dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 83 z 158
Pokaż wyniki od 1.641 do 1.660 z 3150
  1. #1641
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    robek77

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Posty
    2

    Domyślnie

    Niesamowita różnica, zupełnie inny kolor. Powodzenia , napiszcie jak rozwiążecie ta zagadkę. W tym roku renowałem drzwi dębowe i wyszło mi z kolei coś takiego ze dół ciemniejszy i drzwi ku górze się rozjaśniają. Poprzednia warstwa bejcy, lakieru... najbardziej odeszła w dolnej części i t miało taki wpływ że drewno inaczej pracowało. No i już nic z tym nie zrobimy mogliśmy nie zwlekać z renowacja po prostu.

  2. #1642

    Domyślnie

    Witam.

    Dla zainteresowanych przesyłam poradnik budowy tarasów na gruncie.
    http://www.dombal.com.pl/poradnik/budowa-tarasow.html

  3. #1643
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Aneta 0131

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam serdecznie,

    Polecam bloga pewnej firmy , która super opisuje krok po kroku budowę tarasu i picze co i dlaczego :http://www.tarasy-drewniane.info/oferta/

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Aneta 0131 ; 01-02-2013 o 14:15

  4. #1644
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aneta 0131 Zobacz post
    Witam serdecznie,

    Polecam bloga pewnej firmy , która super opisuje krok po kroku budowę tarasu i picze co i dlaczego :http://www.tarasy-drewniane.info/oferta/

    Poydrawiam
    rozumiem że reklamujesz firmę w której pracujesz
    Dom parterowy , całość podłogówka 145 m2(obecnie grzane 115 m2)+ jedna drabinka, ściany BK+20cm styro grafitowego 031, posadzki i strop 15cm styro 038 , okna 3szyby V90+ , kominek "ala" koza, wentylacja mechaniczna Brookvent air cycle 1.2
    Ogrzewanie Pompa Ciepła 7 kW made by Wihajster Dz odwierty 4x50m

  5. #1645

    Domyślnie

    Czy układacie deski tarasowe w tym samym kierunku, co w salonie? Czy raczej bierzecie pod uwagę kształt samego tarasu?

  6. #1646

    Domyślnie

    Tu chyba nie ma specjalnego wyboru? Ukladasz deski ze spadkiem od budynku.

  7. #1647
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Lopesjus
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    962
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Olleo Zobacz post
    Tu chyba nie ma specjalnego wyboru? Ukladasz deski ze spadkiem od budynku.
    owp miał raczej co innego na myśli. Odprowadzenie wody to rzecz oczywista. Co do względów estetycznych, wiele będzie zależało od kształtu tarasu. Jeśli deski tarasu mają stanowić przedłużenie podłogi, to przy dużej różnicy szerokości też może wyglądać niefajnie
    _______________
    Mój dziennik ogrodu: http://forum.muratordom.pl/blog.php?39543-Lopesjus

  8. #1648

    Domyślnie

    Chodzi mi, czy układać je prostopadle czy równolegle do okna, w sumie prostopadle pewnie lepiej odprowadzają wodę

  9. #1649

    Domyślnie

    Witam,

    Chyba na dobry wątek trafiłem z pytaniami


    Za jakieś 2 miesiące zaczynam budowę, a tu pojawił się problem z tarasem.
    W projekcie gotowym taras mam jako wylewany na gruncie, ale po wstępnych pomiarach okazało się że działka jest lekko spadzista (32 cm różnicy po przekątnej domu). Do tego będę podnosił poziom wierzchu płyty fundamentowej o 20 cm w najwyższym miejscu działki co przekłada się na 52 cm po stronie po której będzie taras. Do tego jeszcze warstwy posadzkowe około 18 -20 cm, więc aby się zrównać poziomem tarasu z poziomem wnętrza domu muszę go podnieść o 72 cm…
    Taras wg projektu ma być na całej szerokości ściany szczytowej i ma mieć wymiary 7,5x3m, ma być zadaszony (4 słupy drewniane 14x14cm)
    Pomyślałem więc, że zrobię taras drewniany na palach. Ale mam tu kilka pytań.

    1. Czy taka zmiana wymaga jakichś grubszych zmiana od strony projektowej, pozwoleń na budowę itp. Czy też wystarczy, że Kier.Bud zrobi jakąś adnotację w Księdze Budowy? Czy potrzeba robić projekt podstemplowany przez architekta?

    2. W projekcie mam przewidziane 4 fundamenty punktowe (30x30cm) pod słupy od zadaszenia tarasu. Są one oddalone o 225cm do elewacji do osi fundamentu. Odległość między fundamentami 240cm (od osi do osi) Chciałbym je wykorzystać i dobudować jeszcze 4 identyczne bliżej domu (50 cm od elewacji do osi. Tylko czy tyle fundamentów (8 szt) wystarczy na taką rozpiętość tarasu?
    Przygotowałem jak ja bym to widział w SketchUp:
    .

    3. Na razie założyłem żeby położyć po długości w sumie 4 legary (po 2 pary). Jedna para na jednej serii 4 słupków, druga na drugiej. Legary o wymiarach 6x18 cm.
    Licząc od ściany do pierwszego legara będzie 37 cm, kolejny 14 cm, kolejny 149 cm i ostatni 14 cm, a dalej taras wystawał by jeszcze 42 cm. W sumie taras byłby 2,8m.
    Prostopadle do legarów dałbym co około 50 cm kontr legary (6x14 cm) i na to już deska tarasowa równolegle do ściany o grubości około 24 mm.
    Tak by to wyglądało:


    3. Zastanawiam się czy tara może wystawać aż o tyle poza legary (37 z jednej i 42 cm z drugiej strony)

    4. Czy nie przesadziłem z przekrojami tych legarów i kontrlegarów? Czy przykładowo można było by jako legary również zastosować 6x14 tak jak na kontrlegary? Było by mi łatwiej bo w zasadzie cały dom będzie oparty na tym przekroju drewna konstrukcyjnego, więc pewnie bym mógł to w miarę tanio zamówić. Przekroje jakie zastosowałem wziąłem ze strony http://www.lowes.com/cd_Deck+Designer_733683095_ gdzie mają fajną aplikację online do tarasów. Niestety wszystko jest w stopach i calach i tarasy są robione takim typowo amerykańskim stylem (filary drewniane prosto do ziemi do filarów z obu stron legary na to kontr legary). Legary u nich w programie można wybrać tylko z tych które mają w bazie. I tak aby dało się ten taras zrobić na 8 słupach to musiałem wybrać legary 2x8 cala i kontr legary 2x6 cala, odległość między kontrlrgarami 16 cali.
    .

    5. W jaki sposób najlepiej połączyć legary z fundamentem punktowym i słupkiem zadaszenia na 4 fundamentach bardziej oddalonych od domu, oraz legary z fundamentem punktowym na 4 fundamentach bliżej domu.
    Na razie wymyśliłem to tak, że słupek od zadaszenia do fundamentu za pomocą kotwy + 2 śruby, oraz po bokach do słupa legary za pomocą śrub – trochę tak po amerykancku..



    Natomiast legary tam gdzie nie na słupka za pomocą 2 osobnych kotew ze śrubami.



    Niestety nie bardzo mam czas przebrnąć przez cały wątek, ale jeśli już było cos w temacie to proszę przynajmniej podać na której mniejwięcej stronie ?

    .

  10. #1650

    Domyślnie Może pomogę...

    Ad1
    Nie wiem...zapytać tam gdzie trzeba.

    Ad2
    Wystarczy ale osobiście wolałbym dać np. 5 słupków w linii tak aby rozpiętość była ok 2 m i wtedy można zmniejszyć trochę przekroje(minimalnie). Albo tylko trochę wzmocnić legary łącząc je śrubami razem co 1.2 m z kawałkiem kantówki w środku o szerokości odległości miedzy legarami.

    Ad3
    Ok tylko kontrlegary co 40 cm.

    Ad3
    Może tyle wystawać.

    Ad4
    Wymiary rzeczywiste tych desek są mniejsze. Umownie 2x8 w naprawdę mają one 1.5x7.25 cala czyli 3.8x18.5 cm.

    Ad5
    Dobry i sprawdzony sposób, tylko nad słupkiem betonowym bliżej domu trzeba włożyć kawałek słupka drewnianego między legary i skrecić, żeby ich potem nie kreciło (wspominam o tym w pkt2)

    Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez Carpenter78 ; 11-02-2013 o 18:59 Powód: poprawka błędu rzeczowego
    3 poziomy, pow.całkowita 372m2, pow. użytkowa 277m2, kubatura 995 m3, 24 BK, 15cm styro białego, 15+10cm strych, 4 okna dachowe, 22 dwuszybowe, 3 trzyszybowe, pow. OP 250 m2, grzejniki wszędzie...podpięte 10 szt, 3 źródła ciepła-kocioł Hef 24 kw dolnospalający z 1000L buforem z CWU przepływowo(kaloryfery,OP), Termet 24kw(CWU,OP), PC Panas J7(OP), PV 9.90 kWp, solary 7.56m2, WM z GWC Jangaz 800, OC Profi 42
    Zapotrzebowanie 24 000 kWh na rok CO+CWU
    zbudowałem sam...

  11. #1651

    Domyślnie

    Cytat Napisał Carpenter78 Zobacz post
    Ad1
    Nie wiem...zapytać tam gdzie trzeba.

    Ad2
    Wystarczy ale osobiście wolałbym dać np. 5 słupków w linii tak aby rozpiętość była ok 2 m i wtedy można zmniejszyć trochę przekroje(minimalnie). Albo tylko trochę wzmocnić legary łącząc je śrubami razem co 1.2 m z kawałkiem kantówki w środku o szerokości odległości miedzy legarami.

    Ad3
    Ok tylko kontrlegary co 40 cm.

    Ad3
    Może tyle wystawać.

    Ad4
    Wymiary rzeczywiste tych desek są mniejsze. Umownie 2x8 w naprawdę mają one 1.5x7.25 cala czyli 3.8x18.5 cm.

    Ad5
    Dobry i sprawdzony sposób, tylko nad słupkiem bliżej domu trzeba włożyć kawałek słupka i skrecić, żeby ich potem nie kreciło (wspominam o tym w pkt2)

    Pozdrawiam!
    Dzięki za konkretne odpowiedzi!

    Ad.2. Nie wiem czy będę miał taką możliwość. Aczkolwiek firma która ma mi robić szkielet domu i zadaszenia tarasu, coś wspominała, że zamiast 4 słupków da 3. tym samym miałbym jeden fundament po środku (w sumie 3 fundamenty) więc mógłbym sobie 2 dobudować pomiędzy i było by 5. Muszę to jeszcze przemyśle

    Ad.4. Bardzo cenna informacja. Ja przeliczałem tak jak jest czyli 2 cale = 5 cm (z groszem). Jako że drewno konstrukcyjne występuje w grubościach 38, 45 i 60 mm, zawyżyłem i przyjąłem 60mm, a tu się okazuje że spokojnie starczy 38 mm. A więc legary 38x198, a kontrlegary 38x148. Zamiast 60x180 i 60x140. 300 zł oszczędności na materiale.

    Ad5. No właśnie tak myślałem czy by tego przy domu nie zrobić identycznie jak tego z słupkiem zadaszenia, z tym że zamiast słupka wysokiego wstawić po prostu kawałek krótkiego słupka na wysokość legarów.

  12. #1652
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    A ja mam pytanie te "fundamenty punktowe (30x30cm)"
    jak głęboko muszą być posadowione (poniżej poziomu przemarzania)?
    Dom parterowy , całość podłogówka 145 m2(obecnie grzane 115 m2)+ jedna drabinka, ściany BK+20cm styro grafitowego 031, posadzki i strop 15cm styro 038 , okna 3szyby V90+ , kominek "ala" koza, wentylacja mechaniczna Brookvent air cycle 1.2
    Ogrzewanie Pompa Ciepła 7 kW made by Wihajster Dz odwierty 4x50m

  13. #1653

    Domyślnie

    Cytat Napisał zieli Zobacz post
    A ja mam pytanie te "fundamenty punktowe (30x30cm)"
    jak głęboko muszą być posadowione (poniżej poziomu przemarzania)?
    tak
    3 poziomy, pow.całkowita 372m2, pow. użytkowa 277m2, kubatura 995 m3, 24 BK, 15cm styro białego, 15+10cm strych, 4 okna dachowe, 22 dwuszybowe, 3 trzyszybowe, pow. OP 250 m2, grzejniki wszędzie...podpięte 10 szt, 3 źródła ciepła-kocioł Hef 24 kw dolnospalający z 1000L buforem z CWU przepływowo(kaloryfery,OP), Termet 24kw(CWU,OP), PC Panas J7(OP), PV 9.90 kWp, solary 7.56m2, WM z GWC Jangaz 800, OC Profi 42
    Zapotrzebowanie 24 000 kWh na rok CO+CWU
    zbudowałem sam...

  14. #1654

    Domyślnie

    Trosze sobie poprawiłem projekt.
    Legary i kontrlegary 38x185. kontrlegary co 40 cm
    wymiar 3x7,5m
    między legary bliżej domu klocek 14x14x18,5
    8 punktów podparcia (z tym, że po rozmowie z wykonawca fundamentów doszliśmy do wniosku żeby zamiast 4 słupków bliżej domu zrobić fundament liniowy ale płytszy, a te dalej od domu zostaną jako punktowe na głębokość około 1 m.

    przez to że przedłużyłem teras z 2,8m na 3 m, trochę teraz moim zdaniem za bardzo wystaje za zewnętrzne słupki (77cm od osi). Proszę o ocenę czy tak da radę bo jak coś to zrobię krótszy i tyle.

    No i pytanie podstawowe, czo można zastosować zamiast legarów o przekroju 38x185 mm ? Ciężko takie będzie dostać w Polsce.
    cały dom będę miał z drewna konstrukcyjnego 60x140 (ściany zewnętrzne), oraz 60x100(ścianki działowe). Więc może z tych jako legary 60x140 a kontrlegary 60x100?

    Albo jakieś inne rozwiązanie? Zależało by mi też żeby cała konstrukcja była nieco cieńsza. Aktualnie jest to 185 i na tym postawione kolejne 185 = 370mm i do tego jeszcze deska.


    wyszło to tak:









  15. #1655
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Cytat Napisał MasterCheat Zobacz post
    Trosze sobie poprawiłem projekt.
    Legary i kontrlegary 38x185. kontrlegary co 40 cm
    wymiar 3x7,5m
    między legary bliżej domu klocek 14x14x18,5
    8 punktów podparcia (z tym, że po rozmowie z wykonawca fundamentów doszliśmy do wniosku żeby zamiast 4 słupków bliżej domu zrobić fundament liniowy ale płytszy, a te dalej od domu zostaną jako punktowe na głębokość około 1 m.
    Jak głęboki będzie ten fundament liniowy?
    Dom parterowy , całość podłogówka 145 m2(obecnie grzane 115 m2)+ jedna drabinka, ściany BK+20cm styro grafitowego 031, posadzki i strop 15cm styro 038 , okna 3szyby V90+ , kominek "ala" koza, wentylacja mechaniczna Brookvent air cycle 1.2
    Ogrzewanie Pompa Ciepła 7 kW made by Wihajster Dz odwierty 4x50m

  16. #1656

    Domyślnie

    Tego jeszcze nie wiem dokładnie, ale ponieważ podbudowa płyty fundamentowej (wymiana gruntu itp) będzie robiona szerzej niż sama plyta. to ten fundament będzie na tej podbudowie a więc tym samym na gruntach niewysadzeniowych. No i teren będę miał tam podnoszony. będzie pewnie w sumie około 60 cm.
    Ostatnio edytowane przez MasterCheat ; 13-02-2013 o 20:30

  17. #1657

    Domyślnie

    Kontrlegary 60x140 mogły by być ale jest to już absolutne minimum i nie mogą wystawać więcej jak 60 cm za ostatnie podparcie. Muszą one być połączone ze sobą dodatkowym kontrlegarem (może być cieńszy np.40mm) na końcach (przymocowany od czoła i z tyłu) i w środkowej części między podparciem legarów wzmocnienie w postaci listew na krzyż lub kawałki kontrlegarów mocowane pomiędzy nimi.
    Legary zostawić ~50x200mm
    Wiele zależy też od tego z jakiego drzewa będzie to robione i co się będzie się dziać na tym tarasie. Osobiście wolę przewymiarować trochę przekroje dla świętego spokoju.

    Może coś dla lepszego zobrazowania



    i finalnie




    Pozdrawiam!
    3 poziomy, pow.całkowita 372m2, pow. użytkowa 277m2, kubatura 995 m3, 24 BK, 15cm styro białego, 15+10cm strych, 4 okna dachowe, 22 dwuszybowe, 3 trzyszybowe, pow. OP 250 m2, grzejniki wszędzie...podpięte 10 szt, 3 źródła ciepła-kocioł Hef 24 kw dolnospalający z 1000L buforem z CWU przepływowo(kaloryfery,OP), Termet 24kw(CWU,OP), PC Panas J7(OP), PV 9.90 kWp, solary 7.56m2, WM z GWC Jangaz 800, OC Profi 42
    Zapotrzebowanie 24 000 kWh na rok CO+CWU
    zbudowałem sam...

  18. #1658

    Domyślnie

    Dzięki jeszcze raz. Niestety dopadła mnie grypa więc będę miał z tydzień czasu żeby w temacie pogooglować.

    oczywiście od frontu i od tyłu też zamierzam dać kontrlegar, który zespoi wszystkie kontrlegary i dodatkowo przesłoni konstrukcję



    I dodatkowo planują w podobny sposób zrobić wejście do domu:


  19. #1659
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Lightbulb Konstrukcja pod (dość wysoki) taras drewniany

    Hej, jak tylko się zrobi cieplej to zamierzam zabrać się za samodzielną budowę tarasu drewnianego.

    Deska modrzew, grubość 24 mm. Taras będzie miał wymiary mniej więcej 4 x6 cm. Deski chciałbym, żeby szły równolegle do krótszego boku. Największym problemem jest, że płaszczyzna tarasu musi się znajdować ok 60 cm nad aktualnym gruntem.

    Chciałem go podeprzeć na "kolumnach" wykonanych tak jak tu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	b8d_taras_drewniany11.jpg
Wyświetleń:	868
Rozmiar:	75,0 KB
ID:	172309
    czyli beton w tekturowych formach.

    I pytania:
    • jak głęboko wkopać się w grunt - 40-50 cm starczy?
    • w takim wypadku będę miał filary wysokie na jakieś 80 cm (dojdzie jeszcze wysokość kotwy/obejmy i konstrukcji tarasu) - czy nie trzebaby tego dodatkowo zazbroić?
    • czy można wykonać to jakoś łatwiej/taniej (np. może ułożone na sobie, na zaprawę, bloczki fundamentowe byłyby dobre? )
    • jaki powinien być rozstaw tych podpór ?
    • o jakim przekroju "belki konstrukcyjne" zastosować?
    • czy można mocować taras bezpośrednio do "belek konstrukcyjnych" czy koniecznie jeszcze muszą być legary w poprzek belek?


    Tu jeszcze jakaś stara fota, żeby mniej więcej pokazać plan sytuacyjny. Poziom tarasu wypadnie mniej więcej na takiej wysokości jak zaczynają się filary tej pergoli:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	thumb_Z127_4e9e9be4ab0b8.jpg
Wyświetleń:	719
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	172310



  20. #1660
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Ech, nie zauważyłem tego wątku i wkleiłem swoje pytania o konstrukcję tarasu gdzie indziej.
    Jeśli jest tu jakiś admin proszę o przeniesienie. A tak czy siak proszę o pomoc:

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...aras-drewniany

Strona 83 z 158

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony