dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 245
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 4881
  1. #221
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Bo z tego co prof.Bosak mi do mózgu wpajał usilnie to to drugie rozwiązanie jest bardziej efektywne.Mniej energii aby zrealizować cel i jakby zgodnie z naturą.
    a jak na tym zarobić...?
    świat rządzi się pieniądzem ,nie może stanąć w miejscu...
    trzeba co chwilę na nowo "wymyślać koło" aby było co sprzedawać...
    oczywiście najpierw trzeba wmówić przeciętnemu "szaraczkowi" że jest mu to nie zbędne do życia ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  2. #222
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    A moze wylot puscic przez jakas wezownice ktora wode z sieci puszczamy do zasobnika ?

    Chociaz drugi zasobnik bylby raczej niezbedny, odbieralby na biezaco i mieszal wode z tym podstawowym, tylko to juz z czerpnia z polaci trza by zgrac, zeby oba miejsca: wylot z reku i czerpnia dachowa mogly poprawiac bilans i CWU i CO.

    Pozdrawiam
    montujesz dwa zbiorniki jeden nad drugim w najwyższej części ocieplonego strychu, podłączasz w obieg zimnej wody szeregowo, zasilasz na dole a pobierasz na górze...
    całość podpinasz do bojlera czy innego zasobnika CWU oraz głowicy mieszającej na instalacji CWU...
    poniżej zbiorników dajesz dużą chłodnicę i podpinasz dolną część do dolnego zbiornika a górną do górnego...
    przez chłodnicę przepuszczasz całe powietrze wywiewane z domu...
    na dachu poniżej tych zbiorników robisz wężownicę i podłączasz tak jak chłodnicę co by szło grawitacyjnie, wystarczy że na wiosnę napuścisz do niej wody a na jesień wypuścisz ...

    proste do bólu i skuteczne cały rok ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #223
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Argument o prostocie cepa jest mocny.Ale tym sposobem podgrzejesz wodę do 17 -19(zimą)oC .Mi się marzy 45 oC.Mało tego jakbym tą energię użył do CO a nie CWU,to z 15kWh zszedł bym do ok.5kWh/m2/rok.

  4. #224
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Nawiew od góry daje lepszy komfort, ponieważ chłodne powietrze jest rozprowadzane pod sufitem, a stamtąd powoli opada na dół. W efekcie mamy lepszy efekt wentylacji, znaczy na poziomie głowy mamy świeże powietrze, na dole zużyte, które jest wypychane przez szczelinę pod drzwiami.
    W sytuacji gdy w pokoju jest jeden nawiew i wyciąg przez szczelinę pod drzwiami, w sytuacji gdybyśmy dali nawiew przy podłodze, to otrzymujemy bardzo złą sytuację: chłodne powietrze płynie po podłodze od nawiewu do drzwi, górna strefa pomieszczenia (gdzie przebywamy) jest praktycznie niewentylowana, i mamy dwa złe efekty: przeciągu zimnego powietrza po nogach i jednocześnie duszności.

    Z kolei nawiew od dołu (kratki przypodłogowe) lepiej się sprawdzają w systemach mieszanych, gdzie jest połączone ogrzewanie z wentylacją.
    Te zasady ustalania położenia nawiewów nie są jakieś szczególnie obowiązkowe, wynikają z zasad dobrej praktyki projektowej. Jednak te zasady opierają się na ogólnie znanych mechanizmach, i jeśli damy jak u Nydara nawiew przy podłodze, a wyciąg w każdym pomieszczeniu u góry, to jest zdecydowanie lepiej niż nawiew i wyciąg przy podłodze, i będzie to normalnie funkcjonowało - wentylacja działa w całej objętości.

    Natomiast co do PC dla tych 70m3/h, to mam pomysł, jak to zrobić: kupujesz dużą używaną lodówkę (jak się da to klasy A) za kilka stówek, i przerabiasz ją następująco: wyciąg powietrza z domu wprowadzasz do górnej części chłodziarki robiąc dziurę w drzwiach, na dole drzwi chłodziarki robisz kolejną dziurę i wstawiasz rurę, którą już wstępnie schłodzone powietrze popłynie przez kolejną dziurę w drzwiach do komory zamrażarki. W zamrażarce robisz jakieś przegródki dla lepszego odbioru ciepła, i już całkiem ochłodzone powietrze wywalasz rurą na zewnątrz domu. Na dole lodówki będzie sporo skroplin, więc trzeba je jakoś zebrać do kanału.

    Następnie trzeba odciąć skraplacz z tyłu lodówki, i zwinąć go w spiralę, tak aby weszła do rury np. fi 250 lub jak się nie da, to skonstruować jakąś skrzynkę nagrzewnicy (może być z płyty OSB, bo będzie w niej sucho jak na Saharze), i doprowadzić do niej przewody freonowe oraz zimne powietrze z GWC. Rozmieszczenie i montaż układu freonowego musisz koniecznie skonsultować i wykonać z jakimś specem od klimatyzacji, być może konieczne będzie przeniesienie również na dół sprężarki, aby zachować prawidłowy obieg oleju w sprężarce (inaczej się zaraz zatrze). Używaną lodówkę kupisz za kilka stówek, ściągnięcie i napełnienie układu freonem do 500zł, i za tysiaka masz PC o wydajności dostosowanej do małego przepływu i COP-em około 4

  5. #225
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Indiana_ Zobacz post
    Nawiew od góry daje lepszy komfort, ponieważ chłodne powietrze jest rozprowadzane pod sufitem, a stamtąd powoli opada na dół. W efekcie mamy lepszy efekt wentylacji, znaczy na poziomie głowy mamy świeże powietrze, na dole zużyte, które jest wypychane przez szczelinę pod drzwiami.
    ty chyba naprawdę wierzysz w to co piszesz...

    jeśli damy jak u Nydara nawiew przy podłodze, a wyciąg w każdym pomieszczeniu u góry, to jest zdecydowanie lepiej niż nawiew i wyciąg przy podłodze, i będzie to normalnie funkcjonowało - wentylacja działa w całej objętości.
    przecież my cały czas o tym ...

    Natomiast co do PC dla tych 70m3/h, to mam pomysł, jak to zrobić: kupujesz dużą używaną lodówkę (jak się da to klasy A) za kilka stówek, i przerabiasz ją następująco: wyciąg powietrza z domu wprowadzasz do górnej części chłodziarki robiąc dziurę w drzwiach, na dole drzwi chłodziarki robisz kolejną dziurę i wstawiasz rurę, którą już wstępnie schłodzone powietrze popłynie przez kolejną dziurę w drzwiach do komory zamrażarki. W zamrażarce robisz jakieś przegródki dla lepszego odbioru ciepła, i już całkiem ochłodzone powietrze wywalasz rurą na zewnątrz domu. Na dole lodówki będzie sporo skroplin, więc trzeba je jakoś zebrać do kanału.

    Następnie trzeba odciąć skraplacz z tyłu lodówki, i zwinąć go w spiralę, tak aby weszła do rury np. fi 250 lub jak się nie da, to skonstruować jakąś skrzynkę nagrzewnicy (może być z płyty OSB, bo będzie w niej sucho jak na Saharze), i doprowadzić do niej przewody freonowe oraz zimne powietrze z GWC. Rozmieszczenie i montaż układu freonowego musisz koniecznie skonsultować i wykonać z jakimś specem od klimatyzacji, być może konieczne będzie przeniesienie również na dół sprężarki, aby zachować prawidłowy obieg oleju w sprężarce (inaczej się zaraz zatrze). Używaną lodówkę kupisz za kilka stówek, ściągnięcie i napełnienie układu freonem do 500zł, i za tysiaka masz PC o wydajności dostosowanej do małego przepływu i COP-em około 4
    próbowałem takie coś ale to nie działa tak jak piszesz... (szczególnie ten COP ... )
    agregat też się grzeje więc wypadało by go w strumień powietrza nawiewanego wsadzić ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #226
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Eeee, przecież moja stara lodówka klasy B ma moc chłodniczą 300W, zużycie energii 100W, więc COP wychodzi jak byk 4, i to przy pracy na parametrze -20'C/+30'C. W zastosowaniu jako PC Nydara będzie toto pracowało na parametrze 0'C/30'C, więc znacznie korzystniejszym energetycznie. Ponieważ sprężarkę z powodu obiegu oleju trzeba będzie pewnie przenieść na dół, więc i tak skoro będzie stała w strefie ogrzewanej to musi grzać budynek. To musi działać, pod jednym podstawowym warunkiem - musi to wykonać dobry spec od klimatyzacji, bo prawidłowe pospinanie tego to nie takie proste jak się wydaje - z 500zł trzeba liczyć.

  7. #227
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    wszystko we wszystko powsadzać i jeszcze opatulić innym wszystkim. Koledzy nie popadajmy w paranoje, jakieś straty z budynku muszą być, nie tylko przez przenikanie.
    Pomalutku zbudujemy perpetuum mobile, tylko którego rodzaju?

  8. #228
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Ale taka gotowa minipompa ciepła pracująca na wentylacji kosztuje koło 70 000zł (fakt, że przy okazji robi za centralę wentylacyjną i zasobnik CWU), więc skoro można to za 1000zł wykonać to czemu nie? Sam po prostu nie mam czasu na kombinacje, ale skoro inni są chętni do testowania?
    U mnie na wyrzutni też wylatuje dość ciepłe powietrze i to w 2-3x większej ilości niż u Nydara, ale znowu wolę wykonać 1 telefon i zapłacić 5000zł z montażem na gotowego LG Prestige z COP 5 na powietrze zewnętrzne niż kombinować przez tydzień -dwa i wydać ok.2500zł, (bo wykorzystanie starej lodówki to za wielka partyzantka jak dla mnie, więc musiałbym kupić nowe agregaty i skraplacze) i porządnie to zabudować.

  9. #229
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Zrobiłem jedną jedyną wentylację u siebie i fachowiec ze mnie żaden ale wydaje mi się że wentylacja wyciągiem u góry jest skuteczniejsza od wyciągu na dole.O ile można potraktować wilgotność powietrza jako wykładnik wentylacji,to skuteczniej pozbywam się jej z wyciągiem u góry niż odwrotnie.Generalnie pod sufitem jest najwięcej zanieczyszczeń bo tam jest najlżejsze powietrze.Zastanawia mnie czy aby nadmuch z góry a wyciąg z dołu nie wymyślono po to aby uzasadnić moce urządzeń i przekroje instalacji.Jak oglądam centrale w typowych domach toż to średnice ,że chłop by tam wlazł.
    Znalazłem ciekawe urządzenie,mogące za mini pompę ciepła robić(oczywiście kilka szt.). Nazywa to się ogniwo Peltiera.Ma ktoś doświadczenie z tym ogniwem?

  10. #230

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Nazywa to się ogniwo Peltiera.
    Chodzi mi to po glowie od dluzszego czasu...na mikro pompe to moze sie nadaje, ale mysle ze jest to przyszlosc

  11. #231
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Jeżeli myślisz o produkcji energii elektrycznej z cieplnej ,to na razie sprawność tej przemiany tylko 3%.

  12. #232
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Przy wentylacji wyciąg prawie zawsze jest na górze, jedynie w pokojach powietrze zmyka przez szczelinę pod drzwiami. Później znowu leci po przekątnej do góry w stronę wyciągu, i znowu mamy zwentylowaną całą objętość pomieszczenia z wyciągiem.

  13. #233

    Domyślnie

    Nie wiem jak mają inni, ale u mnie nawet jak wyciąg jest w sąsiednim pomieszczeniu, to drzwi między tymi pomieszczeniami sporadycznie bywają zamknięte, więc ten "wyciąg pod drzwiami" to trochę naciągana teoria jest...
    A co do ogniwa peltiera - działać będzie, ale jego sprawność w idealnych warunkach wynosi dokładnie 50% (czyli w przypadku użycia do ogrzewania maksymalny osiągalny COP będzie równy 2).

  14. #234
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał ravbc Zobacz post
    Nie wiem jak mają inni, ale u mnie nawet jak wyciąg jest w sąsiednim pomieszczeniu, to drzwi między tymi pomieszczeniami sporadycznie bywają zamknięte, więc ten "wyciąg pod drzwiami" to trochę naciągana teoria jest...
    to zrób tak aby były sporadycznie otwarte ...
    w tedy porozmawiamy o tej naciąganej teorii ...

    byłbym zapomniał...
    wentylacja ma być tak jak na okres zimowy przystało i w tym pomieszczeniu ma w większości czasu ktoś przebywać ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #235

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    to zrób tak aby były sporadycznie otwarte ...
    w tedy porozmawiamy o tej naciąganej teorii ...

    byłbym zapomniał...
    wentylacja ma być tak jak na okres zimowy przystało i w tym pomieszczeniu ma w większości czasu ktoś przebywać ...
    Cholernie dużo warunków podajesz. Musiałbym zupełnie zmienić sposób użytkowania domu, żeby dojść do tych wymagań. Tylko, że robić to wszystko tylko po to, żeby dopasować się do niesprzyjającej teorii, to jakby lekki bezsens, nie uważasz?

  16. #236

    Domyślnie

    Cytat Napisał ravbc Zobacz post
    Cholernie dużo warunków podajesz. Musiałbym zupełnie zmienić sposób użytkowania domu, żeby dojść do tych wymagań. Tylko, że robić to wszystko tylko po to, żeby dopasować się do niesprzyjającej teorii, to jakby lekki bezsens, nie uważasz?
    Ja na ten przyklad jakby sie dalo to jeszcze zmniejszylbym wymiane i odcial nawiew do 3 pokoi, z ktorych poki co nikt nie korzysta (tylko jak goscie nocuja).

    Fajnie miec taka opcje jakby ktos planowal wentylacje w kolejnym domu: pelna regulacja obrotow i stref nawiewu.

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  17. #237
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Ja będę próbował coś takiego u siebie zrobić na strefie dziennej - na nawiewie przepustnica z siłownikiem i zamykanie,na noc po załączeniu alarmu. Będę robił automatykę u siebie, to jeszcze parę warunków dojdzie

  18. #238
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał ravbc Zobacz post
    Cholernie dużo warunków podajesz. Musiałbym zupełnie zmienić sposób użytkowania domu, żeby dojść do tych wymagań. Tylko, że robić to wszystko tylko po to, żeby dopasować się do niesprzyjającej teorii, to jakby lekki bezsens, nie uważasz?
    No tak bo przecież to nie dom jest dla Ciebie, tylko Ty dla domu.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  19. #239

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Fajnie miec taka opcje jakby ktos planowal wentylacje w kolejnym domu: pelna regulacja obrotow i stref nawiewu.
    Rozmawialiśmy wcześniej o możliwie prostej realizacji wentylacji w domu. Powyższa propozycja jest jakby jej totalnym przeciwieństwem. Fajna mogła by być, pytanie tylko czy na pewno potrzebna? Zwłaszcza w kontekście lansowanej przez nydara opcji maks. 2-punktowego nawiewu? Z drugiej strony jak nawiewy tylko dwa, to "pełną regulację" dość trywialnie można zrealizować - dwa niezależnie sterowane wentylatory nawiewowe i... tyle. Tylko czy skórka warta wyprawki?

  20. #240

    Domyślnie

    Ja myslalem tylko zeby maksymalnie 1 taka przepustnice miec, tzn strefa dzienna/nocna. Przepustnica za 150 zl jest do kupienia, ale to tak nie na sile bo strat na wentylacje mam i tak tyle co nic, tak tylko jesli ktos planuje robic WM to moze to wziasc pod uwage zanim zabuduje wszystko na amen.

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

Strona 12 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony