dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    spoko1

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    3

    Domyślnie jaki kominek dobrac aby nie przesadzic

    Witam mam problem z kominkiem a raczej z brakiem dostępności kominków. Za salonem jest kotłownia i postanowiłem zastosować kominek z płaszczem wodnym w UO dwustronny. W salonie będzie zlicowany ze ścianą a całość wkładu będzie znajdowała się w kotłowni. Dom to parterówka 100m2 uzytkowej plus garaż. Postawiony jest z ytonga ocieplony styropianem 15 termo organika. Na całości jest ogrzewanie podłogowe. Kominek ma współpracować z kotłem gazowym dwufunkcyjnym kondensacyjnym. Problem w tym iż kominek który wybrałem to LECHMA PL-190 15KW. NIe znam się ale czy nie będzie on przewymiarowany do tak małego domu???
    Drugie pytanie jakie jezt optymalne połączenie takiego kominka z kotłem gazowym bo już mam mętlik w głowie.
    Pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał spoko1 Zobacz post
    Witam mam problem z kominkiem a raczej z brakiem dostępności kominków. Za salonem jest kotłownia i postanowiłem zastosować kominek z płaszczem wodnym w UO dwustronny. W salonie będzie zlicowany ze ścianą a całość wkładu będzie znajdowała się w kotłowni. Dom to parterówka 100m2 uzytkowej plus garaż. Postawiony jest z ytonga ocieplony styropianem 15 termo organika. Na całości jest ogrzewanie podłogowe. Kominek ma współpracować z kotłem gazowym dwufunkcyjnym kondensacyjnym. Problem w tym iż kominek który wybrałem to LECHMA PL-190 15KW. NIe znam się ale czy nie będzie on przewymiarowany do tak małego domu???
    Drugie pytanie jakie jezt optymalne połączenie takiego kominka z kotłem gazowym bo już mam mętlik w głowie.
    Pozdrawiam
    Witaj.
    Żaden wkład właściwie nie jest przewymiarowany. Wybranego przez Ciebie nie kojarzę, bo nie za bardzo je od siebie odróżniam, ale to nie moc znamionowa grzeje, tylko palące się drewno. Masz pewnie obliczone (podane w projekcie) zapotrzebowanie swojego domu na ciepło. Wiesz więc ile ciepła w kWh na dobę on wymaga. Podziel to przez 2, bo "ciepłochłonność" jest podawana dla maksymalnego mrozu, a rzeczywista różnica temperatur pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem jest średnio dwukrotnie niższa.
    Mając teraz te urealnione kilowatogodziny na dobę dzielisz je (ich liczbę) przez 4. Wynik to ilość kilogramów drewna do spalenia na dobę.
    Koniec matematyki, teraz musisz uruchomić wyobraźnię - wyimaginuj sobie tę ilość drewna i to czy nie głupio będzie wyglądała w komorze wybranego przez Ciebie paleniska (niczego nie sugeruję - nie wiem jak wygląda). Jeżeli nie, to nie musisz się napisami przejmować.
    Instalację musisz zlecić doświadczonemu instalatorowi. DTR kotła pewnie coś wspomina o sposobie sprzężenia układów - bez tego dziś ani rusz.

    Pozdrawiam

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    spoko1

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    3

    Domyślnie

    ok dzieki za info

  4. #4

    Domyślnie

    Znawcą nie jestem, ale nie mam pewności, czy to jest tak jak piszesz. Jeśli w dużym palenisku rozpalimy małą ilością drewna, powiedzmy "kupka" na środku, to czy ciepło nie uleci kominem, nie nagrzewając samego wkładu?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasia Wojtek Zobacz post
    Znawcą nie jestem, ale nie mam pewności, czy to jest tak jak piszesz. Jeśli w dużym palenisku rozpalimy małą ilością drewna, powiedzmy "kupka" na środku, to czy ciepło nie uleci kominem, nie nagrzewając samego wkładu?
    Te sprawy zawierają się w enigmatycznym "głupio wyglądała" ("kupka"). Ale, akurat z tym, o czym piszesz, jest prawie dokładnie odwrotnie - im masy mniej nagrzane, tym mniej ciepła ucieka kominem - więcej zostaje. Prawie, bo palące się drewno to nie grzałka elektryczna - wymaga odpowiednich warunków - palenisko powinno być nagrzane, żeby się dobrze spalało.
    Raczej powiedziałbym, że się wykopci, niż że ciepło ucieknie.
    To, co napisałem, sprowadza się do tego, że wielkość komory paleniska powinna być dostosowana do ilości drewna, którą chcemy/musimy spalić. Musimy też uwzględnić to, czy chcemy palić jeden wsad, dwa czy pięć na dobę. Rozpalać raz, dwa, trzy itd.
    Po tych rozważaniach można dopiero stwierdzić czy wkład nie jest za duży.
    Trzeba po prostu wziąć pod uwagę, jak ta moc znamionowa jest wyznaczona. Ważniejszy jest parametr mówiący o wielkości wsadu drewna zalecanego przez producenta.

    Pozdrawiam

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Aby nie przesadzić to potrzebny jest piec lub pieco-kominek
    Do roku 2021 zapotrzebowanie na ciepło we współczesnych domach ma spaść do 70 [kWh/(m2 · rok)]
    Do lamusa więc pójdą wszelkie kominki konwekcyjne z nadmiarem energii, przegrzewanie powietrza, którym oddychamy to nie lada kłopot dla zdrowia. Piecem lub porządnym pieco-kominkiem nie da się przegrzać domu. Zapisaną energię cieplną w akumulacji oddają powolutku, laminarnie przez wiele godzin. Cieszy mnie to niezmiernie, bo stare, sprawdzone, zapomniane i najzdrowsze dla człowieka technologie powrócą szybciej niż nam się wszystkim wydaje
    ...

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.407
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Nie jest to takie pewne co pójdzie do lamusa, a co wylezie na wierzch. Każdy piec, im lepszy w laminarnym, powolnym oddawaniu ciepła, tym gorszy w okazjonalnych potrzebach. Takich, które pozwolą odrobiną opału, bardzo ekonomicznie zmienić atmosferę o poranku. Bez konieczności wietrzenia przez cały dzień, bo rozgrzało się piec kumulacyjny. Termony, te które znasz z Łazisk (szczególnie jeden - ten na kuchnię), to próba walki z bezwładnością pieców z tzw masą. Dużą, czy małą. Fascynacja kumulacją nie może być podyktowana wyłącznie marketingiem kilku producentów i brakiem doświadczenia kilkunastu wykonawców. I nie bierz sobie za bardzo do serca czasem, bo niekoniecznie do Ciebie piję

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr Batura Zobacz post
    Nie jest to takie pewne co pójdzie do lamusa, a co wylezie na wierzch. Każdy piec, im lepszy w laminarnym, powolnym oddawaniu ciepła, tym gorszy w okazjonalnych potrzebach. Takich, które pozwolą odrobiną opału, bardzo ekonomicznie zmienić atmosferę o poranku. Bez konieczności wietrzenia przez cały dzień, bo rozgrzało się piec kumulacyjny. Termony, te które znasz z Łazisk (szczególnie jeden - ten na kuchnię), to próba walki z bezwładnością pieców z tzw masą. Dużą, czy małą. Fascynacja kumulacją nie może być podyktowana wyłącznie marketingiem kilku producentów i brakiem doświadczenia kilkunastu wykonawców. I nie bierz sobie za bardzo do serca czasem, bo niekoniecznie do Ciebie piję
    Pożyjemy – zobaczymy

    Co w nieenergooszczędnych domach jest zaletą w budynkach energooszczędnych będzie wadą.
    Nawiązuje tu do tematu zwykłych kominków czyli: szybkiego wzrostu temperatury w pomieszczeniu (ciepło konwekcyjne) i szybkiego stygnięcia po dopaleniu.
    Piece i pieco-kominki o wysokiej inercji cieplnej utrzymują stałą temperaturę, ponieważ magazynują ciepło w ciągu procesu spalania, a oddają je po jego zakończeniu.
    Masa to nie wszystko... b. ważną kwestią jest umiejętność przystosowania paleniska do spalania paliw bogatych w części lotne. Można wybudować piękny piec z paleniskiem, w którym wspaniale będzie się paliło w pierwszej fazie spalania, i co z tego jak produkty powstałe w procesie suchej destylacji wchodząc do kanałów kumulacyjnych nie będą miały odpowiednich warunków do zmieszania się z powietrzem i odpowiedniej temperatury do potrzymania reakcji. Ich wartość kaloryczna będzie stracona. Nie będąc kominiarzem na pewno często obserwujesz czarny dym wydostający się z kominów. Co to takiego jest?? to nie spalone cząsteczki węgla, bezpowrotnie tracone w palenisku, a przy okazji trujące środowisko. Pomnóż te ilości przez okres grzewczy, a przekonasz się o stratach wynikających z nieracjonalnie pobudowanych palenisk i złego procesu spalania. Doskonale się orientujesz, że we współcześnie budowanych paleniskach z układem kanałów kumulacyjnych ciężko jest o powstanie tzw. kręgów wirowych odpowiedzialnych za zetknięcie-związanie się gazów o różnych ciężarach i punktach zapłonu. Paleniska racjonalne to takie, które uwzględniają wszystkie sfery spalania w warunkach dla przebiegu reakcji do końca.

    O marketingu się nie wypowiadam
    ...

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.407
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał kominiarz Zobacz post
    Pożyjemy – zobaczymy

    Co w nieenergooszczędnych domach jest zaletą w budynkach energooszczędnych będzie wadą.
    Nawiązuje tu do tematu zwykłych kominków czyli: szybkiego wzrostu temperatury w pomieszczeniu (ciepło konwekcyjne) i szybkiego stygnięcia po dopaleniu.
    Piece i pieco-kominki o wysokiej inercji cieplnej utrzymują stałą temperaturę, ponieważ magazynują ciepło w ciągu procesu spalania, a oddają je po jego zakończeniu.
    Masa to nie wszystko... b. ważną kwestią jest umiejętność przystosowania paleniska do spalania paliw bogatych w części lotne. Można wybudować piękny piec z paleniskiem, w którym wspaniale będzie się paliło w pierwszej fazie spalania, i co z tego jak produkty powstałe w procesie suchej destylacji wchodząc do kanałów kumulacyjnych nie będą miały odpowiednich warunków do zmieszania się z powietrzem i odpowiedniej temperatury do potrzymania reakcji. Ich wartość kaloryczna będzie stracona. Nie będąc kominiarzem na pewno często obserwujesz czarny dym wydostający się z kominów. Co to takiego jest?? to nie spalone cząsteczki węgla, bezpowrotnie tracone w palenisku, a przy okazji trujące środowisko. Pomnóż te ilości przez okres grzewczy, a przekonasz się o stratach wynikających z nieracjonalnie pobudowanych palenisk i złego procesu spalania. Doskonale się orientujesz, że we współcześnie budowanych paleniskach z układem kanałów kumulacyjnych ciężko jest o powstanie tzw. kręgów wirowych odpowiedzialnych za zetknięcie-związanie się gazów o różnych ciężarach i punktach zapłonu. Paleniska racjonalne to takie, które uwzględniają wszystkie sfery spalania w warunkach dla przebiegu reakcji do końca.

    O marketingu się nie wypowiadam
    Widzę, że próbujesz coś wytłumaczyć. Nie wiem tylko, mnie czy sobie?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr Batura Zobacz post
    Widzę, że próbujesz coś wytłumaczyć. Nie wiem tylko, mnie czy sobie?
    chyba sobie ...
    ...

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasia Wojtek Zobacz post
    Znawcą nie jestem, ale nie mam pewności, czy to jest tak jak piszesz. Jeśli w dużym palenisku rozpalimy małą ilością drewna, powiedzmy "kupka" na środku, to czy ciepło nie uleci kominem, nie nagrzewając samego wkładu?
    Oczywiście że palenie w WIELKIM palenisku aby uzyskać mała ilość ciepła jest nieekonomiczne.
    Palenisko powinno być dobrane do realnych start ciepła w danym budynku.
    Na rynku są dostępne wkłady kominkowe , także "wodne" , do domów energooszczędnych z dużym zakresem regulacji mocy .
    Od kilku lat sprzedajemy Romotop Kv 075.W o mocy regulowanej 4-12kW , z czego do płaszcza wodnego 3-10kW , mała emisja ciepła do salonu osiągnięta jest poprzez zastosowanie dwuszybowego przeszklenia , dodatkowo szyba wewnętrzna jest IR niskoemisyjna .
    Ten wkład od samego początku dedykowany był na ryki gdzie budownictwo energooszczędne jest praktykowane od dawna .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony