dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 48 z 119
Pokaż wyniki od 941 do 960 z 2379
  1. #941
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pkorol
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    31-321
    Posty
    351

    Domyślnie

    Cytat Napisał blekowca Zobacz post
    No tak, jak zwykle piszę niezroumiale. Jeżdżę na LPG, chodzi o zmiejszenie zużycia benzyny zimą potrzebnej na rozgrzanie silnika przed przełączeniem.
    Kwotowo to jakieś 200 zł zimą, i 50 zł latem. Jakieś 150 zł na zimowy miesiąc, razy 3 m-ce sezon to jakieś 450 zł rocznie. Niby nie taki wielki szmal, ale zawsze coś...
    Zapomniałeś o czymś. Pisałeś, że na benzynie przejezdżasz 7 minut zanim przełączysz na LPG. Podrzewając prądem silnik, będziesz musiał te 7 minut jeżdzić na gazie. Więc powinieneś policzyć ile km przejezdżasz na benzynie te 7 minut. Dzięki temu będziemy wiedzieli na ile rachunki za gaz się podniosą. Więc 450 - cena prądu, cena urządzenia, cena gazu=?
    p.s-150 zł za benzynę na miesiąc to jakieś 400 km/7 minut razy 20 dni=120 min/ Czyli śmigasz na benzynie 200 km/h. Nie złą masz auostradę pod domem
    Zmierz dokłądnie co za ile i kiedy

  2. #942

    Domyślnie

    Cała dywagacja o grzaniu samochodu prądem jest raczej donikąd idąca i IMHO powinna być wydzielona z tego wątku.

    Cena 1kwh ciepła z benzyny bedzie podobna do 1kwh prądu, więc zakładając że oszczędzi się na paliwie, straci się na prądzie. Nie ma obiadów za darmo....

  3. #943
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    znowu nie tak

    wartość opałowa etylin to średnio 43MJ/kg (12kWh). sprawność silnika benzynowego to 35-38%. licząc litr po 6zł - 1kWh - 0,5zł, a jeszcze sprawnośc

    jakby tak było jak piszesz to generatorem prądotwórczym praca byłaby tańsza od sieciowego (brak opłat stałych ciepło i prąd) a nie jest

    ale rację masz - to wątek o wynalazkach jaśka, zakończmy temat promienników do grzania silnika
    Ostatnio edytowane przez gentoonx ; 17-02-2013 o 17:48

  4. #944
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Dziwi mnie jedno, ale o tym za chwilę. Jedna uwaga na początek. Silnik (zresztą dowolny) to w teorii maszyna dająca pracę czy siłę. Sprawność takiej maszyny, o ile mnie pamięć nie myli, określa ile energii włożonej do maszyny zamieni się w pracę a ile pójdzie w straty (głównie w ciepło). Ogrzewanie garażu, jakiegoś pomieszczenia (garaż) silnikiem oznacza, że idealna byłaby maszyna, której sprawność byłaby niższa niż wyższa. Z drugiej strony do agregatu czy napędu olbrzymów używa się raczej silników diesla o wysokiej wydajności - po to by jak najmniej energii szło w straty. Przy okazji garaż może ogrzać także świeży beton i to naprawdę wydajnie. To tak w ramach różnych procesów.
    Ktoś pisze o reku, że jest konieczne - nie wiem. Naprawdę. Wiadome jest jedno - ilość powietrza które musi zostać dostarczone z zewnątrz do domu w określonym czasie. Pytanie kolejne - czy fakt, że rury wciągające powietrze do domu przepuścimy przez jakąś część domu, czy n.p. wzdłuż rurek od co coś nam da - zmieni w jakiś sposób temperaturę? Pewnie tak Pytanie jak bardzo. Czy z - 10C zrobi 15? Może i ile potem będzie nas kosztowało ogrzanie powietrza z tych 15C do 22C (normalna w domu). To nie problem da się obliczyć i to całkiem całkiem. Ktoś gdzieś podał, że aby podwyższyć temp 1m3 powietrza o 10C (u nas z 12 na 22) potrzeba ok 12,06 kJ. Ktoś pisał, że dla czterech osób i małego domku wychodzi ok 200 m3/h czyli - 0,67 kWh. Pytanie za sto: ile prądu zużywa reku... To jedno. Ile kosztuje jego montaż z kosztami zakupu. To drugie. Potem matematyka wyższa - przeliczenie na złotówki. Jeżeli okaże się, że reku zwróci nam się po 10 latach to możemy zapomnieć o tym wynalazku.
    Ktoś pisał, że przez dziurę w stropie wpadało mu powietrze o temp. 17C, pytanie jak bardzo można ogrzać powietrze puszczając je dłuższą drogą przez dom. Podejrzewam że bardzo mocno.

  5. #945
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Dłuższa droga nie oznacza że za darmo ,bo aby podgrzać to trzeba energii dołożyć.Aby dołożyć dłuższą drogą to trzeba z domu odebrać.Mniej widoczne ale faktyczne.Co jednak nie przeczy twojej tezie,że rekuperator do małego domku to ekonomiczna bzdura.Co nie zaprzecza tezie,że WM ma sens bo skuteczna.

  6. #946
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar blekowca
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Bezrzecze
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.573
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Nie zgodzę się, że kwestia grzać silnik czy nie promiennikiem odbiega od tematu wątku.
    Jasiek propaguje proste i tanie rozwiązania do zrobienia samemu które przynoszą jednak wymierny efekt. Nie udowodniliście póki co że to co proponuję nie może się opłacać.
    Cytat Napisał pkorol
    Zapomniałeś o czymś. Pisałeś, że na benzynie przejezdżasz 7 minut zanim przełączysz na LPG. Podrzewając prądem silnik, będziesz musiał te 7 minut jeżdzić na gazie. Więc powinieneś policzyć ile km przejezdżasz na benzynie te 7 minut. Dzięki temu będziemy wiedzieli na ile rachunki za gaz się podniosą. Więc 450 - cena prądu, cena urządzenia, cena gazu=?
    p.s-150 zł za benzynę na miesiąc to jakieś 400 km/7 minut razy 20 dni=120 min/ Czyli śmigasz na benzynie 200 km/h. Nie złą masz auostradę pod domem
    Zmierz dokłądnie co za ile i kiedy
    Co do autostrady pod domem, to na szczęście nie mam.
    Wzrost zużycia benzyny odnotowałem 'pi razy drzwi' pisałem zresztą, latem 1 tankowanie na 3 m-ce, zimą 1 tankowanie na m-c. , ok. 35 litrów x 5,50 , wiecie ile to jest. Na rozgrzewanie silnika idzie więcej bo ssanie - stare autko mam, to może i zziębnięte bardziej łakome jest.
    O tu znalazłem że na ssaniu zużycie paliwa wynosi 30-40 l /100 km, przez pierwsze 3-4 km. Pasuje jak ulał do moich obserwacji.

    Przy kalkulacji fakt nie uwzględniłem zwiększonego zużycia gazu, weźcie jednak pod uwagę że tego gazu zużyje tak normalnie, więc mniej niż droższej benzyny na ssaniu. Nie śledziłem dokładnie, ale mniej więcej w połowie drogi do pracy następowało przełączenie, tj. 3.5 km. Razy 20 x 3 to daje 210 km zimowego ssania. Zużycie LPG mam około 11 litrów czyli na 210 km tj. 23 litry po 2,80 to zysk trza obniżyć o 64 zł.

    Czyli 450 - 10 zł - 64 = 376 zl.

    Koszt urządzenia jest inwestycją, więc do eksploatacji go nie wrzucam. 70 zł promiennik, kilka metrów kabla, włącznik czasowy.

    No to teraz czepiać się
    Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci którzy go wznoszą...
    Dziennik budowy dzień po dniu Koncepcja domu Mieszkamy od 17 maja 2015
    No i w końcu praktykuję grzanie panelami na podczerwień - zużycie i komentarze

  7. #947
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pkorol
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    31-321
    Posty
    351

    Domyślnie

    Cytat Napisał blekowca Zobacz post
    Nie zgodzę się, że kwestia grzać silnik czy nie promiennikiem odbiega od tematu wątku.
    Jasiek propaguje proste i tanie rozwiązania do zrobienia samemu które przynoszą jednak wymierny efekt. Nie udowodniliście póki co że to co proponuję nie może się opłacać.


    No to teraz czepiać się
    Ależ nikt nie czepiał, jest to cały czas gimnastyka umysłu. Uwiarygodniliśmy wydatki.

    Co do tematu wątku. Czemu nie doprowadzić pod silnik wylot GWC? Będziesz miał te 5C pod maską murowane. A koszt to tylko 600-800 zł.
    Jeżeli twoje obliczenia co do zużycia prądu są miarodajne. To rzeczywiście prąd górą! tyle, że promienniki grzeją powierzchowno, czyli to co mają w zasięgu "wzroku" pod maską już nie. Czyli wkładając promiennik pod silnik, zagrzejesz najwyżej miskę olejową, reszty promiennik nie "zobaczy".

    p.s- powiec jak długo pociągnie twoje auto, moglibyśmy obliczyć całkowite koszta inwestycji.
    Ostatnio edytowane przez pkorol ; 18-02-2013 o 06:52

  8. #948
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar blekowca
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Bezrzecze
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.573
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    W moim przypadku to egzemplarz już prawie muzealny - 20 lat minęło... Jak z 5 lat pociągnie to dobrze. Jednak ten wynalazek nie jest montowany w samochodzie tylko w podłodze garażu/wiaty. Więc kolejny samochód też będzie korzystał.
    ...promienniki grzeją powierzchniowo, czyli to co mają w zasięgu "wzroku" pod maską już nie...
    Kiedyś myślałem nad czymś w rodzaju mikrofali, ale niebezpieczne i drogie, więc odpuściłem.
    Tu jest trudność - jednak nagrzana powierzchnia przekazuje ciepło dalej, metal dość dobrze przewodzi ciepło. Wychodzi z wyliczanki, że optymalny czas grzania powinien wynosić 30 minut - więc powinno się to rozejść silnikowi 'po kościach'. 30 minut to trochę długo, więc warto byłoby dać raczej jakiś zegar sterujący, który sam odpala to grzanie na 30 minut o stałej porze w dni robocze, zamiast włącznika czasowego.
    Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci którzy go wznoszą...
    Dziennik budowy dzień po dniu Koncepcja domu Mieszkamy od 17 maja 2015
    No i w końcu praktykuję grzanie panelami na podczerwień - zużycie i komentarze

  9. #949
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar blekowca
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Bezrzecze
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.573
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał pkorol Zobacz post
    ...

    Co do tematu wątku. Czemu nie doprowadzić pod silnik wylot GWC? Będziesz miał te 5C pod maską murowane. ...
    Wcześniej proponowałem wyrzut z WM - 20*, ale jasiek i spółka marudzili że przekombinowuję
    Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci którzy go wznoszą...
    Dziennik budowy dzień po dniu Koncepcja domu Mieszkamy od 17 maja 2015
    No i w końcu praktykuję grzanie panelami na podczerwień - zużycie i komentarze

  10. #950
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Zamiast inwestować w promiennik do podgrzania silnika, proponuję na próbę podgrzać silnik jakąś farelką i zobaczyć kiedy po starcie przełącza się na gaz lub czy można przy uzyskanym podgrzaniu do x stopni miski (zmierzyć) zapalić auto od razu na gazie.
    To całe Wasze liczenie nie warte czasu, lepiej zająć się bardziej ciekawymi i pozwalającymi na dużo większe oszczędności urządzeniami.
    OT: Przychodzi krasnoludek na stację benzynową. - Ile kosztuje kropelka benzyny? - Nic. -To poproszę milion kropelek!
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  11. #951
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    tu nie chodzi o podgrzanie silnika do 6-8stC, musisz osiągnąć odpowiednio wysoką temp płynu chłodzącego aby ci instalacja gazowa nie zamarzła. Promiennikiem tego nie osoągniesz.

  12. #952
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Załączam jako ciekawostkę, choć cena nieatrakcyjna, ale są już grzałki silnika po 80-90 PLN. Chodzi bardziej o opis marketingowy.

    http://allegro.pl/podgrzewacz-cieczy...949208272.html

    Promiennik to źródło takie jak każde inne, przełączenie na LPG to standardowo 35*, choć w miarę bezkarnie można zredukować do 25*. To rozwiązanie jest akurat z pompką, te tańsze są bez. No i tylko ta kwestia mnie boli jako motoryzacyjnego: czy jak podgrzejesz punktowo, i będziesz miał dużą różnicę pomiędzy np. miską olejową a głowicą no i reduktorem, to czy czegoś z tej okazji szlag nie trafi. Teoretycznie nie powinno, bo jak masz mały i duży obieg chłodniczy, to też w pewnym momencie miesza się ciecz o różnicy temp. kilkadziesiąt stopni. Warto jednak o tym pomyśleć. Poza tym przełączenie na elpeg powinno mieć dwa kryteria: temperaturę i minimalny czas, np. minuta lub dwie.

  13. #953

    Domyślnie

    Może komuś się przyda.
    Wynalazek to nie jest, ale zrób to sam na pewno.
    Mam kolegę który mieszka na północ od Sztokholmu. W Niemczech kupił volvo w specyfikacji skandynawskiej. / fabrycznie pozostawione otwory do montażu webasto i sporo taniej / . Dokupił do niego dwie grzałki. Jedna o mocy poniżej 50 W, bodajże do oleju i drugą do płynu o mocy coś ponad 100W. Obie kosztowały poniżej 50 euro. Sterownik do nich 50 euro. W garażu zimą przeważnie około 3 - 5 oC. Grzeje około 30 minut przed wyjazdem. Zanim wyjedzie z garażu i go zamknie na obrotomierzu ma poniżej 1000 obr. Po przejechaniu o,5 km obroty spadają do 680, czyli silnik rozgrzany.
    Serdecznie Pozdrawiam

    Krzysztof5426

  14. #954
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pkorol
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    31-321
    Posty
    351

    Domyślnie

    Cytat Napisał blekowca Zobacz post
    W moim przypadku to egzemplarz już prawie muzealny - 20 lat minęło..
    Nie znam się na takich gratach. A powiec taką rzecz, czy nie napędzasz się sztucznie z tym zużyciem paliwa. Rozumiem, że jedziesz na ssaniu by najszybciej przełączyć na gaz. A jeżeli będziesz jechał bez ssania, to na LPG przełączysz się później ale też zużyjesz mniej paliwa. Poprzedni właściciel mojej Sieny, przejeżdżał 5 km, zanim przełączał na LPG, ja odpalam zawsze na LPG. Oczywiście musiałem wymienić świece, wyczyścić krokowca i zresetować komputer. Podaję ten przykład by pokazać jak w prosty sposób zrezygnowałem z benzyny.
    Co do GWC pod maską, to gdzie tu prze ombinowanie? I tak będziesz go budował, więc wystarczy pociągnąć odnogę pod maskę i masz. Właśnie tak chce zrobić, mam garaże dosyć daleko od domu 100 m, a parking pod domem i zazwyczaj samochody zimują na parkingu pod gołym niebem. Więc dzięki twojemu kombinowaniu z grzaniem samochodu doszedłem do wniosku, że GWC biedzie wspaniałym umileniem życia. W chwili obecnej dogrzewam wnętrza samochodów farelkami.

    p.s- tak się zastanawiam, czy nie nastąpi zawilgocenie pojazdów, przy ogrzewaniu GWC?

  15. #955
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Nie mogłem się powstrzymać...po ile macie lat ? Budujecie prawdziwe domy czy są to domki z klocków lego w przedszkolu ?

  16. #956
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar blekowca
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Bezrzecze
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.573
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Arturo

    i dasz radę... powstrzymasz się...
    Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci którzy go wznoszą...
    Dziennik budowy dzień po dniu Koncepcja domu Mieszkamy od 17 maja 2015
    No i w końcu praktykuję grzanie panelami na podczerwień - zużycie i komentarze

  17. #957
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pkorol
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    31-321
    Posty
    351

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Nie mogłem się powstrzymać...po ile macie lat ? Budujecie prawdziwe domy czy są to domki z klocków lego w przedszkolu ?
    A ja podziwiam:
    1. hydraulika z 30 letnim doświadczeniem, który wcisnął mi piec gazowy 3x mocniejszy niż potrzebny 24 kw (w projekcie był 14 kw)
    2. mechanika który wie tyle ile się nauczył w zawodówce i tym się ogranicza
    3. architekta który nie wie, że istnieją również fundamenty inne od betonowych, jego załogę która nie potrafi czytać stworzony przez nich projekt
    4. doradców z działu technicznego Waillanta, którzy zaprzeczają informacji drukowanej czarno na białym i instrukcjach do ich pieców
    5. podziwiam radców prawnych którzy gubią się w logice zdań i przepisów

    Może będziesz wiedział w jakie klocki oni grają?

    Przez kolejne trzy strony pytam i nie znajduję odpowiedzi, jeżeli masz coś do powiedzenia, coś treściwego: - słucham?

    p.s- też chciałem na takiej płycie wybudować dom jak u ciebie, ale architekt nic o tym nie wiedział, no i po badaniu gruntu okazało się że mam teren przed osuwiskowy (150 m do prawdziwego osuwiska) więc musiałem ładować pod fundamenty studnie betonowe 7 metrowe. Więc kasa przeznaczona na płytę poszła w ziemię.
    Ostatnio edytowane przez pkorol ; 20-02-2013 o 22:20 Powód: błędy ortograficzne

  18. #958

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balto Zobacz post
    Ktoś gdzieś podał, że aby podwyższyć temp 1m3 powietrza o 10C (u nas z 12 na 22) potrzeba ok 12,06 kJ. Ktoś pisał, że dla czterech osób i małego domku wychodzi ok 200 m3/h czyli - 0,67 kWh. Pytanie za sto: ile prądu zużywa reku... To jedno. Ile kosztuje jego montaż z kosztami zakupu. To drugie. Potem matematyka wyższa - przeliczenie na złotówki. Jeżeli okaże się, że reku zwróci nam się po 10 latach to możemy zapomnieć o tym wynalazku.
    Ktoś pisał, że przez dziurę w stropie wpadało mu powietrze o temp. 17C, pytanie jak bardzo można ogrzać powietrze puszczając je dłuższą drogą przez dom. Podejrzewam że bardzo mocno.
    Powietrze ogrzewane przez "dom" pobiera energię z domu. Czyli tak czy tak musisz je ogrzać.
    Zakładając 12,06KJ na każde 10* 1m3 powietrza x 200m3/h x 24 godziny x 30 dni w miesiącu daje 482,4 KWh.
    482kilowatogodziny na miesiąc. Tylko tyle by podgrzać temperaturę powietrza aż o 10 stopni.
    Średnia temperatura sezonu grzewczego waha się u Nas od około chyba 2* do 4*.
    Przy założeniu że mieszkamy w rejonie gdzie jest to całe 2*, poprzedni wynik należy dwukrotnie zwiększyć.
    Czyli z 482,4kwh zrobi się nam 964,8 kwh tylko w skali jednego miesiąca.
    964kwh.
    Cena opału.
    Uśredniając:
    -ekogroszek 0,15gr za kwh, 144,72 zł na miesiąc
    -gaz 0,24 za kwh, 231zł na miesiąc
    Inne nośniki do wyliczenia we własnym zakresie.
    W wątkach o wentylacji, dostępnych tu na forum, można przeczytać że w zupełności wystarczy wymiana 60-90 m3/h.
    Powyższe wartości odpowiedni pomniejszamy.
    Czyli dla 66,6 m3/h mamy:
    -ekogroszek 48,24 zł
    -gaz 77zł
    W ciągu roku mamy 7 miesięcy grzewczych (w zależności od regionu)
    Liczymy dalej.
    -ekogroszek 66,6m/h 337,68zł
    dla 200m3/h 1013zł na sezon
    -gaz 66,6m3/h 539zł
    dla 200m3/h 1619zł na sezon

    Koszt zwrotu rekuperatora każdy może policzyć we własnym zakresie. Oczywiście reku ma wentylatory na prąd.
    No ale wtłaczając powietrze mechanicznie bez reku także musimy użyć prądu.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 19-02-2013 o 23:12
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  19. #959
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pkorol
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    31-321
    Posty
    351

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    482kilowatogodziny na miesiąc. .
    Dzięki za przybliżenie tematu. Akurat tyle spalam gazu na miesiąc. Czyli wniosek jest taki, rozszczelnić dom jak się da i spać spokojnie. A zaoszczędzone pieniązki za reku, prąd który pożre, instalację: wydać na inne klocki

    Myśle, że warto przy takich obliczeniach podawiać przykład "nydara"

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Dobrze zaizolowany dom,jedna czy dwie nitki fi200GWC,do tego RSŚ i masz zimą nadmuch 19oC a latem darmową klime..

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    W wątkach o wentylacji, dostępnych tu na forum, można przeczytać że w zupełności wystarczy wymiana 60-90 m3/h.
    "Te wątki" dotyczyły wymiany powietrza a nie jego podgrzewaniu. Chyba, że czytamy inne wątki. Proszę o cytat czy odnośnik do "tych wątków".

    Żeby zobrazować w całości co za zwierz taki, ten rekuperator. Zakącz swoją wypowiedź przykładową instalacją rekuperatora. Porównaj naprzykład z instalacją gazową. Nie zapomnij przy rekuperatorze podać jakieś żrudło ciepła, chyba, że będziesz grzał powietrze rekuperatorem.
    Wysuń wnioski.
    Będziemy ci za to bardzo wdzięczni.

  20. #960
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.541
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał pkorol Zobacz post
    A ja podziwiam:
    1. chydralika z 30 letnim doświadczeniem, który wcinął mi piec gazowy 3x mocniejszy niż potrzebny
    A ja podziwiam za tego chydraulika, te "ch" Ciebie nie razi ? Tak samo jak ktury, osówiskowy. Tego sie nie da czytać
    Wracając do meritum skąd hydraulik ma wiedzieć jaka jest konieczna moc kotła, przecież on tego nie wylicza, od obliczen jest projektant, audytor

Strona 48 z 119

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony