dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marekbo

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    opole
    Kod pocztowy
    47-230
    Posty
    171

    Domyślnie Studnia chłonna do deszczówki

    Witam,

    Czy mógłby ktoś mi wyjaśnić zasadę działanie studni chłonnej. Mam dwie studnie na działkę:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	83,5 KB
ID:	284105

    Ta koło domu to stara studnia, ta bliżej drogi to studnia chłonna, którą sam wykopałem. Mam dość wysoki poziom wód na działce ,w suche dni lustro wody jest na około 1-1.2m. Spadek działki od domu w stronę drogi, a poziom wód w obu studniach jest podobny. Chciałbym podłączyć rynny do studni i mam dylemat czy do tej koło domu czy do tej drugiej?. Jak dobrze rozumiem niezależnie od tego ile wody wpuszczę do tej studni to poziom zawsze wyrówna się z poziomem wód gruntowych tak?. Czy może się zdarzyć że w deszczowe dni, studnia zacznie wylewać bo poziom wody w studni nie zdąży się wyrównać z poziomem wód gruntowych?, czy można jakoś zmierzyć chłonność takiej studni?.

  2. #2

    Domyślnie

    Zrób sobie model: postaw rurkę na gąbce i nalewaj do niej wodę. A jeszcze lepiej, wszystko razem wstaw do miski.
    Nalewasz wodę powoli - gąbka ją przepuszcza.
    Nalewasz za szybko - wylewa się górą.
    A dodatkowo wszystko reguluje i ogranicza poziom wody w misce.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Suche dni 1-1,2m a podczas deszczowych, np. po tygodniu padania wiosną po roztopach???
    Jak blisko do domu masz tą bliższą studnię?

    Dużo zależy od tego jaki masz grunt.
    Generalnie tak - woda wpuszczona do studni chłonnej wyrówna się z poziomem wód gruntowych.
    Może się zdarzyć że podczas intensywnego i długiego opadu studnia wyleje w najniższym miejscu - albo przeleje się górą studnia albo przy rurach spustowych połączonych z osadnikami (zakładam że takie będą).
    Można zmierzyć orientacyjnie (bo można i dokładnie pobierając próbki gruntu) w terenie wkładając najlepiej przezroczystą rurkę na dno studni w grunt, nalać wody i mierzyć jak szybko woda "ucieknie" do gruntu.
    Generalnie podłączałbym do studni oddalonej od domu, tym bardziej że nie wiem jaki masz grunt.
    Jednak można by też np. 1 czy 2 rury podłączyć pod studnię bliżej domu a kolejne 3-4 (nie wiem ile ich masz) do oddalonej studni. To zmniejszyło by prawdopodobieństwo wylania studni przy gwałtownym opadzie a jednocześnie nie nawodniło za bardzo gruntu w okolicy domu.
    Dom z piwnicą? Izolacje fundamentów?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony