dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 460 z 902
Pokaż wyniki od 9.181 do 9.200 z 18038
  1. #9181
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Co do siewnika to ja używam ręcznego i jest git. A przy okazji trawnika pytanie do Elfir. Nie miałem czasu kosić regularnie trawnika i trawa potrafiła dorosnąć do kilkunastu cm. Teraz przez trzy koszenia kosiłem co kilka dni coraz niżej. Ten brak koszenia spowodował, że źdźbła są dość szerokie a część leży zamiast stać pionowo. Czy teraz przy regularnym cięciu trawa się podniesie? Czy wyrosną nowe cieńsze źdźbła? Trawa też jest dość rzadka bo przeszła raz długi okres bez podlewania a gleba piaszczysta. Czy takie koszenie np co trzy dni na 4cm spowoduje jej zagęszczenie czy trzeba będzie dosiać?

  2. #9182
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mój wykładowca od trawników mawiał - jak się pozwoliło trawnikowi wykłosić, to stał się do niczego i trzeba zakładac na nowo.

  3. #9183
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    batata

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Elfir, proszę o radę. Kupiłam kilka grujeczników. Chcę je posadzić na dość piaszczystej i przepuszczalnej glebie. Wykopać spore doły (60x60 wystarczy?), na dno sypnąć granulowany obornik, a na obornik ziemię ogrodową pomieszać z ziemią z dołu i dodać hydrożel- to dobry tok rozumowania?
    Na tym terenie dobrze rosną klony, jarząby, robinia i sosny, a z maluchów energicznie rosną np. kocimiętki. Czy grujeczniki, ze wspomaganiem o którym napisałam wyżej, powinny sobie poradzić?
    Pozdrawiam.

  4. #9184
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    grujeczniki poradzą sobie nawet na gorszej glebie, ale ważna jest spora ilośc wody wiosną i na początku lata.

    Co jest wazne przy robieniu dołków - nie wsypywać ziemi o drastycznie odmiennych parametrach. Lepiej zasypać dołek ziemią z ogrodu, ale po prostu wzbogaconą w kompost, przefermentowany obornik czy żyzną ziemię. Dołek - wiadomo, im większy tym lepszy.
    Czyli mniej wiecej, jak opisałaś. Z tym, że bez granulowanego obornika na dnie. I posadziłabym wiosną, bo na świeżej ziemi może trochę podmarznać zimą.

  5. #9185
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    batata

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Dziękuję.
    Muszę posadzić w tym roku, bo w doniczkach tym bardziej zimy nie przetrwają, a dołować je, to chyba też bez sensu?
    Zmartwiłaś mnie z tym obornikiem granulownym. Myślałam, że im tak dobrze zrobię, no wiesz, na start od wiosny będą miały jak znalazł. Gdzieś w internecie wyczytałam, że to dobry sposób, ale że właśnie różne są na ten temat zdania, to wolałam dopytać.
    Dam w takim razie kompost, ziemię ogrodową, wymieszam z ziemią z ogrodu, a obornik poczeka do wiosny.
    P.S. Muszę jeszcze dopisać coś o grujeczniku i jego zapachu. Mam w ogrodzie przy domu grujecznik, który ma teraz ok. 11 lat. To znaczy tyle rośnie u mnie. Kiedy go kupowałam był już dość duży. Miał na pewno ponad 2 m. Teraz ma powyżej 10. Otóż w tym roku mój grujecznik już pachnie. Zapach wyczuwam od ok. 10 dni, chociaż wszystkie listki są jeszcze zielone. W poprzednich latach zaczynał pachnieć dopiero, kiedy listki przebarwiały się.
    Taka ciekawostka.
    Ostatnio edytowane przez batata ; 23-08-2013 o 14:03

  6. #9186
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    problem w tym, że obornik to nawóz. A nie nawozi się roślin jesienią, bo zaczną rosnąć i nie zdążą zdrewnieć przed zimą.

  7. #9187
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naberia
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2.238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Mój wykładowca od trawników mawiał - jak się pozwoliło trawnikowi wykłosić, to stał się do niczego i trzeba zakładac na nowo.
    Dzięki Elfir odnośnie tego świerka. Teraz wszystko jasne

    A co to znaczy wykłosić trawnik? Chodzi o kwitnienie? (tzn. te źdźbła)? Bo mój nic tylko właśnie kwitnie i kwitnie,nie chce się zagęścić. Przestraszyłam się, czy tak już zawsze będzie, jeśli go na nowo nie założymy??
    Domek Naberii
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3wka/page76

    Mieszkamy od 31.08.2011 r.
    Wszystko w niespełna 15 miesięcy

  8. #9188
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Tak, chodzi o kwitnienie. Jak trawa wytwarza kłosy to źdźbła są twarde i bez liści. I trawnik wygląda jak ściernisko a nie jest miękki dywan.

  9. #9189
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    No mój trawnik doszedł do fazy łodygi z odchodzącymi listkami. Kłosów się nie doczekał, bez przesady to jednak musiały by być bez koszenia chyba dwa miesiące. No chyba że chodzi już o fazę jaką napisałem w pierwszym zdaniu. Nie ma mowy o zakładaniu od nowa bo mam kupę innej roboty przy domu. Chyba żebym go wytruł roundupem i wysiał na nowo ale ziemi orać i równać nie będę. Pomiędzy tymi grubszymi łodyżkami wyrastają małe liche źdżbła. Jakim minimalnem nakładem pracy można poprawić ten trawnik? Zrobiłęm zdjęcia jak wygląda źdźbło trawy. Oczywiście to jest w wielkim powiększeniu. Ti co widać na zdjęciu ma ok 3-4cm.

    edit: w międzyczasie znalałem takie coś:
    "Trawnik, który zakwitnie (czyli się wykłosi) jest do likwidacji i ponownego założenia, albo żmudnej rekultywacji. Profilaktycznie unikamy wówczas nawozów potasowych i fosforowych. Stosujemy duże dawki azotu, mocno podlewamy, często kosimy, nie dopuszczamy do przesuszenia gleby pod trawnikiem."

    Rzeczywiście stosowałem ostatnio nwóz potasowy (jakąś polifoskę czy cośw tym stylu) bo po azotowym trawa rosła jak szalona i nie nadążałem z koszeniem. Rzeczywiście może trzeb by było sypnąć azotu ale czy o tej porze roku już nie jest za późno?





    Ostatnio edytowane przez bitter ; 23-08-2013 o 18:14

  10. #9190
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Na pewno ogranicza się fosfor w nawożeniu trawnika, bo ten skladnik odpowiada za tworzenie się kwiatów.

    Masz jeszcze jakieś dwa miesiace wegetacji, wiec wertykulacja + nawożenie. Ale nie "dużo". wg. dawki zalecanej.

  11. #9191

    Domyślnie

    Cytat Napisał malka Zobacz post
    Bea - wyhodować Ci kilka ??
    Bardzo dziękuję ale zostanę przy swojej siewce . Z ciekawostek dębowych: dalsza sąsiadka posadziła 4 lata temu nasionko dębu. W tym roku dąb ma już 6 metrów wysokości wiadziałam na własne oczy. Przerósł wcześniej posadzone brzozy. To jakiś mutant?

  12. #9192
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Kamila i Marcin
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Jarnołtówek
    Kod pocztowy
    48-267
    Posty
    1.501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Do sosen fajnie wyglądaja sucholubne trawy o miękkich źdzbłach. Może być Sesleria nitida, o ile sosny nie są szczepione bardzo nisko.
    Mogą też być karłowe odmiany lawendy, ale one nie przetrzymają zimy w donicy.
    Jak sa szczepione nisko to może jakieś rozchodniki (Sedum rupestre "Angelina" + Sedum spurium "Voodoo")
    serdecznie dziękuję za porady.. sosny nie mają dużej wysokości, bo w sumie bez donicy może jakieś 70-80 cm.. więc chyba pozostają rozchodniki.. bardzo mi się spodobały Twoje propozycje..

    na wiosnę, będę obsadzać rabatę powstałą między domem a chodnikiem, więc na pewno zajrzę z pytaniem o pomoc

    aaa i nabyliśmy 50 gazonów, będą stały w rzędzie oddzielającym trawnik od ogródka.. chciałabym w nich posadzić jeszcze w tym roku kwiaty.. jakieś pomysły

    będzie to od beczki i w lewo idąc..


    będzie taki układ:
    Ostatnio edytowane przez Kamila i Marcin ; 24-08-2013 o 10:33
    Dom w daliach 4 - Opolskie - komentarze w dzienniku
    mieszkamy od 2.11.2012
    Pow.podłóg grzanych 190m2. Podłogi 10cm styropian λ=0,032, 20cm keramzytu pod chudziakiem. Ściany BK 24 (gęst.400)+20cm styropianu λ=0,032. Dach 30cm Superrock λ=0,035. Rekuperator, brak kominów. PC Sofath 9kW+MI134 (0,7kW) do CWU

  13. #9193
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ziuta62
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Podhale
    Posty
    750

    Domyślnie

    Witam. Mój ogród dopiero będzie projektowany za jakieś 2-3 lata, ale chciałabym posadzić już coś pnącego przy wejściu do domu. Sprawa jest trudna bo to północna strona domu. Marzeniem byłby zimozielony krzew, ale jak nie to cokolwiek co i w zimę ładnie wygląda ze względu na gałęzie czy łodygi. Myślałam, że visteria, bo lubi spędzać zimy pod przykrywą śnieżną, ale ta północna wystawa mnie martwi..
    "Love lift us up where we belong,
    Where the eagles cry, on a mountain high.."

  14. #9194
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    5th_element

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-503
    Posty
    2

    Domyślnie czy o balkon mogę zapytać

    dzien dobry, mam nadzieję, że nie przeszkadzam ze swoim trywialnym balkonem, bo widzę tu same duże projekty. Gdyby tak było, proszę o info, czy i gdzie mogę zamieścić pytanie

    Otóż gnębi mnie i przerasta mój kawałek ziemi, czyli balkon na 11 piętrze od strony zachodniej.
    Potrzebuję pomocy... wydawało mi się, że nie jestem roślinnym ignorantem, ale poległam, przyznaję, mimo najszczerszych chęci. Od kilku dni poszukuję inspiracji na zagospodarowanie poniższego wytworu balkonowej wyobraźni ale coraz bardziej ręce mi opadają. Mój balkon od strony zachodniej wygląda tak:


    Tzn zachodnia jest ściana po prawej stronie, patrząc na wprost to jest niby południe. Przy czym na zdjęciu niby nie wygląda to źle, ale jest tam misz-masz. Z bliska:



    Chciałam dobrze: 3 dość duże donice, pierwsza, najwyższa o szerokości 15 cm, dwie kolejne szer. 40 cm. Marzył mi się sielski, ale uporządkowany ogródek, nie chcę surowych iglaków, choć o nie najłatwiej. Coś owocowo-kwiatowego. Jest to część balkonu, na której siadamy w sumie tylko w ciepłe wieczory, nie oglądam go bez przerwy, więc nie musi to być miejsce pokazowo-pelargoniowe.

    Ogranicza mnie kolor elewacji - intensywna wanilia, wręcz żółty. Chyba więc nie za bardzo będą tu wyglądały odcienie chłodne, typu lawenda czy jakieś iglaki.

    Obecnie po kratce pnie się świeżo posadzony wiciokrzew, obok niego mikrutki clematis. Może clematisa wywalę, nie upieram się na niego, kupiony w biedronce, miał być jasnofioletowy a kwitnie na buraczkowo . Poniżej jest winogrono i chcę je zachować, mogę je odpiąć od kratki i poprowadzić tylko po ścianie z prawej str. Kratkę i "ogólny obraz" zaśmieca jeszcze wilec-a niech go szlag, bo przędziorek mi go obrzydził. Ale że jeszcze trochę kwitnie to żal mi go wyrzucać .
    W obu wielkich donicach jest jeszcze porzeczka czarna, może z nią przesadziłam, znaczy z jej ilością i wielkością. Ale jak puszcza na wiosnę listki, ech, ten cudny zapach. W każdym razie podoba mi się jak kwitnie, ma owocki i jak pachnie. Ale mogę pozostawić jeden krzaczek, ten na wyższej donicy, który opiera się o pergolę z lewej (obecnie są dwa małe z lidla i dwa wielkie ze sklepu ogrodniczego). Pomiędzy nimi w środkowej, dość zacienionej skrzyni obecnie wsadziłam melisę, bardzo jej to miejsce pasuje, a chwilowym gościem są pelargonie na pierwszym planie. Przy barierce rośnie też malina i winobluszcz.

    Podsumowując: nie chcę pozbywać sę wiciokrzewu, winogrona, winobluszczu, jednej porzeczki i maliny ;D Reszta może iść w diabły. Mogę też te rośliny przesadzić.

    Donica górna będzie zagospodarowana chyba jedynie przez wiciokrzew i może jakieś kamulce ku ozdobie - co sądzisz?

    Donice dolne to dla mnie i dla moich roślin pułapka: część jest zacieniona kratką z lewej strony i tym, co się po niej wije (porzeczka, winobluszcz), część nasłoneczniona, w upalne dni jest tam bardzo gorąco.

    Poszukuję podpowiedzi, co wytrzyma w donicy środkowej i dolnej, a jednocześnie będzie uzupełnieniem dla porzeczki i winogrona. Warunki dość osobliwe, bo gorąco ale jednak większość dnia po ich lewej stronie jest półcień. Odpada więc większość balkonowych. Może jakieś małe hosty albo żurawki? A w dolnej donicy tawuła japońska? Nie muszą to być same kwitnące kwiaty, chętnie wsadzę coś niskiego, co zasłoni jedynie dół krzaków.


    Poniżej mój południowy balkonik - tu jest już łatwiej, choć balkon ciągle na etapie ustawiania i pomysłów:


    Tu donice z petuniami postawione są bezpośrednio na podłodze balkonu. Pali tu słońce ale jest przewiewnie. Petunie (z nasion) mają się znakomicie. Jednak w kolejnym roku myślę o kocimiętce z pelargoniami. Na parapecie dobrze miewa się smagliczka, w kolejnym roku będzie więcej aptenii.
    i mój ulubiony widok z sypialni:

    tu na razie nic nie chcę zmieniać
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	balkon zach.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	208191  

  15. #9195

    Domyślnie

    Cytat Napisał ziuta62 Zobacz post
    Marzeniem byłby zimozielony krzew, ale jak nie to cokolwiek co i w zimę ładnie wygląda ze względu na gałęzie czy łodygi
    ta północna wystawa mnie martwi..
    zimozielony jest bluszcz hedera i znosi cień, a stronę północną na pewno polubi hortensja pnąca.
    Elfir może coś jeszcze znajdzie i doradzi

  16. #9196

    Domyślnie

    Witam wszystkich tu zaglądających. Czy możecie polecić jakieś sklepy internetowe, gdzie mogłabym zakupić fajnej jakości różnego rodzaju sadzonki, krzewy........ Czy warto iść w tym kierunku, czy może lepiej szukać nasadzeń u lokalnych ogrodników. Będę wdzięczna za podzielenie się doświadczeniami.

  17. #9197
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ziuta62
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Podhale
    Posty
    750

    Domyślnie

    Dziękuję ave! Zapisałam. Mam nadzieje, że bluszcza można łatwo ujarzmić co by mi wejścia do domu nie zarósł. Pooglądam ta hortensję, przyznam, że nie widziałam.
    "Love lift us up where we belong,
    Where the eagles cry, on a mountain high.."

  18. #9198
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    5th_element

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-503
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał majamaki Zobacz post
    Witam wszystkich tu zaglądających. Czy możecie polecić jakieś sklepy internetowe, gdzie mogłabym zakupić fajnej jakości różnego rodzaju sadzonki, krzewy........ Czy warto iść w tym kierunku, czy może lepiej szukać nasadzeń u lokalnych ogrodników. Będę wdzięczna za podzielenie się doświadczeniami.
    hmm, nie wiem, gdzie mieszkasz, ale z mojego doświadczenia (miasto wojewódzkie, więc i o sklepy łatwiej) zdecydowanie lepiej kupować u ogrodnika. Przez net udawały mi się jedynie zakupy roślinnych białych kruków. Co do roślin ogrodowych/balkonowych, stanowczo odradzam. Wyjątkiem są wszelkie wijące ze sklepu clematis Wędrowskich... które akurat kupiłam w lokalnym sklepie ogrodniczym. Reszta z Allegro (kilka zakupów) - szkoda gadać...
    Ostatnio edytowane przez 5th_element ; 24-08-2013 o 18:44

  19. #9199
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał majamaki Zobacz post
    Witam wszystkich tu zaglądających. Czy możecie polecić jakieś sklepy internetowe, gdzie mogłabym zakupić fajnej jakości różnego rodzaju sadzonki, krzewy........ Czy warto iść w tym kierunku, czy może lepiej szukać nasadzeń u lokalnych ogrodników. Będę wdzięczna za podzielenie się doświadczeniami.
    Majamaki, wklejaŻam kilka razy w różnych wątkach ogrodowych listę moich sprawdzonych sklepów internetowych. O ile pamiętam jest nawet specjalny wątek poświęcony takim sklepom.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  20. #9200
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał 5th_element Zobacz post
    hmm, nie wiem, gdzie mieszkasz, ale z mojego doświadczenia (miasto wojewódzkie, więc i o sklepy łatwiej) zdecydowanie lepiej kupować u ogrodnika. Przez net udawały mi się jedynie zakupy roślinnych białych kruków. Co do roślin ogrodowych/balkonowych, stanowczo odradzam. Wyjątkiem są wszelkie wijące ze sklepu clematis Wędrowskich... które akurat kupiłam w lokalnym sklepie ogrodniczym. Reszta z Allegro (kilka zakupów) - szkoda gadać...
    Nie generalizuj. Ja kupilem wiosna przez Allegro przesylka kurierska 160 thujek i wszystkie co do jednej pieknie rosna (poki co).
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

Strona 460 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony