dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 211 z 756
Pokaż wyniki od 4.201 do 4.220 z 15118
  1. #4201
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pieczara2

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wągrowiec
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam Szanownych Panów.Mój problem to oczywiście woda wodociągowa-kamień w czajniku,grzałka w bojlerze co 6 msc.,calgony,calgonity itd.Sprawa wydawała się prosta (allegro-kup teraz-po sprawie)do chwili "zaglądnięcia"na to forum.Byłem w wodociągach po badania wody -twardość 320-470mg/l,żelazo 3100-5800ug/l(4 studnie),nie chlorowana tylko napowietrzana.Wiem,że sam sobie nie poradzę-niech każdy robi to co umie i na czym się zna.Ilość informacji na forum mnie przygniotła,dlatego poszukuję sprawdzonego człowieka/firmy z okolic wągrowca(poznań-gniezno-bydgoszcz-piła)Morze ktoś kogoś polecić?Pozdrawiam.

  2. #4202
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał pieczara2 Zobacz post
    Witam Szanownych Panów.Mój problem to oczywiście woda wodociągowa-kamień w czajniku,grzałka w bojlerze co 6 msc.,calgony,calgonity itd.Sprawa wydawała się prosta (allegro-kup teraz-po sprawie)do chwili "zaglądnięcia"na to forum.Byłem w wodociągach po badania wody -twardość 320-470mg/l,żelazo 3100-5800ug/l(4 studnie),nie chlorowana tylko napowietrzana.Wiem,że sam sobie nie poradzę-niech każdy robi to co umie i na czym się zna.Ilość informacji na forum mnie przygniotła,dlatego poszukuję sprawdzonego człowieka/firmy z okolic wągrowca(poznań-gniezno-bydgoszcz-piła)Morze ktoś kogoś polecić?Pozdrawiam.
    To surowa woda ze studni zawiera zelazo. Po uzdatnieniu przez wodociag, tego zelaza juz nie ma badz jest bardzo malo. Tylko twardosci nie usunal, bo miesci sie nawet w normie. Wiec tego czego musisz szukac, to zmiekczacz, nie musisz sie martwic zelazem.

    marcin

  3. #4203
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pieczara2

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wągrowiec
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    To surowa woda ze studni zawiera zelazo. Po uzdatnieniu przez wodociag, tego zelaza juz nie ma badz jest bardzo malo. Tylko twardosci nie usunal, bo miesci sie nawet w normie. Wiec tego czego musisz szukac, to zmiekczacz, nie musisz sie martwic zelazem.

    marcin
    Dzięki Marcinie,to upraszcza sprawę.Może polecisz jakiś konkretny model na dom 5 osob.Jest taki wybór,że ho ho ho-czym sie różnią te "pojedyńcze" od tych z "butlą"?Mogę wydać 3-4 tys.

  4. #4204
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Cytat Napisał skowronp Zobacz post
    Twardość 439 ...

    Zmiękczacz do kotłowni domku jednorodzinnego. Miesięczne zużycie około 10-12m3. Zależy mi na przepustowości bo mam prysznic 20l/min i dużą wannę ze sporą wylewką.

    Przeglądając ofertę na Clacku wydaje mi się że właściwy byłby Fleming c30? Może coś innego lub ktoś podpowie gdzie zamówić elementy i samemu złożyć by wyszło mniej niż 3k?
    Jeśli chcesz mieć "kompakt" to coś w stylu fleminga powinno być OK, ale jeśli chcesz uzyskać ciągłą wydajność na prysznic i wannę to chyba jednak coś większego by się przydało (np. w zbiorniku o średnicy 12" lub 13").

  5. #4205
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Cytat Napisał pieczara2 Zobacz post
    Dzięki Marcinie,to upraszcza sprawę.Może polecisz jakiś konkretny model na dom 5 osob.Jest taki wybór,że ho ho ho-czym sie różnią te "pojedyńcze" od tych z "butlą"?Mogę wydać 3-4 tys.
    Pytanie ile wody te 5 osób zużywa Przy twardości rzędu 470 mg/l to pod uwagę możesz brać albo największe "kompakty" (po 30 litrów jonitu) albo już większe butle z oddzielnym zbiornikiem na sól. Kwota 3-4 tys powinna wystarczyć.

  6. #4206
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pieczara2

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wągrowiec
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Pytanie ile wody te 5 osób zużywa Przy twardości rzędu 470 mg/l to pod uwagę możesz brać albo największe "kompakty" (po 30 litrów jonitu) albo już większe butle z oddzielnym zbiornikiem na sól. Kwota 3-4 tys powinna wystarczyć.
    Ze zużyciem wody to różnie bywa,ilości nie znam-jeden licznik z firmą ale trójka dzieci(w tym dwie nastolatki)potrafią zblokować prysznic na wieki.Dla tego wolałbym coś z rezerwą i większym zbiornikiem na sól.Miejsca w gospodarczym mam sporo,tylko co wybrać?

  7. #4207

    Domyślnie

    Pytanie
    Czy woda po przejściu przez złoże CR 200 i zbiciu żelaza, manganu, twardości jest jałowa , zdemineralizowana?
    Czy spożywanie takiej wody jest bezpieczne?
    Czy należy zastosować coś w rodzaju mineralizatorów?

  8. #4208
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał aromurek Zobacz post
    Pytanie
    Czy woda po przejściu przez złoże CR 200 i zbiciu żelaza, manganu, twardości jest jałowa , zdemineralizowana?
    Czy spożywanie takiej wody jest bezpieczne?
    Czy należy zastosować coś w rodzaju mineralizatorów?
    Takie zloze z zalozenia usuwa cala twardosc, czyli usunie jony wapnia i magnezu, zastepujac je jonami sodu.
    Zalezy co rozumiesz przez woda jalowa. Woda nie zawiera wylacznie wapnia i magnezu, wiec cos tam jeszcze pozostaje, to nie jest woda destylowana.
    Norma wody wodociagowej posiada limit dolny - powinna zwierac przynajmniej 60mg rzeczonych jonow. Czy ustawodawca mial na mysli nasze zdrowie, czy ochrone linii wodociagowych (woda zdemineralizowana w dluyzszej perspektywie moze byc agresywan np dla miedzi) tego powiedziec nie umiem.
    Sa dwie szkoly. Jedna mowi pic taka wode, bo wraz z zywnoscia dostajemy duzo wiecej Ca i Mg niz bysmy wypili we wodzie.
    Druga szkola mowi ze taka woda jest swietnym rozpuszczalnikiem, i w czasie jak bedzie przelatywac przez nasz organizm, rozpuszcza sie w niej te jony Ca i Mg ktore dostarczylismy z pozywieniem i je niejako wyprowadzi z organizmu. Czyli nie ze nie dostarcza, ale usuwa to co tam juz jest. .

    Gdzie lezy prawda, ktora wersja jest poprawna? No tego to pewnie najstarsi gorale nie wiedza.
    Pytanie sprzedawcow mija sie z celem, bo oni chca sprzedac produkt. Pytanie lekarzy tez bez sensu bo pewnie nie ma jakichs dlugofalowych badan porownawczych/ statystycznych.

    marcin

  9. #4209
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Cytat Napisał aromurek Zobacz post
    Pytanie
    Czy woda po przejściu przez złoże CR 200 i zbiciu żelaza, manganu, twardości jest jałowa , zdemineralizowana?
    Czy spożywanie takiej wody jest bezpieczne?
    Czy należy zastosować coś w rodzaju mineralizatorów?
    To zależy co rozumiesz pod tym pojęciem. Woda zdemineralizowana (w warunkach technicznych) jest dużo "czystsza" niż po przejściu przez CR. Crystal Right działa na zasadzie wymiany jonowej, czyli wymienia jedne jony na inne, nie usuwa wszystkiego. Do wody "jałowej" jest jej bardzo daleko.

    Z drugiej strony mineralizatory dostępne na rynku to głównie mieszanki podnoszące twardość, czyli to co CR usuwa.

    Sam musisz zdecydować czy spożywać taką wodę. Tak jak wcześniej - woda po CR nie jest wodą destylowaną ani jałową. Zawiera więcej sodu, a mniej wapnia, magnezu, manganu, czy żelaza. Jednym to nie przeszkadza, innym jest zalecane, a komuś może szkodzić... to kwestie bardzo indywidualne. Nie ma jednej uniwersalnej reguły ("taka woda jest dobra, a taka zła"). I temat ten dotyczy nie tylko CR, ale każdego procesu uzdatniania wody.

  10. #4210
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    zbigus

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam kolegów. Czy ktoś będący w temacie mógłby mi podpowiedzieć w kwestii doboru odżelaziacza ponieważ wypatrzyłem taki zestaw w dość przystępnej cenie ale nie mam pewności co do jego skuteczności i jakości głowicy ? Oto ten zestaw: zbiornik10" x 54 (Wawer Cyber), rurka dystrybucyjna, głowica Clack TC (sterowanie czasowe), złoże kwarcowo - dolomitowe, aspirator. Moja woda w skrócie to: odczyn 7,0 pH, twardość 320 mg/l, żelazo 2,0 mg/l, mangan 0,03 mg/l, azotany 0,0, amoniak 0,5 mg/l. Będę wdzięczny za podpowiedź.

  11. #4211
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigus Zobacz post
    Witam kolegów. Czy ktoś będący w temacie mógłby mi podpowiedzieć w kwestii doboru odżelaziacza ponieważ wypatrzyłem taki zestaw w dość przystępnej cenie ale nie mam pewności co do jego skuteczności i jakości głowicy ? Oto ten zestaw: zbiornik10" x 54 (Wawer Cyber), rurka dystrybucyjna, głowica Clack TC (sterowanie czasowe), złoże kwarcowo - dolomitowe, aspirator. Moja woda w skrócie to: odczyn 7,0 pH, twardość 320 mg/l, żelazo 2,0 mg/l, mangan 0,03 mg/l, azotany 0,0, amoniak 0,5 mg/l. Będę wdzięczny za podpowiedź.
    Glowica jest dobra, popularna i czesto polecana.
    Odzelaziacz powinien dzialac. dolomit ze zloza bede sie powoli rozpuszczal i podnosil pH, dzieki czemu zelazo bedzie latwiej usuwane. Tyle ze ow dolomit po jakims czasie (nie umiem nawet oszacowac po jakim) pH przestanie podnoscic, i moze (nie musi) sie zdarzyc, ze zalazo nie zostanie do konca usuniete. Czy potem pH 7.0 wystarczy na golym piasku? Tego sie dowiesz, nikt Ci nie zagwarantuje. Uzycie innego zloza, tzw katalitycznego, moze dac dlugofalowo lepsze rezultaty.

    marcin

  12. #4212

    Domyślnie

    Witam
    Mam pytanie, czy ktoś by mi powiedział ile złoże Crystal Right zużywa soli na regenerację?
    Ile kg wychodzi w skali miesiąca i co ile dni mniej więcej musi zostać przepłukane to złoże CR?
    Wciąż się waham przed kupnem odżelaziacza, wolałbym co innego (złoże regenerowane "przepłukaniem") ale sprawdziłem twardość wody i mam 25dH czyli też dość twarda.
    Własnymi ręcami ale... to nie wszystko
    http://imageshack.us/g/685/img5476u.jpg/

    Dom 230m2, ściany beton komórkowy + 15cm styropian, podłoga na gruncie +20cm styropian, dach wełna mineralna na całości +35cm, okna zwykłe 2 szyby - 5 komór, gaz GZ 50, podłogówka na całości, rekuperator "własnymi ręcami", kominek rekreacyjnie.

  13. #4213
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mr_Mabram Zobacz post
    Witam
    Mam pytanie, czy ktoś by mi powiedział ile złoże Crystal Right zużywa soli na regenerację?
    Ile kg wychodzi w skali miesiąca i co ile dni mniej więcej musi zostać przepłukane to złoże CR?
    Wciąż się waham przed kupnem odżelaziacza, wolałbym co innego (złoże regenerowane "przepłukaniem") ale sprawdziłem twardość wody i mam 25dH czyli też dość twarda.
    W pewnym uproszczeniu mozna powiedziec, ze CR sie regeneruje, gdy sie wyczerpie, czyli wszystkie jony sodu ktore mogly byc zastopiane, zosatly zastapione wapniem i magnezem.

    Wiec na prosty rozum, to ile soli trzeba bedzie zuzyc miesiecznie, zalezy od twardosci Twojej wody (im twardsza woda tym szybciej sie zloze wyczerpie), ale tez od ilosci samej wody ktora zuzywasz. Im wiecej wody zuzyjesz, tym czesciej dany filtr trzeb bedzie regenerowac czyli miesiecznie wiecej soli zuzyjesz.

    A to jak czesto trzeba zloze regenerowac (co sie dzieje automatycznie wiec bardzo martwic sie nie musisz), zalezy tez od wielkosci samego filtra, czyli tego ile zloza CR filtr zawiera. Wiekszy filtr, rzadziej go trzeba regenerowac, choc w skali miesiaca

    Jesli podasz ile mniej wiecej wody zamierzasz zuzywac, to ktos Ci oszacuje ile tej soli miesiecznie pojdzie.

    marcin

  14. #4214
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mr_Mabram Zobacz post
    ... sprawdziłem twardość wody i mam 25dH czyli też dość twarda.
    Przy twojej twardości, 1 litr złoża CR100 zmiękczy 68 litrów wody, natomiast CR200 - 90 litrów. Ilość soli potrzebnej na regenerację 1 litra złoża to ok 140 (CR100) - 160 (CR200) gramów. Im filtr większy tym te proporcje wyglądają lepiej, tzn zmniejsza się dawka soli na regenerację 1 litra złoża (do ok 100g/l).
    Oczywiście są to wartości teoretyczne, z karty katalogowej - w praktyce nic nie pracuje ze 100% sprawnością teoretyczną.
    Ostatnio edytowane przez qbek17 ; 15-02-2013 o 13:54

  15. #4215

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigus Zobacz post
    Witam kolegów. Czy ktoś będący w temacie mógłby mi podpowiedzieć w kwestii doboru odżelaziacza ponieważ wypatrzyłem taki zestaw w dość przystępnej cenie ale nie mam pewności co do jego skuteczności i jakości głowicy ? Oto ten zestaw: zbiornik10" x 54 (Wawer Cyber), rurka dystrybucyjna, głowica Clack TC (sterowanie czasowe), złoże kwarcowo - dolomitowe, aspirator. Moja woda w skrócie to: odczyn 7,0 pH, twardość 320 mg/l, żelazo 2,0 mg/l, mangan 0,03 mg/l, azotany 0,0, amoniak 0,5 mg/l. Będę wdzięczny za podpowiedź.
    Głowica, dobry wybór (od naszych sojuszników, hamerykańska)
    Butla made in Szanghai (może być).
    Po jaką cholerę dolomit?
    Podwyższa pH dla lepszego usuwania manganu. Ty masz Mn tyle co kot napłakał. Żelazo (którego masz sporo) w większości przypadków jest usuwane już przy pH 6,5.
    Aspirator + odżelaziacz z Birmem powinien załatwić sprawę (glowica i butla tak jak w ofercie).
    Spytaj się do czego służy ten dolomit i napisz co Ci odpowiedzieli.
    PS. za odżelaziaczem przydałby się zmiękczacz.
    Ostatnio edytowane przez free_shop ; 15-02-2013 o 20:10

  16. #4216

    Domyślnie

    Witam w wątku,

    czy mógłbym prosić o fachową poradę w doborze urządzenia do zmiękczania wody?

    Woda pochodzi z wodociągu miejskiego i posiada następujące parametry:

    Odczyn pH - 7,5
    Przewodność elektryczna mS/cm - 774
    Twardość mg CaCO3/dm3 dochodzi do max- 428 (podaje max wartość ponieważ wodociąg jest w pętli zamnkietej i ma dwa źródła zasilania, drugie źródło ma twardość na poziomie 350)
    Twardość st. niemieckie °dH - max 24
    Magnez mg/dm3 - 40
    Utlenialność (met.z KMnO4) mg/dm3 O2 <0,50
    Amonowy jon mg/dm3 <0,05
    Azotany mg/dm3 0,7
    Azotyny mg/dm3 <0,01
    Chlor wolny mg/dm3 0,29
    Chlorki mg/dm3 14
    Fluorki mg/dm3 0,24
    Mangan ogólny mg/dm3 <0,040
    Żelazo ogólne mg/dm3 0,070
    Siarczany mg/dm3 156
    Barwa mg Pt/dm3 <5

    Instalacja to dom jednorodzinny zamieszkłay przez 4 osoby. Średnie miesieczne zużycie wody wynosi obecnie 15m3/miesiąc.

    Proszę o propozycję zurządzenia dla naszych parametrów i naszego zużycia. Z góry dzieki za pomoc

  17. #4217
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Cytat Napisał radja13 Zobacz post
    Średnie miesieczne zużycie wody wynosi obecnie 15m3/miesiąc.
    Wszystko masz w normie, więc jedyne co z tą wodą możesz robić to ją zmiękczyć... Zależnie od twoich wymagań, dostępnego miejsca, dostępnych funduszy możesz wybierać lepsze lub tańsze modele Myślę, że minimum to kompakt na 30 litrów jonitu. Kilka razy już było w tym wątku pisane co kto poleca i na co zwracać uwagę (głowica, jonit, zbiornik, gwarancja, koszty przeglądów, itd.)

  18. #4218

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Myślę, że minimum to kompakt na 30 litrów jonitu. Kilka razy już było w tym wątku pisane co kto poleca i na co zwracać uwagę (głowica, jonit, zbiornik, gwarancja, koszty przeglądów, itd.)
    Dzięki. Znasz może jakąś godną polecenia firmę z okolic Dąbrowy Górniczej, która mogła by dostarczyć coś sensownego, zrobić rozruch i serwis takiego zmiękczacza?

  19. #4219

    Domyślnie

    Witam,

    Mam dylemat jesli chodzi o wybór zmiękczacza. Mam wodę ze studni, hydrofor 300l bezprzeponowy oraz odżelaziacz MP-2, rodzina pięcioosobowa.

    1. http://bluewater24.pl/zmiekczacze-wo...eam-rx-25.html

    -cena zakupu oraz montażu 2000 zł,


    2. http://www.bimsplus.com.pl/strony_p/...kczacze%20wody

    -cena zakupu z montażem ok. 2800 zł.

    Serwisant tego drugiego twierdzi że Cosmowater jest lepszy, bo jest bezawaryjny oraz posiada regenerację czasowo-objętościową, a Blue Water tylko objetościową, poza tym z Blue water jest problem podobno przeciekających głowic i jest problem ze zdobyciem części zamiennych.

    Jestem gotów zapłacić wyższą cenę za te drugie urządzenie i mieć spokój. Czy lepiej nie przepłacać i kupić tańsze?

  20. #4220

    Domyślnie

    Witam ponownie,
    po zaglebieniu sie w temat i ofertach firm z filtrami opartymi o glowice RX, postanowilem zlozyc filtr samemu. Dla przypomnienia, moja sytuacja wodna :

    pH 7.6
    Mangan 198 ug/l
    Zelazo 1050 ug/l
    Twardosc 205 mg/l

    Sprzęt :

    Hydrofor bezp. 300L
    Wydajnosc pompy (mierzona za hydro) - 1.5 - 2.1m^3/h
    Zuzycie chwilowe - (Najwiecej bierze prysznic 12L/min (0.7m^3/h))
    Miesieczne zuzycie 15m^3

    Doradziliscie mi Greensand, i tego sie trzymam.

    Chce do tego zakupic taki zestaw (z alamowaterpoland.com, jak polecacie inne strony to z gory dzieki za info) :

    1x glowica clack ws1 cl
    1x Zbiornik 12x52 (wave cyber wiem, ze chinski, bede szukal jeszcze structurala)
    2x Greensand plus
    1x Zwir 0.4-0.8mm
    1x Pojemnik na nadmanganian
    1x By-pass
    + zlaczki

    Korzystam z instrukcji Clacka, w ktorej jest opis zasypania zbiornika i montazu glowicy (Zwiru 5.5kg na dno, nastepnie ok 28L greensandu). Czasy dla poszczegolnych faz plukania tez sa tam podane, padaly tez w tym watku wiec sobie odszukam.
    Glowice chce kupic czasowo - objetosciowa poniewaz spodziewam sie w ciagu najblizszych 2-3lat wodociagu miejskiego i wtedy to urzadzenie pracowaloby jako zmiekczacz (oczywiscie po zmianie zloza i zbiornika na nadmanganian). W zwiazku z tym mam pytania :

    - czy ktos z forum zasypywal sobie sam taki filtr i jak to sie skonczylo?
    - czy ten filtr po 3 latach pracy jako odzelaziacz, bedzie sie po wymianie zloza itp. nadawal do pracy jako zmiekczacz? (czy np: wielkosc jest odpowiednia)

    Z gory dzieki za pomoc.

Strona 211 z 756

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony