dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 43
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar mariusz242
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Nowogród k. Łęcznej
    Kod pocztowy
    21-010
    Posty
    39
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    47

    Domyślnie

    ale dyskusja się rozhulała...........
    no to powiem że wczoraj przyjechał do mnie cały skład styropianu Swisspor. Na posadzkę na gruncie ostatecznie zamówiłem Dach-podłoga EPS 80, Lambda 031. Dla porównania jedną paczkę zamówiłem białego EPS 100. Wg mnie różnica w twardości jest minimalna. To chyba tylko moja podświadomość podpowiada mi że biały jest twardszy niż grafitowy. Jak ugniatam to oba zachowują się bardzo podobnie. Ja jestem zadowolony ze swojego wyboru. przy 8 cm grafitu w posadzce mam taki opór cieplny co pewnie przy około 10-11 cm białego (strzelam bo nie chce mi się tego teraz liczyć).

  2. #22
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    BA***P

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wroclaw, Warszawa, Poznań, Szczecin
    Kod pocztowy
    50-053
    Posty
    4

    Domyślnie

    witam, czytając wpisy na forum dotyczące styropianu grafitowego na posadzki chciałbym przede wszystkim zwrócić uwagę na właściwości fizyczne i mechaniczne, które Państwo opisujecie. 80 kPa to jest wytrzymałość styropianu przy odkształceniu 10 %, czyli jak to ze styropianu gr. 10 cm zrobi się 9 cm pod wpływem obciążenia 80 kPa i nie ulegnie uszkodzeniu. Nie zależy nam jednak na takiej wytrzymałości tylko na wytrzymałości użytkowej tzn. styropian wogóle nie powinien ulegać widocznemu odkształceniu. Czyli obciążenie użytkowe (posadzka + np. meble) powinny być dużo mniejsze niż 80 kPa. Ile razy mniejsze ? O tym mówi Polska Norma PN-EN 13163 (D.2) Dla styropianu o wytrzymałości na ściskanie 80 kPa jest to 2400 kg/m2. Chodzi tutaj o równomiernie rozłożone obciążenie na całej powierzchni 1 m2. Jak widzimy w budynkach jednorodzinnych nie dojdzie do takiego obciążenia nawet w garażu.... ale ... styropian przed wylaniem posadzki i montażem ogrzewania podłogowego należy ułożyć czyli wykonawca będzie po nim chodził. Nie chcemy aby go uszkodził... jak wykonawca stoi toobciążastyropian w jednym miejscu na powierzchni ok. 25x25 cm czyli 1/16 m2 co daje dop. obciążenie punktowe 150 kg. Wnisek styropian 80 kPa nie powienien być uszkodzony (popękany, powgniatany, połamany,) podczas montażu. Jak sprawdzić czy toprawdziwy styropian EPS 80 ? Wystarczy sprawdzić jego wagę, która powinna wynosić conajmniej 15 kg/m3. Czyli paczka styropianu o pojemności 0,3 m3 powinna mieć ciężar co najmniej 4,5 kg. Jeśli chodzi o styropian grafitowy to ma lepszy współczynnik przenikania ciepła. Dlatego zachowując ten sam opór ciepła można zastosować mniejsza grubość w porównaniu ze styropianem białym. Opór ciepła liczymy tak gr. styropianu dzielimy na współczynnik lambda np. 10 cm czyli 0,10 m/ 0,031 = 3,22 a biały EPS 80 038 miałby tylko opór 0,10/0,038=2,63 czyli taki jak 2,63x0,031 = 8 cm grafitowego. Wszyscy chyba użytkownicy, którzy się wybudowali i zastosowali tylko 10 cm styropianu białego na posadzce tego żałują i teraz zamienili by go na grafitowy ale jest za późńo...

  3. #23
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Maciejka2
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    458

    Domyślnie

    Mialam zamówić pod ogrzewanie podłogowe Termonium z TO, ale 60kPa , to chyba mało. Zamówię jednak Swisspor grafit 031.

  4. #24

    Domyślnie

    torganika jest najtańsza, czy da się coś jeszcze znaleźć ?

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    ja wziąłem z Jaworzna - ale CS 60 jak TO
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  6. #26

    Domyślnie

    Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu rekomenduje do ocieplania podłóg (również na gruncie) płyty styropianowe o naprężeniu ściskającym co najmniej 80 kPa - CS(10)80. Jednak odmianę i grubość płyt powinien dobrać projektant z uwzględnieniem planowanych w budynku obciążeń oraz obowiązujących przepisów.

  7. #27
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Maciejka2
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciejka2 Zobacz post
    Mialam zamówić pod ogrzewanie podłogowe Termonium z TO, ale 60kPa , to chyba mało. Zamówię jednak Swisspor grafit 031.
    Kupilismy Knauffa dach-podloga, niestety tez ma tylko 70kPa. Zostaja wglebienia po kolanach :/
    Styropian wpisany do programu Gwarantowany Styropian.

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ad_87

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Wielkopolska
    Posty
    33

    Domyślnie

    Odkopię trochę temat - sam mam tylko 8 cm do dyspozycji jeśli chodzi o styropian i 6 cm na wylewkę. Szukałem i znalazłem grafitowy styropian o takich parametrach: eps 100, 030

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał ad_87 Zobacz post
    Odkopię trochę temat - sam mam tylko 8 cm do dyspozycji jeśli chodzi o styropian i 6 cm na wylewkę. Szukałem i znalazłem grafitowy styropian o takich parametrach: eps 100, 030
    Tu poczytaj: http://forum.muratordom.pl/showthrea...a-pod%C5%82ogi

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar 80x86
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    67

    Domyślnie

    Znalazłeś pewnie Swisspor EPS 030 LAMBDA 100 dach podłoga
    Z 0,030 są jeszcze:
    Styropmin EPS 030 Passive λ PRO 030 (80kPa)
    YETICO ALFA PASSIVE PREMIUM EPS 030 (70kPa)

    Też się rozglądam za jakimś o jak najniższym λ, bo mam tylko 10cm
    Ktoś może powiedzieć coś więcej o tym Styropmin'ie? Polski producent, ponoć nowa fabryka, pytanie co warty?

  11. #31

  12. #32

    Domyślnie

    Też mam podobny problem. Przeprowadzam generalny remont budynku, którzy ma 40 lat.Fundamenty wylewane do gruntu przez co nie mogliśmy precyzyjnie ich ocieplić styropian, więc są ocieplone tak jak się dało. Grunt na jakim stoi dom jest podmokły. Podłogi po umyciu (przed remontem) schły nawet kilka godzin!
    Dlatego postawiliśmy na solidne ocieplenie podłogi i tu pojawia się pytanie. Jaki styropian? Wstępnie planowałam biały, grubość łączna 15 cm (10 cm i 5 cm). Potem doradca z pewnego sklepu powiedział, że lepszy byłby grafitowy o niskiej lambdzie by ciepło nie uciekało. Zatem zaczęłam rozglądać się za styropianem 15 cm grafitowym o niskiej lambdzie, ale kPa jest wszędzie niska. Teraz dopadły mnie wątpliwości. Czy będzie ciepło w domu a podłoga nie opadnie jeśli położę 15 cm grafitowego? W styropianie ma iść instalacji wodna i ogrzewanie do kaloryferów. Jak jaki styropian i jakiej grubości będzie najlepszy? Proszę o porady

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.668
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Swisspor ma 100kPa, ale i 80 wystarcza z naddatkiem.
    Taki mam.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #34

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że 15 cm grafitowego to i tak bardzo dużo, bo z tego co czytam ludzie dają tyle(lub mniej) białego. Jednak zastanawia mnie czy jak będzie miał 80 kPa to czy wylewka później znacznie nie opadnie przy tych 15 cm?

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.668
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie opadnie. Zresztą - większość problemów z opadającą posadzką to nie wina styropianu, tylko błędy w zagęszczeniu podłoża pod nim.
    Sprawdź, jakie obciążenie użytkowe na m2 przeniesie EPS 80 i czy jesteś w stanie zapakować tyle na metr powietrzchni w domu
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.352

    Domyślnie

    Też mam podobny problem, grubość styropaniu którą mogę upchnać pod wylewkę to 10-11cm. Chce dać grafitowy ale tylko jeden producent robi EPS 100 i kosztuje prawie 300zł / m3. Zastanawiam się czy warto bo można kupić grafitowy EPS 80 za dużo mniejsze pieniądze - 200zl / m3 bo podobno taki też wystarczy. W projekcie niby mam EPS 100... Styropian będę kładł w dwóch warstwach 5+5 zapewne.

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mariusz244

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Szepietowo
    Kod pocztowy
    18-210
    Posty
    80

    Domyślnie

    Ja rowniez chcialem dac grafiowe styro cs80 pod wlewke i napisalem w tej sprawie do doradzcy technicznego autrothermu. Dostalem maila ze ze cs 80 jest wystarczajace ale pod ogrzewanie podlogowe a takie planuje doradza zastosowac atyropian bialy o cs 100

  18. #38
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Slowik1990

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam.
    Nie chciałem zakładać nowego tematu więc napisze tutaj. Zamierzam ocieplić strop na budynku jednorodzinnym. Problem polega na tym iż mam bardzo ograniczoną wysokość ocieplenia (styropian + wylewka mixokret) z powodu niskoosadzonych poprzecznych okien. Zakupiłem styropian co prawda fasadowy ale z małym przewodzeniem ciepła (0,31). I teraz pytanie.. w sklepie powiedzieli, że można takiego użyć z racji tego iż poddasze nie będzie użytkowe ale przeglądając internet nabrałem wątpliwośći. Co może być skutkiem zbyt miekkiego styropianu ? - link do styr. () Styropian już przyjechał więc odwrotu nie ma. Zważyłem paczke i waży 4 kg. Styropian będzie rozkładany w dwóch warstwach po 5 cm na to wylewka z mixokreta ze zbrojeniem ( kraty 10x10 zgrzewane) Proszę o poradę. Z góry dziękuję.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 28-07-2017 o 16:56 Powód: Link reklamowy

  19. #39
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    900

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slowik1990 Zobacz post
    Co może być skutkiem zbyt miekkiego styropianu ?
    Jeśli poddasze jest nieużytkowe, to w zasadzie nic złego.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.461
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak poddasze nieużytkowe, to po co wylewka? Folia. W najgorszym wypadku siatka i klej.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony