dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Natura 2000 / tereny rolne / tereny budowlane

    Witam Wszystkich serdecznie!

    Mam w planach zakup działki, jednak wydaje mi się, że mogę mieć problem z programem Natura 2000. Otóż działka znajduje się na chronionym obszarze, jest rolna i nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego. Dowiadywałem się w gminie, iż można budować na chronionych terenach, jeśli w promieniu 100 metrów nie ma żadnego zbiornika wodnego. I tutaj pojawia się problem, bowiem taki zbiornik jest. Nie jest on naturalny, po prostu sąsiad 80 metrów dalej ma mały stawik 3x5. Czy fakt istnienia takiego zbiornika całkowicie dyskwalifikuje budowę domu na tejże działce? Dodam, że z jednej i drugiej strony kupowanej działki są już zabudowania, tyle że wzniesione przed startem N2000. Kto wydaje decyzję pozwolenia na budowę w takiej sytuacji? Rozmawiałem z człowiekiem odpowiedzialnym w gminie za wydawanie warunków zabudowy i stwierdził on, żebym takie warunki uzyskał. Tylko po co? Przecież te warunki, to nie pozwolenie. Co one będą określać, co może być mi pomocne przed zakupem owej działki?
    Czy Natura 2000 jest na tyle niespójna, że zezwala na budowę domu w odległości mniejszej niż 100m od terenów wodnych, jeśli jest plan zagospodarowania przestrzennego? Pytam, gdyż dwóch moich kolegów wybudowało domy 25 metrów od naturalnych zbiorników wodnych na działkach budowlanych na obszarze Natura 2000.

    Dziękuje Wszystkim za pomoc.

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    Natura 2000 nie zawsze wyklucza budowę. 100 metrów od zbiornika wynika raczej z innych form ochrony np. równolegle jest tam obszar chronionego krajobrazu. Najprościej wystąpić o wz. Organ może wtedy zażądać oceny oddziaływania na obszar Natura 2000 (w uzgodnieniu z RDOŚ). Piszę w uproszczeniu, ale najlepiej zacząć od wystąpienia do gminy o warunki. Nie musisz mieć tytułu prawnego do nieruchomości.
    Warto też sporządzić umowę przedwstępną kupna- sprzedaży warunkującą przeniesienie własności od uzyskania pozwolenia na budowę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony