dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 438 z 998
Pokaż wyniki od 8.741 do 8.760 z 19943
  1. #8741

    Domyślnie

    Nie ma co pytać kolegi Drifte o wielkość zasypu bo trzeba jeszcze wiedzieć w jakich temp. palił rok temu.
    Rodzaj kociołka też ma znaczenie.
    W ciemno stawiam, że skoro Drifte robi przekładańca z miałem, to wysokość zasypu ma pewnie max 20 cm. W przeciwnym wypadku ma duże spadki temperatury w cyklu palenia oraz kupę dymu z komina. Albo pali z dmuchawą...

    Wzrok straciłem w poprzednim roku od gapienia się w KPW i nie dało się tego kotła zmusić do prawidłowego palenia. Były testy z rurą Wezyra, deflektorami, itp...

    Teraz zrobiłem sobie palnik ceramiczny (szamotowy) i palę DOŁEM.
    Powietrze wtórne dostarczam z POPIELNIKA w strugę rozgrzanych gazów.
    Zapalam toto i ludzie nie widzą, że czymkolwiek palę bo z komina nic nie leci.

    Węgiel kupiłem od firmy skladywegla.pl. Gruby orzech za 710 zł tona z transportem. W kotle się nie wiesza, ale ma dużo popiołu, stąd na zasyp 16 kg, który pali się w dzisiejszych temperaturach ok 10 godzin (domek nieocieplony ok. 170 m2), muszę zejść do kotła 2 razy aby przerusztować.

    Trzeci raz, po przerusztowaniu wrzucam kolejną porcję i tak się pali od piątku. Z komina, kiedy wracam z pracy nie leci NIC ! Ani biały, ani szary...

    Dodam jeszcze, że temperatura na kotle to 40-50 stopni i z zimnego startu rozbujam instalację (w tych temperaturach) w 30 minut. Paląc od góry szło mi to ciężko, ale ... może niektórym z Was działa
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  2. #8742
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar kokos0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    dociepleniabudynkow.com
    Posty
    71

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacbelfer Zobacz post
    Powietrze wtórne dostarczam z POPIELNIKA w strugę rozgrzanych gazów.
    Powietrze główne podajesz przez drzwiczki zasypowe? wrzuć jakieś fotki.
    Reklama jest płatna na FM

  3. #8743
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikar1

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zelków-Kolonia
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacbelfer Zobacz post
    Nie ma co pytać kolegi Drifte o wielkość zasypu bo trzeba jeszcze wiedzieć w jakich temp. palił rok temu.
    Rodzaj kociołka też ma znaczenie.
    W ciemno stawiam, że skoro Drifte robi przekładańca z miałem, to wysokość zasypu ma pewnie max 20 cm. W przeciwnym wypadku ma duże spadki temperatury w cyklu palenia oraz kupę dymu z komina. Albo pali z dmuchawą...

    Wzrok straciłem w poprzednim roku od gapienia się w KPW i nie dało się tego kotła zmusić do prawidłowego palenia. Były testy z rurą Wezyra, deflektorami, itp...

    Teraz zrobiłem sobie palnik ceramiczny (szamotowy) i palę DOŁEM.
    Powietrze wtórne dostarczam z POPIELNIKA w strugę rozgrzanych gazów.
    Zapalam toto i ludzie nie widzą, że czymkolwiek palę bo z komina nic nie leci.

    Węgiel kupiłem od firmy skladywegla.pl. Gruby orzech za 710 zł tona z transportem. W kotle się nie wiesza, ale ma dużo popiołu, stąd na zasyp 16 kg, który pali się w dzisiejszych temperaturach ok 10 godzin (domek nieocieplony ok. 170 m2), muszę zejść do kotła 2 razy aby przerusztować.

    Trzeci raz, po przerusztowaniu wrzucam kolejną porcję i tak się pali od piątku. Z komina, kiedy wracam z pracy nie leci NIC ! Ani biały, ani szary...

    Dodam jeszcze, że temperatura na kotle to 40-50 stopni i z zimnego startu rozbujam instalację (w tych temperaturach) w 30 minut. Paląc od góry szło mi to ciężko, ale ... może niektórym z Was działa
    Witam .Przyłączam się do prośby KOKOSO. Czy możesz bliżej opisać lub załącz fotki jak wykonałeś przeróbki w swoim kotle.
    Pozdrawiam. Mikar1

  4. #8744
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kamiltar

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Miejsce Piastowe
    Kod pocztowy
    38-430
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam wszyzstkich, to mój pierwszy post jaki napisalem, szacunek dla zalozyciela tematu jak i innych uzytkowników,
    przeczytalem pierwszych 70 stron w tym watku i z niewiedzy calkowitej przeszedlem do kregu wtajemniczonych (przynajmniej tak mi sie wydaje) ale do zeczy,

    Chodzi mi o to ze w piecu ze spalaniem górnym jestesmy w stanie po kilku przeróbkach spalac czystko i ekonomicznie wg teorii Last Rico,
    wiem jakie przeróbki trzeba zastosowac i jaki piec uzywac, ale chodzi mi o to jaka jest róznica w ekonimicznosci spalania wegla pomiedzy piecami górnego, dolnego spalania i piecami z podajnikiem. Dajmy na to ze mamy piece dobrze dobrane taka sama instalacje (np okolo156m2 okna plastikowe i ocieplenie) + cwu 200, palenie non stop utrzymywanie 20c
    w którym piecu zuzyjemy najmniej opalu a wkórym najwiecej? Czy w piecu z dolnym spalaniem tez uzyskamy magiczne plomyczki i dopalanie wszystkiego co powstaje przy spalaniu wegla? czy juz bedziemy generowac strate? Jak by ktos mógl napisac w procentach np górny sprawniejszy od dolnego o ok 20% czy nie ma zóznicy
    Nastepne pytanie to smieciopalnosc w tych piecach (palenie przed sezonem drewnem zrebkami trotami deskami - co sie trafi do podgrzania cwu np)
    Czy jest róznica miedzy górnym a dolnym sposobem spalania?
    Jestem prawie przekonany do dolnego z uwagi na mozliwosc dokladania opalu, piec kupuje dopiero w przyszlym roku na lato ale chce teraz wszystko zaplanowac
    Dziekuje wszystkim i pozdrawiam

  5. #8745

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacbelfer Zobacz post
    Nie ma co pytać kolegi Drifte o wielkość zasypu bo trzeba jeszcze wiedzieć w jakich temp. palił rok temu.
    Rodzaj kociołka też ma znaczenie.
    W ciemno stawiam, że skoro Drifte robi przekładańca z miałem, to wysokość zasypu ma pewnie max 20 cm. W przeciwnym wypadku ma duże spadki temperatury w cyklu palenia oraz kupę dymu z komina. Albo pali z dmuchawą...

    Wzrok straciłem w poprzednim roku od gapienia się w KPW i nie dało się tego kotła zmusić do prawidłowego palenia. Były testy z rurą Wezyra, deflektorami, itp...

    Teraz zrobiłem sobie palnik ceramiczny (szamotowy) i palę DOŁEM.
    Powietrze wtórne dostarczam z POPIELNIKA w strugę rozgrzanych gazów.
    Zapalam toto i ludzie nie widzą, że czymkolwiek palę bo z komina nic nie leci.

    Węgiel kupiłem od firmy skladywegla.pl. Gruby orzech za 710 zł tona z transportem. W kotle się nie wiesza, ale ma dużo popiołu, stąd na zasyp 16 kg, który pali się w dzisiejszych temperaturach ok 10 godzin (domek nieocieplony ok. 170 m2), muszę zejść do kotła 2 razy aby przerusztować.

    Trzeci raz, po przerusztowaniu wrzucam kolejną porcję i tak się pali od piątku. Z komina, kiedy wracam z pracy nie leci NIC ! Ani biały, ani szary...

    Dodam jeszcze, że temperatura na kotle to 40-50 stopni i z zimnego startu rozbujam instalację (w tych temperaturach) w 30 minut. Paląc od góry szło mi to ciężko, ale ... może niektórym z Was działa
    również przyłączam się do próśb kolegów o zdjęcia palnika szamotowego, bo sam zaczynam kombinacje z moim DEFRO NOWA OPTIMA i równiez myślałem o o podawaniu powietrza wtórnego po prostu z popielnika jakąs dyszą wprowadzoną pomiędzy otworami w ruszcie do poziomu palnika szamotowego

  6. #8746

    Domyślnie

    Na dniach wygaszę kociołek to dam fotki z wymiarami.
    Teraz napiszę tylko, że od góry nie mam w ogóle powietrza. Powietrze pierwotne idzie przez popielnik (sterowany klapką z miarkownikiem.
    Miarkownik dobrze wyregulowany i klapka ZAWSZE jest trochę uchylona.
    Powietrze dodatkowe również.
    W trakcie palenia na rusztach zawsze gromadzi się jakiś popiół a szczeliny pow. dodatkowego, dlatego że są umieszczone głęboko z tyłu są zawsze drożne i to powietrze wpada tam cały czas.
    Powierzchnia wlotów PW to ok. 2 cm2

    Komora zasypowa brudna, ale mnie to kompletnie nie interesuje. Tam się wsypuje opał a nie je obiadki

    Teraz są palenia na małych mocach więc pogorszyć w zimne dni się nie powinno. Bardziej intensywne palenie powinno być już całkiem czyste (a to już teraz jest).
    Ostatnio edytowane przez jacbelfer ; 14-11-2012 o 09:03
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  7. #8747
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacbelfer Zobacz post
    (...)
    Teraz napiszę tylko, że od góry nie mam w ogóle powietrza.
    (...)
    Takie herezje w tym wątku?!
    Czy nie jest to temat o zastosowaniu superszczelnej klapki, rurach KPW i innych podobnych
    plus zmory codziennego przerzucania żaru z dołu na górę i ponownego rozpalania bez żadnej gwarancji, że uda się to spalić czysto i ekonomicznie przede wszystkim?

    @ jacbelfer- masz dużo szczęścia, że nie musisz zakładać osobnego tematu, jak już tu niektórym wielokrotnie proponowano. Popieram, tak trzymać! HS
    Ostatnio edytowane przez hes ; 14-11-2012 o 10:50
    "- Patrz, Ewusiu, bocian leci.
    - Nieprawda! Nie ma bocianów!" (J.Tuwim)

  8. #8748
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    hellbo0y

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam serdecznie, chciałbym poprosić o udzielenie wskazówek jak ekonomicznie palić węglem.
    Przeczytałem wpisy na stronie 10 tematu o ekonomicznym spalaniu
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennego/page10

    Opisujecie na niej sposób modyfikacji pieca poprzez zatkanie cegłą szamotową szczeliny między pierwszym a drugim wymiennikiem i palenie "od góry"

    Posiadam piec SAS NWG 29 kW z ruchomym rusztem http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-nwg.html

    Piec mam jeszcze na gwarancji dlatego nie mogę wiercić w górnych drzwiczkach otworu na powietrze wtórne. Czy możliwe jest uzyskanie optymalnego efektu poprzez bardzo minimalne 'uchylenie' górnych drzwiczek?

    Które rozwiązanie będzie najefektywniejsze?

    Rozpalam codziennie. Obecnie przy paleniu tradycyjnym, od dołu, na jednym zasypie, trzy 10litrowe wiaderka (ok. 25 kg) pali się 6 godzin przy temperaturze na piecu 65 stopni.
    Mam zainstalowaną pompę obiegowę LFP 25/60 która chodzi na maksymalnej wydajności (3 bieg)
    Ostatnio edytowane przez hellbo0y ; 14-11-2012 o 11:27

  9. #8749

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacbelfer
    Nie ma co pytać kolegi Drifte o wielkość zasypu bo trzeba jeszcze wiedzieć w jakich temp. palił rok temu.
    Rodzaj kociołka też ma znaczenie.
    W ciemno stawiam, że skoro Drifte robi przekładańca z miałem, to wysokość zasypu ma pewnie max 20 cm. W przeciwnym wypadku ma duże spadki temperatury w cyklu palenia oraz kupę dymu z komina. Albo pali z dmuchawą...

    Wzrok straciłem w poprzednim roku od gapienia się w KPW i nie dało się tego kotła zmusić do prawidłowego palenia. Były testy z rurą Wezyra, deflektorami, itp...
    Nie podam kg zasypu bo jeszcze nie ma temp. ujemnych, więc po co komu teraz podawać ile paliłem ??? Jak będą minusowe to zważę i podam. Teraz jedynie obrazowo moge powiedzieć, że na 18-22 godziny wystarczył zasyp w camino 3/7. Jesli ktoś ma camino 3/7 i zwazył kiedyś pełen zasyp to może poda taka informację.
    Wysokość zasypu nie mam 20, tylko 35. Dymu z komina 0, dmuchawy brak. A ha, o spadkach temperatury to już w ogóle mi nie wiadomo.
    Ostatnio edytowane przez Drifte ; 14-11-2012 o 12:12 Powód: błąd w cytacie

  10. #8750
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    jacbelfer
    czyli nie masz rozdzielonej regulacji między PG a PW podawanym na dysze?
    Ja mam prawie dolniaka (brak rozdziału regulacji między PG a PW i brak ceramiki)
    Testowałem węgiel orzech "marcel" z domieszką jakiegoś pomienno-gazowego i paliło się bez dymnie i długo, drzewo też się czyściutko paliło, natomiast kupiłem na próbe na składywęgla.pl orzech ten droższy(niby bardziej energetyczny) to kociołek kopcił jak batory.
    Jaki gruby masz szamot w palniku? tak dla testów chciałem obłozyć palnik ceramiką z łazienki (9mm) ale to raczej bez sensu.
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  11. #8751

    Domyślnie

    Cytat Napisał hellbo0y Zobacz post
    Witam serdecznie, chciałbym poprosić o udzielenie wskazówek jak ekonomicznie palić węglem.
    Przeczytałem wpisy na stronie 10 tematu o ekonomicznym spalaniu
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennego/page10

    Opisujecie na niej sposób modyfikacji pieca poprzez zatkanie cegłą szamotową szczeliny między pierwszym a drugim wymiennikiem i palenie "od góry"

    Posiadam piec SAS NWG 29 kW z ruchomym rusztem http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-nwg.html

    Piec mam jeszcze na gwarancji dlatego nie mogę wiercić w górnych drzwiczkach otworu na powietrze wtórne. Czy możliwe jest uzyskanie optymalnego efektu poprzez bardzo minimalne 'uchylenie' górnych drzwiczek?

    Które rozwiązanie będzie najefektywniejsze?

    Rozpalam codziennie. Obecnie przy paleniu tradycyjnym, od dołu, na jednym zasypie, trzy 10litrowe wiaderka (ok. 25 kg) pali się 6 godzin przy temperaturze na piecu 65 stopni.
    Mam zainstalowaną pompę obiegowę LFP 25/60 która chodzi na maksymalnej wydajności (3 bieg)

    Pierwsza rzecz to dokładne uszczelnienie kotła: drzwiczki dolne i środkowe, klapka PG, wyczystka czopucha, dźwignia rusztu ruchomego, komin.

    Po drugie: zatkanie tej szczeliny pomiędzy pierwszym a drugim wymiennikiem (np. cegła szamotowa).

    Po trzecie: konstrukcja Twojego kotła prawdopodobnie uniemożliwi Ci dopalanie gazów przez uchylenie drzwiczek zasypowych, ponieważ powietrze wtórne natychmiast uleci w górę do wymiennika ciepła i w komin, zamiast trafić nad żar i umożliwić spalenie gazów. Spróbuj, DO CELÓW TESTOWYCH I POD CIĄGŁYM NADZOREM, uchylić drzwiczki i w ten sposób dostarczyć PW, ale nie spodziewaj się oszałamiających efektów. Mam kocioł Zębca SWK i miałem ten sam problem; powietrze natychmiast ulatywało w komin. Bez przeróbek drzwiczek górnych raczej się nie obejdzie, jeśli chcesz palić metodą Last Rico. Myślę, że taniej wyjdzie kupić drugie drzwiczkiTeraz spalasz ponad 4 kilogramy węgla na godzinę, a spokojnie można osiągnąć wydajność 1,2 - 1,6 kilograma, albo i mniej przy dobrze ocieplonym domu/mieszkaniu.

    Napisz coś kolego o tym co ogrzewasz, jakie okna, ściany itp, bo może się okazać, że masz przewymiarowany piec i będziesz jeszcze musiał zmniejszyć moc kotła cegłą szamotową.

    Ja ogrzewam 160m2 powierzchni i 600m3 kubatury kotłem Zębiec SWK-21 kW ograniczonym cegłami szamotowymi do około 15 kW i przerobionym zgodnie z sugestiami tego forum (uszczelnienie wszystkiego co mogłoby łapać "lewe" powietrze, KPW pod przegrodę nad zasypem, miarkownik ciągu i odgrodzenie popielnika od rusztu pionowego). Mieszkanie w starym budownictwie nad nieogrzewaną piwnicą, brak ocieplenia ścian i stare drewniane okna. Przy obecnych temperaturach 5-8 stopni jednorazowy zasyp około 15 kg węgla koksującego wystarcza spokojnie na 12-14 godzin bezobsługowego palenia, temperatura na kotle: 45-50 stopni; pozostaje bialutki, leciutki popiół w ilości około pół wiaderka i duża garść niedopalonych koksików. Mam zamiar jeszcze zamontować spiralne zawirowywacze, żeby ograniczyć ciąg i odzyskać jeszcze część ciepła, które ucieka w komin.

  12. #8752

    Domyślnie

    Drifte - są więc kotły, które to potrafią bez żadnych regulacji Bez przeróbek i KPW.
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  13. #8753
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    hellbo0y

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Viater Zobacz post
    Pierwsza rzecz to dokładne uszczelnienie kotła: drzwiczki dolne i środkowe, klapka PG, wyczystka czopucha, dźwignia rusztu ruchomego, komin.

    Po drugie: zatkanie tej szczeliny pomiędzy pierwszym a drugim wymiennikiem (np. cegła szamotowa).

    Po trzecie: konstrukcja Twojego kotła prawdopodobnie uniemożliwi Ci dopalanie gazów przez uchylenie drzwiczek zasypowych, ponieważ powietrze wtórne natychmiast uleci w górę do wymiennika ciepła i w komin, zamiast trafić nad żar i umożliwić spalenie gazów. Spróbuj, DO CELÓW TESTOWYCH I POD CIĄGŁYM NADZOREM, uchylić drzwiczki i w ten sposób dostarczyć PW, ale nie spodziewaj się oszałamiających efektów. Mam kocioł Zębca SWK i miałem ten sam problem; powietrze natychmiast ulatywało w komin. Bez przeróbek drzwiczek górnych raczej się nie obejdzie, jeśli chcesz palić metodą Last Rico. Myślę, że taniej wyjdzie kupić drugie drzwiczkiTeraz spalasz ponad 4 kilogramy węgla na godzinę, a spokojnie można osiągnąć wydajność 1,2 - 1,6 kilograma, albo i mniej przy dobrze ocieplonym domu/mieszkaniu.

    Napisz coś kolego o tym co ogrzewasz, jakie okna, ściany itp, bo może się okazać, że masz przewymiarowany piec i będziesz jeszcze musiał zmniejszyć moc kotła cegłą szamotową.

    Ja ogrzewam 160m2 powierzchni i 600m3 kubatury kotłem Zębiec SWK-21 kW ograniczonym cegłami szamotowymi do około 15 kW i przerobionym zgodnie z sugestiami tego forum (uszczelnienie wszystkiego co mogłoby łapać "lewe" powietrze, KPW pod przegrodę nad zasypem, miarkownik ciągu i odgrodzenie popielnika od rusztu pionowego). Mieszkanie w starym budownictwie nad nieogrzewaną piwnicą, brak ocieplenia ścian i stare drewniane okna. Przy obecnych temperaturach 5-8 stopni jednorazowy zasyp około 15 kg węgla koksującego wystarcza spokojnie na 12-14 godzin bezobsługowego palenia, temperatura na kotle: 45-50 stopni; pozostaje bialutki, leciutki popiół w ilości około pół wiaderka i duża garść niedopalonych koksików. Mam zamiar jeszcze zamontować spiralne zawirowywacze, żeby ograniczyć ciąg i odzyskać jeszcze część ciepła, które ucieka w komin.
    Dziękuję za szybką odpowiedź.
    Więc tak:

    Jeśli dobrze sprawdziłem to powierzchnia całkowita około 240 m2, powierzchnia użytkowa około 190 m2, kubatura trochę ponad 600 m3
    Ściany nieocieplone 40 cm pustak żużlowy, okna PCV

  14. #8754
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KardinalE
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Obecny Łudstok
    Posty
    214

    Domyślnie

    Jak wy kupujecie węgiel na skladywegla.pl? Ja do nich zadzwoniłem, zapytałem się z jakiej kopalni węgiel, jaki typ i kaloryczność, na co usłyszałem odpowiedź: "wieeeee Pan, węgiel orzech I ma kaloryczność 28 tyś., ale ja Panu nie powiem jaki typ, ani z jakiej kopalni bo nie wiem...jesteśmy tak dużą firmą, że dostajemy węgiel z różnych kopalń spółki węglowej, więc trudno określić" hahaha śmiech na sali
    "Złom jest największym bogactwem Polski"

    Kociołek SAS UWT 29kW + miarkownik Unister (usunięty nadmuch), komin 11m 18x18cm, pow. domu 180m2, nowe podwójne okna, zerowe ocieplenie budynku (ściany 50cm ze szczeliną)

  15. #8755
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    ja brałem tylko na próbę po dwa worki, dwa drobnego orzecha za 650 pln/t i dwa grubego orzecha za 800pln/t. jak by było ok to bym wziął więcej.
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  16. #8756

    Domyślnie

    Mają ruski węgiel. Mówią, że z polskich kopalni, ale spółka węglowa, która podobno im dostarczała węgiel się tego wyparła.

    U mnie cena drobnego orzecha to 619 zł a grubego (trzeba siekierą potłuc ) to 710 zł.

    Obiecane obrazki.

    Położony pręt na fotce 2 wskazuje miejsce gdzie jest jeden z otworów.
    Szamot jest po bokach, na dole, u góry oraz z tyłu.
    Szczelina z przodu również podzielona szamotką. Pełni ona 2 funkcje- podpiera górną cegłę przed złamaniem oraz bardzo mocno się rozgrzewając polepsza spalanie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	1012
Rozmiar:	66,5 KB
ID:	148169Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	1010
Rozmiar:	69,0 KB
ID:	148170Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kociolek.jpg
Wyświetleń:	988
Rozmiar:	26,6 KB
ID:	148171
    Ostatnio edytowane przez jacbelfer ; 14-11-2012 o 15:48
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  17. #8757
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikar1

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zelków-Kolonia
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał KardinalE Zobacz post
    Jak wy kupujecie węgiel na skladywegla.pl? Ja do nich zadzwoniłem, zapytałem się z jakiej kopalni węgiel, jaki typ i kaloryczność, na co usłyszałem odpowiedź: "wieeeee Pan, węgiel orzech I ma kaloryczność 28 tyś., ale ja Panu nie powiem jaki typ, ani z jakiej kopalni bo nie wiem...jesteśmy tak dużą firmą, że dostajemy węgiel z różnych kopalń spółki węglowej, więc trudno określić" hahaha śmiech na sali
    Usłyszałem dokładnie to samo. A jak jest z jakością ich węgla?

  18. #8758
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacbelfer Zobacz post

    Obiecane obrazki.

    Położony pręt na fotce 2 wskazuje miejsce gdzie jest jeden z otworów.
    Szamot jest po bokach, na dole, u góry oraz z tyłu.
    Szczelina z przodu również podzielona szamotką. Pełni ona 2 funkcje- podpiera górną cegłę przed złamaniem oraz bardzo mocno się rozgrzewając polepsza spalanie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	1012
Rozmiar:	66,5 KB
ID:	148169Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	1010
Rozmiar:	69,0 KB
ID:	148170Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kociolek.jpg
Wyświetleń:	988
Rozmiar:	26,6 KB
ID:	148171
    No to masz dolniaka, możliwe że lepszego niż te z handlu.
    Niech zgadnę- to oczywiście nie koniec przeróbek ?

    Jakoś nie mogę połapać się w tych otworach PW. Na rysunku wlot od dołu, nie ma nic o tych widocznych na zdjęciach.

    Sugeruję rezygnację z miarkownika, zostaw stałą, niewielką szczelinę, oczywiście z możliwością regulacji.
    Miarkownik to zbyt prymitywne ustrojstwo, żeby powierzać mu tak ważną funkcję, jak dostarczanie PP.
    Pozdr. HS
    "- Patrz, Ewusiu, bocian leci.
    - Nieprawda! Nie ma bocianów!" (J.Tuwim)

  19. #8759
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pomarańcza

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    19

    Domyślnie

    W ubiegłym sezonie kupiłem piec "Bies+" mocy 17,5 kw o pionowych wymiennikach. Piec przystosowany był do dolnego jak i górnego spalania. Piec ogrzewa domek jednorodzinny 170 m2 pow. użytkowa ponad 200. Domek z lat 70 ale docieplony na ścianach i dachu, okna plastikowe. Przez wiele lat paliłem tradycyjnym sposobem bo nie znałem innego. Przypadkowo odkryłem to forum i natychmiast zmodernizowałem swój piec według metody Last Rico. Zmniejszyłem palenisko do wymiarów 22x28 cm wykorzystując cegły szamotowe, uszczelniłem dolne i górne drzwiczki, uchylną klapkę, zaślepiłem przegrodę popielnikowo-żarową, dorobiłem dopływ powietrza wtórnego w drzwiczkach zasypowych ze szklanym podglądem. Powietrze wtórne wpada dwucalową rurą skierowaną w środek paleniska.Rura ma klapkę szklaną. Drzwiczki zasypowe ociepliłem watą szklaną i cegiełkami szamotowymi. Zaślepiłem pierwszy wymiennik. Wyrzuciłem zasuwę z czopucha, Idealnie uszczelniłem połączenie pieca z kominem. Wstawiłem zawór czterodrożny. Wykorzystuję pompę obiegową na 3 biegu, Pompa włącza się przy 30 oC a staje przy 35 oC, komin ceglany 12x24 cm wysokości około 7 m. W ubiegłym sezonie paliłem węglem z Piasta . Przez sezon spaliłem 3 tony. W pokojach temp. 22-24 o C. Wody użytkowej nie grzeję. Posiadam grzejniki żeliwne, rury stalowe. Palę oczywiście metodą od góry. Teraz palenie jest przyjemnością a nie koszmarem. W piwnicy mam czysto jak w pokojach. Bardzo mało kurzu i pyłu. Przy piecu spędzam bardzo mało czasu. Palę codziennie o godz. 16.oo Schodzę do piwnicy , komory żarowej wyrzucam jeszcze gorący popiół i wrzucam go delikatnie do popielnika, z popielnika do wiadra wyrzucam popiół już ostudzony. Na czyste ruszta wrzucam na dzień dzisiejszy 12 kg węgla w tym sezonie jest to węgiel rosyjski po 700 zł za tonę typu orzech. Na węgiel wkładam kilka kawałków drewna i drobnych szczapek. na to kładę dosłownie 3-4 kawałeczków kartonu i rozpalam. Zamykam piec. Miarkownik mam ustawiony na 55 o C. I taka temperatura utrzymywana jest na piecu. Za pomocą zaworu czterodrożnego wodę na grzejniki puszczam z temperaturą 38 o C. Po odpaleniu pieca już do niego przez dobę nie zaglądam. Temperaturę na piecu i na instalacji poza zaworem czterodrożnym obserwuję sobie w swoim pokoju wykorzystując termometry przewodowe z sondą. Temperatura w pokojach 22-24 o C. Zasyp 12 kg spala się ponad 10 godz. W 10 godz. spalania temperatura na piecu utrzymuje się jeszcze 40 o C. Węgiel rosyjski spala się bardzo dobrze, trochę więcej z niego popiołu ale zdecydowanie mniej jest osadów na ściankach przewodów dymowych. W ubiegłym sezonie grzewczym węgiel spalałem bez zaworu czterodrożnego., Było to uciążliwe szczególnie wiosną i jesienią. Wtedy trzeba było na piecu trzymać jedynie 42-45 o C a to było bardzo niekorzystne dla pieca. Wiele razy pojawiał mi się kondensat. W tym roku założyłem zawór czterodrożny. Był to strzał w dziesiątkę. Jestem pilnym obserwatorem tego forum. Bardzo wiele się z niego nauczyłem. Wielkie dzięki na naszego Mistrza. Nie wyobrażam sobie innego sposobu spalania węgla jak tylko od góry . Stałopalność jest długa, piec i komin czysty. Dymu z komina prawie wcale. Dopalają się gazy. Klapkę powietrza wtórnego mam stale uchyloną. Nie ma żadnego fukania, smołowania, dymienia. Piszę Wam po to bo chcę się podzielić swoim szczęściem. Wreście palenie w piecu jest przyjemne. Spalając węgiel metodą tradycyjną spalałem ponad 4 tony. Czas palenia zasypu 4 godz, w domu zimno, czarny dym z komina, w piwnicy kurz i bród, ciągłe latanie do pieca by sprawdzać czy aby w piecu nie wygasło albo mocno się nie rozpaliło. Słowem koszmar. Mam nadzieję, że metoda Last Rico spalanie węgla kamiennego od góry zostanie upowszechniona na cały kraj, że stanie się nakazem urzędniczym a sam Mistrz otrzyma prestiżową nagrodę.

  20. #8760

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacbelfer Zobacz post
    Drifte - są więc kotły, które to potrafią bez żadnych regulacji Bez przeróbek i KPW.
    Kolego, być może i jest tysiąc takich kotłów.

    Ale pokaż mi choćby jeden, który kosztuje circa 3000zł NOWY na gwarancji, jest kotłem ŻELIWNYM, części zamienne dostanę u producenta albo pierwszym z brzegu złomie po cenach dosłownie śmiesznych, i w którym absolutnie nic nie ma prawa się zepsuć przy właściwej eksploatacji.

    Dla mnie wyznacznikiem dobrego kotła jest ( oprócz spalania ), również prostota konstrukcji, bezawaryjność i dobre zaplecze serwisowe. Po co mi kocioł, który spali mi kilogram mniej węgla na dobę, jeśli raz na rok zepsuje mu sie np. dmuchawa, sterownik czy inne elektroustrojstwo gdzie koszt naprawy przewyższy cenę straconego węgla dziesięciokrotnie ...

    Ps. A kompleksowa przeróbka mojego camino: szamot na tylną ścianę, ocieplenie drzwiczek, docięcie blachy, zrobienie KPW zajęło mi 5 h i kosztowalo mnie 50 zł.
    Ostatnio edytowane przez Drifte ; 14-11-2012 o 16:37 Powód: Dodanie post scriptum

Strona 438 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony