dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 82 z 107
Pokaż wyniki od 1.621 do 1.640 z 2127
  1. #1621
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    To ma do siebie powierzchnia selektywna ,że jak nie odbierasz ciepła to nagrzewa się i topi cynę.
    P = T/64,5 do potęgi czwartej . Jak podstawisz dane to ciało doskonale czarne nagrzeje się przy 900W/m2 do ok.77oC. Ale to jest wtedy kiedy współczynnik absorpcji /emisji =1. Zabawa zaczyna się kiedy a/e jest np .10 .Absorbuje dużo a emituje prawie nic. Stąd tak wysokie temperatury .
    Dlatego też nikt nie pokrywa elewacji materiałami selektywnymi bo by się chałupa zjarała.
    Mój dach nagrzewa się do max.82oC,co oznacza że ,,e" jest ciut niższe od ,,a".

  2. #1622

    Domyślnie

    Pochwalę się moim wyrobem solarnym. Nic wyszukanego, ot kolektory z paneli grzejnikowych, ale działa. "Prace koncepcyjne" zacząłem prawie rok temu, po czym wystartowałem na wiosnę z właściwą robotą, ale zeszło mi z uruchomieniem aż do września.

    Powierzchnia 2m2 grzeje baniak 300L. Niestety moment uruchomienia instalacji na początku września dziwnym trafem zbiegł się z nagłym ochłodzeniem i zachmurzeniem, a potem zdarzały się co prawda dni słoneczne, ale z temp. powietrza do 15-20st.C.

    W takich warunkach kolektory podgrzewały górną połowę zbiornika o 25-30st. w ciągu dnia. Górną połowę, dlatego że współwykonawca omyłkowo podpiął solary pod górną wężownicę. W takiej konfiguracji podziałało to dwa tygodnie. Max. co wyciągnęło to 58st.C w baniaku, ale startując od ok. 30st. z dnia poprzedniego.
    Po wpięciu solarów w dolną wężownicę, cały baniak 300L nagrzewa się przy słonecznym październikowym dniu o 20st. czyli od temperatury kranówy (18-20) do ok. 40st.

    Technologia nie miała na celu zaimponować. Ot chciałem grzać wodę taniej, bo dotąd hajcowało się prądem. Koszty 1m2 kolektora to 180zł za grzejnik (pewnie dałoby się taniej poszukawszy jakichś uszkodzonych albo po znajomości od Heńka szwagra, ale wziąłem po prostu z alledrogo), szyba okienna z odzysku, pudło z desek z palet pozyskanych za grosze + tył z płyty paździerzowej z odzysku, garść wkrętów, puszka fabry, tuba silikonu, kawał wełny mineralnej - razem w granicach 250zł, może 300zł gdybym musiał kupić deski.

    Trochę rozminąłem się z sezonem największego nasłonecznienia, ale i tak jest ekstra. Musiałem przy okazji położyć całą nową instalację ciepłej wody i to mnie głównie opóźniło, bo bez pociągniętych rur kolektory nie miały racji bytu. Ale potem w końcu pierwsza kąpiel w wodzie nagrzanej li tylko słońcem... bezcenne

  3. #1623
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Juzef- super, mnie się podoba. Tanio, działa i właśnie o to chodzi
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  4. #1624
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał DEZET Zobacz post
    Juzef- super, mnie się podoba. Tanio, działa i właśnie o to chodzi
    I bez czarnego chromu > czytaj bez drogiej automatyki
    Zaczynam zalowac ze nie bede mial plaskigo dachu. Bym zawisl obok tych paneli jakby moja lepsza polowa zobaczyla taki cos na dachowce lub scianie

  5. #1625
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    A że można za 1kPLN to wiemy. Nie wiemy tylko dlaczego chcemy za 10kPLN. Czyżby to wina lepszych połówek?

  6. #1626
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    A kto chce za 10k ? Ja obserwuje twoje działania i moze ta czesc nydarowych instalacji tez skopiuje. Designerska szyba brzmi niezle

  7. #1627
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Właśnie karolek75- dlaczego miałbyś zawisnąć obok samoróbki? Bo brzydsza? Dołożysz kolejne 1000zł na "upiększenie", a połówce powiesz, że zaoszczędzone na cwu pieniążki (nie na samoróbce) przeznaczy na fajne buty lub kosmetyki. Dalej będzie to 8000 taniej i bez... chromu
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  8. #1628
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Zle mnie zrozumieliscie Samorobka jest w planach, ale najprostsze rozwiazanie odpada - mowie o tych panelach Juzefa. Dlatego z nadzieja patrza na bardziej szklane pomysly.

    Ostatecznie powiesze te buty albo bilet do spa obok upiekszonych paneli Juzefowych i moze "optyka widzenia swiata" sie zmieni

  9. #1629
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał herakles Zobacz post
    220*C to metalowi nie zaszkodzi(no może cyna popłynie) ale wokół tego metalu jest dużo innych rzeczy, które się od tego po prostu zapalą.
    Na ogół pod absorberem jest wełna mineralna a ona jest wytrzymała na duże temp. rama kolektora też w większości przypadków jest metalowa i nie straszna jej podwyższona temperatura. Wychodzę z założenia, że jak już coś samemu budować to robić to z trwałych materiałów. Kolektor ma służyć co najmniej paręnaście lat a nie ładnie wyglądać.
    Ale to tylko mój pogląd. Wiem, to z doświadczenia bo mój pierwszy wykonany ok. 20 lat temu rozpadł się po trzech latach.
    Cytat Napisał herakles Zobacz post
    Skąd te 220? W taki lipcowy dzień powłoka selektywna, taka jak czarny chrom może się nagrzać do 370*C. Czy to 220 czy 370 pokaż mi typa co by chciał to mieć na dachu, mając tego świadomość!
    A popatrz jak są budowane „fabryczne” i jakie osiągają wyniki. Wszyscy, którzy sobie założyli fabryczne wiedzą o tym bo to jest wyraźnie napisane na tabliczce znamionowej.
    Cytat Napisał herakles Zobacz post
    Coś ty tu uprawiasz chyba jakiś marketing, prawda? Jakiś szalony system pro pożarowy sprzedajesz.
    Po co te spiskowe teorie, nic tu nie uprawiam a raczej o ile to możliwe wyjaśniam i tylko tyle.

  10. #1630
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    . W słoneczny dzień przy operacji słońca na poziomie 900W/m2, Teoretycznie taki kolektor powinien podgrzać 38Lwody o 40oC w ciagu godziny.Oczywiście bez uwzględnienia strat.Nie jestem w stanie oszacować jakie one będą.Wydaje mi się jednak że to są obiecujące liczby.
    Oj wydaje mi się, że zbyt optymistycznie zakładasz sprawność tego kolektora. Mnie wychodzi, że sprawność przy liczbach, które podałeś będzie na poziomie 97%.
    I jest jeszcze jedna rzecz, która mnie nurtuje: czy szklany absorber zamkniesz w "pudle" z szybą z góry, czy pozostawisz na otwartym powietrzu?
    pozdrawiam

  11. #1631
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Ale też pisałem że to jest teoretyczna ilość ciepła jaką z takiego kolektora przy określonym promieniowaniu można uzyskać minus straty. A straty są póki co niewiadomą. Przewiduję szybę osłonową,ale nie chcę też aby temp.stagnacji była wyższa od 100oC. Nie wiem ile zwykła szyba cofnie z powrotem długofalowego promieniowania emitowanego przez absorber. Można policzyć straty przez izolację, bo jest w funkcji grubości .Nawet strat przez konwekcję nie jestem w stanie określić,bo nie wiem do ilu stopni będzie się podgrzewała szyba osłonowa.Jest tak dużo zmiennych i niewiadomych ,że trudno coś określić konkretnie. Jednego jestem pewien. Sprawności na poziomie znacznie przekraczającym 40%.Przekonanie to wynika z faktu,że papowy dachowiec niczym nie osłonięty w najgorętszym okresie dnia ociera się o sprawność 40%

  12. #1632
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    .Przekonanie to wynika z faktu,że papowy dachowiec niczym nie osłonięty w najgorętszym okresie dnia ociera się o sprawność 40%
    Na jakiej podstawie tak sądzisz?

  13. #1633
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Na jakiej podstawie tak sądzisz?
    Wynika to z przepływu wody w instalacji mierzonego licznikiem przepływu i temp.przed kolektorem i za kolektorem.W god. od 12-14-ej bywa,że w słoneczny bezchmurny dzień, 120L/h nagrzewa się o 25oC przy kolektorze o powierzchni 9m2 liczonej po radiatorze.
    Ostatnio edytowane przez nydar ; 22-10-2013 o 19:07 Powód: błąd

  14. #1634

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    A czy ktoś tutaj poza Wezyrem zrobił jakiś sensowny powietrzny?
    Chodzi mi po głowie coś takiego sprzężone z WM i ładowanie tym w okresach słonecznych masy akumulacyjnej domu. SolarVenti trochę za drogie.
    To musi być proste i skuteczne więc pewnie kawał blachy w czarnym chromie jako górna pokrywa pudła w którym znajdą się poziomo z lekkim skosem kanały - efekt Venturiego celem wymuszania/wspomagana przepływu.
    Nie, ale też chciałbym coś takiego zrobić, konkretnie wstawić na czerpni rurowego GWC wentylacji mechanicznej w sierpniu, żeby przyspieszyć regenerację gruntu i tak aż do wiosny. Ale jeszcze nie mam pomysłu jakby to miało wyglądać. Przepływ powietrza przy WM jest spory.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  15. #1635
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Wynika to z przepływu wody w instalacji mierzonego licznikiem przepływu i temp.przed kolektorem i za kolektorem.W god. od 12-14-ej bywa,że w słoneczny bezchmurny dzień, .
    Czy tą instalacją jak piszesz od 12 do 14 podgrzewałeś wodę czy powietrze?

  16. #1636
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    To jest kolektor cieczowy.Medium jest woda.W godz.od 12-ej do 14-ej kolektor osiąga max.moc. 120L to jest ilość wody przepompowana w ciągu 1h

  17. #1637

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Czyli czerpnia zewn. przez kolektor gdy temp. z kolektora > temp. z GWC.
    A do takiej konstrukcji nie będziesz potrzebował przypadkiem rozrośniętej automatyki, której koszt zniweczy prawie całe zyski z takiego kolektora?

  18. #1638
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Szukam galwanizerni, która położyłaby czarny chrom na aluminium.
    Na aluminium nie położą tego, tym bardziej, że najpierw trzeba najpierw położyć nikiel a dopiero na niego położyć chrom. Poza tym, wydaje mi się, że w Polsce, żadna galwanizernia nie ma tak dużych wanien galwanizerskich. Kiedyś była taka firma, APAREL oni kryli blaszki o wymiarach 1X2m. Ale to już historia.
    Jeżeli już, to skroją jak za zboże. lepiej jest taki absorber wykonać z pasków.
    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    To jest kolektor cieczowy.Medium jest woda.W godz.od 12-ej do 14-ej kolektor osiąga max.moc. 120L to jest ilość wody przepompowana w ciągu 1h
    Pytam dla tego, że jeżeli faktycznie przez te 2 godziny delta była prawie nie zmienna na poziomie 25 stopni to faktycznie osiągnąłeś ok. 38% sprawności z tego kolektora. Wydawać by się mogło, że aż nieprawdopodobne. No ale jest tak faktycznie. Pytam również dla tego, że np. kolektor: http://www.solarenergy.ch/fileadmin/.../scf1482en.pdf
    ma nie wiele więcej.
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 22-10-2013 o 23:01

  19. #1639

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Trójnik orłowy z klapą i siłownik to nie jest nic skomplikowanego ani kosztownego.
    Nie wiem co dla Ciebie jest kosztowne albo skoplikowane, ale IMHO zyski z takiego kolektora powietrznego będą bardzo male (w stosunku do reku+GWC, bo to już zdaje się masz). To oczywiście oznacza, że samo zarobienie na koszt uruchomienia tego kolektora powietrznego będzie wyzwaniem. Co oczywiście wcale nie musi być powodem by z tego pomysłu rezygnować...

  20. #1640
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    ,,Pytam również dla tego, że np. kolektor: http://www.solarenergy.ch/fileadmin/.../scf1482en.pdf
    ma nie wiele więcej.''
    Kolektor nie jest przykryty szybą bo skoro grzał się do max.82oC a podłożem jest izolacja nakrokwiowa ze styropianu,obawiałem się ze styropian po prostu może się stopić.Myślę też że do takich osiągów przyczyniło się posadowienie, ponieważ kolektor jest umieszczony centralnie na dachu i nawet przy wiatrach owiewany jest nie przez chłodne powietrze a nagrzane od otaczającej go połaci. Gdyby był osobnym elementem nie osiągnął by takiej sprawności.
    Natomiast szklany ma być osobnym elementem narażonym na owiewanie wiatru,stąd konieczność jego przykrycia. To przykrycie jest ostatnim elementem do rozwiązania aby nie przekraczać temp.stagnacji na poziomie 100oC. Myślę o takim dobraniu przestrzeni między absorberem a szybą aby powstała konwekcja obniżająca temperaturę,albo o zastosowaniu grawitacyjnej wentylacji tej przestrzeni poprzez odpowiednio dobrane filtry na dole i u góry kolektora.
    Orientujesz się może przy jakich temperaturach absorbera jego kolor nie ma znaczenia. Piszą,że przy niskich kolor jest nieistotny.Tylko co oznacza niskie ?Do 100oC są niskie ?Jeżeli nie znajdę takich informacji to pozostanie próbować aby to określić.
    Pytam o to ponieważ szyba ma współczynnik emisji i absorbcji wysoki. Powłoki metaliczne,polerowane niskie współczynniki.Ciekawe co wyjdzie z układu szyba a płyn w kolorze srebrnym .Innymi słowy szyba absorbuje ale płyn słabo emituje.Chyba.

Strona 82 z 107

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony