dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 57 z 245
Pokaż wyniki od 1.121 do 1.140 z 4881
  1. #1121
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Ot i dziwne zjawisko.Temperatura nawiewu spada .Dzisiaj jest 16,5oC przy nadmuchu 70m3/h.Co jest przyczyną?Moim zdaniem wzrost poziomu wody gruntowej na wiosnę.Ona wykrada ciepełko.Chyba. Z drugiej strony wydaje się że natura mądrzejsza od nas.Przy południowych oknach (jeszcze nie zabezpieczonych przed promieniowaniem słonecznym).Ta temp.nawiewu obniża mi temp.wewnątrz o 3-4oC.Z 27 do 23-24oC.Sprawdzałem z uruchomioną wentylacją i wyłączoną w ciągu dnia.Wypadało by zamontować jakiś przełącznik.Temperatura rośnie np.powyżej 25oC,wentylator załącza się na drugi bieg.Temperatura spada poniżej 25oC,uruchamia się bieg pierwszy z 70m3/h.Przesłony okien pewnie rozwiążą problem ale wentylacja na II biegu w lecie pomoże regenerować GMC.To wszystko zaczyna nabierać walorów samograja.Zwłaszcza.że zwiększona wentylacja w lecie schładza nieużytkowe poddasze,co ma wpływ na temp.latem w domu.Dach nagrzewa się do 80oC.

  2. #1122
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Iza v's Krzysiek

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Prostki
    Posty
    145
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Pozwolę sobie zadać pytanie w Twoim wątku . Jak przeszkadzam to się usunie.
    Mam zaprojektowaną WM z GŻWC . Po przeczytaniu Twego wątku zaczynam się mocno zastanawiać nad dwoma wentylatorami w rekuperatorze .Gdyby tak zrobić cały układ WM jak u mnie w projekcie tylko że zużyte powietrze skierować do komina wentylacyjnego posadowionego obok kanału dymowego(ciepły nagrzany wspomagał by ciąg ) dodatkowo o zwiększonym przekroju 30/30 i wysokości około 9m z turbinką wyciągową(taka kula co zwiększa ciąg jak na wietrze kręci się. nie znam nazwy) . Dom oczywiście szczelny jak się da. Pomieszczenia ogrzewane mniej typu klatka schodowa parteru, kotłownia, garaż zamknięte na szczelnie i odcięte od pozostałych pomieszczeń domu to taki komin powinien wytworzyć podciśnienie w łazienkach kuchni i garderobie by anemostaty z sypialni i salonu poprzez wymiennik ciepła GŻWC i rekuperator bez wentylatorów zassały powietrze świeże? A latem pomijamy wymiennik i jednym kanałowym wentylatorem (i teraz nie wiem co lepsze wysysać powietrze z domu a zasysało by samo z GŻWC czy lepiej tłoczyć z tegoż wymiennika do domu a wychodziło by na zewnątrz przez łazienki i kuchnię. Jednak przy drugim rozwiązaniu myślę że każde otwarcie drzwi , okna zakłóciło by zabieranie zużytego powietrza bo ciśnienie nie poszło by w anemostaty a w najbliższy duży otwór .
    Poradzisz coś w tym rozwiązaniu? Schematy są w moim dzienniku i jeśli by Ci nie przeszkadzało to mile widziane są uwagi na ich temat i opinie.
    Pozdrawiam.
    Dom z naprzeciwka komentarze w dzienniku
    Dom z naprzeciwka po przeróbkach. Ma być wentylacja mechaniczna z GŻWC, podłogówka na trzech kondygnacjach plus suszarki w łazienkach , piec na zrąbkę leśną z ekopal +bufor, jak najmniej elektryki , jak najmniej mechaniki, wszystko co będzie ma być używane cały czas. Przydomowa oczyszczalnia ścieków, CO. Wszystko ja sam z pomocą

  3. #1123
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Skoro przewidujesz jangaza ,to nie kombinuj .Rekuperator i WM załatwi ci dostatecznie czyste powietrze w domu.

  4. #1124
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Iza v's Krzysiek

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Prostki
    Posty
    145
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Tak nydar wiem . Ale gdyby tak pominąć wentylatory i w tym samym układzie wywołać ruch powietrza grawitacyjnie to co ? nie opłaca się ? O to mnie sie rozchodzi. Nawet jednorazowym kosztem wybudowania takiego lufta coby majtki zasysał A wiem że na wejściu do wymiennika będę miał zawsze 7 stopni na żwirowym gruntowcu. a odpuszczając sobie odzysk z wydmuchiwanego powietrza ruch się wywoła w kominie . Na taką temperaturę jak napisałem gruntowca trzeba sporo przewymiarować i jest to koszt kamienia (mam kłopot bo nie wiem jakiej frakcji czy 2/16 czy 16/32 czy 32/60) jakieś 30 pln za tonę.I tak z 30 ton kamulca w wykop (nie wiem czy nie za mało) na kubaturę wymiany około 1000m3 to 1k plnów. Ale czy glikolowe wymienniki są tańsze? no na pewno nie są tańsze w eksploatacji(pompka).
    Dom z naprzeciwka komentarze w dzienniku
    Dom z naprzeciwka po przeróbkach. Ma być wentylacja mechaniczna z GŻWC, podłogówka na trzech kondygnacjach plus suszarki w łazienkach , piec na zrąbkę leśną z ekopal +bufor, jak najmniej elektryki , jak najmniej mechaniki, wszystko co będzie ma być używane cały czas. Przydomowa oczyszczalnia ścieków, CO. Wszystko ja sam z pomocą

  5. #1125

    Domyślnie

    Po pierwsze: przy dobrze zrobionym domu i sensownie zrobionej WM (czerpnia nisko, wyrzutnia najwyżej jak się da) ciąg w zimie wystarcza do uzyskania jakotakiej wymiany nawet przez reku.
    Po drugie: kamulce do żwirowca optymalne 32-60
    Po trzecie: 30 ton to w sam raz na podbudowę żwirowca o wydajności starczającej na 1000m3 - na pełną wymianę powinno styknąć jakieś 200-250 ton. Inna rzecz, że pełna wymiana to Ci się tylko w upały może przydać.

  6. #1126
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Iza v's Krzysiek

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Prostki
    Posty
    145
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    ravbc a ja podziękował za podanie frakcji kamulców w wymienniku . To że czerpnia nisko i komin wysoki to tak myślałem że da radę pociągnąć ale zawsze to raźniej jak za czyjąś radą sie w gó.. nie ten no w błoto wdepnie. Jest potem kogo os.... oskarżyć. Projektu wymiennika nie mam ale planuję sam go zrobić w kształcie kwadratowego długiego leżącego sześcianu. Mam tylko dylemat jakie fi ma mieć ten kanał? Czy na przykład 0,5m wysokość i 1m szerokość oraz 20 metrów długości wystarczy?
    Dom z naprzeciwka komentarze w dzienniku
    Dom z naprzeciwka po przeróbkach. Ma być wentylacja mechaniczna z GŻWC, podłogówka na trzech kondygnacjach plus suszarki w łazienkach , piec na zrąbkę leśną z ekopal +bufor, jak najmniej elektryki , jak najmniej mechaniki, wszystko co będzie ma być używane cały czas. Przydomowa oczyszczalnia ścieków, CO. Wszystko ja sam z pomocą

  7. #1127

    Domyślnie

    Sześcian ma to do siebie, że ma wszystkie boki równe - tu się bardziej jaki prostopadłościan nada Optymalnie o podstawie mniej więcej kwadratu i jakieś 0,6 metra wysoki (tak, żeby nad i pod rurą parę kamyków zmieścić). Wlot i wylot w przeciwległych końcach. A najlepiej poszukaj wątku adama_mk o GWC - tam jest wszystko czego Ci trzeba.

  8. #1128
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Powiedz proszę ilu tam ludzi będzie mieszkało i jaka jest kubatura ?Jak głęboko masz wody gruntowe?

  9. #1129
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Iza v's Krzysiek

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Prostki
    Posty
    145
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No prawda z tym sześcianem że to prostopadłościan o równych bokach. A ja mam zrobić nie równe .
    Kubatura budynku to jakieś 1600m3 ale mieszkalnych potrzebujących wentylacji mechanicznej połowa jakieś 800 max.
    Mieszkać tam będzie pięć osób. Woda głęboko na czterech metrach po dotarciu do niej wyciska na 3 metr.
    Dom z naprzeciwka komentarze w dzienniku
    Dom z naprzeciwka po przeróbkach. Ma być wentylacja mechaniczna z GŻWC, podłogówka na trzech kondygnacjach plus suszarki w łazienkach , piec na zrąbkę leśną z ekopal +bufor, jak najmniej elektryki , jak najmniej mechaniki, wszystko co będzie ma być używane cały czas. Przydomowa oczyszczalnia ścieków, CO. Wszystko ja sam z pomocą

  10. #1130
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Skoro woda na 3-ech metrach to dlaczego nie rurowe GWC ? Skoro 5-ęć osób to wystarczy 150m3/h powietrza świeżego i wentylacja wyporowa.W razie gości rekuperator o max.wydajności 250-300m3/h.Jeżeli boisz się GWC z rury PVC fi 200 to daj filtr węglowy na wlocie powietrza.Za zaoszczędzoną kasę starczy na klime latem ,bo wentylacją tego nie zrobisz.
    150 m3/h pozwoli na utrzymanie komfortowych 40% wilgotności zimą .Większa wymiana to niska wilgotnośc

  11. #1131

    Domyślnie

    A ja twierdzę, że przy tak niskiej "gęstości zaludnienia" niska wilgotność zimą jest praktycznie gwarantowana. Chyba, że zrezygnują ze świeżego powietrza bardzo ograniczając jego wymianę. Wentylacja wyporowa trochę ten bilans poprawi, ale IMHO nadal nie ma co liczyć na pełen komfort, bez specjalnych zabiegów - np. dużej ilości często podlewanych kwiatów, częstego mycia podłóg, czy suszenia prania w salonie

  12. #1132
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał ravbc Zobacz post
    A ja twierdzę, że przy tak niskiej "gęstości zaludnienia" niska wilgotność zimą jest praktycznie gwarantowana. Chyba, że zrezygnują ze świeżego powietrza bardzo ograniczając jego wymianę. Wentylacja wyporowa trochę ten bilans poprawi, ale IMHO nadal nie ma co liczyć na pełen komfort, bez specjalnych zabiegów - np. dużej ilości często podlewanych kwiatów, częstego mycia podłóg, czy suszenia prania w salonie
    przy dużym budynku i małym zaludnieniu wentylacja mechaniczna ma bardzo małe znaczenie bo czym większa konstrukcja to z natury bardziej dziurawa ...

  13. #1133
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    ... czym większa konstrukcja to z natury bardziej dziurawa ...
    oj tam, oj tam. Nie generalizuj Jasiek, bo można by rzec, że co?

    że zaraz jak większa baba, to też bardziej dziurawa?

  14. #1134
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    oj tam, oj tam. Nie generalizuj Jasiek, bo można by rzec, że co?

    że zaraz jak większa baba, to też bardziej dziurawa?
    baby zostawmy na razie w spokoju...
    zrób sobie test szczelności a zobaczysz jak prosto zbudować szczelny budynek ...

  15. #1135
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Prosto nie jest,ale mając w perspektywie grawitację do napędu przez okrągły rok.Warto.Mają uwolnić ceny energii elektrycznej,więc nie stanieje.Moje napędy żrą rocznie za ok.250PLn.W perspektywie 50 lat przy obecnych cenach to niezły używany samochodzik.

  16. #1136
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Jak uwolnią ceny energii, a daj Panie ustawa OŹE wejdzie, trzeba będzie musowo zainwestować w jaką mikro PV 6kW na dachu. Miejsce będę miał

    Tylko musi docelowa ustawa, a nie 3 czy 4ro-paki, na odczepkę dla UE. Oni tam w tym Sejmie tylko by piwsko żłopali

  17. #1137

    Domyślnie

    piwsko jest dla mas, dla nich kasa którą masy płacą
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  18. #1138
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    Jak uwolnią ceny energii, a daj Panie ustawa OŹE wejdzie, trzeba będzie musowo zainwestować w jaką mikro PV 6kW na dachu. Miejsce będę miał
    no u mnie powolutku instalują się różne "oszczędzacze " ...

  19. #1139
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Oszczędzacze.Dobra rzecz.Pompa ciepła do podgrzewania powrotu z podłogówki już gotowa,czeka na sezon grzewczy.Przekonałeś mnie do wstępnego podgrzewania ZWU.Będzie zbiornik z radiatorem . Gruba rura z przyspawanymi płaskownikami omywanymi zużytym powietrzem a dopiero potem na PC.

    ps Ależ oni grają.Bajka.TVP1.

  20. #1140
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Hand made.Nie obrażaj mnie.

    ps.Porównanie czy żenada.Sprzeczaj się o sprawy budownictwa ale nie poziom hiszpańsko-niemiecki do naszego.Jestem w stanie zaryzykować,że TB ma rację.

Strona 57 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony