dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 244 z 376
Pokaż wyniki od 4.861 do 4.880 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #4861
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    bez przesady, jeśli kocioł taktuje mocą to +55 całkiem normalne, jeśli moduluje mocą to faktycznie trochę wysoko
    kocioł planowany viessman 222f
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  2. #4862

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    mam pytanie - mam położone dwie grupy rurek (7 i 5 obwodow) pod rozdzielacze w płycie fundamentowej, nie mam jeszcze położoneych rurek zasilajcych te rozdzielacze - jakie położyć ? 20mm czy grubsze?
    u siebie mam 25 lub 26mm

  3. #4863
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    O duzo za duzo, z mojej praktyki temp zasilania waha sie od 33 oC do 38-39 oC w zaleznosci od od strat ciepła w poczegolnych pomieszczeniach. Analogicznie temp podłogi to ok. 24 do 29 oC (łazienki) Moim zdaniem projekt do wymiany lub powtórnego przeliczenia.
    Dokładnie,

    ja u siebie wpuszczam w podłogę 40 oC przy -20 oC na zewnątrz.

  4. #4864

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    temperatura zasilania pomyliła ci się z temperaturą podłogi, przekraczać ponad +30 to nie można temperatury podłogi, a osiągnąć to można na wiele sposobów, np: puszczając w rurki wodę +55
    Dokładnie. Przyjąłem temperaturę zasilania 45C a temperatura podłogi w pomieszczeniach 20C nie przekracza 25C a w strefie brzegowej oscyluje w granicach 26-28C a w łazienkach 24C max 32C.
    Przyjąłem 45C ponieważ niższe temperatury zasilania pokazywały mi niedogrzanie łazienek dla wentylacji naturalnej. Dla reku było już OK dla 40C zasilania.
    A jako że reku będzie "kiedyś tam" to musiałem przyjąć wentylację naturalną do obliczeń.
    Ja wiem że to wszystko jest dla ekstremalnych temperatur ale tych mroźnych dni w zimie jest może 2-3 tygodnie i przez pozostałą cześć temperatura zasilania będzie dużo niższa.

    Co do kotła to analizowałem inne nośniki energii (butla z gazem, olej, prąd, PC) ale pierwsze odpada bo nie mam miejsca, drugie i trzecie za drogie w eksploatacji, czwarte za drogie dolne źródło bo brak miejsca na działce i musiały by być kolektory pionowe .
    Więc padło na ekogroszek bo zwykłego kopciucha chyba nie chciałbym wstawiać chociaż mam las i byłoby czym palić .

    Chyba zrobię tak jak mówi mpopław - oleję temat z dokładnym OZC i przyjmę takie rozstawy jak pokazuje program lub przewymiaruję jeszcze wszystkie pętle o 30% i dam trochę niższą temperaturę zasilania.

    Mam jeszcze trochę czasu na przemyślenia bo podłogówkę będę robił dopiero na wiosnę.

    A tak z innej beczki.
    Nie wiem czy to niedoskonałość programu czy jakiś mój błąd ale wziąłem pierwsze z kolei pomieszczenie i próbowałem rozrysować sobie pętle z rozstawem jak pokazuje program i jakoś nie bardzo się to pokrywa. Tzn łączna ilość rury rozrysowanej wychodzi mi np. mniejsza niż pokazuje program (po uwzględnieniu długości przyłączy), np dla kuchni o ok 10mb. I tak się zastanawiam do czego dążyć? Czy do równomiernego rozstawu jak pokazuje program godząc się na to że ilość rury będzie mniejsza czy też dążyć do takiego rozstawu by jednak upakować potrzebną ilość rury z programu??? Logika mówi mi że to drugie.

  5. #4865
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    hm oglądam ulotkę viessman 222f i mam moc znamionowa cieplna (50st/30st). Czy to oznacza , że muszę stosować mieszacz?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	222f.jpg
Wyświetleń:	683
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	222488
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  6. #4866
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.666
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie, to sa po prostu dwie temperatury, dla ktorych zwyczajowo podaje sie moc.
    Pewnie podaje wodę w temperaturze od 30st wzwyż.

    Przynajmniej tak mają junkers cerapur smart, czy buderus gb072, ktore sa w zasiegu moich zainteresowań.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #4867
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lesz

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    poznan
    Posty
    363
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    rzuc okiem w instrukcje kociolka na zakres temperatur CO, 50/30 i 80/60 to taki standard w podawaniu mocy piecy - latwiej porownac rozne modele.
    tez zakladam ze idzie 30 ustawic
    Nie mam polskich znakow, przepraszam, ale pisze bez ogonkow

  8. #4868
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kubawesol
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-655
    Posty
    370

    Domyślnie

    Pomozcie mi proszę w temacie podlogowki i dylatacji.

    W calym domu poza garazem zdecydowalismy sie na podlogowke. Parter bez garazu ma 60m2. Caly dom wykonywal mi deweloper ale instalacje wod-kan-co moj facowiec. Dopiero po wylaniu przez dewelopera posadzek uswiadomilem sobie, ze tam nigdzie nie ma zadnyc dylatacji a na dniacH zaczynamy klasc na calym parterze plytki 30x120 cm.

    Czy mozna jeszcze temu jakos zaradzic?
    Czy da sie bez tego życ i liczyć, że nic nie popęka?

    Proszę o pomoc. Poniżej kilka zdjęć parteru jeszcze w trakcie kladzenia podlogowki.
    https://lh3.googleusercontent.com/-M...0/IMGP9476.JPG

    https://lh3.googleusercontent.com/-G...0/IMGP9478.JPG

  9. #4869
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Może nie powinienem cie załamywać, ale to co widać dyskwalifikuje tę podłogówkę z użytkowania.

    ale jak chcesz, możesz spróbować ją użytkować choć podejrzewam że w okolicach 30stC na zasilaniu zacznie wyłazić przy ścianach, a powyżej 35stC to już może ci wypchnąć to okno balkonowe, bo ja osobiście nie widzę potrzeby ani możliwości wykonania dylatacji teraz, po prostu tam gdzie są potrzebne nie da się ich zrobić ( bo w poprzek pola grzewczego), a tam gdzie by może i można - nic nie da.

    jedyna rada co można zrobić, to duża kątówka i wkoło ścian i tego słupa naciąć wylewkę i wydłubać - BROŃ BOŻE NIE KUĆ NA PAŁĘ PRZECINAKIEM - delikatnie poodkuwać po głębokim nacięciu i wydłubać, potem wypełnić styropianem, pianką czymkolwiek elestycznym

  10. #4870

    Domyślnie

    panowie się nie popisali... :/


    a u mnie problemów z rotametrami ciąg dalszy.... Piec sobie trochę wariuje, ale to początki, wylewka mokra więc pewnie ma prawo. W każdym razie z każdym dniem lepiej i cieplej w domu (dziś 17,5-18 stopnia przy zadanej 23).

    Dziś włączyłam funkcję suszenie jastrychu, ale zastanawiam się czy to ma sens, póki nie ogarnę sprawy z rotametrami, które NIC NIE WSKAZUJĄ.
    Wyglądają one tak, foto z dziś:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20131111-00472.jpg
Wyświetleń:	124
Rozmiar:	77,1 KB
ID:	223711Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20131111-00473.jpg
Wyświetleń:	118
Rozmiar:	60,7 KB
ID:	223712Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20131111-00474.jpg
Wyświetleń:	836
Rozmiar:	79,4 KB
ID:	223713Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20131111-00475.jpg
Wyświetleń:	118
Rozmiar:	51,9 KB
ID:	223714Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20131111-00476.jpg
Wyświetleń:	830
Rozmiar:	76,4 KB
ID:	223715

    Jakbym nie kręciła, w którą stronę bym nie kręciła - ani drgną. Grzybki na dole (bądź na górze, w każdym rozdzielaczu inaczej) są odkręcone (na zalecenie hydraulika). No i kazał kręcił rotametrem i wyregulować przepływy. Szkoda, że rotametry ani drgną. Czy one są zepsute (wszystkie??), czy jest inna przyczyna/?
    Jutro będę dzwonić do hydraulika, ale aby nie dać się spławić i aby nie dać sobie wcisnąć żadnej bajki - najpierw pytam Was.

  11. #4871

    Domyślnie

    Cytat Napisał oliwkawawa Zobacz post
    panowie się nie popisali... :/


    a u mnie problemów z rotametrami ciąg dalszy.... Piec sobie trochę wariuje, ale to początki, wylewka mokra więc pewnie ma prawo. W każdym razie z każdym dniem lepiej i cieplej w domu (dziś 17,5-18 stopnia przy zadanej 23).

    Dziś włączyłam funkcję suszenie jastrychu, ale zastanawiam się czy to ma sens, póki nie ogarnę sprawy z rotametrami, które NIC NIE WSKAZUJĄ.
    Wyglądają one tak, foto z dziś:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20131111-00472.jpg
Wyświetleń:	124
Rozmiar:	77,1 KB
ID:	223711Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20131111-00473.jpg
Wyświetleń:	118
Rozmiar:	60,7 KB
ID:	223712Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20131111-00474.jpg
Wyświetleń:	836
Rozmiar:	79,4 KB
ID:	223713Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20131111-00475.jpg
Wyświetleń:	118
Rozmiar:	51,9 KB
ID:	223714Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20131111-00476.jpg
Wyświetleń:	830
Rozmiar:	76,4 KB
ID:	223715

    Jakbym nie kręciła, w którą stronę bym nie kręciła - ani drgną. Grzybki na dole (bądź na górze, w każdym rozdzielaczu inaczej) są odkręcone (na zalecenie hydraulika). No i kazał kręcił rotametrem i wyregulować przepływy. Szkoda, że rotametry ani drgną. Czy one są zepsute (wszystkie??), czy jest inna przyczyna/?
    Jutro będę dzwonić do hydraulika, ale aby nie dać się spławić i aby nie dać sobie wcisnąć żadnej bajki - najpierw pytam Was.
    Mam rotametry na zasilaniu (TY na powrocie), ale u mnie też nic nie wskazują. Może mam za małe przepływy. Mimo tego od 3 lat wszystko gra i w domu jest idealnie. Ja bym proponował odkręcić wszystko (i grzybki i rotametry) na maxa i nie sugerować się nimi, a tym jaka temperatura jest w konkretnych pomieszczeniach. Jak gdzieś masz za ciepło to przykręć, nieważne czy rotametrem czy grzybkiem (ja akurat regulowałem grzybkami bo u mnie rotametry ciężko chodziły i bałem się je uszkodzić).
    Sprzedam rozdzielacz do podłogówki, 5 obiegów - http://allegro.pl/rozdzielacz-o-podl...758976487.html
    212 m2 p.u., podłogi ok. 250 m2, ściana szary BK24 + 16 cm styro, dach deskowany, blachodachówka, 25cm wełny 0,039, podłogówka 100% - ok. 1400 mb pexa, zero grzejników, Junkers Cerapur Smart 3-14 kW, pogodówka FW100, zasobnik cwu 220L bez cyrkulacji, 2 osoby, wentylacja grawitacyjna, brak kominka, zużycie gazu za cały rok ok. 1300 m3, koszt ok. 3000 zł,

  12. #4872

    Domyślnie

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    Rotametry odkręć na max a przykręcaj zaworami na drugiej belce. Pompka na max. bieg i przepływy powinny się pokazać - chyba że pętle zapowietrzone ...
    Jest jeszcze jedna możliwość.
    Są dwa rodzaje rotametrów, jedne działają gdy są zamontowane na zasilaniu, drugie na powrocie.
    Warto sprawdzić poprawność zamontowania.
    Miałem taki przypadek, sporo się nagłowiłem zanim odkryłem co jest grane bo nic nie pokazywały.
    Jeśli zakręcisz wszystkie pętle za wyjątkiem jednej, pompka na max, to nie ma siły żeby rotametr nic nie pokazał, chyba ze jest na niewłaściwej belce zamontowany.
    A i odpowietrzenie danej pętli pójdzie dobrze, tak można skutecznie odpowietrzać wszystkie pętle po kolei.
    Ostatnio edytowane przez danielw ; 11-11-2013 o 19:08

  13. #4873

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadziejS Zobacz post
    Mam rotametry na zasilaniu (TY na powrocie), ale u mnie też nic nie wskazują. Może mam za małe przepływy. Mimo tego od 3 lat wszystko gra i w domu jest idealnie. Ja bym proponował odkręcić wszystko (i grzybki i rotametry) na maxa i nie sugerować się nimi, a tym jaka temperatura jest w konkretnych pomieszczeniach. Jak gdzieś masz za ciepło to przykręć, nieważne czy rotametrem czy grzybkiem (ja akurat regulowałem grzybkami bo u mnie rotametry ciężko chodziły i bałem się je uszkodzić).
    No dobra, to po co mi rotametry skoro mają nie działać? Po to sobie je zażyczyłam aby móc świadomie wyregulować przepływy, a nie na czuja...
    Jak mam wiedzieć ile skręcić, żeby była różnica między pętlą II a pętlą III?

    U mnie są 2 rozdzielacze-jeden to KAN i on ma rotametry na powrocie, a drugi to nie wiem co (nie widzę nazwy) i ma rotametry na zasilaniu. To normalne, zależne od producenta. Różnica jest, bo w jednym "0" jest na dole rotametra, a na drugim "0" jest na górze, i to się zgadza. Ma działać.
    A nie działa :/

  14. #4874

    Domyślnie

    dobrze oliwkawawa, masz dwa typy rotametrów, upewnij się tylko czy zasilanie i powrót podłączone do właściwych belek.
    Możesz też na chwilę, tak dla sprawdzenia, podmienić po jednym rotametrze na ten drugi przeciwny typ, sprawdzisz czy coś pokaże.

    EDIT: Znalazłem zdjęcie błędnie wykonanej instalacji.

    Zasilanie jest na dolnej belce, rotametry na górnej, wskaźnik rotametru w spoczynku u góry rurki- nic nie pokazują, trzeba było zamienić zasilanie i powrót.
    Czyli jeśli masz rotametry ze wskaźnikiem u góry to dajesz je na belkę zasilającą (cieplejszą), jeśli wskaźniki są na dole to montuje się je na belce powrotnej (zimniejszej).
    niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.
    Oliwkawawa, tak masz?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1220490.jpg
Wyświetleń:	164
Rozmiar:	47,7 KB
ID:	223794  
    Ostatnio edytowane przez danielw ; 11-11-2013 o 20:23

  15. #4875

    Domyślnie

    Nie pamiętam gdzie ale ktoś napisał

    jest to obojętne gdzie są zamontowane pod względem hydraulicznym , a żeby je odróżnić najlepiej jak zwrócić uwagę na podziałkę
    jak " 0 " jest na dole szklaneczki to są to rotametry które montujemy na powrocie,
    gdy jest "0" na górze szklaneczki to montujemy na zasilaniu"
    Mój rozdzielacz pracuje według tej regóły.

    Te powinny być na powrocie


    A te na zasilaniu


    Instrukcja montażu powinna rozwiać wątpliwości.
    Ostatnio edytowane przez bajcik ; 11-11-2013 o 21:37

  16. #4876
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FOROWICZ - to brzmi dumnie i poprawnie! Avatar o_c
    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    309

    Domyślnie

    Jakie przyzwoite i tanie rozdzielacze teraz na fali?

  17. #4877

    Domyślnie

    tak mam,
    te sa na zasilaniu: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20131111-00475.jpg
Wyświetleń:	80
Rozmiar:	51,9 KB
ID:	223847

    a te na powrocie: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20131111-00473.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	60,7 KB
ID:	223848

  18. #4878

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    Nie pamiętam gdzie ale ktoś napisał



    Mój rozdzielacz pracuje według tej regóły.

    Te powinny być na powrocie


    A te na zasilaniu


    Instrukcja montażu powinna rozwiać wątpliwości.
    tak też jest u mnie

  19. #4879
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    oliwka...

    jeśli próbowałaś odpowietrzać jak pisałem na PW, to muszą coś pokazać, jak nie pokazują tzn że belki odwrotnie podłączone

  20. #4880

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    oliwka...

    jeśli próbowałaś odpowietrzać jak pisałem na PW, to muszą coś pokazać, jak nie pokazują tzn że belki odwrotnie podłączone
    ja sama nie chcę się za to zabierać, dziś będę dzwonić do hydraulika...

Strona 244 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony