dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Kominek + systemn DGP

    Witam serdecznie
    juz buduje i chciałabym podgłaczyc pod kominek DGP. i tu sie pojawia problem , oprocz tego ze chce i wiem jak to powinno działać to tylko tyle.
    mam domek parterowy, dodwóch najdalszych pomieszczen bdzie 10 m, a w sumie chciałabym do 3 pokoi. nie wiem czy tez wpuszczac do łazienki czy to bezsens.
    jakie prace powinnam juz zrobic na etapie stanu surowego, jezeli trzeba wogóle??
    czy kominek musi byc jakos specjalnie wybrany ??
    a pozatym czy ktos mi moze polecic jakiegos wykonawce z mazowieckiego
    chyba narazie tyle
    pozdrawiam

  2. #2
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Tygryska! Prawidłowe wykonanie DGP, to nie "bułka z masłem", jak Ci się wydaje. Ja swoje "grawitacyjne" DGP zanim wykonałem, to przestudiowałem to Forum dokładnie "od deski do deski", dołożyłem swoją wiedzę
    z Politechniki i... następne DGP już bym nieco poprawił ("na "górze" grzeje mi mocniej niż na dole, gdzie jest kominek). Potrzebnej wiedzy tutaj nikt Ci nie wyłoży jak "na tacy" (choćby dlatego, że konieczny jest "naoczny ogląd" całości). Skup się raczej na znalezieniu sprawdzonego fachowca (fachowców)

    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    własnie chyba o ton mi najbardziej chodzi i polecenie fachowcy,ktory mi cos doradzi ale tak rzetelnie. sama napewno nie bede tego wykonywac i raczej musze zaufac fachowcy. tylko czy szukac go juz teraz na etapie surowego stanu czy moge z tym poczekac do wykonczeniowki
    pozdrawiam

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    DGP to temat zagadka nawet dla wielu "fachowców" ... także trzeba bardzo ostrożnie z tym ...
    Wczoraj byłem u inwestorów budujących całkiem spory dom w szkielcie drewnianym (ponad 150 m2). Chcieli DGP grawitacyjne. Najpierw zrezygnowałem całkowicie z jego wykonania ze względów bezpieczeństwa, potem zrezygnowałem z DGP wymuszonego z powodu olbrzymich nakładów żeby to zrobić naprawdę tak, bym przez następne kilkadziesiąt lat nie myślał czy im dom nie spłonie - nie to żeby się nie dało ... da się wszystko, ale w tym przypadku nie zmieścił bym się w 5-ciu, no może nawet w 6-ciu tysiącach zł.
    Na koniec powiedzieli mi że firma współpracująca z wykonawcą tego bydynku (naprawdę duża firma produkująca domy szkieletowe) robi takie DGP w tych domach za ok. 1 tys. zł ... zrobiła to już w około setce domów ... powiedzieli mi też w jaki sposób miało być wykonane DGP i którędy oraz w jaki sposób miały być ciągnięte rury ... w pojedynczej izolacji i bez jakiejkolwiek wentylacji - praktycznie po drewnianych elementach konstrukcji ścian szkieleteowych ...
    Dla mnie to czysty kryminał że ktokolwiek dopuszcza takie instalacje i takie budynki do użytkowania. Dzieje się to dlatego że ani kierbud, ani firma wykonawcza nie mają zielonego pojęcia o tym w jaki sposób to powinno być wykonane.Najgorsze jest to że brak im też fantazji i jakiejkolwiek refleksji że przecież budują dom z materiału ktorego temperatura zapłonu jest znacznie niższa niż ta panujaca często wewnątrz samego kominka (zabudowy - nie wkłądu)...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Naprawdę potrzebne jest DGP, szczególnie w nowych budynkach bez dużych strat ciepła?
    Czy powietrze - prędkość cząstek gazów składających się na powietrze to przecież kilkaset metrów na sekundę, samo nie da rady rozprowadzić ciepełko?
    Jakie ogrzewanie kominkiem w takich budynkach jest potrzebne?
    Czy może właściwym będzie ogrzewanie kominkiem powolne równomierne, uzupełniające niewielkie straty ciepła...
    Ale jak to osiągnąć?

  6. #6
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał bohusz Zobacz post
    Naprawdę potrzebne jest DGP, szczególnie w nowych budynkach bez dużych strat ciepła?
    Uważam, że przy średnio ocieplonym budynku DGP ZAWSZE będzie potrzebne (choćby w "przejściowych" porach roku). Ja w tym roku dogrzewam kominkiem już od lutego, a w gazowni zapewne zgrzytają zębami, bo kocioł od tego czasu wyłączony .

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTD Zobacz post
    Uważam, że przy średnio ocieplonym budynku DGP ZAWSZE będzie potrzebne (choćby w "przejściowych" porach roku). Ja w tym roku dogrzewam kominkiem już od lutego, a w gazowni zapewne zgrzytają zębami, bo kocioł od tego czasu wyłączony .
    No nie znam rozkładu pomieszczeń, itp. Nie znam zwyczajów czasowych domowników i ich lubości ciepła i lubości jakości ciepła
    Ale bardziej interesuje mnie czy zbliżony efekt byłby bez DGP?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTD Zobacz post
    a w gazowni zapewne zgrzytają zębami, bo kocioł od tego czasu wyłączony .
    No a PUTIN? wytrącasz mu argumenty sankcyjne i dochody na dalsze ekspansje zbrojne.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja zdecydowalem sie na DGP grawitacyjne (klatka schodowa + 3 pomieszczenia na poddaszu) koszt 1,2tys z mat i robocizna. Zdalem sie na fachowca jak to bedzie dzialac sie okaze za rok

  10. #10

    Domyślnie

    ja buduje z gazobetonu, a raczej obieg musze miec wymuszony. moim zdaniem dobre DGP jes bardzo przydatne na okresy przejsciowe. a jak juxz w kominku sie pali, a ja lubie palic w kominku to niech to korzysc jakas bedzie z tego
    pozdrawiam.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał tygryska_13 Zobacz post
    ja buduje z gazobetonu, a raczej obieg musze miec wymuszony. moim zdaniem dobre DGP jes bardzo przydatne na okresy przejsciowe. a jak juxz w kominku sie pali, a ja lubie palic w kominku to niech to korzysc jakas bedzie z tego
    pozdrawiam.
    Nie ma znaczenia z jakiego materiału zbudowany jest dom. Wymuszenie obiegu powietrza jest, było i będzie ( poza nielicznymi wyjątkami )koniecznością, jeżeli chcemy uzyskać równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniach. Nawet 2-4 C różnicy odczuwane jest jak wejście z ciepłego do zimnego pomieszczenia . Do tego w domach o dobrej izolacji dochodzi jeszcze problem małego zapotrzebowania na energię cieplną i bardzo łatwo przegrzać jedno pomieszczeń( najczęściej to z kominkiem ) . Raczej powinnaś skupić się na dobrym doborze wkładu . Od tego będzie bardziej zależeć efektywne wykorzystanie DGP. Kubaturę do 900 m3 ogrzejesz bez problemu jednym kominkiem.

    Powodzenia.

    pzdr.
    festina lente

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sliwka182

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    22
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witajcie, pozwoliłam sobie dołączyć się do tego wątku by nie tworzyć nowego o podobnej tematyce. Mam pytanie do znawców tematu , otóż mamy w planie kominek bez rozprowadzenia ciepła oraz rekuperację (obecnie stan surowy). Gdy na etapie projektu zastanawialiśmy się nad rozprowadzeniem projektant stwierdził, że nie ma sensu go robić gdyż rekuperacja będzie nam ciepło z kominka rozprowadzać do innych pomieszczeń.... Czy wy też jesteście tego samego zdania czy może jednak zrobić RC (mamy zamiar palić w kominku w chłodniejsze wiosenno/jesienne dni) ? Z góry dziękuje za opinie

  13. #13

    Domyślnie

    Ja też zastanawiam się nad rozprowadzeniem ciepła, jakie są Wasze opinie w tym temacie ?
    Czy jest sens to robić "na chłodniejsze wiosenno-jesienne dni", gdy w sezonie zamierzamy grzać gazem. Czy nagrzejemy w ten sposób dom w chłodniejsze dni czy też nie (niektórzy twierdzą, że i tak trzeba grzać bo w łazienkach jest zimno ....) ?

  14. #14
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał sylwus115 Zobacz post
    Ja też zastanawiam się nad rozprowadzeniem ciepła, jakie są Wasze opinie w tym temacie ?
    Odpowiem Ci nie jako "zawodowiec", tylko jako "amator", który sam wykonał swoje "grawitacyjne" DGP
    Dystrybutor na wkładzie wykonany przez blacharnię wg mojego projektu ma 4 wyloty. "Bierze" ciepłe powietrze tak dokładnie, że na dole (w salonie z kominkiem) jest stosunkowo chłodno (choć w komorze jest zainstalowany radiator z dużą ilością żeber i dwie kratki na salon), za to na piętrze - jak w cieplarni
    Przez ścianę, gdzie mam łazienkę, dałem "przebicie" z komory, aby ją też docieplić. Wszystko by było fajnie, tylko "grawitacyjnie" nie bardzo "chce" docieplić, bo "ucieka" w górę pod sufit
    Co bym poprawił?
    1. przynajmniej z jednego wylotu dystrybutora skierowałbym powietrze do kratki w obudowie do docieplenia salonu (bo i tak to ciepłe powietrze z salonu ucieka na górę otwartą klatką schodową) a z pozostałych trzech - do pomieszczeń na górze
    2. w tym "przebiciu" do łazienki zamontowałbym wentylator z regulowaną predkością obrotów i kolankiem wylotowym skierowanym w dół.

    P.S. Dzięki temu "grawitacyjnemu" DGP mój kocioł gazowy pracuje od lutego tylko na ciepłą wodę (C.O. mam wyłączone) - to odpowiedź dla Ciebie, czy warto(?)

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 16-04-2014 o 10:17 Powód: uzupełnienie

  15. #15

    Domyślnie

    Ja nie moge miec grawitacyjnej bo mam parterowy dom. co do instalacja a naturalny obieg to mam róznice 10 m do ostatniego najzimniejszego pokoju i watpie zeby z kominka tam ciepło w naturalny sdposób sie dostało.

    a tak to szukam dalej fachowca i narazie nic.
    pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTD Zobacz post
    P.S. Dzięki temu "grawitacyjnemu" DGP mój kocioł gazowy pracuje od lutego tylko na ciepłą wodę (C.O. mam wyłączone) - to odpowiedź dla Ciebie, czy warto(?)

    Pozdrawiam
    Właśnie po to też zastanawiam się nad DGP ... tylko męża ciężko przekonać

    JTD a masz rekuperację ?

  17. #17
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał sylwus115 Zobacz post
    JTD a masz rekuperację ?

  18. #18
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał tygryska_13 Zobacz post
    watpie zeby z kominka tam ciepło w naturalny sdposób sie dostało.
    Na pewno Mnie by jednak przeszkadzał w nocy ten jednostajny "jęk" turbiny. Już kiedyś u znajomych nocowałem przy takiej pracującej turbinie
    i przysłowiowego oka nie zmrużyłem

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    W prawidłowo wykonanej instalacji DGP wymuszonej, nocą nie powinno być jej słychać ...
    Wystarczy wyposażyć ją w regulator obrotów, wygłuszyć podłoże pod jej niektórymi częściami, zastosować tłumiki lub skrzynki rozprężne przed jej wyjściami i przede wszystkim większe niż to się robi zazwyczaj wyloty (kratki lub anemostaty) ...
    Parę rzeczy, kóre kosztują kilkaset złotych i uzyskujemy nieporównywalny komfort użytkowania w porównaniu ze "standardem" powszechnie i ślepo"praktykowanym" ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony