dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    rodzyn01

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Zabraniec
    Kod pocztowy
    05-379
    Posty
    1

    Domyślnie Jaka odległość kabli niskiego napięcia od budynku?

    Witam. Planuję nadbudowę budynku w celu dobudowania poddasza użytkowego - podniesienie cąłości o jakiś 1 m w górę. Dach dwuspadowy. Problem, iż nad końcem dachu - kalenicą biegnie linia niskiego napięcia. Byłem w Zakładzie Energetycznym gdzie powiedzieli mi, że koszt podniesienie słupów w takim przypadku to ok. 10 000 - 12 000 zł, co zwaliło mnie z nóg. Pokrętnie Pan z ZE dał mi do zrozumienia, żebym znalazł dobrego elektryka, który będzie wiedział jak sobie z tym poradzić. Prosze o pomoc/podpowiedź, jak można wybrnąć z takiej sytuacji, ewentualnie jaka musi być odległość budynku od lini niskiego napięcia (w przypadku, gdybyśmy chcieli zrobić dach wielospadowy - żeby "odsunąc" się od przewodów). Wymiana słupów nie wchodiz w grę. Z drugiej strony nikt nie wyraził zgody na takie umieszczenie tych przewodów...
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0664.jpg
Wyświetleń:	1263
Rozmiar:	17,9 KB
ID:	192890  

  2. #2

    Domyślnie

    Można skablować ten kawałek linii (zakopać w ziemi), ale to wymaga projektu i będą podobne koszty.
    Najtańszą opcją będzie zamiana na izolowany przewód.
    Zrobione po cichu zamknie się w połowie tej kwoty.
    Zrobione po cichu z materiałów wyniesionych z roboty 1/3 kwoty.
    Pan miał na myśli chłopaków z Energetyki, którzy dorabiają sobie po godzinach.
    Ale czy ich można nazwać "dobrymi elektrykami"?

  3. #3

    Domyślnie

    Dzisiaj zdecydowanie trudno powierzać tak złożoną robotę pierwszemu lepszemu elektrykowi, to zdecydowanie. Na pewno są jakieś normy określające minimalną odległość linii od dachu, mogłeś chyba spytać się przy okazji wizyty u tych energetyków.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał rodzyn01 Zobacz post
    Witam. Planuję nadbudowę budynku w celu dobudowania poddasza użytkowego - podniesienie cąłości o jakiś 1 m w górę. Dach dwuspadowy. Problem, iż nad końcem dachu - kalenicą biegnie linia niskiego napięcia. Byłem w Zakładzie Energetycznym gdzie powiedzieli mi, że koszt podniesienie słupów w takim przypadku to ok. 10 000 - 12 000 zł, co zwaliło mnie z nóg. Pokrętnie Pan z ZE dał mi do zrozumienia, żebym znalazł dobrego elektryka, który będzie wiedział jak sobie z tym poradzić. Prosze o pomoc/podpowiedź, jak można wybrnąć z takiej sytuacji, ewentualnie jaka musi być odległość budynku od l ini niskiego napięcia (w przypadku, gdybyśmy chcieli zrobić dach wielospadowy - żeby "odsunąc" się od przewodów). Wymiana słupów nie wchodiz w grę. Z drugiej strony nikt nie wyraził zgody na takie umieszczenie tych przewodów...
    Możesz iść z tym do projektanta on będzie się gimnastykował jak to zrobić i tak musisz mieć projekt .Przewody pracują i się wydłużają mogą tez się urwać ,najtaniej będzie powiesić kable napowietrzne AsXSn w otulinie ale estetycznie nadal tragicznie .Ktoś wyraził zgodę na takie rozwiązanie w granicy waszej działki to musiało być pozwolenie właściciela nieruchomości na piśmie .
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 30-12-2017 o 09:54
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony