dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 251 z 757
Pokaż wyniki od 5.001 do 5.020 z 15137
  1. #5001
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Marczak
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    116

    Domyślnie

    Woda jest mętna, bo jest znacznie przekroczona wartość żelaza i manganu.

    Sądzę, że będziesz musiał zainstalować:
    - zwężkę napowietrzającą - proces napowietrzania wspomaga usunięcie związków żelaza i manganu
    - butle ze złożem odżelaziająco-odmanganiającym, głowica najlpiej clack tc (czasowa, bo zazwyczaj taki rodzaj złóż wymaga okresowego płukania napowietrzoną wodą)
    - do tego jakiś filtr mechaniczny, żeby wyłapał drobinki, pyłki etc.

    Dobrze, że przynajmniej problemu z twardością nie masz, bo wtedy byś musiał stawiać dodatkowy etap filtracji.

    PS. Nie napisałeś jak duży ten hydrofor dla 6 osób. Otwarty rozumiem, że bez przepony?

  2. #5002

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marczak Zobacz post
    Nie napisałeś jak duży ten hydrofor dla 6 osób. Otwarty rozumiem, że bez przepony?
    Zbiornik 300L bez przepony, pompa umieszczona w studni.
    Czytalem troche tutaj na forum, ale mam metlik w glowie. Jak duzy zbiornik na zloze bede potrzebowal? Jakie zloze i ile musze go uzyc aby uzyskac wode mieszczaca sie w normach?

  3. #5003
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    small7

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    271

    Domyślnie

    Kolego Artur dość dużo tego manganu i żelaza(szczególnie manganu). Nie wiem czy zejdzie to na jednym stopniu filtracji ale można spróbować. Myślę że butla nie mniejsza niż 13/54 cala i ok 70 l dobrego katalitycznego złoża. Co do rodzaju złoża to pomocne by były parametry pompy głębinowej bo jak pompa będzie za słaba to mogą być problemy z jego wypłukaniem.
    Kolego Marczak tej twardości nie jest aż tak mało żeby się zmiękczacz nie przydał.

  4. #5004
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marczak Zobacz post
    głowica najlpiej clack tc (czasowa, bo zazwyczaj taki rodzaj złóż wymaga okresowego płukania napowietrzoną wodą)
    Nie twierdzę, że Clack TC tu nie pasuje (uważam, że pasuje bardzo dobrze), ale chciałbym coś wyjaśnić, bo ostatnio się spotkałem z twierdzeniem, że tylko wersja TC jest czasowa i tylko ona się nadaje do odżelaziaczy. A więc nie tylko Każda wersja głowicy Clack ma możliwość ustawienia regeneracji czasowej. Wyższe wersje (EI i CI) mają więcej funkcji, ale też przydatnych w odżelaziaczach (chociażby możliwość ustawienia czasów regeneracji według swoich wymagań, a nie tylko wyboru z kilku gotowych programów). Także wodomierz w odżelaziaczu to nie tylko zbędny gadżet - często pozwala dużo dokładniej kontrolować częstotliwość regeneracji.

  5. #5005
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał artur1202 Zobacz post
    Witam wszystkich,

    jesli moge, chcialbym i ja zasiegnac informacji co zastosowac na wode z takimi parametrami:

    Metnosc - 19 NTU
    Barwa - 30 mgPt/dm
    Stezenie jonow wodoru - 7,3
    Amonowy jon - 3,93 mg/dm
    Azotyny - <0,04mg/dm
    Azotany - < 1mg/dm
    Mangan - 2096 ug/dm
    Zelazo ogolne - 3226 ug/dm
    Twardosc ogolna - 188 mg/dm

    Bakterii 0.

    Woda jest metna, zapach akceptowalny. W domu mieszka 5-6 osob.
    Studnia kopana, zbiornik hydroforowy otwarty.
    Poza sporą ilością żelaza i manganu masz też dużo amoniaku. Przy studni kopanej (zapewne niezbyt głębokiej) woda może się też różnić zależnie od pory roku czy opadów. Widzę, że na badaniu nie było bakterii, ale po zamontowaniu filtrów powstaje idealne miejsce do ich rozwoju i w odpowiednich warunkach mogą się one pojawić. Dlatego na końcu uzdatniania nie zaszkodziłaby lampa UV - wiem, że to dodatkowy wydatek, który przy braku bakterii w badaniach nie wydaje się konieczny, ale moim zdaniem przy takiej wodzie warto.

    Proponowałbym (jak już small7 wspomniał) pomyśleć o filtracji dwustopniowej. Na pierwszym stopniu klasyczny odżelaziacz ze złożem katalitycznym (np. Pyrolox, G1, Defeman), a na drugim filtr wielofunkcyjny do usuwania ewentualnych pozostałości żelaza i manganu, a dodatkowo twardości, amoniaku i organiki. Przy takim rozwiązaniu pierwszy stopień nie musiałby być aż tak duży... i oczywiście trzeba sprawdzić wydajność studni i pompy.
    Ostatnio edytowane przez qbek17 ; 25-09-2013 o 21:00

  6. #5006

    Domyślnie

    Na poczatku chcialbym podziekowac za odpowiedzi.

    Co do pompy, to jestem wlasnie na etapie jej wymiany, wiec nie jest problemem kupic odpowiednio bardziej wydajna. Studnia faktycznie gleboka nie jest, ale wody nigdy w niej nie brakowalo. Zbiornik hydroforowy zostal tyle co wymieniony na nowy, wiec tutaj musze tylko napowietrzacz przed nim zalozyc. Co do filtracji, to zdecydowanie wole dolozyc i zrobic to raz, a dobrze. Decydujac sie na dwa stopnie, jakiej wieklosci butle musze kupic i czym zasypac drugi stopien? Czy po dwoch stopniach filtracji moglbym zalozyc jeszcze filtr weglowy, czy bedzie on zbedny? Co do lampy UV to jestem za tym. Jakiej mocy lampe musze kupic, aby nie byla za slaba?

    Jescze raz dziekuje z odpowiedzi i pozdrawiam.

  7. #5007
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał artur1202 Zobacz post
    Co do pompy, to jestem wlasnie na etapie jej wymiany, wiec nie jest problemem kupic odpowiednio bardziej wydajna.
    Do wypłukanie zbiornika 13x54" na ciężkim złożu potrzebujesz ok 6 m3/h. Myślę, że jak pompa będzie miała taką wydajność po uwzględnieniu wszystkich innych oporów (wysokości, napowietrzacz, rury i kształtki, itd) to będzie OK.

    Decydujac sie na dwa stopnie, jakiej wieklosci butle musze kupic i czym zasypac drugi stopien?
    Masz jakieś (przynajmniej przybliżone) informacje o zużyciu wody (miesięczne/tygodniowe/półroczne/ roczne/jakiekolwiek) i ewentualnie chwilowym przepływie (maksymalnym/średnim)? Na drugi stopień (według tego co proponuję) masz w tej chwili wybór między CR100 i mieszanką żywic (EcoMix, AquaMulti).

    Czy po dwoch stopniach filtracji moglbym zalozyc jeszcze filtr weglowy, czy bedzie on zbedny?
    Mógłbyś, tylko po co? Kolejne siedlisko dla bakterii, zużycie wody na płukanie, a po dwóch filtrach już niewiele mu zostanie do roboty.

    Co do lampy UV to jestem za tym. Jakiej mocy lampe musze kupic, aby nie byla za slaba?
    Jak określisz zużycie wody to na ten maksymalny przepływ dobiera się lampę.


    Powiedz jeszcze co robisz ze ściekami (szambo/kanalizacja/studnia chłonna)?

  8. #5008
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Marczak
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Nie twierdzę, że Clack TC tu nie pasuje (uważam, że pasuje bardzo dobrze), ale chciałbym coś wyjaśnić, bo ostatnio się spotkałem z twierdzeniem, że tylko wersja TC jest czasowa i tylko ona się nadaje do odżelaziaczy. A więc nie tylko Każda wersja głowicy Clack ma możliwość ustawienia regeneracji czasowej. Wyższe wersje (EI i CI) mają więcej funkcji, ale też przydatnych w odżelaziaczach (chociażby możliwość ustawienia czasów regeneracji według swoich wymagań, a nie tylko wyboru z kilku gotowych programów). Także wodomierz w odżelaziaczu to nie tylko zbędny gadżet - często pozwala dużo dokładniej kontrolować częstotliwość regeneracji.
    No tak, nie brałem tego pod uwagę. Co to jednak znaczy "ustawienia czasów regeneracji według swoich wymagań"? Przecież to złoża mają pewne wymogi płukania, żeby zachowywać swoje właściwości.

  9. #5009
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Marczak
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał artur1202 Zobacz post
    Na poczatku chcialbym podziekowac za odpowiedzi.

    Co do pompy, to jestem wlasnie na etapie jej wymiany, wiec nie jest problemem kupic odpowiednio bardziej wydajna. Studnia faktycznie gleboka nie jest, ale wody nigdy w niej nie brakowalo. Zbiornik hydroforowy zostal tyle co wymieniony na nowy, wiec tutaj musze tylko napowietrzacz przed nim zalozyc. Co do filtracji, to zdecydowanie wole dolozyc i zrobic to raz, a dobrze. Decydujac sie na dwa stopnie, jakiej wieklosci butle musze kupic i czym zasypac drugi stopien? Czy po dwoch stopniach filtracji moglbym zalozyc jeszcze filtr weglowy, czy bedzie on zbedny? Co do lampy UV to jestem za tym. Jakiej mocy lampe musze kupic, aby nie byla za slaba?

    Jescze raz dziekuje z odpowiedzi i pozdrawiam.
    Tak jak wyżej, wszystko zależy od średniego zużycia wody. Filtr węglowy będzie zbędny, za to dobrze jest założyć (wyżej już przeze mnie wspomniany) filtr mechaniczny po tych dwóch etapach filtracji.

    Jeżeli chodzi o złoże i redukcję również twardości - to w takim wypadku dobrym wyborem będzie CR100. Lamp masz szeroki wybór. Albo wybierzesz coś z kanady (lampy sterilight), albo coś od rodzimego producenta (tma).

  10. #5010
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marczak Zobacz post
    No tak, nie brałem tego pod uwagę. Co to jednak znaczy "ustawienia czasów regeneracji według swoich wymagań"? Przecież to złoża mają pewne wymogi płukania, żeby zachowywać swoje właściwości.
    Właśnie o to mi chodzi, że każde złoże ma swoje wymagania, które są zależne od wielkości zbiornika, ilości zanieczyszczeń, itp. Mając do wyboru kilka gotowych programów często musimy wybrać taki, który jest najbliższy temu czego wymaga dany filtr. Natomiast mogąc dowolnie regulować długość cykli płukania możemy trafić idealnie w wymagania danego filtra. W efekcie mamy głowicę pracującą ekonomiczniej.

  11. #5011
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Właśnie o to mi chodzi, że każde złoże ma swoje wymagania, które są zależne od wielkości zbiornika, ilości zanieczyszczeń, itp. Mając do wyboru kilka gotowych programów często musimy wybrać taki, który jest najbliższy temu czego wymaga dany filtr. Natomiast mogąc dowolnie regulować długość cykli płukania możemy trafić idealnie w wymagania danego filtra. W efekcie mamy głowicę pracującą ekonomiczniej.
    Glowica TC ma 3, słownie trzy programy zlozone z 2 etapow backwash i Rinse, ze sztywno ustalonymi czasami:
    6/4, 10/6 i 14/8. Czyli jakbys chcial dla swojej wody ustawic 8min i 3min, to juz sie nie da. Musisz ustawic nastepny ktory leje wode 5minut dluzej. A to sa policzalne koszty.

    W przypadku zloza regenerowanego (backwash, regenerate, backwash, rinse fill) programow jest doslownie 4.
    I jak regenerate jest dluzszy i ma 70minut to backwashu masz w sumie 18 albo 24 minuty. Dlugo.

    W wersji wypasionej kazdy z etapow mozesz z palca w minutach utawic.

    Przyklad:
    Ja se mialem jeszcze niedawno duzy greensand 13". Syfu duzo na nim nie bylo wiec backwash moglby byc krotki. Majac elstyczne czasy kazdego kroku z obserwacji tego co leci do popluczyn moglby zaoszczedzic poweidzmy 10minut backwashu (jakies 300L wody). To przekladajac na koszty kanalizacji jest 100PLN rocznie!!
    Wedlug cennikow CI - TC to jest jakies 300PLN roznicy. Wiec wybor nie jest taki calkiem oczywisty.
    A jak ktos ma szambo to roznica pare razy szybciej moze sie zwrocic.


    marcin
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 26-09-2013 o 12:19

  12. #5012
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    small7

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    271

    Domyślnie

    I tu jest przewaga logixa nad clackiem. W logixie nawet czasowym mozna dowolnie zmieniac czasy.

  13. #5013
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał small7 Zobacz post
    I tu jest przewaga logixa nad clackiem. W logixie nawet czasowym mozna dowolnie zmieniac czasy.
    Najbardziej mnie wkurza w takich sytuacjach to, ze to jest pewnie pare linijek programu wiecej, zeby zrobic to elestyczne i wprowadzane z palca.
    Czyli kwestia tego czy producent laskawie da nam taka funkcjonalnosc czy trzeba zaplacic za drozszy produkt.

    marcin

  14. #5014
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Marczak
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Najbardziej mnie wkurza w takich sytuacjach to, ze to jest pewnie pare linijek programu wiecej, zeby zrobic to elestyczne i wprowadzane z palca.
    Czyli kwestia tego czy producent laskawie da nam taka funkcjonalnosc czy trzeba zaplacic za drozszy produkt.

    marcin
    Na tym oni bazują

  15. #5015
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Czyli kwestia tego czy producent laskawie da nam taka funkcjonalnosc czy trzeba zaplacic za drozszy produkt.
    Muszą jakoś zróżnicować swoje produkty - to nie jest kwestia tego, że nie mogą tylko nie chcą.
    Clack ma wersje z wieloma dodatkowymi funkcjami (np. z podświetlanym, kolorowym ekranem) ale jest to wersja robiona na wyłączność dla jednego dystrybutora.

  16. #5016
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    CossackPL

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam !
    Wynajmuję mieszkanie od jakiegoś czasu w mieście w którym woda jest dość twarda (Lublin) co jest skutkiem bardzo wysuszonej i łuszczącej się skóry po prysznicu. Chodzi mi o sposób jej zmiękczenia (lub innej metody uzdatnienia wody do kąpieli). Myślałem o czymś takim montowanym między słuchawką prysznicową a wężem np. :

    http://www.woda.com.pl/index.php?p29...acy-wode-z-kdf

    Wiadomo Wam coś na temat skuteczności takiego filtru ? A może sami polecicie coś co rozwiąże wyżej wymieniony problem?
    Dodam jeszcze, że jestem studentem co zmusza minie do liczenia się z kosztami.

    A tutaj dane chemiczne "kranówki" w Lublinie.

    http://www.tester.brita-polska.pl/br...nia/lublin.pdf

    Pozdrawiam !

  17. #5017
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał CossackPL Zobacz post
    Witam !
    Wynajmuję mieszkanie od jakiegoś czasu w mieście w którym woda jest dość twarda (Lublin) co jest skutkiem bardzo wysuszonej i łuszczącej się skóry po prysznicu. Chodzi mi o sposób jej zmiękczenia (lub innej metody uzdatnienia wody do kąpieli). Myślałem o czymś takim montowanym między słuchawką prysznicową a wężem np. :

    http://www.woda.com.pl/index.php?p29...acy-wode-z-kdf

    Wiadomo Wam coś na temat skuteczności takiego filtru ? A może sami polecicie coś co rozwiąże wyżej wymieniony problem?
    Dodam jeszcze, że jestem studentem co zmusza minie do liczenia się z kosztami.

    A tutaj dane chemiczne "kranówki" w Lublinie.

    http://www.tester.brita-polska.pl/br...nia/lublin.pdf

    Pozdrawiam !
    Drogi studencie,

    Jesli ma byc tanio i dobrze , to tylko w Erze.

    Ja przy twardosci wody 13 stopni niemieckich mam filtr z 25litrami jonitu. On wedlug danych producenta starcza na zmiekczenie do 0 jakich 6m3 wody. Potem trzeba go zregenerowac sola.
    Do tego, producent zaleca co najmniej 80cm wysokosci zloza, zeby woda sie skutecznie zmiekczyla.

    Ten filterek ma objetosc cos kolo 0.3litra i wyoskosc 14cm.
    Wedlug strony ma starczyc na 5m3 wody. Tzn, pewnie starczym zeby zmiekczyc wode z 14stopni na 13,5.

    Jesli Was na tych studniach logicznego myslenia jeszcze ucza, to wyciagnij wnioski sam


    pozdrawiam
    marcin

  18. #5018
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    CossackPL

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Drogi studencie,

    Jesli ma byc tanio i dobrze , to tylko w Erze.

    Ja przy twardosci wody 13 stopni niemieckich mam filtr z 25litrami jonitu. On wedlug danych producenta starcza na zmiekczenie do 0 jakich 6m3 wody. Potem trzeba go zregenerowac sola.
    Do tego, producent zaleca co najmniej 80cm wysokosci zloza, zeby woda sie skutecznie zmiekczyla.

    Ten filterek ma objetosc cos kolo 0.3litra i wyoskosc 14cm.
    Wedlug strony ma starczyc na 5m3 wody. Tzn, pewnie starczym zeby zmiekczyc wode z 14stopni na 13,5.

    Jesli Was na tych studniach logicznego myslenia jeszcze ucza, to wyciagnij wnioski sam


    pozdrawiam
    marcin
    Uczą tej logiki, uczą jak cholera, student filozofii się kłania Uczą także tego - żeby skutecznie korzystać z logicznego rozumowania należy zebrać bazę w postaci rzetelnych informacji za jakie szczerze i bardzo gorąco Ci dziękuję. Mógłbyś mi polecić jakiś filtr wydajnościowo podobny do Twojego (lub słabszy ale zbliżony) ?

    Pozdrawiam
    Paweł

  19. #5019
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał CossackPL Zobacz post
    Uczą tej logiki, uczą jak cholera, student filozofii się kłania Uczą także tego - żeby skutecznie korzystać z logicznego rozumowania należy zebrać bazę w postaci rzetelnych informacji za jakie szczerze i bardzo gorąco Ci dziękuję. Mógłbyś mi polecić jakiś filtr wydajnościowo podobny do Twojego (lub słabszy ale zbliżony) ?

    Pozdrawiam
    Paweł
    Tyle ze Ty pisales o niskich kosztach. Skuteczny zmiekczacz, w kompaktowej obudowie to pewnie bez 2 tys. nie podchodz.
    Do tego potrzebujesz kawal miejsca, tak z 50x50cm podlogi.

    marcin

  20. #5020
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Tyle ze Ty pisales o niskich kosztach.
    Jeśli chodzi tylko o prysznic (wodę do kąpieli) to są takie małe chińskie zmiękczaczyki, podłączane przelotowo pod jeden kran, z ręczną regeneracją (trzeba ręcznie przekręcić wajchę, regeneracja zrobi się sama, ale popłuczyny z regeneracji popłyną przez słuchawkę prysznicową). Brzmi to mało wygodnie, ale kosztuje coś ok 900~1000 PLN i można to później zabrać ze sobą przy przeprowadzce.
    Jonitu jest w tym 4,5 litra, mieści się w większej szafce łazienkowej. W cenniku Alamo nazywa się "One step regeneration shower softener".
    W normalnych warunkach nikt by na to nie spojrzał, ale może robili to właśnie na takie okazje... ??

Strona 251 z 757

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony