dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 95 z 121
Pokaż wyniki od 1.881 do 1.900 z 2403
  1. #1881
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Weź się zdecyduj w końcu ile ten twój dom ma pow. użytkowej. Raz piszesz 130, raz 140 a tak naprawdę to ile jest? Napisałbyś kilka szczegółów bez ściemy to nie motałbyś się tak.



    A z Adamem_mk zgodziłeś się, że GWC w fundamentach to dobre rozwiązanie... chociaż w tej samej wypowiedzi przyznałeś, że jednak nie. To jak to z tobą w końcu jest?
    Tego nie komentuje jak ktoś nie rozumie że w szkielecie są ściany a one nie uczestniczą w stratach przez posadzkę tak jak w murowanym.

  2. #1882
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Uważam jednak ,że GWC bez przeponowe pod domem to nie jest najlepszy pomysł. Zakłóca proces wysychania gruntu pod domem.W zimie odbiera parę wodną a w lecie dostarcza wilgoci . Wydaje mi się,że to jest powodem tak niskiej temp. pod domem. Było by tam sucho ,było by znacznie cieplej.Na końcu powietrze ogrzewane w GWC ,ogrzewane jest stratami przez izolację. Przy wyższej temp. pod chudziakiem,straty przez izolację były by mniejsze.Teraz są trochę wyższe i to trochę podgrzewa powietrze w GWC.
    nydar - za dużo Ci się wydaje, za dużo Twojej teorii, za dużo grubego szacowania i za bardzo szukasz, nie wiem z jakiego powodu, potwierdzenia swoich wniosków. Nie wiem z czego to wynika.
    Mam inne zdanie na ten temat, które już wyraziłem wyżej. Ruszasz zjawiska, które nie są proste, a ja nie czuję najmniejszej potrzeby już aby cokolwiek udowadniać.
    Zyczę Ci powodzenia w Twoim magazynowaniu, naprawdę i pisz co i jak, jednak proszę Cię nie tłumacz mi już nic.


    Pozdrawiam


    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Dom grzeje grunt - gwc ma zbyt mała moc by zmieniać temperaturę gruntu.
    Jestem skłonny się z tym być może zgodzić, potwierdzają to poniekąd moje badania pod domem i temp. w części z GWC (36 cm styro) i bez GWC (24 cm styro), o czym pisałem wyżej.
    Ostatnio edytowane przez j-j ; 12-02-2014 o 13:37
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  3. #1883
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Ciekawy jedynie świata jestem . I chciałbym dowiedzieć się dla czego tak a nie inaczej. A że zjawiska nie są proste to tym bardziej intrygujące.
    Póki co odpowiedzi jednoznacznej na korzyści energetyczne z posadowienia GWC pod budynkiem nie znalazłem.Jeżeli to jest temat tabu to trudno.
    Wspominałem już wcześniej ,że w to lato nadal nie będę podgrzewał GMC solarami a jedynie GWC i RSŚ bez korzystania z letniego baypasa.
    Da to jakiś obraz zmiany temp. w GMC .A może nawet da odpowiedź czy grzanie pod fundamentem należy traktować jako jednorazowa operacja suszenia gruntu ,czy jednak warto to kontynuować co roku .

  4. #1884
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    mam takie skojarzenie z czajnikiem elektrycznym z nierdzewki, w srodku jest 100 stopni a zewnętrzna powierzchnia ma np. 90 stopni, czyli powinienem przyjąć że stal dobrze izoluje bo przy malym gadiencie temperatur ucieknie malo ciepła. natomiast przy czajniku z tworzywa powierzchnia zewnętrzna nagrzeje się np. do 30 stopni to wtedy mam wieksze straty bo jest duży gradient?

  5. #1885
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Póki co odpowiedzi jednoznacznej na korzyści energetyczne z posadowienia GWC pod budynkiem nie znalazłem.Jeżeli to jest temat tabu to trudno.
    GWC pod domem nie jest instalowane ze względu na jakiekolwiek korzyści energetyczne,zresztą ciężko mówić o korzyściach energetycznych z GWC.
    On ma za zadanie tylko nie doprowadzić do zamarznięcia wymiennika w rekuperatorze i tyle.W lato nie zastąpi klimy w żaden sposób.
    W moim przypadku instalowałem go pod domem ze względu na korzyści ekonomiczne,tylko i wyłącznie.
    Instalowanie poza domem kosztowało by dodatkowo wynajęcie kopary na kilka ładnych godzin a to koszty i ze swoimi 400zł za GWC uważam,że warto było jako "grzałka" do reku.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 12-02-2014 o 19:49

  6. #1886
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Wpiszę sobie do zakładek te złote myśli trzech myślicieli

  7. #1887

    Domyślnie

    j-j, mam pytanie. O ile pamiętam (czytałam dość dawno Twój wątek, do tego częściowo usunięty), grzejesz płytowo kablami elektrycznymi w posadzce. Jak je rozprowadziłeś? Czy udało się dobrać taką słabą ich moc i rozstaw, że rozłożenie ich jest równomierne? Jestem bardzo ciekawa, aktualnie zbieram wyceny z propozycjami doboru kabli do budynku pasywnego, i jeden z dostawców zaproponował np. na salon 30m2 rozłożenie ogrzewania tylko na 6m2, bo to już powinno obsłużyć całą powierzchnię. Co o tym sądzisz?

  8. #1888
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    GWC pod domem nie jest instalowane ze względu na jakiekolwiek korzyści energetyczne,zresztą ciężko mówić o korzyściach energetycznych z GWC.
    On ma za zadanie tylko nie doprowadzić do zamarznięcia wymiennika w rekuperatorze i tyle.W lato nie zastąpi klimy w żaden sposób.
    .
    Mam inne zdanie. Jako klima w moim przypadku sprawdza sie bardzo dobrze. Mało tego - okna nie sa w żaden sposób zasłaniane, tyle słoneczka wpada ile swieci i mimo to Klima i komfort sa bardzo odczuwalne.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  9. #1889
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał mwie Zobacz post
    j-j, mam pytanie. O ile pamiętam (czytałam dość dawno Twój wątek, do tego częściowo usunięty), grzejesz płytowo kablami elektrycznymi w posadzce. Jak je rozprowadziłeś? Czy udało się dobrać taką słabą ich moc i rozstaw, że rozłożenie ich jest równomierne? Jestem bardzo ciekawa, aktualnie zbieram wyceny z propozycjami doboru kabli do budynku pasywnego, i jeden z dostawców zaproponował np. na salon 30m2 rozłożenie ogrzewania tylko na 6m2, bo to już powinno obsłużyć całą powierzchnię. Co o tym sądzisz?
    Dobralem ich długosc tak aby rozstaw nie był większy niż 25 cm. Ponadto większa moc - krótsze działanie. Korzystniej w ciagu dnia taniej taryfy.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  10. #1890

    Domyślnie

    Pokrywałeś kablami całe pomieszczenia?

  11. #1891
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    sory ale nie biorę udziału w dyskusji 0-20, możesz dać linka do postu gdzie Nydar nawołuje wszystkich wszędzie do 18cm ??
    Tego nie mogę, ale mógłbym znaleźć post, w którym twierdzi ŻE 18 CM JEST LEPSZE NIŻ KAŻDE INNE. Ale mi się nie chce i nie chcę już tego ciągnąć.
    Sorry everybody - musiałem odpowiedzieć

  12. #1892
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post

    przy 300m3/h z GWC można wycisnąć prawie 2KW, a 20Mg żwiru to raptem 5kWh/stopień czyli 3h wietrzenia i mamy 1 stopień różnicy

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...%C3%B3d%C5%82a
    poprzez analogię, temperatura DZ dla PCi o mocy 2-3 razy wyższej dla powierzchni 5-8 razy większej i w sezonie grzewczym czynnik zjeżdża do -1
    Przykładem jest lato gdy cały czas wieje 400 m3 i temp. w gwc pod posadzki sie podnosi.wiec mysle, ze masz racje - gdybym wiał 300 m3 to różnica by sie pojawiła tyle ze skąd wiemy jak szybko powróci do temp. zbliżonej do tej bez gwc gdy przestaniemy tak wiać?
    Po drugie - jeszcze nigdy zima nie wialem 300 m3/h
    po trzecie właśnie po to aby nie wprowadżac bezpośrednio zimnego powietrza pod budynek mam mniejsze wstępne Gwc poza budynkiem, ono przejmuje największe uderzenie i mrozu i ciepła.
    no i badania po 4 latach mówią, ze różnicy praktycznie nie ma .

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  13. #1893
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    twój sposób użytkowania GWC w praktyce sugeruje że mogłeś domek zbudować bardziej na modłę earthship-a, i mieć z tego korzyści

    czyli mamy kolejną zagwozdkę: czy w domku J-J zamiast walić 36cm pod posadzkę lepiej by było zrobić izolację obwodową i korzystać z dobrodziejstwa akumulacji pasywnych zysków słonecznych pod domkiem ??

    albo inaczej, czy kiedyś przy jakiś robotach w ogródku nie wpadłbyś na pomysł małego eksperymentu naukowego i wysypania darmowego proszku pigeona wokół fundamentu na 1m szeroko i 1m głęboko ?? a po 3 latach napisał byś na forum o ile opóźnia to rozpoczęcie sezonu grzewczego
    Eksperyment? Trudno nazwać eksperymentem coś co było robione wiele razy i nigdy się nie udało. No chyba, że każdy musi się przekonac na własnej skórze.
    Co do GWC zima - moc chłodnicza powietrza zima to 0,15 do 0,2 kW - więc nie ma obaw, że coś pod domem się zmieni!

  14. #1894
    Banned
    sunrise121

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-431
    Posty
    617

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    A ile takie promienniki kosztują?
    Mi się natomiast bardzo podoba grzanie ścianami działowymi - funkcjonalne, przyjemne i strat do gruntu nie ma.
    Promiennik ciepła o mocy 1500 W mieści się w cenie 350 zł i odpowiada konwektorowi o mocy 2000W. Grzanie ścianą działową to jest typowe grzanie promiennikowe, bo temperatura nigdy nie przekracza 30*C i 80% ciepła wychodzi przez wypromieniowanie, do tego nie ma strat bezpośrednio do gruntu. Ale są i wady; cena wykonania i grzanie dwóch pomieszczeń sąsiadujących, np. salonu i sypialni jednym sterownikiem. W sypialniach powinno się ustawiać temperaturę o 2-3*C niższą niż w salonie, a w łazience o 1*C wyższą. Domy pasywne wymagają mało ciepła i pokoje powinny być ogrzewane indywidualnie, bezpośrednio do wnętrza i niską temperaturą.

  15. #1895
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    pod budynek mam mniejsze wstępne Gwc poza budynkiem, ono przejmuje największe uderzenie i mrozu i ciepła.
    - Jeżeli gwc jest na 1.5m gł. to tylko latem "uderzenie". Kierunek przepływu energii jest z wartości wyższych do niższych - nie ma więc uderzenia mrozu a jest większy strumień ciepła. Powierzchnia domu w stosunku do radiatora jest tak maleńka, że na gł. 1.5 m panują te same warunki zimą a trochę chłodniej jest latem .

  16. #1896
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał sunrise121 Zobacz post
    Promiennik ciepła o mocy 1500 W mieści się w cenie 350 zł i odpowiada konwektorowi o mocy 2000W. Grzanie ścianą działową to jest typowe grzanie promiennikowe, bo temperatura nigdy nie przekracza 30*C i 80% ciepła wychodzi przez wypromieniowanie, do tego nie ma strat bezpośrednio do gruntu. Ale są i wady; cena wykonania i grzanie dwóch pomieszczeń sąsiadujących, np. salonu i sypialni jednym sterownikiem. W sypialniach powinno się ustawiać temperaturę o 2-3*C niższą niż w salonie, a w łazience o 1*C wyższą. Domy pasywne wymagają mało ciepła i pokoje powinny być ogrzewane indywidualnie, bezpośrednio do wnętrza i niską temperaturą.
    Promiennik 150 W poniżej 800-900 zł to masakra. Musi być elektroniczny. cholernie precyzyjny termostat i specjalny element grzewczy - tak by nie był odczuwalny ( dość wyraźnie) kierunek skąd działa podczerwień.

  17. #1897
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    czyli mamy kolejną zagwozdkę: czy w domku J-J zamiast walić 36cm pod posadzkę lepiej by było zrobić izolację obwodową i korzystać z dobrodziejstwa akumulacji pasywnych zysków słonecznych pod domkiem ??
    Dawne czasy, analizowałem to w Twoim temacie z leśnym, jednak z magazynu zrezygnowałem (wyszło mi , że mam za mało miejsca pod domem na magazyn aby mieć to co bym chciał odpowiednim kosztem)
    Ostatecznie wtedy stwierdziłem i nadal twierdzę, że przyszłością jest prund, stąd mam u siebie przełącznik PRZK w razie "W" i wybudowałem pasywny, gdzie i tak niewiele płacę.

    Pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  18. #1898
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Przełącznik na inne źródło zasilanie prundem.domku.

    Pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  19. #1899
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    trochę szkoda że nie chce ci się odpowiadać, mamy bezpośredni dowód na to że jesteś na tym forum tylko dla bicia piany, a szkoda bo pojawiło się ciekawe pytanie: Nydar napisał że 18cm jest lepsze i bardziej ekonomiczne od 30cm w jego konkretnym indywidualnym przypadku, czy dla wszystkich wszędzie i ogólnie nawet na Syberii ??
    Bezpośredni dowód? A ty jesteś obrońcą z urzędu? Ciekawe co na taki dowód powie sędzia?

    Nydar nie wie jak by było w jego przypadku, gdyby dał inną grubość, a MIMO TEGO piszę że 18cm to lepiej niż 30, a nawet 10 i 40. Ale już wystarczy - może ma dobrze, może mu to działa najlepiej, choć nie potrafi tego dowieźć, a powinien.

    p.s. Choć cię nie znam, ani ty mnie, to na mnie napadłeś. Nie chce mi się odpowiadać tobie. Może ty mi udowodnij, że bredzę...

  20. #1900
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Nie wiem czy 18cm to jest najbardziej optymalne ocieplenie w funkcji lambda i temp. pod. Brakuje danych empirycznych o temp. pod izolacją przy różnych grubościach izolacji .Natomiast na podstawie danych jakie podaje j-j czy kszhu,można stwierdzić,że 18cm przepuszcza mniej ciepła niż 24 czy 30cm.Chyba,że wynik pomiaru temp. jest przekłamany przez GWC pod budynkiem,które oboje mają.Przydała by się temp. pod izolacją 30cm bez GWC.

Strona 95 z 121

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony