie dotychczas liczyłem, jestem pewien dokładności swoich obliczeń. Oczywiście rachunki, a ściślej mówiąc licznik energii elektrycznej w 2, 3 roku uzytkowania zweryfikuje moje obliczenia ale nie spodziewam sie róznicy
    większej niż 10%, a która to róznica moze wynikać jedynie z sposobu uzytkowania wm.
    Wyniki obliczeń wskazują ze ten dom nie dorówna domowi j-j ale to nie sa takie same domy.

  4. #7024
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał orko Zobacz post
    Nie potrzebnie się stresujesz okna to temat rzeka.
    Nawet trzy szyby niewiele pomogą, gdyż rama to na ogół 40% okna a rama ma zazwyczaj nie najlepszy współczynnik -jakieś U=1.5W/m^2.
    A jeśli rama jest ciut lepsza to i cena kosmiczna.
    teraz to... było... minęło
    okien nie będę wymieniał, ale gdybym dopiero stał przed wyborem ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #7025

    Domyślnie

    Cytat Napisał orko Zobacz post
    Przy takim ociepleniu stawiam raczej na to, że Ty lub projektant celowaliście w pasywny.
    W OZC bawiliśmy się w różne warianty. 2,8 litra to był kompromis między końcowym efektem a nakładami inwestycyjnymi. Poniżej 2,8 litra nie dało się rozsądnie zejść.

    Cytat Napisał orko Zobacz post
    Więc dlaczego nie jest pasywny?
    Tego nie wiem. Może lepiej zapytaj j-j jak on zbudował pasywny, a nie jak inni go NIE zbudowali?
    Dla mnie dom j-j to też zagadka i wielkie brawa dla niego za efekt.
    Ale, jak pisałem, chciałem mieć dom bezobsługowy i energooszczędny - to się udało zrealizować.

    ----

    Widzisz, namawiałam Cię na stopkę i od razu jakie wzbudzileś zainteresowanie? Teraz się spowiadaj z obliczeń w OZC i praktyki!
    Ostatnio edytowane przez budowlany_laik ; 19-01-2012 o 10:11
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  6. #7026
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar asbe
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Kawęczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    354

    Domyślnie

    Cytat Napisał malux20 Zobacz post
    od tego trzeba zacząć dyskusję
    Panowie,
    ogrzewanie prądem to w moim przypadku nie wybór, a konieczność. Po lekturze Waszych dyskusji i wpisów uznałam, że grzanie prądem nie musi być drogie. Moje plany to wybudować dom, w którym straty ciepła będą zminimalizowane przy optymalnym zainwestowaniu. Doskonale wiem, że stosując wszystkie możliwe sposoby, zmierzające do zminimalizowania tych strat można osinąć ideał (dom pasywny), ale tak jak już wcześniej wspomniałam, nie sztuka zainwestować dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy na początku, po to aby w przyszłości płacić małe rachunki. Ile chcę płacić, to okaże się po wykonaniu OZC, jak już będe wiedziała, czy np. zwiększenie ocieplenia o 5 cm daje mi tyle korzyści, że warto w nie zainwestować na starcie. Jeżeli okaże się natomiast, że zainwestowane w to dodatkowe ocieplenie dodatkowe środki mają mi się zwrócić po kilkunastu latach, to zastanowię się, czy warto. Obecnie zaplanowałam to tak, że rachunki za prąd raczej nie powinny minie wykończyć. jak mnie pytacie, ile chce płacić za ten prąd, to odpowiem tak - najchętniej wcale, ale wiem też, że to się nie uda. Udać się natomiast może wybudowanie domu, który nie puści mnie z torbami na wstępie, po to aby potem płacić niskie miesięczne rachunki.

  7. #7027
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post


    Dla mnie dom j-j to też zagadka i wielkie brawa dla niego za efekt.
    ciekawe na ile pomogły mu w tym świeczki i biokominek ?
    tak czy siak pełen szacunek ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #7028

    Domyślnie

    Cytat Napisał żytko Zobacz post
    odnosnie OZC - pytanie do wszystkich: gdzie wy kupujecie projekty, skoro mój z 2005r kosztował 1500pln i juz wtedy miał policzone OZC w cenie?
    mój mial OZC- 146kwh/m2 - chyba bym zbankrytowala na ogrzewaniu, zrobiłam ponowne przeliczenia i jest ok
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

  9. #7029
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kszh.uint
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    ɐıןɐɹʇsnɐ
    Dzielnica
    sbuuds ǝɔıןɐ
    Posty
    694

    Domyślnie

    Cytat Napisał orko Zobacz post
    Dziwne ale i zarazem bardzo ciekawe masz podobne ocieplenie jak J-J, a nawet ciut lepiej bo płyta zamiast standartowych fundamentów.
    Przy takim ociepleniu stawiam raczej na to, że Ty lub projektant celowaliście w pasywny. Więc dlaczego nie jest pasywny?
    Jest to o tyle ciekawe, że J-J nie nastawiał się na jakieś duże zyski od słońca. Może jakaś polemika?
    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Miałem możliwość porównania obliczeń wykonywanych przez uzytkowników fm oczywiscie nie specjalistów w tej dziedzinie z moimi obliczeniami,
    róznice dochodziły nawet do 80%. Jezeli ktoś wylicza zapotrzebowanie na 5000 kWh a mi wychodzi 9000 kWh to nie ma się co dziwić ze jest tak mało domów które miały być "pasywnymi". Co do domu R&K, ma on najlepsze ocieplenia, okna itp ze wszystkich budynków jakie dotychczas liczyłem, jestem pewien dokładności swoich obliczeń. Oczywiście rachunki, a ściślej mówiąc licznik energii elektrycznej w 2, 3 roku uzytkowania zweryfikuje moje obliczenia ale nie spodziewam sie róznicy
    większej niż 10%, a która to róznica moze wynikać jedynie z sposobu uzytkowania wm.
    Wyniki obliczeń wskazują ze ten dom nie dorówna domowi j-j ale to nie sa takie same domy.
    zapytaj Budowlanego_Laika, kto mu liczył, bo to przeciez nie tajemnica; podejrzewam, ze takich "miszczuff" na forum jest więcej... pomijam juz sprawe niemiarodajnej pogody w tym roku...
    Ostatnio edytowane przez kszh.uint ; 19-01-2012 o 10:17
    ¡ısʍ ǝʍ ɾǝɔʎłdɾɐu ɯɐıʍɐpɐsod oʇ ɐz ˙˙
    ::ıʞdǝzɔɐz ǝıdnłƃ ɐu ɯɐpɐıʍodpo ǝıu ::

  10. #7030
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Co do grzyba i grubości styropianu. Co za różnica czy damy 0,5cm styropianu czy 30cm? 0,5cm przecież też nam nie przepuści powietrza Można dom folią owinąć a efekt będzie ten sam.
    Co do WM. WM kosztuje niemal tyle samo co grawitacyjna!!! Dopiero centralka jak i ewentualny GWC przedraża sprawę, i nad tym się tylko powinno skupić!

  11. #7031
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kszh.uint
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    ɐıןɐɹʇsnɐ
    Dzielnica
    sbuuds ǝɔıןɐ
    Posty
    694

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    teraz to... było... minęło
    okien nie będę wymieniał, ale gdybym dopiero stał przed wyborem ...
    nie rób scen - w bloku wymieniają w jeden dzien, więc u Ciebie wymieniliby w dwa...
    ¡ısʍ ǝʍ ɾǝɔʎłdɾɐu ɯɐıʍɐpɐsod oʇ ɐz ˙˙
    ::ıʞdǝzɔɐz ǝıdnłƃ ɐu ɯɐpɐıʍodpo ǝıu ::

  12. #7032
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał żytko Zobacz post
    nie rób scen - w bloku wymieniają w jeden dzien, więc u Ciebie wymieniliby w dwa...
    he he...
    w nowym domu założę lepsze
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  13. #7033
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał żytko Zobacz post
    nie rób scen - w bloku wymieniają w jeden dzien, więc u Ciebie wymieniliby w dwa...
    Zawsze jeszcze są rolety zewnętrzne. No chyba, że już takie ma.

  14. #7034
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kurt76
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Środa Wielkopolska
    Posty
    821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin Cetera Zobacz post
    U mnie w tym roku jest 0,5-0,8oC gorzej, mała wilgotność, gorsza wymiana
    U mnie czerpnia i wyrzutnia na 8,5 m wysokosci wzglednej, calosc instalacji w temp. pokojowej. Czerpnia od strony NW, wiatry przechodza przez rozlewiska, ostoje ptactwa... wilgoc wrecz skrapla sie na skorze, ot taki tropik w wersji polnocnej.
    Ostatnio edytowane przez kurt76 ; 19-01-2012 o 10:35
    Dom z poddaszem, dach dwuspadowy, brak kominów, brak garażu, 165 m2 po podłodze. Ytong 600 24 cm, cokół 12 cm EPS100 0,038, podłoga 20 cm EPS100 0,038, ściana 25 cm EPS70 0,040, okna 3-szybowe 0,5 w warstwie ocieplenia JB-D, dach 36 cm wełna 0,033, WM Bartosz bez GWC, ogrzewanie Dimplex DuoHeat, brak kominka, okien połaciowych, schody i taras oddzielone od budynku. PV 9,4 kWp SolarEdge + Hoymiles. Szacunkowe zapotrzebowanie na energię 36 kWh/m2.

  15. #7035
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Lobo_M
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Maczo-łajno
    Posty
    3.294
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    36

    Domyślnie

    Cytat Napisał kurt76 Zobacz post
    U mnie czerpnia i wyrzutnia na 8,5 m wysokosci wzglednej, calosc instalacji w temp. pokojowej. Czerpnia od strony NW, wiatry przechodza przez rozlewiska, ostoje ptactwa... wilgoc wrecz skrapla sie na skorze, ot taki tropik w wersji polnocnej.
    U mnie wymiennik jest na nieogrzewanym poddaszu i ma tylko firmowe ocieplenie, może położe na nim wełnę , mam jeszcze dwie rolki 20cm-owej. Może to coś da
    Dziennik Budowy i Komentarze
    parterówka 152m2/12,8kW kable grzejne/Hajduk Volcano AT/WM-Bartosz/Galmet 120/MS-termo 3-szyby/ocieplenie: 25/25/50
    2011/2012: nCO 4108kWh + 1mp drzewa kominkowego; CWU 1825kWh
    2012/2013: nCO 4754kWh + 1mp drzewa kominkowego; CWU awaria podlicznika nowy licznik dziala od 04/2013
    2013/2014: nCO 3797kWh + 0,45mp drzewa kominkowego; CWU 1971kWh/rok
    2014/2015: nCO 3123kWh + 0,01mp drzewa kominkowego; CWU 2536kWh/rok

  16. #7036
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    o&k

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    kujawsko-pomorskie
    Posty
    16

    Domyślnie

    Witam wszystkich grzejących prądem

    Czytam Was od samego początku wątku i nadal jestm w kropce,tzn nie wiem czym grzać nowobudowany dom. Wiem tylko tyle, że prądem ale czy w bezpośrednio czy przez PC - to jest pytanie. Myślalem już o kotle elektrycznym CO wspomaganym kominkiem z PW. Jedank aby nacieszyć się ogniem przy PW to kominek musi być już z górnej półki. Te z kolei mają małą sprawność (nadstawka zamiast płąszcza) więc kominek będzie zwykły. Obecnie palę w kominku i raczej z faktu że lubie niż muszę ale obawiam się że to się z czasem zmieni. Była również opcja inwestycji w PC z odwiertami - czekamy na wyceny. Wstępne obliczenia pokazują, że PC zwróciła by mi się po min 5 latach grzejąc samym prądem bez kominka, biorąc pod uwagę również różnicę w kotłowni, bufory do PW itp. Przy przepalaniu kominkiem zwrot za ok 8-10 lat. Problem jest taki, że żona woli PC i niższe rachunki a ja niższą inwestycję w kocioł elektryczny.

    Przymierzałem się do wykonania audytu OZC ale poległem - dla mnie ten program jest nieczytelny i odpuściłem.
    Na stronie biura projektowego jest kalkulator energetyczny i według niego przy założeniu grzaniem prądem współczynniki są następujące:
    Ep=200, Ek=65 przy parametrach:
    silka, 25 cm styropianu, 20 cm podłoga, 35 wełna dach, okna 0,8. ,WM z rekuperatorem

    w naszym domu zlikwidowaliśmy wszystkie okna od północy, planujemy na ocieplenie dachu dać 45 cm wełny (kalkulator przewiduje max 35)
    Dom jest piętrowy ze stropem nad 1p i na tym dopiero konstrukcja dachu (coś w rodzaju domu hiszpańskiego) w sumie 260m2 w tym ogrzewane ma być ok240m2.
    Po całości ogrzewanie podłogowe wodne.
    Czy dam radę prądem?

  17. #7037

    Domyślnie

    orko, a ja - w związku z Twoją stopką - mam 3 pytanka:

    1. jaki wynik w OZC i w praktyce u Ciebie?
    2. ile zł płacisz/planujesz zapłacić rocznie za CO a ile za CWU łącznie z kosztami stałymi przesyłu gazu?
    3. 100 cm wełny na poddaszu - dlaczego taka grubość? co było podstawą decyzji?
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  18. #7038
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kszh.uint
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    ɐıןɐɹʇsnɐ
    Dzielnica
    sbuuds ǝɔıןɐ
    Posty
    694

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    orko
    3. 100 cm wełny na poddaszu - dlaczego taka grubość? co było podstawą decyzji?
    jak ja budowałem SSO a w domu obok ocieplano poddasze, to robotnicy uprzejmie pytali, czy nie jestem zainteresowany wełną za 1/4 ceny... może orko miał analogiczną sytuację w swojej okolicy
    ¡ısʍ ǝʍ ɾǝɔʎłdɾɐu ɯɐıʍɐpɐsod oʇ ɐz ˙˙
    ::ıʞdǝzɔɐz ǝıdnłƃ ɐu ɯɐpɐıʍodpo ǝıu ::

  19. #7039
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Miałem możliwość porównania obliczeń wykonywanych przez uzytkowników fm oczywiscie nie specjalistów w tej dziedzinie z moimi obliczeniami,
    róznice dochodziły nawet do 80%. Jezeli ktoś wylicza zapotrzebowanie na 5000 kWh a mi wychodzi 9000 kWh to nie ma się co dziwić ze jest tak mało domów które miały być "pasywnymi". Co do domu R&K, ma on najlepsze ocieplenia, okna itp ze wszystkich budynków jakie dotychczas liczyłem, jestem pewien dokładności swoich obliczeń. Oczywiście rachunki, a ściślej mówiąc licznik energii elektrycznej w 2, 3 roku uzytkowania zweryfikuje moje obliczenia ale nie spodziewam sie róznicy
    większej niż 10%, a która to róznica moze wynikać jedynie z sposobu uzytkowania wm.
    Wyniki obliczeń wskazują ze ten dom nie dorówna domowi j-j ale to nie sa takie same domy.
    do tego zapomniałeś dodać 1 BARDZO WAŻNĄ RZECZ - w jakiej strefie mieszka J-J a w jakiej ja ?? i inny użytkownicy FM ...

  20. #7040
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    jj przypilnował szczeg.
    moze fundamenty odciete?
    walczył o szczelnosc

    albo ma bajpasa przy liczniku
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

Strona 352 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony