dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie Fundament pod dom szkieletowy.

    Szkieletowa konstrukcja to lekka konstrukcja.Mały domek 12m x 8m to waga ok.50000kg.Fundamenty pod szkielet projektuje się jak pod dom ceramiczny.Wiem,bo pan projektant taki mi zafundował.Ława fundamentowa o wymiarach 30cmx 30cm przy takim domu to waga 7200kg +ściany fundamentowe ok.14000kg.Razem fundament z ławami to ok.21200.Do tego drugie tyle pod ściany działowe nośne.Razem prawie tyle co waży dom.Wydaje się to nielogiczne i zbyt drogie w konsekwencji.Działka w poziomie bez spadków z warstwą humusu ok.20cm.Pytanie brzmi.Czy możliwe jest,zgarnięcie tej warstwy humusu do czystego piasku,wylanie ław + 20cm.fundamentu aby wyjść ponad grunt na ok.30cm?Ławy płyciutko bo 20cm od poziomu zero ,ale wykonana opaska ze styropianu ,szerokości 80-100cm.Odchodzi koszt kopania dołu na całej powierzchni,potem zasypywania i ubijania,no i sporo mniej betonu.Czy istnieją jakieś przesłanki prawne aby pod dom szkieletowy taki fundament wykonać?Zresztą pod dom ceramiczny też.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Szkieletowa konstrukcja to lekka konstrukcja.Mały domek 12m x 8m to waga ok.50000kg.Fundamenty pod szkielet projektuje się jak pod dom ceramiczny.Wiem,bo pan projektant taki mi zafundował.Ława fundamentowa o wymiarach 30cmx 30cm przy takim domu to waga 7200kg +ściany fundamentowe ok.14000kg.Razem fundament z ławami to ok.21200.Do tego drugie tyle pod ściany działowe nośne.Razem prawie tyle co waży dom.Wydaje się to nielogiczne i zbyt drogie w konsekwencji.Działka w poziomie bez spadków z warstwą humusu ok.20cm.Pytanie brzmi.Czy możliwe jest,zgarnięcie tej warstwy humusu do czystego piasku,wylanie ław + 20cm.fundamentu aby wyjść ponad grunt na ok.30cm?Ławy płyciutko bo 20cm od poziomu zero ,ale wykonana opaska ze styropianu ,szerokości 80-100cm.Odchodzi koszt kopania dołu na całej powierzchni,potem zasypywania i ubijania,no i sporo mniej betonu.Czy istnieją jakieś przesłanki prawne aby pod dom szkieletowy taki fundament wykonać?Zresztą pod dom ceramiczny też.

    nikt rozsądny Ci nie odpowie jeżeli nie podasz wyników badania gruntu

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Piach bez grama gliny.Bardzo spójny.Taki jak przywożą do wypełnienia w fundamentach.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    zaczynam widzieć podobieństwo w starym budownictwie wiejskim ryglowym obecnie szkieletowym.na wsi rzadko ktoś robił fundament pod całym domem raczej w narożnikach żeby dom się nie rozjechał,potem dopiero obudowywali od dołu podwalinę.
    wydaje się że słusznie kombinujesz zwłaszcza że nie jest to grunt wysadzinowy.
    fajnie że napisałeś bo już się przyzwyczailiśmy że fundamenty są mocne a nie ma takiej potrzeby w szkieletówce.sam byłem zdziwiony ceną tego etapu budowy,nawet ten piach do zasypywania to już mnie lekko zaskoczył.
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Zapłaciłem za to 40.000PLN.Stąd ten temat i moje wkó..ienie. na lenistwo projektanta.Niestety wnioski po fakcie.Ale może szkieletowcy przeczytają i wyciągną wnioski.Tak na dzień dobry ,dzisiaj zrobił bym to za 0,5 ceny.Ale by była kuchnia dla mojej perły.
    Przerażająca jest wiedza projektantów.Żenada.
    Chyba,że mój pomysł jest durny,to projektantów przepraszam serdecznie.Emocje.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    myślę że 40k za fundament w szkieletówce to projektant powinien trafić na czarną listę i skierowanie na bezpłatne badanie.a płyta nie wyszłaby taniej?
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Ja się znam na jednych rzeczach na innych nie.Skoro to robił profesjonalista,to uznałem,bo się nie znałem,że tak ma być.Ale po dwóch latach czytając to forum ,uznałem że ktoś mnie zrobił w .uja.A to nie jest sytuacja komfortowa.Stąd ten temat aby ustrzec przyszłych inwestorów.

  8. #8

    Domyślnie

    Szkieletówki na płyty fundamentowe!

    Hasło na I-szego Maja.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Trochę może kolega z płytą przesadził,ale chodzi o to aby było max.tanio.A tanio to adekwatnie do ciężaru budynku,nawet jak uwzględni się ciężar teściowej.

  10. #10

    Domyślnie

    Ale to całkiem serio.

    Płytę pod szkielet można by trochę odchudzić z betonu, dodajac ocieplenia.

    Szkoda marnować dobrej izolacyjności szkieletówki na mostki termiczne fundament-podłoga.

    Moim zdaniem idealne rozwiązanie.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Szkieletowa konstrukcja to lekka konstrukcja.Mały domek 12m x 8m to waga ok.50000kg.Fundamenty pod szkielet projektuje się jak pod dom ceramiczny.Wiem,bo pan projektant taki mi zafundował.Ława fundamentowa o wymiarach 30cmx 30cm przy takim domu to waga 7200kg +ściany fundamentowe ok.14000kg.Razem fundament z ławami to ok.21200.Do tego drugie tyle pod ściany działowe nośne.Razem prawie tyle co waży dom.Wydaje się to nielogiczne i zbyt drogie w konsekwencji.Działka w poziomie bez spadków z warstwą humusu ok.20cm.Pytanie brzmi.Czy możliwe jest,zgarnięcie tej warstwy humusu do czystego piasku,wylanie ław + 20cm.fundamentu aby wyjść ponad grunt na ok.30cm?Ławy płyciutko bo 20cm od poziomu zero ,ale wykonana opaska ze styropianu ,szerokości 80-100cm.Odchodzi koszt kopania dołu na całej powierzchni,potem zasypywania i ubijania,no i sporo mniej betonu.Czy istnieją jakieś przesłanki prawne aby pod dom szkieletowy taki fundament wykonać?Zresztą pod dom ceramiczny też.
    Proszę autora wątku. Jak sobie autor wątku wyobraża zrobienie "mniejszego fundamentu" niż ława o szer. 30 cm ?

    Reductio ad absurdum. To taki sposób dowodzenia którego mnie w szkołach uczono.

    Oczywiście z wyliczeń pewnie wyjdzie że wystarczy stopa fundamentowa o szerokości 5 cm.
    Nie ma sprawy. Czyli trzeba wybudować taką "odwróconą piramidę" o podstawie 5 cm aż do podwaliny o szerokości powiedzmy 30cm.
    Czyli doprowadziliśmy do absurdu.... Quod erat demonstrandum...

    Aha. Przy okazji. Waga to siła nie podajemy jej w kg kilogramach masy tylko w Niutonach.
    Jak coś ofiaro systemu edukacji piszesz to chociaż rozum to co piszesz. EOT.
    Ostatnio edytowane przez beton44 ; 01-05-2013 o 23:28

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post

    Aha. Przy okazji. Waga to siła nie podajemy jej w kg kilogramach masy tylko w Niutonach.
    Jak coś ofiaro systemu edukacji piszesz to chociaż rozum to co piszesz. EOT.
    Czym ten nydar ci tak podpadł?

    Quo tibi ferii non vis, alteri Ne feceris.

    No chyba że to ty jesteś tym projektantem sprzed lat.

  13. #13

    Domyślnie

    Ja mam płytę 13cm (z płytkimi ławami 25 cm). kosztowało mnie 30000 PLN (domek 11x7,5). Robione przez firmę. Jak bym coś pokombinowął cam to pewnie było by taniej.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    Jak coś ofiaro systemu edukacji piszesz to chociaż rozum to co piszesz. EOT.
    jedyną ofiarę systemu edukacji poznać po słowach
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Ja prosty chłop jestem i na waszych Niutonach się nie znam .A że człowiek prosty i niedokształcony to zaraz zwyzywać?
    Kolega ,,beton" (bez względu na skojarzenia),źle zinterpretował mój tekst.Zawsze powtarzam.W szkołach nie uczą czytać ze zrozumieniem.
    Nie chcę odchudzać ławy tylko unieść ją do góry,przez co eliminuję koszty (kilka warstw bloczków fundamentowych).
    ps.Kolego beton (bez względu na skojarzenia) więcej luzu.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał twaro Zobacz post
    Ale to całkiem serio.

    Płytę pod szkielet można by trochę odchudzić z betonu, dodajac ocieplenia.

    Szkoda marnować dobrej izolacyjności szkieletówki na mostki termiczne fundament-podłoga.

    Moim zdaniem idealne rozwiązanie.
    I tu 100% racja. Plyta pod szkieletowym domem, szczególnie jeśli jest taki fajny prosty grunt, wychodzi taniej od tych law i gwarantuje dużo lepsze parametry. Szczególnie pod podwalina drewniana most termiczny na styku z scianami fundamentowimi sa bardzo szkodliwe i bardzo ciężko tam zapobiegać skraplanie wody. A co się stanie z drewnem jak ciagle ulega wilgotnymi warunkami, to chyba nie trzeba tlumaczyc.

    A co to sa niutony? Ja tylko wiem ze był taki Isaac Newton, który wymyslil rozne madre rzeczy, i dlatego jednostka, w której liczimy sile, nazywa się Newton (N). Jeśli chodzi o moment, to Newtonometry (Nm), a 100 kN u nas na naszym planecie na wysokoscie morza odpowiada sile przez wagi 9,81 t. (przy naszej grawitacji przyspieszenie grawitacyjne 9,81m/s²)
    Na uprosczenie ogolnie się liczy, ze 10 kN odpowiada 1t, czyli nic zlego w tym ze rozmawiamy o kg.

    Pozdrawiam

    Thomas
    Ostatnio edytowane przez tmann* ; 02-05-2013 o 11:24
    Brinkmann Bodenplatte LLC Sp.K. w Sokołowie
    email: [email protected]



  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Myśl przewodnia,to obniżenie kosztów.Pomysł polega na tym aby zgarnąć humus ,wylać ławy,unieść bloczkiem na odp.wysokość zasypać pospółką i na to chudziak równo z bloczkiem..Mimo wszystko wydaje się taniej niż płyta.Płyta wymaga jednak zbrojenia.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    nie koniecznie. Jest cos takiego jak Dramix, czyli zbrojenie rozproszone. Wtedy koszty sa porównywalne. A produkt końcowy o wiele razy lepszy. Porzadny beton na gruncie tez wymaga zbrojenie, nie porownywami fuche z porzadnie wykonanym produktem. Wiem ze często się leje chudziak na grunt, który przypadkiem tam se lezy i nazywa się to podloga na gruncie, ale to nie to.

    Co za oszczednosci, jeśli po paru lat podloga peknie lub się okazuje ze sufit w salonie jest o 3cm wyzsza niż pierwotnie
    Brinkmann Bodenplatte LLC Sp.K. w Sokołowie
    email: [email protected]



  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Należy założyć,że pospółka będzie prawidłowo ustabilizowana i cudowne zwiększenie wysokości salonu nie nastąpi.Przy tym co rozważamy należy założyć że prace wykonuje specjalista wg.sztuki.Nie można zakładać że coś się stanie,bo to coś może przydarzyć się i w płycie.
    Na to co opisuję,zużyję ok.13m3 betonu w tym ok.9m3 tańszego na chudziak.A płyty 13-to cm. raczej nie zrobisz i to z tego tańszego.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    Na taki dom plyta fundamentowa o grubości 15cm często wystarczy, a oszczędzasz lawy, sciany, skomplikowane w wykonaniu i wątpliwie w skutecznosci warstwy szczelności i izolacyjne. Nie mowiac o robociznę, lawy itd. do stanu 0 2-3 tygodnie, plyta 4 dni.
    Brinkmann Bodenplatte LLC Sp.K. w Sokołowie
    email: [email protected]



Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony