dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Question Zbrojenie pod okna & Ytong PP4/0,6

    Witam,
    Proszę o pomoc w podjęciu decyzji,

    W poradniku YTONG'a ujęto zbrojenia pod oknami w ostatniej spoinie pod oknem.
    W moim przypadku dziś rozpoczęło się stawianie ścian i widzę, że majster nie położył tych prętów

    Wpadłem na budowę wieczorem i ekipy już nie zastałem. Dzwonię najpierw do KB i słyszę, że do szerokości okien 90 max 120 cm nie trzeba - powyżej raczej tak.
    Następnie wykonuję tel. do Majstra - On mówi z kolei, że zbrojenie jak najbardziej tak i je daje, ale przy miękkim Ytongu PP2/0.3x - przy moim PP4/0.6 i szerokości okna 150cm są one zbędne.

    Pytanie - odpuścić temat czy uznać to jako błąd w sztuce i naciskać na poprawienie ? Dodam, że ekipa buduje ekspresowo i w ciągu 1 dnia są na wysokości 1,5-1,8m na całym domu więc rozbiórka i straty materiałowe byłyby nieuniknione. Nadmienię, że zbrojenia tego nie ujęto w projekcie a planowane okna to
    plastikowe Vetrex VR90 Synergy (dość ciężkie)

    Czy postawił ktoś z forumowiczów ściany z PP4/0,6 S+GT gr. 24,0 cm bez tego zbrojenia i mógłby podzielić się wrażeniami ?

    Dzięki za wszelkie uwagi,
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Nie wiem, z jakiego dokładnie typu Ytonga mam ściany. Nie mam zbrojenia pod oknami z winy murarzy. Mówiłem im kilka razy, ale nie było mnie przy murowaniu w tym właśnie momencie i nie mogłem dopilnować. Z rozbrajającą szczerością powiedzieli, że zapomnieli. U mnie nic się nie dzieje, ale dom stoi krótko (zaledwie drugi rok), więc nie jest to reprezentatywne. We wszystkich zaleceniach Ytonga zbrojenie pod oknami jest, więc jeśli możesz jeszcze to zrób to.
    Dom parterowy, pow. użytkowa (i do ogrzania) 150m2 , garaż nieogrzewany. Ściany ytong 36cm + 15cm styropianu, podłoga 15cm styropianu, strop monolityczny 25cm wełny. Pompa ciepła 10kW, odwierty 180m2. Ogrzewanie podłogowe w całym domu. Wentylacja grawitacyjna.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.236

    Domyślnie

    NIe ma określonej szerokości okna od której jest to zbrojenie, mało tego to zbrojenie nie jest przez okno i jego ciężar, a przez to że obok okna i pod oknem występują inne obciążenia muru. Pod oknem jest "tylko" ciężar okna czyli mało, a dalej jest cała ściana/strop/dach (do wyboru lub wszystko naraz) czyli dużo. Jeżeli nie ma zbrojenia to na styku mało-dużo powstanie rysa. Rysa niegorożna dla ekspolatacji budynku od rogu dolnego okna w dół czasem lekko od okna. Rysa ma tylko i wyłącznie wpływ na estetykę.

  4. #4

    Domyślnie

    Zdecydowanie naciskaj,to jest normalny wymóg YTONGA w karcie technicznej...a wstawienie prętów kosztuje NIC TO SA TOTALNE GROSZE.Natomiast konsekwencje?
    Jest na tym forum kilka tematów gdzie ktoś tam olal to..i teraz płacze. Wstaw koniecznie i nie sluchaj majstrów-bałwanów ktorym sie robic nei chce...
    Rozkład sił nacisku w kazdym projekcie jest troszkę inny,zalezy to od szerokosci okna,umiejscowienia,odleglosci od naroznika sciany nosnej...po co tak ryzykowac .Rysa na scianie to moze jest pikuś ale jak sie skumuluje kilka błedów albo odpukac gdzies tam sobie domek lekko siądzie....mozesz miec potem problemy.
    Jesli majster sie uprze to podpisz z nim papier ze bierze odpowiedzialnosc i jak powstanie rysa to placi za szkody - od razu zmięknie. Oczywiscie ze to jest błąd w sztuce a majster pindoli glupoty ze do 150 cm nie daje przt twardym YTONGU..ahahaha no tak wiekszosc okien nei przekracvza tego wymiaru....chłopak chce szybko walnąć scianki i dalej- byle kasa.
    Ostatnio edytowane przez Kasia242 ; 28-06-2014 o 06:27

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał front247 Zobacz post
    ....chłopak chce szybko walnąć scianki i dalej- byle kasa.
    Ze taki cel mu przyświeca to chyba jasne. Nie chciałbym się z nim poróżnić bo gość generalnie robi niezłe, ale chce jakoś to rozwiązać. Dodam, ze fundament jest "pożądny" - beton C20/25 , a na błoczkach jest wieniec o wysokości 25cm (zbrojenie 4 x fi12) - ławy 70x40. Grunt pewny wiec tu nic nie powinno siadać.
    Nad otworami będę dawał systemowe nadproża - oczywiście z katalogowymi zakładkami. Tak sobie myśle, a może przewymiarowanie nadproży tak żeby zachodziły nie 25-30 cm a zdecydowanie więcej, do 60-70 cm pomogłoby w jakimś stopniu zniwelować te fuszerkę ? Będą droższe o kilka paczek PLN, ale nie będzie rozbierania ściany i prace bedą posuwać się naprzód.
    Dom parterowy ze strychem - dach kopertowy kryty dachówką.

    Dzięki za uwagi.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.236

    Domyślnie

    Nadproże dłuższe nie do końca pomoże, różnica w siłach w ścianie nadal wystąpi w narożu okna. Okna masz wymurowane na gotowo, czy bedziesz cos tam doklejał docinał ? Może warto pod te docinki coś wsadzić, nawiecić w narożu teraz dziurę fi 10 długa na 50-60cm wcisnąc trochę kleju i w to pręty fi8 i ułozyc pod docinka lub pod oknem , dwa pręty w lewo i dwa w prawo z zakładam na środku chyba więcej pomoge niż nadproże.

    Szkoda wyburzać sciany bo materiał pojdzie na gruz

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał golpol Zobacz post
    Ze taki cel mu przyświeca to chyba jasne. Nie chciałbym się z nim poróżnić bo gość generalnie robi niezłe, ale chce jakoś to rozwiązać. Dodam, ze fundament jest "pożądny" - beton C20/25 , a na błoczkach jest wieniec o wysokości 25cm (zbrojenie 4 x fi12) - ławy 70x40. Grunt pewny wiec tu nic nie powinno siadać.
    Nad otworami będę dawał systemowe nadproża - oczywiście z katalogowymi zakładkami. Tak sobie myśle, a może przewymiarowanie nadproży tak żeby zachodziły nie 25-30 cm a zdecydowanie więcej, do 60-70 cm pomogłoby w jakimś stopniu zniwelować te fuszerkę ? Będą droższe o kilka paczek PLN, ale nie będzie rozbierania ściany i prace bedą posuwać się naprzód.
    Dom parterowy ze strychem - dach kopertowy kryty dachówką.

    Dzięki za uwagi.
    Ale fundament nie ma tu nic do rzeczy,tak samo grunt czy inne duperele,tak samo nei ma tu nic do rzeczy jakis budowlaniec który robi dobrze...ale pretów nie wstawił
    Tu chodzi tylko o twoje pieniądze i tak zbudowany dom zebys za 2-3 lata nie pisał na forum o rysach na scianach itd. Oczywiscie ze szkoda burzyc scianki ...ale czy to ty je ustawiłes bez dozbrojenia ktore sie robi wg. technologii? A wiedzial ten budowlaniec ze YTONG sie na klej kladzie czy robil na zaprawe? bez żartow.niech zamawia materiał rozbiera i buduje dalej..tzn. ja bym tak zrobił,ale ze nei chciałem meic takich przebojów to murowałem sam...i pręty wstawiłem,wczesniej zerknąłem na kilka publikacjii YTONGA,wyslalem 2 meile i juz wszystko wiedziałem....no ale jesli twój budowlaniec wie lepiej niz ci z YTONGA to super.Mam nadzieje ze mimo braku tego dozbrojenia sciany pozostana w całości.
    pozdrawiam

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Witam. A czy w takim przypadku jak poniżej:



    mam dozbrajać bloczki prętami? To będzie okno narożne (pomiędzy starterami trzpieni), będzie stało bezpośrednio na bloczkach, pod spodem jest płyta fundamentowa. Normalnie pod oknami będę dawał pręty, ale tutaj nie wiem, bo jest tylko jedna warstwa bloczków, mam kilka takich miejsc, drzwi i inne okna. Może przeciąć bloczki na pół i dać pomiędzy nie pręty? Czy w tym oknie narożnym to raczej bez sensu bo dookoła będzie żelbet, ale już np przy drzwiach wejściowych może trzeba coś robić? bo też będą stały na jednej warstwie BK 600.
    Ostatnio edytowane przez sebcioc55 ; 17-08-2014 o 21:33
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony