dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 612 z 998
Pokaż wyniki od 12.221 do 12.240 z 19943
  1. #12221

    Domyślnie

    hes
    Tylko u mnie niema takiego momentu gdzie można wsadzić cokolwiek nad zasyp ponieważ tam mam ciągle płomienie musiałbym doprowadzić kocioł do podtrzymania wtedy tak ,ale też przez chwile ponieważ następuje zapłon. (mam wysokość komory 30cm i palę orzechem II)
    także nie wiem jak tom steruje kotłem że mu tyle cennego CO wylatuje kominem (a takim przyrządem można robić testy)
    Ostatnio edytowane przez ZUG ; 04-03-2013 o 10:50
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  2. #12222
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Zmajstrowałem na szybko półeczkę nad zasypem, położyłem czujnik i zamknąłem drzwiczki. Po chwili słyszę że czujnik wyje. Wyciągam i na wyświetlaczu 788ppm. Więcej testów nie robiłem, to mi wystarczyło. Choć test nieprofesjonalny, to wynik jednak daje do myślenia.
    Wpadłem teraz na chwilę, dobrze robisz że ostrzegasz kolegów.
    Trzeba sobie zdawać sprawę z tego że kocioł - to nie lodówka i że
    w środku znajdują się produkty spalania. Mam tylko taką uwagę, nigdy
    już nie wkładaj przyrządu do pracującego kotła, ten czujnik ma podaną
    i określoną temperaturę pracy, jeśli jest to popularny przyrząd z sensorem
    elektrochemicznym, to ta temp nie może przekraczać 37,5*C (4*-37,5*).

    Raz że on nie lubi wyższej temperatury bo mu szkodzi, a dwa że powyżej
    podanej przyrząd jest niewiarygodny bo BARDZO przekłamuje w górę!
    Zakładam że w kotle mogło być więcej niż 37,5*C. Nawet jednak gdyby
    przyjąć że pokazał prawdę, 788 ppm (ang. parts per million) czyli 788
    cząstek CO na milion cząstek roztworu gazu w kotle, to można powiedzieć
    że kocioł zachowuje się bardzo grzecznie, zwłaszcza że robiłeś pomiar
    na uśpieniu.

    Policzmy jakie stężenie tlenku węgla wykazał twój przyrząd.
    Przeliczymy jednostki ppm na miligramy CO na metr sześcienny gazu.
    mg/m3 = (ppm) x (masa molowa) / 24.45
    mg/m3 = 788 x 28,01 / 24.45
    mg/m3 = 92,73

    Wyszło że przyrząd pokazał 92,73 mg/m3.

    Norma PN-EN 303-5 dla kotłów zasypowych - do 50kW przewiduje
    maksymalne graniczne wartości emisji CO przy10% zawartości O2:
    klasa 1 = 25000 mg/m3
    klasa 2 = 8000 mg/m3
    klasa 3 = 5000 mg/m3

    Nie wolno jednak dać się uśpić dobrym wynikiem, on jest dobry dla kotła
    a nawet bardzo dobry, ale zabójczy dla człowieka, trzeba być czujnym.
    beton wiąże ludzi...

  3. #12223

    Domyślnie

    jacbelfer



    Możesz na wszystkim wytłumaczyć co TY cudujesz i do czego zmierzasz
    bo jedno wiem że poległeś z GS udało się tobie stworzyć DS gdzie w postaci czystej energii ucieka tobie kominem i rozmawiałem właśnie z kolega z innego forum który produkuję DS-y i pisałem mu o twoim przypadku co do ilości wypalonego węgla to określił że jest to pseudo DS(i tu trafił ponieważ nic mu nie mówiłem) i dokładnie sam wiesz że dużo tej energii nie jesteś w stanie okiełznać a w okresy przejściowe to dopiero problem jak cholera.

    Także tylko czysto i nic poza tym ,także to tylko 50% sukcesu
    Ostatnio edytowane przez ZUG ; 04-03-2013 o 10:51
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  4. #12224
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZUG Zobacz post
    hes
    tylko u mnie niema takiego momentu gdzie można wsadzić cokolwiek nad zasyp ponieważ tam mam ciągle płomienie musiałbym doprowadzić kocioł do podtrzymania wtedy tak ,ale też przez chwile ponieważ następuje zapłon. (mam wysokość komory 30cm i palę orzechem II)
    także nie wiem jak tom steruje kotłem że mu tyle cennego CO wylatuje kominem.
    Miarkownikiem oczywiście. Dopiero od niedawna go używam, więc na pewno dojdę do lepszych wyników. Zresztą kocioł wszedł właśnie w podtrzymanie, co do tej pory myślałem że jest dopuszczalne:
    Cytat Napisał Last Rico Zobacz post
    (...)
    Zmieniłem mentalność energetyczną, dawniej paliłem kiedy było mi zimno. Teraz grzeję stale
    i zimna w ogóle nie dopuszczam. Kocioł uruchomiłem we wrześniu i do tej pory temperatura
    wody nie przekracza nastawionej 41*C, mimo to przeważnie codziennie sterownik pokojowy
    usypia kocioł na kilka godzin bo rejestruje powyżej nastawionej granicznej 22,6*C. (...)
    Więc domyślam się że w kotle Last Rico w tym czasie panują warunki podobne do opisanych dzisiaj przeze mnie.

  5. #12225

    Domyślnie

    tom
    U mnie gdy pali się koks mam na czopuchu około 80stC i nie wyobrażam sobie abym tam mógł cokolwiek wsadzać i zaburzać proces palenia.
    W jakim cokolwiek kotle zatrzymam proces palenia i wsadzę czujnik czadu to będzie mi piszczał i myślę że to jest metoda bez sensu to się sprawdza całkiem innym przyrządem (bardzo droga zabawka) i bada się w normalnych warunkach gdzie niema zakłócania procesu spalania tylko kociołek pracuje tak jak zawsze i w tedy robimy pomiary.
    Uważam że sterowanie jest fundamentalną sprawą aby proces spalania był na pozytywnym poziomie
    Ostatnio edytowane przez ZUG ; 04-03-2013 o 10:52
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  6. #12226
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adam1205

    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Śrem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał artur11 Zobacz post
    adam1205 Sam sobie odpowiedziałeś po części na swoje pytanie. Handlowcy zarabiają więcej na większych kotłach bo te są droższe, proponują dobór kotła na podstawie przestarzałych przeliczników które nijak się mają do nowego energooszczędnego budownictwa. Należy zrobić OZC budynku i wiedząc jakie się ma zapotrzebowanie na moc cieplną dobrać odpowiedni kocioł. Instalacja ma być zaprojektowana na -20C i przy tej temp masz mieć obliczeniowo +20 w domku.
    Przeliczniki te nawet przy starych nieocieplonych budynkach mają się nijak, bo są w większości i tak przewymiarowane. Instalacja ma być zaprojekotowana na -20*C (zewnątrz) i +20*C (wewnątrz), ale przy jakiej temperaturze na kotle jest liczona przez producentów moc kotła w stosunku do podawanych przez nich powierzchni ogrzewanych? Bo pytanie to zadawałem już parę razy i bez odpowiedzi, nikt nie wie? Kolejna sprawa ile mocy można zyskać przy zwiększeniu temperatury na kotle o 30*C? Czy ktoś to wie lub może testował? I najistotniejsze pytanie, czy dobierając kocioł jest sens dobierać go do -20*C na zewnątrz, kiedy takie temperatury są bardzo krótko, a z moich obserwacji wynika że najwięcej dni w sezonie grzewczym jest z temperaturą około -5*C do +5*C. I w tym momencie istotne jest moje poprzednie pytanie o ile można zwiększyć moc kotła zwiększając temperaturę o 30*C, bo gdyby to było dosyć dużo to dobieramy kociołek do temperatury około 0*C (max -5*C) i jedziemy na kociołku z temperaturą około 50*C, a przy temperaturach około -20*C jedziemy na kociołku na maxa tj. z temperaturami około 90 do 95*C. Bez OZC od biedy też można policzyć zapotrzebowanie budynku, wystarczy policzyć ilość spalonego węgla i wychodzi że jednak przeważnie potrzebujemy kociołek o wiele mniejszy niż nam polecają.
    Cytat Napisał rybniczanin Zobacz post
    @adam1205 nie wiem gdzie byłeś w zeszłym roku ale jak chwyciło pod koniec stycznia, to miesiąc trzymało miedzy 10 a 20 . W niektórych rejonach nawet więcej.
    No właśnie były dni wg prognoz w których powinno być około -20*C, a u mnie na termometrze upolowałem max -14*C, często sprawdzając temperatury nawet w nocy Chciałem, sprawdzić czy mój kociołek z okrojoną powierzchnią rusztu i komory zasypowej wyrobi z mocą przy temperaturze -20*C albo i więcej.
    Kocioł Per-Eko KSW16 moc 16kW, powierzchnia rusztu i komora zasypowa zmniejszona szamotem o 1/3. Dom nieocieplony, połowa bliźniaka "kostki", powierzchnia ogrzewana około 100m2.

  7. #12227

    Domyślnie

    ZUG
    i dokładnie sam wiesz że dużo tej energii nie jesteś w stanie okiełznać a w okresy przejściowe to dopiero problem jak cholera.
    Nie wiem czy czytałeś o tych usprawnieniach w kotle.
    Napiszę tylko, że teraz zrobiło się +5*C. I ja palę tym swoim pseudo dołem. Tylko podrzucam. Podaję rozgrzane powietrze NAD zasyp (zawsze twierdziłem, że to samo zło). I teraz uwaga- PALĘ 24 godziny na dobę i od 2 dni spalanie to ok 20 kg/dobę.
    Na 170 m2 nieocieplonego szałasu.
    Nie zużywam grama drewna a przy tej ilości spalonego węgla rozpalę raz na tydzień. Przypomnę już kolejny raz- węglem za 619 zł/tona.

    ...rozmawiałem właśnie z kolega z innego forum który produkuje DS-y i pisałem mu o twoim przypadku co do ilości wypalonego węgla to określił że jest to pseudo DS
    Jeżeli kolega robi kotły DS to mam nadzieję, że:
    1)komora spalania rozszerza się ku dołowi
    2)na dole jest PALINIK CERAMICZNY
    3)w palnik dostarczane jest powietrze wtórne
    4)PW i PP mają NIEZALEŻNE sterowanie ilością powietrza


    Skoro kolega takie kotły robi- proszę na priv informację- może kupię. Ale tylko wtedy, kiedy robi tak jak pisałem. Bo w przesiwnym wypadku mój pseudo DS jest lepszy od jego ORYGINAL DS.

    Swojego też kupowałem jako DS. Twierdził tak producent i ludzie kupujący te kotły na Allegro. A potem trafiłem tutaj...
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  8. #12228
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZUG Zobacz post
    tom
    u mnie gdy pali się koks mam na czopuchu około 80stC i nie wyobrażam sobie abym tam mógł cokolwiek wsadzać i zaburzać proces palenia.
    w jakim kolwiek kotle zatrzymam proces palenia i wsadzę czujnik czadu to będzie mi piszczał i myślę że to jest metoda bez sensu to się sprawdza całkiem innym przyrządem (bardzo droga zabawka) i bada się w normalnych warunkach gdzie niema zakłócania procesu spalania tylko kociołek pracuje tak jak zawsze i w tedy robimy pomiary.
    Uważam że sterowanie jest fundamentalną sprawą aby proces spalania był na pozytywnym poziomie
    Owszem, ale w każdym kotle, szczególnie jak jest ciepło jak dzisiaj może dojść do uśpienia, a wtedy tlenek może się pojawić. W przypadku inwersji masz go w kotłowni i wtedy obliczenia które przedstawił Last Rico wcale mnie nie uspokajają.

    Jak już wspomniałem rozpaliłem o 6 rano, zjawisko o którym mowa było o 17.00. Teraz (czyli o 21.52) koks jest ładnie jasno rozżarzony i są jasne niebiesko-pomarańczowe płomienie nad nim. Więc proces spalania przebiega dobrze. Poza wspomnianym incydentem ;] Mam nadzieję że wytrzyma do rana.

  9. #12229

    Domyślnie

    jacbelfer

    Strasznie zmiany w twojej kotłowni jak -5 to 40kg jak +5 to 20kg. dziwne to wszystko ale dobra co i jak z tym to sam wiesz jak jest
    "nie moje ryby nie moje akwarium".

    Coś zmieniałeś?

    Jak na poważnie będziesz zmieniał swój kociołek to dam tobie namiary i zapewniam cię gościu ma pojęcie o robieniu DS-ów i też szkoda że go nie znałem wczesniej.

    Tak pracuje jego konstrukcja:
    http://www.youtube.com/watch?feature...&v=qfSDF9FfuHo
    Ostatnio edytowane przez ZUG ; 04-03-2013 o 10:54
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  10. #12230

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Owszem, ale w każdym kotle, szczególnie jak jest ciepło jak dzisiaj może dojść do uśpienia, a wtedy tlenek może się pojawić. W przypadku inwersji masz go w kotłowni i wtedy obliczenia które przedstawił Last Rico wcale mnie nie uspokajają.

    Jak już wspomniałem rozpaliłem o 6 rano, zjawisko o którym mowa było o 17.00. Teraz (czyli o 21.52) koks jest ładnie jasno rozżarzony i są jasne niebiesko-pomarańczowe płomienie nad nim. Więc proces spalania przebiega dobrze. Poza wspomnianym incydentem ;] Mam nadzieję że wytrzyma do rana.
    tak podtrzymanie w sensie (procesu spalania) jest stratą ale czasową zyskiem ,myślę że LR wie o czym piszę
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  11. #12231
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    artur11

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam1205 Zobacz post
    *..... Bez OZC od biedy też można policzyć zapotrzebowanie budynku, wystarczy policzyć ilość spalonego węgla ......
    No... ale liczysz ilość spalonego węgla ale nie wiesz jaka był % odebranej energii z utlenianego węgla - sprawność kotła w %. Uważam, że jak przyjmiesz 60% to będzie OK.
    Pytasz o sprawność podawaną przez producentów. Hmm... mają nowy kocioł(bardzo czysty) rozpalają, sypią odpowiednią ilość węgla, ustawiają odpowiedni przepływ i ustalają odpowiednią moc i mierzą ciepłomierzem i podają max sprawność w danym momencie..... hehehe. Nie jesteś w stanie tak palić !!!! Kotły podajnikowe to inna bajka - tu się da palić ze sprawnością podobną do deklarowanej przez producenta.

  12. #12232

    Domyślnie

    @Jacbelfer zobacz ten wątek i dopiero wypowiadaj sie na temat kociołków DS.Przemek odwala kawał dobrej roboty kociołki które robi niczym nie ustępują Dakonowi czy jego klonom a nawet je przewyższają.Ja sam mam kundla DS-GS ukierunkowanego na DS ale jak padnie to albo zamówię u Przemka albo kupię Viadrusa U24.Nie chce już żadnych wynalazków spartolonych już w mózgu konstruktora. http://forum.info-ogrzewanie.pl/topi.../page__st__980
    Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym.
    Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po tym terminie.
    Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

  13. #12233
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel3410

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Gniezno
    Kod pocztowy
    62-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    Jak najlepiej sterować PG? Zmniejszać proporcjonalnie do wzrostu temperatury z takim ustawieniem żeby nie doszło do zamknięcia klapki , czy zamykać gdy kocioł dojdzie do temperatury zadanej i otwierać poniżej? Jeżeli tak, to otwierać na max czy mniej? Który wariant jest lepszy i dlaczego?

  14. #12234

    Domyślnie

    Cytat Napisał art23 Zobacz post
    @Jacbelfer zobacz ten wątek i dopiero wypowiadaj sie na temat kociołków DS.Przemek odwala kawał dobrej roboty kociołki które robi niczym nie ustępują Dakonowi czy jego klonom a nawet je przewyższają.Ja sam mam kundla DS-GS ukierunkowanego na DS ale jak padnie to albo zamówię u Przemka albo kupię Viadrusa U24.Nie chce już żadnych wynalazków spartolonych już w mózgu konstruktora. http://forum.info-ogrzewanie.pl/topi.../page__st__980
    dokładnie
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  15. #12235

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel3410 Zobacz post
    Jak najlepiej sterować PG? Zmniejszać proporcjonalnie do wzrostu temperatury z takim ustawieniem żeby nie doszło do zamknięcia klapki , czy zamykać gdy kocioł dojdzie do temperatury zadanej i otwierać poniżej? Jeżeli tak, to otwierać na max czy mniej? Który wariant jest lepszy i dlaczego?
    czym sterujesz?
    z tego co zrozumiałem to piszesz o sterowaniu dwu-stanowym
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  16. #12236

    Domyślnie

    art23
    @Jacbelfer zobacz ten wątek i dopiero wypowiadaj sie na temat kociołków
    Jak nie zobaczyłem to nie mam prawa ?...
    Nie chcę oglądać jeżeli:

    1)komora spalania rozszerza się ku dołowi
    2)na dole jest PALINIK CERAMICZNY
    3)w palnik dostarczane jest powietrze wtórne
    4)PW i PP mają NIEZALEŻNE sterowanie ilością powietrza


    Skąd te nerwy u Was ? Zima się kończy i źle ?

    ZUG
    40 kg kiedy -2 (bez innowacji) a 20 kg przy +5 z innowacją. Widzisz różnicę ?
    Ostatnio edytowane przez jacbelfer ; 27-02-2013 o 21:40
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  17. #12237

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacbelfer Zobacz post
    Skąd te nerwy u Was ? Zima się kończy i źle ?
    Właśnie się kończy co my będziemy robili

    Czepiłeś sie tych swoich punktów to czego sam nie zrobisz kociołków
    ty masz teorie a przemek praktykę.
    piszesz tak a później się dziwisz że piszemy to i tam to a TY zaraz że nerwowi.

    Jak bym mieli ciebie w pupie to nikt by nie dawał żadnych linków.
    Ostatnio edytowane przez ZUG ; 04-03-2013 o 10:55
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  18. #12238

    Domyślnie

    Mając bufor idzie dokładniej obliczyć zapotrzebowanie, niż ze spalonego węgla Jak się nagrzeje cały bufor do 90'C i starcza na Xh to można w miarę dokładnie policzyć. Natomiast jak pisał artur11, po ilości spalonego węgla i to w dodatku bez bufora (w miarę stabilne spalanie z buforem, bez podtrzymania itp) to jest jak wróżenie z fusów.

  19. #12239
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel3410

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Gniezno
    Kod pocztowy
    62-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    ZUG
    Robię własny sterownik, to moje PG:


    Nie wiem tylko w jaki sposób najlepiej regulować PG.

  20. #12240

    Domyślnie

    pawel

    Otwarcie klapki musi być wyregulowane do odpowiedniego wychyłu klapki w końcowej fazie odgazowania ponieważ w tedy potrzebuje najwięcej powietrza ,bo jak będzie za mało to w tym momencie będziesz miał problem aby zasyp się mógł do końca odgazować jak należy.
    Ostatnio edytowane przez ZUG ; 04-03-2013 o 10:56
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

Strona 612 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony