dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 100
  1. #1

    Domyślnie Dom 100m, nowy - 2014, jaka pompa i czy warto?

    Witam,

    Jestem nowym forumowiczem, także, jeżeli temat jest założony błędnie, w złym dziale, proszę administrację o przeniesienie. Dziękuję.

    W tym roku planuję postawić dom wg. projektu: http://z500.pl/projekt/523/Z102_GP,z...ne-ogolne.html
    Jest to mały dom, ale stwierdziliśmy z żoną, że nie potrzeba więcej
    Nie mamy za dużego budżetu na budowę + kredyt, dlatego postanowiliśmy, aby dom był mały, ale dobrze ocieplony i z wykorzystaniem najlepiej pompy ciepła - oczywiście nie gruntowej, ponieważ jej koszt jest wysoki.

    Przeczytałem już miliony wpisów, prześledziłem różne fora i doszedłem do wniosku, że możnaby pojechać po całości podłogówką (ew. jakieś grzejniki na górze do dogrzania), ale mam problem z doborem pompy ciepła i w zasadzie pytanie, czy np. instalowanie pompy powietrze-woda, lub powietrze-powietrze wystarczy do tego, aby całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na cwu i ogrzewanie domu.

    Czy taka pompa wystarczy, żeby w całości zaspokoić nasze zapotrzebowanie, tak aby nie było zimno, aby nie trzeba było dogrzewać kominkiem (w ogóle nie planujemy jego budowy)?
    Jeżeli brakuje jakichś szczegółów chętnie odpowiem.

    Zwracam się do Was z prośba o pomoc i fachową poradę.

    Dziękuję

    AD. Budujemy na śląsku w okolicach Rybnika.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Tak króciutko...
    Masz już projekt to teraz zastanów się nad izolacją i zleć zrobienie OZC. Na tej podstawie dobierzesz sobie pompę. Domek mały więc można założyć, że będzie to jednostka max 7kW, czyli niedroga.
    Podłogówka po całości, żadnych grzejników - chyba, że suszarka w łazience. Kominka nie potrzebujesz - chyba, że lubisz. Na forum jest kilku użytkowników podobnych domów z pompami PW, także powiedzą Ci dokładnie jak to wygląda - a raczej wygląda dobrze
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  3. #3

    Domyślnie

    map78: Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czyli jednak podłogówka po całości to dobre rozwiązanie OZC rozumiem, że jest płatne - komu to najlepiej zlecić? Jakieś firmy budowlane to robią?
    A mógłbyś proszę ewentualnie wskazać kogoś z takim rozwiązaniem? Próbowałem oczywiście szukać, ale bardzo nie wiem któż to może być
    Jeszcze raz dziękuję.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał sajmek Zobacz post
    map78: Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czyli jednak podłogówka po całości to dobre rozwiązanie OZC rozumiem, że jest płatne - komu to najlepiej zlecić? Jakieś firmy budowlane to robią?
    A mógłbyś proszę ewentualnie wskazać kogoś z takim rozwiązaniem? Próbowałem oczywiście szukać, ale bardzo nie wiem któż to może być
    Jeszcze raz dziękuję.
    OZC wykonują audytorzy energetyczni. Tu masz namiar na Twoja okolicę: http://www.energetyczni.pl/szukaj_au...ie/rybnik.html

    Wejdź na wątek "pobór prądu" i patrz na stopki użytkowników. Większość podaje powierzchnie domu, rodzaj pompy i rodzaj ogrzewania, a przy okazji możesz podejrzeć ile to kosztuje
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  5. #5

    Domyślnie

    witam sąsiada . też bez kominka, tyle że my czystym prądem będziemy grzać . porady jak powyżej, przemyślcie okna dachowe bo są piekielnie drogie (jeśli mają mieć przyzwoite parametry). z klimatyzatorem ten problem, że trudno nim podgrzać kilka pomieszczeń naraz, także pewnie sensownym wyjściem będzie powietrze-woda.

    u mnie wszędzie tylko podłogówka, grzejniki łazienkowe jako suszarki wpięte do rozdzielacza i zasilane z temperaturą podłogówki. przy pompie ciepła lepiej unikać kaloryferów
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał sajmek Zobacz post
    Witam,

    Jestem nowym forumowiczem, także, jeżeli temat jest założony błędnie, w złym dziale, proszę administrację o przeniesienie. Dziękuję.

    W tym roku planuję postawić dom wg. projektu: http://z500.pl/projekt/523/Z102_GP,z...ne-ogolne.html
    Jest to mały dom, ale stwierdziliśmy z żoną, że nie potrzeba więcej
    Nie mamy za dużego budżetu na budowę + kredyt, dlatego postanowiliśmy, aby dom był mały, ale dobrze ocieplony i z wykorzystaniem najlepiej pompy ciepła - oczywiście nie gruntowej, ponieważ jej koszt jest wysoki.

    Przeczytałem już miliony wpisów, prześledziłem różne fora i doszedłem do wniosku, że możnaby pojechać po całości podłogówką (ew. jakieś grzejniki na górze do dogrzania), ale mam problem z doborem pompy ciepła i w zasadzie pytanie, czy np. instalowanie pompy powietrze-woda, lub powietrze-powietrze wystarczy do tego, aby całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na cwu i ogrzewanie domu.

    Czy taka pompa wystarczy, żeby w całości zaspokoić nasze zapotrzebowanie, tak aby nie było zimno, aby nie trzeba było dogrzewać kominkiem (w ogóle nie planujemy jego budowy)?
    Jeżeli brakuje jakichś szczegółów chętnie odpowiem.

    Zwracam się do Was z prośba o pomoc i fachową poradę.

    Dziękuję

    AD. Budujemy na śląsku w okolicach Rybnika.
    nie rób grzejników jak by co jest jeszcze ścienne
    http://ogrzewaniescienne.com.pl/

    I zapewniam że pw działają jakby było inaczej to raczej nie wychodziłbym z sądu albo już poszedł z torbami z racji klientów pracujących w tej instytucji
    chłodzenie też docenisz latem na poddaszu to zwykle drobna dopłata do pompy pw 800 do 1000zł
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  7. #7

    Domyślnie

    Bardzo wszystkim dziękuję za odpowiedź.
    Tak właśnie myślałem i czytałem gdzieś, że najlepiej zrobić po całości podłogówkę, sama pompa powietrze-woda i to wszystko.
    A czy ktoś z Was (posiadaczy pw pc) robił też komin w domu, w razie "W"?

    Czy raczej przy instalacji pc z podłogówką nie warto w ogóle ładować kasy w komin?
    Pozdrawiam

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    Kominek tylko jako alternatywa jak Ci prąd zniknie na tydzień, ew awaria PC czy -30 na dworze
    Dom 220 m2, 280 m2 po podłogach, ściany Ytong 24 cm + 20 cm styro 0,31 Swisspor
    Okna pionowe 0,8 Eurocolor Pyskowice Okna dachowe Fakro ftt6 0,81+ kołnierze ocieplające
    Podłoga 20 cm styro Dach - skosy 20-23 cm pianka otwartokomórkowa, strop 15 cm piany , strych 30 cm wełny
    Rekuperator Brink Excellent, PC GW Dimplex 11,7 KW + 200 m odwiertów

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    Kominek tylko jako alternatywa jak Ci prąd zniknie na tydzień, ew awaria PC czy -30 na dworze
    Spokojnie na taki kataklizm wystarczy w domu 100m2 pożyczyć przenośny piecyk gazowy, lub jak prąd jest ze dwie farelki.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar JacekBB
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    143

    Domyślnie

    OZC może Ci policzyć każda szanująca się firma instalatorska (najlepiej ta, która potem będzie montowała PC). Co do kominka nie montowałbym go z płaszczem. Ogólnie pamiętaj, że podłogówka jest na tyle dużym buforem, że brak prądu (a co za tym idzie spadek ciepła) odczujesz dopiero po kilku godzinach. W Polsce raczej nie zdarzają się już tak długie przerwy w dostawie energii (poza histerycznymi i przesadzonymi reportażami w TV ).
    Reklamy są niezgodne z regulaminem forum.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    l_ukasz

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    85

    Domyślnie

    Ja mam PW t-cap, dodatkowo mam prosty kominek z nawiewem grawitacyjnym na klatkę schodową na piętrze, aby mieć całkowicie niezależny system od prądu. W tym roku się przydał mieliśmy przerwę 10 godzin, oczywiście temperatura spadłaby niewiele, ale miałem tą satysfakcje niezależności.
    Obecnie to nawet śmierdzący węglarze nie działają bez prądu. Jak nie chcesz ponosić dużych kosztów to możesz wstawić piec kominkowy, będzie to jakaś niezależność.
    Podłogówka 100% jest rewelacyjnym rozwiązaniem, przy nowym domu dobrze docieplonym i niskiej temperaturze zasilania panele podłogowe są ani ciepłe ani zimne takie neutralne a temperatura w pomieszczeniu 22st.

  12. #12

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za wpisy.

    Czyli tak krótko podsumowując, na pewno zlecę OZC, na pewno zastosuję pompę p-w o mocy ok 7kW (chociaż jeden użytkownik polecał mi pójść już w 9kW, ale myślę, że dla domu ok 100m2 7kW jednak wystarczy) no i myślę, żeby jednak zamiast Daikina wybrać sobie Panasonica. (czytałem sporo opini i dostałem też info, że sprężarka w nim jest niedroga w porównaniu do Daikina - w razie awarii).

    Zastanawiam się tylko ile to wszystko będzie kosztować bo tak liczę tę pompę, ale jeszcze nie wiem jak cenowo wyjdzie podłogówka w całym domu.
    Jeszcze kilka pytań:

    1. Brać pompę od razu z zasobnikiem czy osobno dokupić?
    2. Jakiej wielkości zasobnik do c.w.u? Rodzina 2+1 ewentualnie 2+2
    3. Złożyłem wniosek do Taurona o podłączenie z mocą do ok 18kW, czy to wystarczy?
    (w domu wszystko będzie na prąd)
    4. Czy są jeszcze jakieś sposoby dofinansowania pompy poza Prosumentem?
    Ostatnio edytowane przez sajmek ; 12-05-2014 o 12:43 Powód: dodanie kilku pytań

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał sajmek Zobacz post
    Jeszcze kilka pytań:

    1. Brać pompę od razu z zasobnikiem czy osobno dokupić?
    2. Jakiej wielkości zasobnik do c.w.u? Rodzina 2+1 ewentualnie 2+2
    3. Złożyłem wniosek do Taurona o podłączenie z mocą do ok 18kW, czy to wystarczy?
    (w domu wszystko będzie na prąd)
    4. Czy są jeszcze jakieś sposoby dofinansowania pompy poza Prosumentem?
    Ad.1 Jak kto lubi. Ważne żeby zasobnik miał odpowiednio duży wymiennik ciepła, czyli był dedykowany do pomp ciepła. Jeżeli liczysz się z kosztami to musisz również wiedzieć, ze te firmowe z reguły są dużo droższe
    Ad.2 Ja mam rodzinę 2+2 - dwie łazienki (duża wanna) i zasobnik 300l wystarcza, wcześniej miałem 120l i był stanowczo za mały.
    Ad.3 Z palcem w d... Dla porównania u mnie to 11kW - w domu wszystko na prąd i styka
    Ad.4 W niektórych gminach są dofinansowania lokalne - musisz się zorientować w UG. W mojej gminie akurat nie było ale np obok w Gdyni dawali 3tys. za modernizację kotłowni na OZE

    Pozdrawiam
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.541
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał sajmek Zobacz post
    1. Brać pompę od razu z zasobnikiem czy osobno dokupić?
    2. Jakiej wielkości zasobnik do c.w.u? Rodzina 2+1 ewentualnie 2+2
    1. Jezeli będzie zasobnik z węzownicą przepływową cwu to:
    - unikasz wygrzewania legionelli
    - przy zbiorniku 500 l (bo mniejszych nie ma) mozesz utrzymywać nizsza temperaturę - duzy zapas ciepłe wody
    - brak koniecznosci wymiany anody magnezowej
    - mozliwosc awaryjnego (w przypadku awarii pompy) wykorzystania bufora jako kotła do podłogówki wyłacznie w II taryfie
    - przaktycznie nieograniczona trwałość
    - 500l wystarczy na wszystko

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    1. Jezeli będzie zasobnik z węzownicą przepływową cwu to:
    - unikasz wygrzewania legionelli
    - przy zbiorniku 500 l (bo mniejszych nie ma) mozesz utrzymywać nizsza temperaturę - duzy zapas ciepłe wody
    - brak koniecznosci wymiany anody magnezowej
    - mozliwosc awaryjnego (w przypadku awarii pompy) wykorzystania bufora jako kotła do podłogówki wyłacznie w II taryfie
    - przaktycznie nieograniczona trwałość
    - 500l wystarczy na wszystko
    A jak taki system sprawdza się latem?
    Trzeba utrzymywać cały czas temp w buforze żeby mieć ciepłą wodę? - czym to się różni od grzania zimą? I wreszcie jaka jest pojemność wodna tej przepływowej wężownicy? Pytam niezłośliwie bo nie miałem do czynienia z takim systemem, ale tak na chłopski rozum nie wygląda to w cale aż tak różowo, choćby ze względu na w/w kwestie.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.541
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    A jak ma sprawdzać ? oczywiscie ze dobrze. Temperatura taka sama jak w zimie (jej utrzymywanie takie jak w przypadku tradycyjnego zasobnika), warunki do kapieli są niezalezne od pory roku. Pojemnosćwezownicy uzalezniona od jej długośći, pojemnosc nie ma znaczenia, najwazniejsza jest jej moc.
    Tak na chłopski rozum to ja nie widzę wad.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał MAREKJANK Zobacz post
    Mogę podesłać ofertę przykładową na domek 104m2, z pompą ciepła Meeting.
    Budowa kotłowni razem z pompą ciepła zbiornikami, robocizną itp 18460 brutto 8%VAT, u Ciebie różnica taka że jest piętro, ale to nie stanowi wielkiego problemu. Jak jesteś zainteresowany mogę zrobić wycenę typowo dla Twojego projektu.
    Potrzebował bym tylko jeszcze kilka informacji na PRIV odnośnie budynku, izolacji, miejscowości instalacji itp.
    Oferta:
    [moderowan ]przykład paterówka 104m2.pdf
    Nie bądź śmieszny. 18460zł za chiński badziew
    W tej cenie może kupić Panasonica 7kW, Atlantica S6, a jak dobrze po negocjuje to pewnie i Daikina 7,4kW - także sorry ale nie widzę najmniejszego sensu ryzykować Gdyby to było <10tys.to można by rozważyć, ale w cenie porównywalnej do sprawdzonych produktów uznanych marek to nic więcej jak kpina.
    Ostatnio edytowane przez joliska ; 13-05-2014 o 13:55
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.541
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Nie bądź śmieszny. 18460zł za chiński badziew
    W tej cenie może kupić Panasonica 7kW, Atlantica S6, a jak dobrze po negocjuje to pewnie i Daikina 7,4kW -
    Daikina moze i tak pod warunkiem własnego montazu i serwisu, tylko czy dystrybutor uwzgledni to w ewentualnej naprawie gwarancyjnej nie wiem, ale zawsze mozna zaryzykować.

  19. #19

    Domyślnie

    Witam,

    Chciałbym odświeżyć temat, ponieważ mamy już pozwolenie na budowę, a teraz pewnie pojawi się mnóstwo pytań - a Państwa wiedza jest niezastąpiona
    Będę też starał się prowadzić blog z budowy, tak aby pomóc zainteresowanym.
    Dziękuję raz jeszcze za wiele prywatnych wiadomości, które nakierowały mnie na pewne sprawy.

    Obliczono mi, że "Roczny wskaźnik zapotrzebowania na energię uzytkową do ogrzewania, wentylacij (rekuperator) oraz cwu wynosi 94,50 kWh/m2rok.
    Czy w związku z tym wybór Panasonica 9kW w zupełności wystarczy? Wg. kilku opinii mógłby to nawet być 7kW, ale przy spadkach temperatur będzie mniej wydajny, a różnica w cenie nie jest kolosalna.
    Podam jeszcze kilka parametrów budynku:
    Pow zab. 115,50 m2
    Pow uż. 96,20 m2
    Netto: 148 m2
    Kubatura 665,28 m3
    Powierzchnia pomieszczen z regulowaną temp: 148 m2

    Jeszcze z czego dom ma być budowany:

    Sciany fundamentowe z bloczków bet. 30cm
    Sciany zewnetrzne parteru z porotherm 30P+H na zaprawie termicznej
    ocieplone styropianem EPS100 - 15cm

    Czy warto tu na coś zwrócić jeszcze uwagę?
    Ostatnio edytowane przez sajmek ; 09-08-2014 o 11:05

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    Witam serdecznie,
    już parę razy udzielałem porad na ten temat na priv. Czuję się w obowiązku przekazać informację odnośnie jednego z użytkowników pompy panasonic. Ma dom pod Toruniem o powierzchni użytkowej 122 m2, nie posłuchał mnie jak doradzałem zakup większej pompy (9kW t-cap). Kupił 7kW i oszczędził sporo bo aż 6tyś zł. W domu podłogówka na całej powiechchni, 20cm styropianu i 40 cm wełny na stropie.
    Odezwał się do mnie 2tyg temu i przyznał mi rację. Po pierwsze wyszedł mu spory rachunek za ostatni sezon - 2300 zł ale jak przyznał w niskich temperaturach albo przy częstych defrostach pompa sobie nie radzi. Wodę użytkową w takich warunkach (zbiornik 300l) grzał 2x po prawie 2 godziny. W temperaturach 0 st.C i poniżej pompa pracowała u niego min 20h na dobę a od -7 musiał dogrzewać kominkiem. Spalił 4mb drewna. Był w szoku bo nie tak to sobie wyobrażał. W temp powyżej 2 st było wszystko ok - grzał tylko w II taryfie. Jak sam przyznał, kiedy defrosty pojawiały się co 1 godz i rzadziej problemów nie było, natomiast kiedy były częstsze to pompa nie radziła sobie. Pompę taką zaproponował mu jego znajomy, który montuje pompy. Dlatego ma szczęście i w tym roku ten sam znajomy zobligował się wymienić ją na t-capa za dopłatą.
    Zawsze polecam pompy z większymi parownikami i dwoma wentylatorami. Powietrze przechodzi przez nie wolniej i się rzadziej szronią.
    Zamiast pytać na forum proponuję odwiedzić parę osób, które mają pompę 7kW i t-capa. Namiary można zdobyć dzwoniąc do przedstawiciela firmy. Ja tak robiłem odwiedzając użytkowników różnych pomp i na tej podstawie podjąłem decyzję.
    Ostatnio edytowane przez asaselllo ; 09-08-2014 o 12:31

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony