dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 40 z 245
Pokaż wyniki od 781 do 800 z 4881
  1. #781
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał owp Zobacz post
    Z tego doświadczenia wynika, ze praktycznie nie ma wymiany powietrza w domu, skoro 5 minut przeciągu daje więcej niż godziny wm.
    jak niema jak jest ...
    tyle że taka sama na minimalnej grawitacji i na włączonych wentylatorach ...
    akurat to wczorajsze doświadczenie pokazuje jak wielką siłą jest grawitacja i z jak mizernym skutkiem próbujemy ją imitować wentylatorami ...

  2. #782
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Przeciąg kojarzy się z ruchem powietrza w poziomie(otwarte okna na przestrzał).Jasiek zrobił przeciąg w pionie (drzwi -strych) najbardziej efektywny.Moja wentylacja to taki właśnie mini przeciąg w pionie.Nawiew w jednym pkt.przy podłodze a wywiewy w sufitach.A że przeciąg w pionie jest najefektywniejszym sposobem wietrzenia to moje nędzne 70m3/h jest wystarczające by w domu było czyste świeże powietrze.
    Kto ma miernik może zrobić próbę.Na parterze uchylić okno od nawietrznej a na piętrze od zawietrznej. Pomierzyć i wszystko jasne.Nawet mocne wentyle z górnymi nawiewami nie zrobią tego tak dobrze jak te uchylone okna.

  3. #783
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Pomierzyć i wszystko jasne.Nawet mocne wentyle z górnymi nawiewami nie zrobią tego tak dobrze jak te uchylone okna.
    właśnie się robi taki test u syna w pokoju, cały dzień siedzi na kompie ...
    ale wyniki to dopiero wieczorem ...

  4. #784

    Domyślnie

    Macie jakieś lipne powietrze na zewnątrz.
    Wentylacja grawitacyjna, kuchenka gazowa w porze obiadowej, wyciąg pracuje tylko przy pieczeniu na patelni, CO2 nie przekroczyło 1800.

    W okresie kiedy w kuchni kuchenka nie jest używana, kilku domowników, CO2 spada do około 1200-1300ppm. Kiedy wszyscy wyjdą, spada do poniżej 900. Rano w kuchni jest pomiędzy 500-600. Wilgotność około 45%
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 11-03-2013 o 15:22
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #785
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Piszesz,że wentylacja grawitacyjna. Stąd masz przyzwoite parametry CO2.Przyzwoite mogą też być w domach z poddaszem użytkowym nie do końca szczelnym,bo przecież dom to komin.

  6. #786

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Piszesz,że wentylacja grawitacyjna. Stąd masz przyzwoite parametry CO2.Przyzwoite mogą też być w domach z poddaszem użytkowym nie do końca szczelnym,bo przecież dom to komin.
    Do końca nie jestem pewny czy można to tak określić.
    Dajcie pomiary zewnętrzne.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  7. #787

    Domyślnie

    Pomiar z parapetu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0041.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	76,0 KB
ID:	175883
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #788
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Jasiek.Powoli szukaj jakiego kartonika do przesyłki.Lud domaga się pomiarów.

  9. #789
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Jasiek.Powoli szukaj jakiego kartonika do przesyłki.Lud domaga się pomiarów.
    daj na priv adres do kogo wysłać ...

  10. #790
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Piszesz,że wentylacja grawitacyjna. Stąd masz przyzwoite parametry CO2.Przyzwoite mogą też być w domach z poddaszem użytkowym nie do końca szczelnym,bo przecież dom to komin.
    zgadzam się..., u mnie są bardziej przewidywalne jak nie pomagam wentylatorami ...
    przy włączonej wentylacji tak jakby bełta się najpierw wszystko a dopiero to wymieszane jest usuwane z domu ...
    zauważyłem jeszcze taką anomalię że zaraz po włączeniu wentylacji najpierw w ciągu kilku minut rośnie o kilkadziesiąt ppm stężenie a dopiero potem zaczyna spadać, obadałem w różnych pomieszczeniach i zawsze to samo ...

    na zewnątrz w tej chwili 472ppm...

  11. #791
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Wydaje się,że skoro pod sufitem jest najwyższe stężenie CO2 to po włączeniu wentylacji z górnym nadmuchem ,wszystko się uśrednia.Stąd po uruchomieniu rośnie i dopiero potem spada.Gdybyś miernik umieścił pod sufitem i uruchomił WM to by spadało od razu.

  12. #792
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    teraz trochę dzisiejszych pomiarów...
    jest godz. 15:45 miernik wisi pod sufitem i pokazuje 1530ppm, wentylacja wyłączona drzwi lekko uchylone a synio gra cały dzień ( obibok jeden ... )
    włączam wentylację do pokoju wlatuje ok 60m3/h anemostatem w suficie ...
    godz. 15:50 jest 1560ppm...
    16:00 , 1440ppm
    16:15 , 1335ppm
    16:25 , 1235ppm
    16:45 , 1150ppm
    minęła godzina przez pokój przedmuchałem blisko dwie kubatury ( pomieszczenie ma 37m3... ) a stężenie pod sufitem spadło o niecałe 400ppm, przy podłodze jest ok. 1100ppm , wyłączam wentylację i zamykam szczelnie pokój z graczem ...
    jest 21:30 miernik pod sufitem pokazuje 1930ppm pomimo braku wentylacji przez blisko pięć godzin...
    uchylam drzwi balkonowe w tym pomieszczeniu tak na 10cm, po siedmiu minutach miernik pokazuje 1860ppm, zamykam drzwi i robię pomiar stawiając miernik na podłodze na środku pokoju, pokazuje ok 800ppm...
    wieszam miernik z powrotem przy suficie, pokazuje 1290ppm...
    podczas tych wyczynów drzwi na korytarz cały czas zamknięte ...

  13. #793
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Gdybyś miernik umieścił pod sufitem i uruchomił WM to by spadało od razu.
    przecież tak robiłem ...
    miernik sobie cały czas tam wisiał, włączyłem wentylacje i najpierw wzrosło a dopiero potem zaczęło spadać ...
    już wcześniej to zauważyłem ale myślałem że to przypadek, teraz specjalnie się temu przyjrzałem ...

  14. #794
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Biedne dziecko.Takie eksperymenty powinny być karane.
    A wetknij miernik w anemostat,może w rurze ,,kondensuje" się CO2 na skutek różnicy temperatur? I jak uruchamiasz wentylację to najpierw wydmuchuje zgromadzone tam CO2?

  15. #795
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Biedne dziecko.Takie eksperymenty powinny być karane.
    obecnie to chyba cała młodzież w takim eksperymencie uczestniczy ...
    siedzą pozamykani w tych swoich "norach" i tylko na okrągło "bicie piany" na necie...

  16. #796
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    A wetknij miernik w anemostat,może w rurze ,,kondensuje" się CO2 na skutek różnicy temperatur? I jak uruchamiasz wentylację to najpierw wydmuchuje zgromadzone tam CO2?
    przeca tą rurą cały czas coś tam wlata grawitacyjnie ...
    mało bo mało ale coś tam leci... ( najwięcej w salonie... )

  17. #797
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Ja tam bym dla spokojności u synka w pokoju wsadził miernik do anemostatu.

  18. #798

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    tutaj nie chodzi o kasę ...
    akurat dzięki temu można dowiedzieć się jak skuteczna jest wentylacja ...
    a tak swoją drogą to indukcja będzie zainstalowana zaraz po pierwszej lepszej awarii tej gazowej, sąsiedzi sobie ostatnio zamontowali i żona się w końcu przekonała ...
    Ja w ostatniej chwili zrezygnowałem z płytki gazowej na rzecz indukcji. Czynnik ekonomiczny został tu pominięty, względy estetyczne (czystość) przeważyły.

    Swoją drogą nie uważasz, że do czasu zakupu urządzenia pomiarowego CO2 nie czułeś w domu żadnego zaduchu, cieszyłeś się bezgranicznie WM. Teraz, kiedy odczyty miernika pokazują niedoskonałość systemu, nie czujesz się dobrze w domu? Czy nie lepiej było żyć w nieświadomości? Wiem, wiem - natura ciekawska i włącza się badacz/odkrywca - sam tak mam. Jednak, czy bez miernika CO2 nie był byś szczęśliwszy?
    Ostatnio edytowane przez Karlsen ; 12-03-2013 o 14:28

  19. #799
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Wiosny mi trzeba i cieplejszych dni.GMC nieuchronnie ku upadkowi idzie.Temperatura na wlocie świeżego powietrza 17,5oC.
    Zapowiadają od poniedziałku ocieplenie,więc jest szansa.
    Odwiedziłem dzisiaj strych i pomierzyłem co nie co.Całą zimę na strych było tłoczone zużyte powietrze 70m3/h.Wilgotność elementów drewnianych otulonych izolacją z ekofibru to 10,8% Drewno w pobliżu wylotu powietrza z łazienkowego anemostatu ma wilgotność 11,5%.
    Tak że pogłoski o zgniciu konstrukcji dachu przy takim systemie wentylacji są grubo przesadzone.Ważne jedynie aby na strychu nie dopuścić do pkt.rosy.

  20. #800
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Tutaj czuję jakiś grubszy błąd systemowy związany z pomiarami i miernikiem. Albo mierniki są za słabej jakości, albo źle podają odczyty przy ruchu powietrza, a najprawdopodobniej mocno fałszują odczyty w zależności od wilgotności względnej powietrza. Im niższa wilgotność, tym wyższy pomiar.... Nadrzędne prawa fizyki mówią coś przeciwnego, niż wynika z Waszych pomiarów.
    Chodzi o bilans CO2. Jeśli mamy stały nawiew np. 150 czy 200 m3/h powietrza do domu o niskim stężeniu CO2, i podobny wyciąg tyle że już o bardzo wysokiej ilości CO2, to niemożliwe, by ilość CO2 pozostawała bez zmian - przecież cały czas wyciągamy powietrze z podwyższoną ilością CO2, a skoro pomiary były robione przy pustym domu (znaczy brak produkcji CO2) to jakim cudem przy ciągłym ubytku utrzymuje się wysokie stężenie?
    W prawidłowej instalacji wentylacji nawiewane powietrze miesza się z powietrzem zastanym, i razem jest przepychane dalej, w stronę wyciągów. W ten sposób bardzo skutecznie pozbywamy się zapachów, wilgoci i CO2. Zapachy i wilgoć bardzo łatwo wyczuć (i tutaj każdy użytkownik WM jest zadowolony), tylko CO2 potrzebuje miernika aby zbadać stężenie.
    Aby ustalić dokładnie jak to jest z tym CO2 trzeba przeprowadzić masę analiz według odpowiedniego schematu, i jest to zadanie bardziej na pracę magisterską dla absolwenta Inżynierii Środowiska niż robienie przypadkowych pomiarów miernikami z Allegro...
    Podstawowe znaczenie ma stężenie CO2 w powietrzu nawiewanym i wyrzucanym z domu, a dorabianie teorii o kondensowaniu w kanałach CO2 itp. nie jest zbyt poprawne....

    Dajmy na to przykład od Jaśka:
    -wydajność wentylacji 250 m3/h, stężenie CO2 3000ppm, nawiew 250m3/h o 500ppm. Stąd wychodzi, że wentylacja wyrzuca ok. 625 dm3 CO2 na godzinę, czyli 15 000l na dobę. Przypomnę, że człowiek emituje średnio ok. 250 dm3 CO2 dziennie, czyli aby zmierzone wartości były poprawne u Jaśka w chacie musiałoby 24/h imprezować na raz 60 osób i wtedy podane odczyty parametrów byłyby prawidłowe

    Podsumowując, wyniki zamieszczanych tu pomiarów są skopane i tyle w temacie.
    Ostatnio edytowane przez Indiana_ ; 12-03-2013 o 20:33

Strona 40 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony