dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Mędrcy, jak położyć deskę elewacyjną?

    Rozchodzi się o to, że: dzisiaj mam poszycie ścian zewnętrznych wykonane z płyty OSB "mizernej" grubości 22mm, na nią chcę dać wełenkę grubości 150mm, na nią wiatroizolację, jakieś 15mm pustki i elewację z desek (znaczy między innymi, ale o tym już było i będzie, osobno). Pytanie brzmi - jak dać ruszt do takiej kompinacji?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    a gruba ta deska " rewelacyjna "?
    ja bym dał kantówkę 8 x 16 , kręconą na DMX -y do owego " cieniutkiego ' poszycia. Rozstaw w zależności od grubości elewacji,ale tak średnio na szerokość pasa wełny.
    Zapytam mało inteligentnie- na cholerę Ci wiatroizolacja pomiędzy deska a wełna?

  3. #3

    Domyślnie

    Otóż więc deska elewacyjna ma grubość 19mm.

    Straszliwą sugerujesz tą kantówkę... byłaby potężniejsza od konstrukcji, którą u mnie stanowi KVH 60x160.

    Co do wiatroizolacji - nie żywię złudzeń, że deska będzie stanowiła wystarczającą i trwałą przegrodę przed wiatrem i deszczem, poza tym pod deskę chcę dać zwykłą wełnę (o średniej gęstości), a nie twardą elewacyjną - stąd plan na wiatroizolację. Widzisz jakieś przeciwskazania?

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s_e_b_a_s_t_i_a_n

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-917
    Posty
    22

    Domyślnie

    Wiatroizolacja jest jak najbardziej potrzebna w tym przypadku wełny. Możesz mi wyjaśnić dlaczego usztywniasz szkielet tak grubą płytą OSB?


    Cytat Napisał Yorey Zobacz post
    Otóż więc deska elewacyjna ma grubość 19mm.

    Straszliwą sugerujesz tą kantówkę... byłaby potężniejsza od konstrukcji, którą u mnie stanowi KVH 60x160.

    Co do wiatroizolacji - nie żywię złudzeń, że deska będzie stanowiła wystarczającą i trwałą przegrodę przed wiatrem i deszczem, poza tym pod deskę chcę dać zwykłą wełnę (o średniej gęstości), a nie twardą elewacyjną - stąd plan na wiatroizolację. Widzisz jakieś przeciwskazania?

  5. #5

    Domyślnie

    cóż, przyjmijmy, że postanowiłem mieć najsztywniejszego szkieleciaka na świecie! Dodam, że mam także sporą część ścian wewnętrznych obitych OSB "skromnej" grubości 18mm!

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    Yorey, a jak inaczej chcesz przymocować elewacje w odległości 17 cm od ściany? Jakbyś robił na styropianie to byloby łatwiej- kratownica trójwarstwowa z łat 50 x 50 i pozamiatane
    a teraz to ja nie bardzo mam koncepcje jakis chyba wyprany jestem z pomyslów.
    a co do izolacji p/ wiatrowej to jesli masz szczelne OSB, to ładowanie sobie folii na wełnę po to,zeby na mrozie i na słonku potem w welnie wytracała sie wilgos, bez możliwości odparowania..to juz jak kto uważa
    Tak czy siak musisz deche elewacyjna malowac obustronnie gleboko penetrującym preparatem hydrofobowym i to nie jakims Fobosem czy innymi zabawkami.
    W łodzi jest hurtownia takiego specyfiku, o ktorym juz pisałem . W handlu go nie ma , bo to nie dla tych gajwerow, czy innych bohaterów w swoim domu tylko dla profesjonalistów- hobok 25 litrow, rozcieńczanie 1 do 16

  7. #7

    Domyślnie

    myślałem, myślałem i wymyśliłem - zrobię tak:
    1. na OSB dam marki np. w kształcie ceówek lub zetek z blachy ocynkowanej lub aluminiowej gr. 1-2mm - pod marki - w sensię między marki a OSB dam kilkumilimetrowe przekładki termiczne
    2. między marki (myślę, że dwie marki o dł. jakichś 20cm na jeden pion wystarczą) wrażę wełnę
    3. do marek przymocuję łaty gr. jakichś 2-3 cm - pod nie dam wiatroizolację
    4. do łat zamocuję dechy, uprzednio moczone w diabli wiedzą czym..... zależy mi na naturalnym kolorze świeżego drewna - podobno olej z filtrem UV firmy OSMO powinien dać radę.......

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    finalnie da rade.Wez tylko UV400 bo 200 to nie do konca to. Dechy rozumiem suche powietrznie

  9. #9

    Domyślnie

    nie, dechy suszone chyba - prawdę rzekłszy nie jestem pewien - ale zdaje mi się, że mają być komorowo suszone do 10-12%. Wstępnie knuję świerk (rzekomo) skandynawski, bo jest tani i ładny. Alternatywą byłby modrzew, ale strasznie mi się nie podoba jego metoda starzenia....

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    no to przed montażem daj im złapać troche wody z otoczenia, bo inaczej będziesz mial bardzo rustykalną elewacje

  11. #11

    Domyślnie

    to mnie trochę stresuje po prawdzie - bo chciałbym je jakoś w tym m-cu zamontować, a to chyba najgorsza pora pod względem wilgotności, prawda...?

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    a z tym czasem to jest roznie . Tak czy siak elewacja bedzie narazona na najbardziej ekstremalne warunki pogodowe. Ściana polnocna inaczej bedzie pracowala, południowa tez inaczej. na to nie na reguły
    Ułożysz dechy w lato to na 100% na jesieni elewacja by wymagała poprawy. Jak zamontujesz teraz, to w lato będziesz mial 5 mm szpary na łączeniach
    Ja bym Ci zaproponował cos zupelnie innego- elewacje sumikowo -łatkową
    kręcisz do OSB te swoje dystanse 15 cm a do nich krecisz slupy ryglowe w ksztalcie dwuteowników o szparze 22 mm . W nia wsuwasz deski elewacyjne bez kręcenia , ale składane na pelny felc a jeszcze lepiej na obce pioro.
    Taki sposób pozwala na prace drewna i jednocześnie gwarantuje szczelność poszycia

  13. #13

    Domyślnie

    hmmm... koncepcja jest ciekawa, gdzie takie coś sprzedają?

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    no wlasnie nigdzie kupujesz kantowke i dajesz do stolarni a tam Ci wyfrezują rowki obustronnie,,albo narozniki

  15. #15

    Domyślnie

    i zapłacę 300 za m2.....?

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    wydziwiasz ile masz metrow obwodu domu do zrobienia elewacji? pomnoz to raz 3 metry w gore i razy 4 zeta za m b dwustronnego frezowania

  17. #17

    Domyślnie

    hmm... dałeś mi zagwostkę, której chyba sam nie udźwignę... już się dowiedziałem co to jest obce pióro, acz nie rozumiem, czemu to miałoby być lepszym rozwiązaniem niż klasyczny felc? Wreszcie - gdzie i komu zlecić wykonanie słupów dwuteowych? I jak rozwiązać narożniki, glify okienne i inne takie....?

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    No to po kolei
    przewaga obcego piora nad felcem polega na tym ze obce pióro może" pracować" niejako samodzielnie.
    Dam przykład- elewacja składana na obce pióro albo na felc. W przypadku felca , jak zamontujesz dechy na stale, to po rozeschnięciu istnieje ryzyko ze deska moze wyskoczyć z felca Obcego piora masz dwukrotnie większe pole manewru dla schnięcia i namakania drewna
    Felc ma z reguły jakies 7-8 mm , obce pióro w sumie 20 mm
    Slupki montazowe, czyli dwuteowniki, czy naroza dwuteowe sa proste do wykoannia we wlasnym zakresie.
    Mianowicie nabywasz bruzdownice dwutarczowa Ryobi w markecie Bricoman i sam robisz bruzdy. Nacinasz dwa rowki na glebokosc 25 mm i srodek usuwasz dlutem
    Naroza podobnie , tak samo glify i nadproza

  19. #19

    Domyślnie

    według mnie obce pióro to gwóżdż do trumny dla deski 19mm ,przy mgle i zacinających deszczach nie wróże jej najlepiej każde zakamarki to są miejsca gdzie bedzie sie odkładała woda i zacznie sie biodegradacja drewna , lepiej poszukać deski grubszej i montuj zawsze piórem do góry...https://docs.google.com/file/d/0B5M7...it?usp=sharing tu deska 60mm pióro ma 22mm
    Nie jest łatwo ale się staram.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony