dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 141

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Szanowni przedmówcy, czy słyszeliście o chłonności materiałów higroskopijnych, o wilgotności równoważnej, gdzie materiał higroskopijny, taki jak drewno, silikat, tynk wapienno-cementowy nawet beton chłoną lub oddają wilgoć stosownie do wilgotności otoczenia i wcale nie musi to być temperatura punktu rosy.

    Dodatkowo w materiałach higroskopijnych, przed temperaturą punku rosy (100%RH) występuje jeszcze kondensacja kapilarna (ok. 85%RH).

    Natomiast w typowych zmianach wilgotności otoczenia, zmienia się wilgotność niektórych materiałów w niewielkim stopniu i różnym, ale się zmienia.

    Przykładowo i w przybliżeniu 20 metrowe pomieszczenie, gdzie ściana wewnętrzna z silikatu grubości 24cm zmieniając swoją wilgotność o 1 % co wcale nie jest dużo ( drewno zmienia wilgotność 3 - 5%) potrafi zgromadzić, lub oddać zgromadzoną wilgoć wielkości 160 litrów.
    Przy czym gromadzenie takiej ilości wilgoci nie będzie trwało kilka, czy kilkanaście dni, tu trzeba wziąć po uwagę cały okres poza grzewczy.

    Teraz policzcie sobie, biorąc pod uwagę czynniki zewnętrze jak i wewnętrzne, na jak długo starczy tej, zgromadzonej w ścianach wilgoci, przy określonej wymianie powietrza, kiedy włączycie ogrzewanie i z natury wilgotność w pomieszczeniu powinna spadać.

    Podpowiedż, w powietrzu 20 metrowego pomieszczenia przy temperaturze ok 20' i wilg. ok. 50% mamy zaledwie 1/3 litra wody.

    Ponadto czy nie uważacie, że tu ze względu na różną dyfuzyjność styropianu i wełny, po włączeniu ogrzewania, zawarta wilgoć w ścianach nie będzie jednakowo się przemieszczać.

    I jeszcze jedno pytanie czy rozróżniacie oddychanie pomieszczeń poprzez ściany (znikome) od oddychania ścian, czyli aktywność ścian i ich wyprawy w samoregulacji wilgotności własnej i otoczenia?
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Parkiet ; 05-07-2014 o 08:18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony