dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Rysa/pęknięcie na ścianie działowej z BK 12

    Witam,

    Dzisiaj przechadzając się po poddaszu, zauważyłem niewielką rysę/pęknięcie w okolicy osadzenia żelbetowego nadproża, jest z obu stron bloczka. Dołączam zdjęcia tego pęknięcia, nie wiem kiedy i jak powstało, wcześniej byłem zajęty inną robotą, więc nie przyglądałem się. Czy takie pęknięcie jest czymś poważnym? czy da się je w jakiś sposób zniwelować lub naprawić?

    Ja myślałem, żeby wyżłobić otwory i przewiązać na kleju prętami żebrowanymi fi 10. Ewentualnie podeprzeć nadproże, wyciąć ten pęknięty bloczek i wstawić nowy na kleju, lub wmurować cegły, górą też wyciąć bloczki i przewiązać cegłami na zaprawę i między spoiny dać pręty żebrowane fi 10.

    Dodam, że na samej górze na zwieńczeniu ścianek planuje wylać niewielki wieniec żelbetowy, by związać wszystkie ścianki działowe.

    Jeśli chodzi o podparcie naproża to jest ok 23cm.

    Proszę o porady, sugestie.

    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20140831_155719.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	93,1 KB
ID:	277599   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20140831_155733.jpg
Wyświetleń:	96
Rozmiar:	90,0 KB
ID:	277600   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20140831_155811.jpg
Wyświetleń:	89
Rozmiar:	88,4 KB
ID:	277601  
    Ostatnio edytowane przez Miszcz Jaszczonb ; 31-08-2014 o 18:55

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Groszek80

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-902
    Posty
    116

    Domyślnie

    Pęknięcie nie jest duże. Moim zdaniem mogło być jeszcze w niezamurowanym bloczku. Beton komórkowy to niestety bardzo kruchy materiał i coś takiego się zdarza. Ja bym to na razie poobserwował - zaznacz obszar i sprawdź za jakiś czas czy rysa się nie powiększa.

  3. #3

    Domyślnie

    Rozumiem, ale chciałbym zlikwidować te pęknięcie jeszcze w zarodku, przez nie przedłuża się mi robota, wolę zapobiegać niż potem poprawiać czy naprawiać. Dzisiaj rano jeszcze poszedłem sprawdzić to pęknięcie i wygląda, jakby minimalnie się powiększyło, wieć musiało się to stać całkiem niedawno, raczej nie powinno już pękać bo nie może tak w nieskończoność bo się nie da, pęknęło co miało i się układa. Widocznie mogło być tak, jak piszesz, bloczek mógł być już wcześniej pęknięty np przez zawilgocenie bo akurat w ten czas, gdy stawiałem ścianki niemal cały czas padało i do palet dostało się nieco deszczówki, oczywiście nie stawiałem na mokrych bloczkach, tylko musiały obeschnąć, ale jak to BK, każdy wie, że trzyma wilgoć. Mogłem również poełnić błąd a nawet sam siebie skrytykuję, że zawaliłem, zwykle się przykładam i mogłem to przewidzieć, powinienem górą, tam gdzie ściany się krzyżują, wyciąć kawałek i przewiązać bloczkiem a nie tylko osadzić naproże na kleju, które ma swój ciężar. Ścianki pracują no i zadziałała siła, która ścieła bloczek i spoinę przez rozćiągnięcie, poza tym ścianki działowe mam zakotwione do ścian zewnętrznych na prętach gwintowanych wyugiętych na U i dodatkowo osadzonych na kowie chemicznej. Zwenętrzne ściany też pewnie pracują, ścianki działowe pracują i się układają i doszło do skurczyu. Mam już pewien plan, jak się za to wziąć, tak jak pisałem, górą wyciąc bloczki i związać należycie ze zbrojeniem a następnie ten pęknięty bloczek wyżłobić na pęknięciu kilka cm i wypełnić zaprawą lub klejem i jeszcze wyżłobić bruzdy na kilka cm wzdłuż bloczka tj. poprzecznie do pęknięcia i osadzić pręty żebrowane na kleju.

    Inną opcją jest podparcie nadproża, wyciecie pękniętego bloczka i wstawienie nowego, tak samo górą, wyciać po 10-15cm z każdej strony i wstwaić bloczek ze zbrojeniem.

    Fakt jest faktem i w miejscu pękniecia bloczka i spoiny nie ma żadnego wiązania i chcę to zlikwidować.
    Ostatnio edytowane przez Miszcz Jaszczonb ; 01-09-2014 o 08:42

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    by sprawdzić czy miejsce pracuje pacnij np gipsem na pękniecie i obserwuj , jesli pracuje to dobrze kombinujesz z tymi pretami ale na bloczku to może nie zadziałać . przed chwila pisałem o pęknięciach w innym temacie o cegle ale ...http://www.helifix.pl/index.php?go=s...proza/nadproza lub http://www.helifix.pl/index.php?go=s...ecia/pekniecia
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 02-09-2014 o 19:34

  5. #5

    Domyślnie

    Zrobiłem tak, że górą wyciąłem część tych bloczków i przewiązałem nowymi na kleju ze zbrojeniem z 2 prętów gwintowanych 8mm. Natomiast ten pęknięty bloczek zszyłem, wyciąłem i wyżłobiłem otwór na głębokość 5cm i osadziłem na kleju 2 pręty żebrowane 10mm. Póki co jest ok, zobaczę co będzie dalej.
    Ostatnio edytowane przez Miszcz Jaszczonb ; 02-09-2014 o 21:01

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony