dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mariush89

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    3

    Domyślnie Potrzebuje porady odnośnie sporych pęknięć w ścianie i suficie

    Witam.
    Posiadam spółdzielczy garaż starej budowy. Ściana i sufit posiada głębokie na ok. 30 cm (prawdopodobnie do cegły dzielącej mnie z sąsiadem) pęknięcia na całej długości. Prawdopobnie z tego co zauważyłem pęknięcia się już nie powiększają. Byłem dzisiaj w sklepie i gościu mi doradził siatkę elewacyjną + masę gipsową rigips super pod taśmy zbrojone. To na pewno nie spowoduje pęknięć na zewnątrz (dla estetyki). Boję się tylko, że te pęknięcia są zbyt głębokie. pytanie czy poprostu tego gipsu bądź też jakiegoś innego trochę tam nawpychać? I koło pęknięć są też ubytki w ścianie czy je rigipsem super też pokryje czy musi to być jakiś zwykły gips? Napisane jest, że rigips jest do spoinowania łączeń, dlatego też się zastanawiam czy spokojnie mogę większe ubytki nim też pokryć. Poniżej wklejam parę zdjęć jak to wygląda. Widać na nich, że głębokość wynosi 23 cm ale potem jeszcze całą listewkę udało mi się wepchnąć w głąb. Z góry dzięki za poradę.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	111
Rozmiar:	93,9 KB
ID:	277271
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	100,4 KB
ID:	277270
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	99
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	277272
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	94,9 KB
ID:	277273
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	93,4 KB
ID:	277274

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    To pęknięcie oznacza, że pracuje i/lub została naruszona konstrukcja Twojego garażu, a sąsiada nie, chyba że nie wiesz, że ma podobne pęknięcia. Siatka to według mnie leczenie syfa pudrem...

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mariush89

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    3

    Domyślnie

    Co do garażu na razie muszę się wstrzymać. Mam większy problem ale jak ktoś mi coś poradzi byłbym wdzięczny.
    Remontuję mieszkanie i mam sytuacje podobną - pęknięcia i nie tylko :/. Ok. 10 lat temu miałem pożar i spółdzielnia wyremontowała mi salon. Budynek jest stary - ceglany. Na suficie jak i na ścianach pomimo ostatniego remontu ok. 4 lata temu widoczne są długie pęknięcia. Nie chciałem wzywać żadnego fachowca ze względu na kasę, więc wziąłem sprawy w swoje ręcę. Zacząłem od szlifowania, sprawa miała wyglądać prosto ale ciężko jest zeszlifować pomalowane ściany miałem jedną nierówność na ścianie to ją skułem i nagle zobaczyłem, że tynk z farbą odszedł od ściany. Wziąłem packę i długimi pociągnięciami mogłem zeskrobywać tynk...całą ścianę praktycznie zeskrobałem w ciągu pół godziny...tynk schodził metrami. Gość ze sklepu co mi doradzał siatkę elewacyjną właśnie nakładał w mieszkaniu i żadnych pęknięć widocznych już nie ma do dziś. Też się nad tym zastanawiam. Tylko, że ja pierwszy raz w życiu remontuję i zastanawiam się czy dam sobie sam z tym radę. Czy jest to trudna sprawa? Czy wystarczy poprostu położyć gotową gładź szpachlową na zeskrobane ściany, zagruntować i pomalować? Czy trzebaby nałożyć tą siatkę na przykład? Poniżej wstawię 5 fotek.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	277453
    tak wygląda najgorsze pęknięcie - obok jak widać wszystko zekrobane (tynk z farbą)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	99,1 KB
ID:	277454
    tutaj widać efekt. Niestety po lewej stronie widać, że została farba z tynkiem. Już nie chciała odchodzić tak łatwo, trzebaby ją skuć. Z tym, że skupiałem się tylko na szlifowaniu i te słabsze (odchodzące) pomalowane miejsca chciałem zeskrobać a resztę zeszlifować i wyrównać gładzią.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	89,9 KB
ID:	277455
    tutaj widać ubytek dochodzący do cegły, ściany są tak kruche, że można w nich skubać śrubokrętem...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	91,5 KB
ID:	277456
    takie małe pęknięcia widnieją praktycznie wszędzie po odchodzącym tynkiem. Fakk faktem akurat one nie przeszły na zewnątrz (nie było ich widać na pomalowanej ścianie) ale w wielu innych miejscach, głównie na suficie widać pęknięcia na zewnątrz
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	277457
    i tutaj kolejny problem, miejsce ze szafą, tam też odchodzi tynk. I jeśli miałbym zdecydować się na siatkę, to co z miejsciami do których nie mam dojścia (nie zeskrobię ich)...można to poprostu połączyć z gipsem i będzie się to trzymać?

    Jak widać problemów sporo ale jeśli mi to ktoś dobrze wytłuamczy to nie będę musiał wzywać fachowca, szybko się uczę i jestem manualny. Dam sobie radę jeśli będę wiedział jak to ugryźć. Dlatego też bardzo Was proszę o pomoc. Na razie w oczekiwaniu na odpowiedź będę dalej szlifował sufit.
    Z góry dzięki.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Pęknięcia mogą być winą złej pracy zbrojenia / bednarek / etc jakie stosowano w domach ceglanych. Miały one za zdania wzmocnienie newralgicznych punktów muru (np. nadproży, stropów itp). Do tego swoje mógł odcierpieć tynk. Zmiana właściwości stali oznacza po prostu tyle, że nie spełnia swej roli i nie przenosi obciążeń albo przenosi je źle.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mariush89

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    3

    Domyślnie

    Balto imponuje mi Twoja wiedza ale nie pomagasz

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    mariusz: właśnie Ci pomogłem. Bednarki są elementem konstrukcyjnym, podobnie jak i zbrojenie. Jedyne wyjście "skuć do żywego" i zobaczyć co się dzieje. Jeżeli bednarka jest za słaba lub źle przenosi obciążenia to "po głowie" oberwie ściana z cegły...

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariush89 Zobacz post
    Co do garażu na razie muszę się wstrzymać. Mam większy problem ale jak ktoś mi coś poradzi byłbym wdzięczny.
    Remontuję mieszkanie i mam sytuacje podobną - pęknięcia i nie tylko :/. Ok. 10 lat temu miałem pożar i spółdzielnia wyremontowała mi salon. Budynek jest stary - ceglany.
    .
    miałem podobna sytuacje... są firmy które zajmuja sie takim czymś co na śląsku nazywaja szkodami górniczymi - zapadanie i pękanie budynków . nie pamietam konkretnych ale cenią się baaardzo.

    większość napisze żebyś sam nie ruszał jednak jeśli sytuacja finansowa jest ciężka a masz jakiekolwiek pojęcie o budowlance to zrób tak jak ja
    (tzn jak robia to profesjonalne firmy) wybierasz fuge miedzy ceglami do polowy glebokosci i na szerokość po przynjamniej 30cm na strone (zalecane po 60 lub wiecej) wkladasz w zaprawe pret zbrojeniowy fi8 jesli wejdzie (tak by go utopić w swieżym towarze) dorzucasz nawierzch na wierzch by wyrównac z tynkiem i czekasz aż wyschnie , ja walczylem z tym w 2011r i do dziś jest ok dom stoi nic nie pęka a polozony mam nowy dach deskowany z dachówka ceramiczną


    .


    sciany zewnetrzne zrobilem podobnie

    jak zerkniesz do mojej galerii to powiesz że tam była taka masakra ?

    odnośnie sufitu to u mnie w stropie Kleina też było widać pękniecia to załatwiłem tylko siatką taka do styro i jest również ok , ale w chwili obecnej odciążam strop budując nad nim(obecnym) powieszony na wieńcu drugi strop z belek posi joist ale o tym w innym temacie
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 02-09-2014 o 19:08

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    szcegółowy opis http://www.helifix.pl/index.php?go=s...ecia/pekniecia

    najpewniej pęknięcia idą po fudze między źle położonymi cegłami (zdj nr 1 u mnie) odkryj cegły z tynku to zobaczysz , jesli popekane sa cegly to jest bardzo nieciekawie .
    w moim przypadku jest sciana dwuwarstwowa i na szczescie pęknięcia były tylko na jednej co swiadczy o tym co napisałem wyżej
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 02-09-2014 o 18:51

  9. #9

    Domyślnie

    Nie wiem, jak w suficie, ale na ścianch dobrym sposobem zniwelowania pęknięć jest przewiązanie prętami żebrowanymi na kleju bądź zaprawie, coś podobnego, jak kolega wyżej pisze. To taka tańsza opcja, aczkolwiek całkiem skuteczna. Potrzebna bruzdownica lub duża szlifierka z tarczą do betonu itp. aby wyciąc otwór na pręt, oraz żebrowane pręty (8 lub 10mm) i zaprawę lub mocny klej w zależności od potrzeb. Jeżeli pionowe pęknięcie jest dość długie to należy zszyć kilkoma prętami co ok 40cm. Należy wyciąć i odkuć otwór na głębokość ok 6cm w mur, jeśli jest możliwość to nawet głębiej i po ok 50cm od miejsca pęknięcia z każdej strony, dobrze oczyścić i przedmuchać sprężonym powietrzem tak wykonany otwór, można też lekko zwilżyć wodą. Następnie przygotowaną zaprawą lub klejem wypełnić otwór, wepchać i osadzić docięty pręt, tak by wypchało klej i pręt był dobrze nim otulony a otwór ni wypełniony, uzupełnić ubytki, zaszpachlować i czekać aż wyschnie, potem obserwować czy pomogło.
    Ostatnio edytowane przez Miszcz Jaszczonb ; 02-09-2014 o 21:00

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Kolega pisał, że był pożar w mieszkaniu... stąd podejrzewam elementy nośne - w postaci prętów / bednarek.
    A pomysł koledzy mają niegłupi, z tym że najpierw sprawdź czy fuga czy cegła. Jak się człowiek przejdzie po kościołach na Śląsku to tam w ten sposób spora ich grupa jest pospinana...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony