dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Kilka pytań dotyczących budowy kominka

    Witam.

    Zabieram się za budowę kominka lecz najpierw chciałbym się do tego dobrze przygotować i na razie zbieram informacje.
    Narysowałem taki rysunek jak mniej więcej będzie wyglądał kominek i mam kilka pytań co do tego. Na rysunku tego nie widać ale kominek jest narożny.
    Chce przygotować kominek pod system DGP. Czyli wypuścić rurę fi 150 aż na "strych" i tam zamontować turbinę i zrobić rozprowadzenia ciepła po pokojach.
    1. Pierwsze pytanie czy muszę robić komorę dekompresyjną?
    2. Ile od stropu powinienem dać tą rurę fi 150?
    3. Czy jedna kratka typu luft 766x547x90 wystarczy?
    4. Czy potrzebna jest dodatkowa kratka z dołu kominka?
    5. Boczne ściany chce wyłożyć wełną z ekranem (nie wiem jak to się fachowo nazywa ale taka wełna i z jednej strony jest srebrna strona) i czy przód obudowy kominka można też wyłożyć tym i przykręcić płyty gipsowe? Czy musza to być te specjalne płyty krzemianowo-wapniowe?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat kominka.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	67,1 KB
ID:	275993
    Mam nadzieję że pomorze ktoś rozwiązać mi moje niejasności.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ktototaki

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    583

    Domyślnie

    Witam,
    ad. 1 zależy z czego jest strop
    ad. 2 sprzeczają się w tym temacie http://forum.muratordom.pl/showthrea...9-obudow%C4%99 poczekaj a uzyskasz odpowiedź
    ad. 3 zależy jakie powierzchnie przewidział producent
    ad. 4 raczej tak, skądś to powietrze do obudowy musi się dostać
    ad. 5 do wełny się płyt nie przykręca, raczej na odwrót. Zaraz od znawców usłyszysz że na wełnie się już nie robi i jest w tym trochę racji bo wszyscy wokół krzyczą, że wełna truje. A żeby dobrze zrobić na wełnie to trzeba się znać. Np.ta aluminiowa folia powinna być od strony wkładu. Zawsze możesz wykonać zabudowę z płyt krzemianowo-wapniowych lub innych, wtedy robi się to bez wełny i bez stelaża, ale też trzeba się trochę na tym znać

    pozdrawiam
    REKLAMA NA FORUM JEST PŁATNA

  3. #3

    Domyślnie

    Witam. Dzięuje za odpowiedź.
    Co do stropu to mam zwykły strop żelbetowy (zbrojony i zalewany betonem) i dlatego zastanawiam się czy trzeba robić tą komorę.
    Co do obudowy to jakoś nie wiem czemu ale wolał bym ocieplić całą zabudowę kominka wełną.
    Dalej zastanawiam się na jakiej wysokości powinienem dać tą rurę.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Myśliciel
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-001
    Posty
    108

    Domyślnie

    Cytat Napisał snajper2008 Zobacz post
    Witam. Dzięuje za odpowiedź.
    Co do stropu to mam zwykły strop żelbetowy (zbrojony i zalewany betonem) i dlatego zastanawiam się czy trzeba robić tą komorę.
    Co do obudowy to jakoś nie wiem czemu ale wolał bym ocieplić całą zabudowę kominka wełną.
    Dalej zastanawiam się na jakiej wysokości powinienem dać tą rurę.
    Snajper, ktototaki wszystko pięknie CI wytłumaczył ja dopiszę jeszcze jedną rzecz abyś zwrócił uwagę na jego sugestie czyli " trzeba się znać".. Proponowałbym CI wzięcie fachowca bo zabieranie się samemu za takie tematy kończy się zazwyczaj i tak wezwaniem fachowca a koszty wychodzą dwa razy takie.

  5. #5

    Domyślnie

    wytłumaczył bardzo dobrze ale dalej nie wiem np. co z ta komorą dekompresyjną?
    Ale dlaczego fachowca? Miałem jednego co zrobił mi wycenę rozprowadzenia rur z DGP i jak powiedział ile to będzie kosztować to mi szczęka opadła! 2950zł podkreślał że to chodziło o samo rozprowadzenie rur a gdzie reszta? Wkład, obudowa itp. A po prześledzeniu Internetu to widzę że dużo ludzi sami biorą się za to. Uważam że jeśli by ktoś udzielił mi kilku wskazówek to bez problemu jestem w stanie sam sobie to wykonać. I dla tych którzy nie wieża że takie rzeczy można zrobić samemu to wrzucę całą fotorelacje z budowy kominka.
    A jeśli ktoś zadaję pytania tak jak np. ja a ktoś nie potrafi na nie odpowiedzieć to najlepiej napisać żeby się nie brać za to tylko wezwać fachowca.
    Pozdrawiam

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.407
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Budowania kominków przez majsterkowiczów, nikt nie powstrzyma i pewnie nie ma zamiaru. Producenci wkładów i akcesoriów tylko udają, że zależy im na fachowcach. Towar ma schodzić...

    Połowę sprzedają supermarkety. Ilu tam kupuje fachowców? Pewnie niewielu.

    Snajper. Rób sobie ten kominek, tylko pamiętaj, że to nie wanna, która źle zamontowana zaleje Ci co najwyżej chałupę. Nie sa to też drzwi czy okno, które będą się ciężko zamykać, jak zamontujesz je niefachowo. Kominek to niebezpieczne urządzenie ogniowe. Bagatelizowanie problemu odbije sie czkawką niejednemu mądrali, który nawet jeszcze o tym nie wie. Mimo, że kominek sobie sklecił kilka lat temu i patrzcie, "nic się nie dzieje". Kominek może Cię spalić, udusić, nieodwracalnie zatruć albo jedno i drugie. Jak masz dom betonowy, to tylko udusić Gorzej jak są konstrukcje drewniane...

    Rób foty z kolejnych etapów, będziemy czuwać nad Twoją duszą

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomekluka

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Zielona Góra/Babimost
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał snajper2008 Zobacz post
    wytłumaczył bardzo dobrze ale dalej nie wiem np. co z ta komorą dekompresyjną?
    Ale dlaczego fachowca? Miałem jednego co zrobił mi wycenę rozprowadzenia rur z DGP i jak powiedział ile to będzie kosztować to mi szczęka opadła! 2950zł podkreślał że to chodziło o samo rozprowadzenie rur a gdzie reszta? Wkład, obudowa itp. A po prześledzeniu Internetu to widzę że dużo ludzi sami biorą się za to. Uważam że jeśli by ktoś udzielił mi kilku wskazówek to bez problemu jestem w stanie sam sobie to wykonać. I dla tych którzy nie wieża że takie rzeczy można zrobić samemu to wrzucę całą fotorelacje z budowy kominka.
    A jeśli ktoś zadaję pytania tak jak np. ja a ktoś nie potrafi na nie odpowiedzieć to najlepiej napisać żeby się nie brać za to tylko wezwać fachowca.
    Pozdrawiam
    Jeśli masz strop betonowy to wystarczy jak dasz podwójnie płytę izolującą na sufit.
    Co do długości rury to kup spiro i wystaw więcej tak zebyś później mógł w razie W regulować jej wysokość.
    Ja dodatkowo mam kratki z żaluzją i jak włączam turbinę to je przymykam.
    Co do wełny to chyba słaby wybór. Raczej jej się już nie stosuje. widziałem kominki gdzie lepiszcze odkleiło się od obudowy
    i jak domniemywam cały tez syf z wełny dostawał się przez turbinę do obiegu.
    Ja robiłem obudowę kominka sam i postawiłem ją z płytki szamotowej o gr 3 cm. do niej dokleiłem rozbiórkową cegłę ciętą na pół.
    dzięki temu kominek nagrzewa się podczas palenia(cały), jak potrzebuje to puszczam na pokoje turbinę.
    Dzięki szamotowi trzyma spokojnie do rana i dłuzej
    Sam wkład zrobił mi Piotr B. fachowo mi podłączył, więc o to jestem spokojny, pomógł słownie przy zabudowie.
    Pewne rzeczy można robić samemu inne lepiej zlecić fachowcom.
    PozdrKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdjęcie.jpg
Wyświetleń:	117
Rozmiar:	93,5 KB
ID:	276578Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdjęcie 5.jpg
Wyświetleń:	108
Rozmiar:	91,3 KB
ID:	276579

  8. #8

    Domyślnie

    Witam, chciałbym odświeżyć temat.
    Jak zrozumiałem z powyższej treści, w przypadku stropu żelbetowego nie potrzeba robić komory dekompresyjnej, tak? A czy strop powinienem odizolować płytą krzemianowo-wapniową? Czy jest to zbędne? Sufit nie będzie podwieszany, obudowę wkładu kominkowego planuję zrobić w całości z płyt krzemianowych, dom jest parterowy, poddasze nieużytkowe, nie będę robił DGP. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    Dla jasności, wycinek z rzutu parteru
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez*tytułu.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	102,5 KB
ID:	384301
    Ostatnio edytowane przez łojniewiem ; 17-03-2017 o 11:03

  9. #9

    Domyślnie

    Ja odizolowałem strop płytą i zrobiłem komorę.To raptem jedna płyta więcej ,wiec koszty niewielkie ,a lepiej żeby była niż jej nie było.

  10. #10

    Domyślnie

    Nie chodzi o koszty, tylko o sam sens budowania komory, bo opinie, jak widzę z forum, są różne, co do tego. Tak jak kwestia izolacji stropu - może nie izolować go płytą krzemianową, żeby strop akumulował to ciepło z obudowy, stąd moje pytanie. Być może głupie, ale po to jest forum, żeby mądrzejszy i doświadczony, ciekawemu laikowi podpowiedział

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.407
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał łojniewiem Zobacz post
    Nie chodzi o koszty, tylko o sam sens budowania komory, bo opinie, jak widzę z forum, są różne, co do tego. Tak jak kwestia izolacji stropu - może nie izolować go płytą krzemianową, żeby strop akumulował to ciepło z obudowy, stąd moje pytanie. Być może głupie, ale po to jest forum, żeby mądrzejszy i doświadczony, ciekawemu laikowi podpowiedział
    Brak izolacji stropu żelbetowego niekoniecznie musi owocować katastrofą budowlaną. Ale mogą pojawiać się spękania na styku różnych elementów konstrukcyjnych budynku, czy kominka. Lepiej energie zakumulować w mniej przypadkowy sposób....

  12. #12

    Domyślnie

    I to jest wystarczający argument dla mnie, dziękuję p. Piotrze.
    A co z tą komorą dekompresyjną, robić? Czy wystarczy ta izolacja stropu płytą krzemianową?

  13. #13
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Czym będziesz palił w tym kominku?

  14. #14
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Komorę dekompresyjną ROBIĆ !

    Strop niezależnie od tego z jakiego jest materiału IZOLOWAĆ !
    Darek B

  15. #15

    Domyślnie

    Serdecznie dziękuję za kategoryczne poodpowiedzi, nie pozostawiające żadnych wątpliwości

  16. #16
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    To czym będziesz palił?

  17. #17

    Domyślnie

    najchętniej gandzią ale we wkładzie kominkowym - drewnem. Nie bardzo rozumiem pytania...

  18. #18
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    A co to jest ta gandzia?
    Drewnem...

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    A co to jest ta gandzia?
    mtdeusz, to pytanie to tak na poważnie??? Nie kontynuujmy tego tematu.... Palę drewnem...

  20. #20
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Tak.
    Ok już wiem czym palisz.
    Wiec,że drewno to w 70%gaz więc główna energia jest oddawana ze spalania gazów.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony