dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Montaż osadzenie bramy wjazdowej skrzydlowej

    witam
    bede musial osadzic slupy do ktorych bedą przymocowane skrzydla bramy. Moje pytanie brzmi jak to dobrze zrobic, mam dwie wizje tej pracy pierwsza to wywiercic otwory fi 28 na slupy (slupy beda kwadratowe 100mmx100mm gruboc scianki 3mm) na glebokosc 1,5m i zalac to betonem. Druga mysl to taka zeby oprocz wywiercenia otworow wykopac pomiedzy slupami row zazbroic i zalac betonem do wysokosci zera gruntu tylko nie wiem czy w tym drugim przypadku musze kopac pod ta lawe tak gleboko jak beda slupy czy wystarczy powiedzmy 50 cm ?? Nie wiem czy jest sens lanie takiej lawy czy wystarcza tylko zabetonowane gleboko slupy ? Dodam ze brama w swietle bedzie miala 4,1m po obu stronach bedzie wylana i zazbrojona podmurowka pod przesla ogrodzeniowe.

    Prosze o wyrazenie opini i moze jakies sugestie.

    Aha jeszcze jedno zewzgledu na to chcialbym brame otwierac pilotem jak wyprowadzic kable do zasilania silownikow do bramy czy wsadzac je do slupow czy wystawic kolo slupow ??

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Zalanie solidnie słupków wystarczy. Zalanie musi być tym solidniejsze im skrzydłą bramy będą cięższe.
    Z kablami jest prosta sprawa. Zgodnie z ligiką kable muszą trafić do siłownika, który z reguły przymocowany jest do skrzydła bramy. Czy one wyjdą z gruntu obok słupka, czy z otworu w słupku dla napędu nie ma znaczenia, ale na pewno prościej je wypuścić na zewnątrz słupka i w razie późniejszych problemów serwisować.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja u siebie, przy tym samym rozstawie słupów, zdecydowałem się na wykopanie rowka na głębokość 1,3 m.

    Wsadziłem zbrojenie z 4 drutów żebrówki fi 12 mm powiązanych strzemiączkami i zalałem na wysokość ok 0,5 m (0,7 od powierzchni).
    Dzięki temu słupy są ze sobą powiązane, a na powierzchni nie widać żadnego progu i w przyszłości nie będzie problemów przy układaniu kostki.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Słyszałem że dobrze jest zrobić fundament łączący oba słupy do skrzydeł bramy. Chodzi o zimę i ewentualne podnoszenie gruntu przy mrozach. Jeśli słupy są oddzielnie to mróz może je nierównomiernie podnosić. Choć teoretycznie jak wykopiesz dołki poniżej głębokości przemarzania gruntu - powinno wystarczyć
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Słyszałem że dobrze jest zrobić fundament łączący oba słupy do skrzydeł bramy. Chodzi o zimę i ewentualne podnoszenie gruntu przy mrozach. Jeśli słupy są oddzielnie to mróz może je nierównomiernie podnosić. Choć teoretycznie jak wykopiesz dołki poniżej głębokości przemarzania gruntu - powinno wystarczyć
    Moim zdaniem masz rację: lepiej jest połączyć te słupy razem fundamentem pod ziemią.
    Zam przypadki w których dwa słupy zalane betonem poniżej 1m (jeśli wierzyć właścicielom) po prostu zimą znajdują się w innym położeniu. Różnice są niewielkie (1-2 cm), ale przy bramach skrzydłowych mogą dokuczyć.
    Z drugiej strony ja mam tak bramę zrobioną, że łączą się one (po zamknięciu) takimi dwoma "kołnierzami" szerokimi na kilka cm. Więc jakieś tam delikatne różnice problemu nie robią.

  6. #6

    Domyślnie

    Ławę najlepiej zakop głęboko, żeby potem jej nie skuwać przy kładzeniu kostki. (Dość częsta rozrywka)
    Głębokość przemarzania czyli ok. 1m też ma tu swoje znaczenie.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał oscylot Zobacz post
    ...slupy beda kwadratowe 100mmx100mm gruboc scianki 3mm)...
    Podaj wymiary skrzydeł bramy? Możesz też zrobić zdjęcia tych skrzydeł - wówczas co nieco napisze tobie o moich doświadczeniach z bramą.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony