dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 73
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 1453
  1. #121
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kajwroclaw
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Łukaszowice
    Kod pocztowy
    55-010
    Posty
    128
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzech25 Zobacz post
    A po co tak długo podajesz? Przestaw na 5s i wg tego przerwę - np 40s.
    od tego zacznę
    Ściany 24cm bk plus grafit 20 cm 0,032 W/(m*K). Dach wełna 30 cm 0,039 W/mK . W podłodze 10 cm współczynnik 0,037 W/(m*K). Okna trójszybowe, fotowoltaika 4,81kw.

  2. #122

    Domyślnie

    Cytat Napisał kajwroclaw Zobacz post
    20 cm styropianu grafitowego a ścianach lambda 0,031, okna wszystkie Uw-0,9 trójszybowe, w dachu 30 cm wełny więc chyba ocieplony dobrze bez lukarn, okien dachowych itp., dach dwuspadowy.
    matko to termos - tu spożycie powinno być symboliczne piec musi być tragicznie ustawiony albo to nie Wesoła tylko jakiś :ruski wesołek".. jeszcze napisz że prawie wsio to podłogówka - to już będzie słaba reklama systemu ekogroszkowego u mnie przy kiepskim ociepleniu stryo. w dachu nic i słabszy opał . metraż podobny (lata 70) idzie koło 20kg, piec 25kW i hydraulika z lat 70 - czyli wsio grubo i bardzo duża wody w systemie
    Ostatnio edytowane przez robertokot25 ; 27-10-2014 o 21:32

  3. #123
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kajwroclaw
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Łukaszowice
    Kod pocztowy
    55-010
    Posty
    128
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertokot25 Zobacz post
    matko to termos - tu spożycie powinno być symboliczne piec musi być tragicznie ustawiony albo to nie Wesoła tylko jakiś :ruski wesołek"
    Wesoła prosto od suspensera nastawy pieca podałem. podłogówka na parterze, na górze wszędzie oprócz pokoi (w łazience, pralni i garderobie). I bądź tu mądry. Zawór czterodrogowy też mam, choć jeszcze doczytam jaki ma wpływ na spalanie, bo ponoć ma
    Ostatnio edytowane przez kajwroclaw ; 27-10-2014 o 21:36
    Ściany 24cm bk plus grafit 20 cm 0,032 W/(m*K). Dach wełna 30 cm 0,039 W/mK . W podłodze 10 cm współczynnik 0,037 W/(m*K). Okna trójszybowe, fotowoltaika 4,81kw.

  4. #124

    Domyślnie

    ja tez walcze z spekami kocił klimosz duo ng 25kw wegiel kwk chwalowice teraz mam ustawione
    podawanie 5s
    przerwa 25 s
    wentylator na 85 (skala od 20 do 250) klapka cala otwarta
    temeratura minimalna kotla 62
    histereza 2
    podczymanie 30 min
    i tu mam pytanie jak podczas palenia poruszam w retorcie pali sie elegancko ale jak juz samo pali sie po wejsciu z podtrzymania robi sie na srodku retorty
    spiek który idzie do góry i wtedy znów zaczyna sie z górki powstaje niedopalony wegiel i inaczej plomien wali jak go rozruszam to znów palenie idealne i znów jak konczy sie tryb podtrzymania i wchodzi w tryb praca to to to samo co robie zle a moze za duzo trzymam w podtrzymaniu

  5. #125

    Domyślnie

    Jeśli ktoś ma zwykła stałą retortę (fajka) to najlepsze ekogroszki niespiekające typu : Retopal, Pieklorz z Piekar, Ziemowit, Jaret na nich palnik działa bez żadnych zakłóceń, a że trochę mniej kaloryczne i więcej popiołu to nieszkodzi, bo co z tego że masz 27-29MJ jak spieki i żużle blokują w palenisku płomień to i tak nie wykorzystasz mocy tego węgla

  6. #126

    Domyślnie

    Orientacyjne nastawy mocy kotła, co niektórym się przyda

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MocKotla.JPG
Wyświetleń:	385
Rozmiar:	75,3 KB
ID:	286525
    Domek 425m2, kubatura 1700m3
    http://muratordom.pl/galerie/wnetrza/domek,1949/

    Szukasz psa? Chcesz psa? Nie kupuj, tylko adoptuj!!!
    http://akity.pl/

    http://www.anetasobierysuje.pl/

  7. #127
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał kajwroclaw Zobacz post
    No to rozpocząłem pierwszy sezon grzewczy. Póki co mam ustawione - temp zadana 60 stopni, nadmuch na 26%, czas podawania 18s, przerwa podawania 55 s. W podtrzymaniu 30 min, nadmuch co 15. I trochę się groch z Wesołej nie dopala. Przy ustawieniach 15s czas podawania, 70 s przerwa spalał pięknie do zera, ale żar schodził za nisko:/ i co tu zmienić? wydłużyć czas podawania pozostawiając przerwę na 70 s? No i idzie tego 25 kg na dobę, a na dworze 14 stopni, co będzie w mróz?

    ps. węgiel z Wesołej super, żadnego problemu z nagrzaniem CO do żądanej temp. a piec jak wcześniej pisałem, 17 kw, pow. grzania 160 m2.

    W pierwszym sezonie zawsze więcej węgla się spala bo trzeba odparować wilgoć technologiczną z domu więc na razie nie ma co się przejmować zużyciem ekogroszku.

    Grzech25 dobrze radzi a jako, że mam Enkę 18 kW to powiem nawet radykalniej - podawanie 5, przerwa 60, dopasować nadmuch, żeby kopiec był jak należy i wszystko się wypalało, i taka moc na razie spokojnie wystarczy [u mnie wystarcza nawet przy mrozach a obecnie mam 4/80].

    Wesoła musi trochę się popalić zanim całkiem się sproszkuje więc czas przerwy musi być odpowiednio długi.

    W razie pytań można śmiało dzwonić to podpowiem jakie dać ustawienia
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  8. #128
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KaiserII

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-062
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam,
    od wczoraj jestem posiadaczem pieca na eko groszek, wszystko robione w zasadzie na 'już' bo poprzedni piec miał rozszczelnienie i woda zaczeła wyciekać. Ale do rzeczy: posiadam piec domo opal, nic nadzwyczajnego z leroy merlin. zakres mocy 12-20 KW, mam dom ok 88 m kw. nie ocieplony, - za wyjątkiem poddasza - poniemiecki, grube ściany z cegły, nowe okna i drzwi. Ustawienia pieca:
    podawanie 10s
    przerwa 50 s.
    temp. 48 st.
    temp. wody 60 st.
    moc dmuchawy 50%
    histereza 2

    nie mam pompy cwu, hydraulik zrobił jakieś bezpośrednie połączenie z bojlerem,. Pytanie jak zoptymalizować moc mieca. bo mam wrażenie, że wszystko idzie w komin a nie do grzejników. w domu jest w zasadzie letnio proszę o jakąś pomoc

  9. #129
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał zyzolek Zobacz post
    Orientacyjne nastawy mocy kotła, co niektórym się przyda

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MocKotla.JPG
Wyświetleń:	385
Rozmiar:	75,3 KB
ID:	286525
    To zapewne na ekogroszku 25-26 MJ/kg co się pokrywa z moimi doświadczeniami
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  10. #130

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertokot25 Zobacz post
    Jeśli ktoś ma zwykła stałą retortę (fajka) to najlepsze ekogroszki niespiekające typu : Retopal, Pieklorz z Piekar, Ziemowit, Jaret na nich palnik działa bez żadnych zakłóceń, a że trochę mniej kaloryczne i więcej popiołu to nieszkodzi, bo co z tego że masz 27-29MJ jak spieki i żużle blokują w palenisku płomień to i tak nie wykorzystasz mocy tego węgla
    i tu masz racje tylko ze ja dopiero pierwszy sezon uzywam piec z podajnikiem a wegiel polecili mi znajomi i teraz musze jakos dac sobie rady az te 3 tony
    znikną

  11. #131
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał asder79 Zobacz post
    ja tez walcze z spekami kocił klimosz duo ng 25kw wegiel kwk chwalowice teraz mam ustawione
    podawanie 5s
    przerwa 25 s
    wentylator na 85 (skala od 20 do 250) klapka cala otwarta
    temeratura minimalna kotla 62
    histereza 2
    podczymanie 30 min
    i tu mam pytanie jak podczas palenia poruszam w retorcie pali sie elegancko ale jak juz samo pali sie po wejsciu z podtrzymania robi sie na srodku retorty
    spiek który idzie do góry i wtedy znów zaczyna sie z górki powstaje niedopalony wegiel i inaczej plomien wali jak go rozruszam to znów palenie idealne i znów jak konczy sie tryb podtrzymania i wchodzi w tryb praca to to to samo co robie zle a moze za duzo trzymam w podtrzymaniu
    Proponuję podawanie 2, przerwa 20, nadmuch odpowiednio mniejszy, żeby nie przesypywało i czekam na info po godzinie palenia czy jest lepiej.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  12. #132

    Domyślnie

    najmniejsze podawanie mam 5s a sterownik mam taki
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.JPG
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	78,1 KB
ID:	286528 zdiecie z strony klimosza

    dalem mu 5s podawanie
    36s przerwa
    nadmuch na 77
    wyglada ze jest lepiej tylko rozruch ciezszy z podtrzymania na takim nadmuchu ale jak sie rozhula widac ze niby jest ok
    zobaczymy co bedzie dalej
    Ostatnio edytowane przez asder79 ; 27-10-2014 o 22:57

  13. #133

    Domyślnie

    Cytat Napisał kajwroclaw Zobacz post
    20 cm styropianu grafitowego a ścianach lambda 0,031, okna wszystkie Uw-0,9 trójszybowe, w dachu 30 cm wełny więc chyba ocieplony dobrze bez lukarn, okien dachowych itp., dach dwuspadowy.
    Kto wstawił Ci do takiego domu kocioł o mocy 17kW ? Przy -20st.C w tym domu potrzebujesz max.5-6kW mocy grzewczej i to z cwu.
    Przy dzisiejszej temperaturze potrzebujesz ok.1,5-2kW mocy grzewczej a to oznacza,że 17kW pracując z mocą nominalną czyli z największa sprawnością powinien pracować tylko 3h na dobę a resztę czasu powinien być wygaszony,jeśli przez resztę czasu nie jest wygaszony to znaczy,że nie potrzebne w domu ciepło w postaci ekogrochu ucieka kominem.
    Teraz zgłoś się do tego co Ci ten parowóz sprzedał niech ustawi ci,żeby 17kW pracował z mocą 2kW ze sprawnością 85% inaczej zwróć mu go jak nie chcesz płacić majątku za opał lub grzać ze sprawnością 30%.

    O i widzę,że ekogroch o najwyższej kaloryczności posiadasz...
    Same kwiatki

    W tym domu przy dzisiejszej temperaturze normalne spalanie przy odpowiednio dobranej mocy grzewczej kotła powinno być ok.7-8kg/dobę czyli jakieś 15-18kWh z cwu.
    Będzie powyżej,grzejesz swoją kasą atmosferę.
    Ostatnio edytowane przez arczi721 ; 28-10-2014 o 00:14

  14. #134
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kajwroclaw
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Łukaszowice
    Kod pocztowy
    55-010
    Posty
    128
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał arczi721 Zobacz post
    Kto wstawił Ci do takiego domu kocioł o mocy 17kW ? Przy -20st.C w tym domu potrzebujesz max.5-6kW mocy grzewczej i to z cwu.
    Przy dzisiejszej temperaturze potrzebujesz ok.1,5-2kW mocy grzewczej a to oznacza,że 17kW pracując z mocą nominalną czyli z największa sprawnością powinien pracować tylko 3h na dobę a resztę czasu powinien być wygaszony,jeśli przez resztę czasu nie jest wygaszony to znaczy,że nie potrzebne w domu ciepło w postaci ekogrochu ucieka kominem.
    Teraz zgłoś się do tego co Ci ten parowóz sprzedał niech ustawi ci,żeby 17kW pracował z mocą 2kW ze sprawnością 85% inaczej zwróć mu go jak nie chcesz płacić majątku za opał lub grzać ze sprawnością 30%.

    O i widzę,że ekogroch o najwyższej kaloryczności posiadasz...
    Same kwiatki

    W tym domu przy dzisiejszej temperaturze normalne spalanie przy odpowiednio dobranej mocy grzewczej kotła powinno być ok.7-8kg/dobę czyli jakieś 15-18kWh z cwu.
    Będzie powyżej,grzejesz swoją kasą atmosferę.
    już się nasłuchałem na forum, że za mocny ja chciałem 15 kw (teraz wiem, że jeszcze mniej powinno być), instalator chciał 25kw!!! stanęło na tym co jest. Teraz jestem mądrzejszy i jakbym miał tą wiedzę to bym się uparł. Polak mądry po szkodzie. Przykład Suspensera i kilku innych forumowiczów pokazuje, że da radę ten błąd trochę zminimalizować ustawieniami, więc się nie poddaję. Pozdrawiam.
    Ściany 24cm bk plus grafit 20 cm 0,032 W/(m*K). Dach wełna 30 cm 0,039 W/mK . W podłodze 10 cm współczynnik 0,037 W/(m*K). Okna trójszybowe, fotowoltaika 4,81kw.

  15. #135
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kajwroclaw
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Łukaszowice
    Kod pocztowy
    55-010
    Posty
    128
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    W pierwszym sezonie zawsze więcej węgla się spala bo trzeba odparować wilgoć technologiczną z domu więc na razie nie ma co się przejmować zużyciem ekogroszku.

    Grzech25 dobrze radzi a jako, że mam Enkę 18 kW to powiem nawet radykalniej - podawanie 5, przerwa 60, dopasować nadmuch, żeby kopiec był jak należy i wszystko się wypalało, i taka moc na razie spokojnie wystarczy [u mnie wystarcza nawet przy mrozach a obecnie mam 4/80].

    Wesoła musi trochę się popalić zanim całkiem się sproszkuje więc czas przerwy musi być odpowiednio długi.

    W razie pytań można śmiało dzwonić to podpowiem jakie dać ustawienia
    rozumiem, że nadmuch nie za mocny, żeby nie spalało za nisko i nie za słaby, żeby się nie dusił? teraz mam 26%, ale chyba okaże się za mocny. zobaczymy, jestem ciekaw efektu
    Ściany 24cm bk plus grafit 20 cm 0,032 W/(m*K). Dach wełna 30 cm 0,039 W/mK . W podłodze 10 cm współczynnik 0,037 W/(m*K). Okna trójszybowe, fotowoltaika 4,81kw.

  16. #136
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał kajwroclaw Zobacz post
    Wesoła prosto od suspensera nastawy pieca podałem. podłogówka na parterze, na górze wszędzie oprócz pokoi (w łazience, pralni i garderobie). I bądź tu mądry. Zawór czterodrogowy też mam, choć jeszcze doczytam jaki ma wpływ na spalanie, bo ponoć ma
    Jak to pierwsze odpalenie po zamieszkaniu to nie dziwi mnie Twoje spalanie. Podłogi tak mają - przez pierwsze 3 - 4 dni będzie Ci wpierdzielał opał jak małpa kit. Może i przez tydzień. Później spalanie spadnie, ale nadal będzie dość wysokie. Pierwszy sezon jest kosztowny. Co do nastaw kotła - nie rób takich gwałtownych ruchów. Z proporcji 1:4,6 jednym ruchem przeszedłeś na 1:3. Potrzebujesz na razie mocy. Daj sobie powiedzmy 1;4 przy tym dmuchaniu jakie miałeś dotąd - skoro spalało Ci w pył. Czyli 5 podawanie, 20 przerwa. I obserwuj - zmiany tylko przerwy po sekundzie - max dwie.I bądź cierpliwy - jak się wylewka zagrzeje to i spalanie spadnie. Wtedy obniżysz nadmuch i wydłużysz przerwę.
    Ostatnio edytowane przez kobra64 ; 28-10-2014 o 08:58
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  17. #137

    Domyślnie

    Myślę, że jeżeli ktoś ma dostęp do własnego drewna to można "pomagać" groszkowi, dorzucając na ruszt awaryjny. Ja chwilę przed większym zapotrzebowaniem na wodę albo przed włączeniem podłogówki dorzucam drewienek. W zależności od zapotrzebowania albo suchych cienkich albo na noc, grubszych. Podtrzymanie się znacznie wydłuża

  18. #138

    Domyślnie

    Cytat Napisał kajwroclaw Zobacz post
    Przykład Suspensera i kilku innych forumowiczów pokazuje, że da radę ten błąd trochę zminimalizować ustawieniami, więc się nie poddaję. Pozdrawiam.
    Będzie ciężko bo z tego co widzę inni użytkownicy ekogroszka nie posiadają domów wysoce energooszczednych tak jak ty i to w dodatku z parowozem w domu.
    Może da się zminimalizowac ale sprawność tego kotła w tym domu będzie ok.40-50% także tak czy tak zawsze więcej zuzyjesz niż faktycznie dom by potrzebował.
    Sądzę że twój do na ogrzewanie w sezonie zuzylby ok.6000kWh a to ok.1-1,2t ekogroszka,jeśli zuzyje więcej tyle będziesz do tylu.

  19. #139

    Domyślnie

    A przy opale i ustawieniach od kobry i 0,11zl/kWh to nawet 700kg

  20. #140

    Domyślnie

    Cytat Napisał kajwroclaw Zobacz post
    No to rozpocząłem pierwszy sezon grzewczy. Póki co mam ustawione - temp zadana 60 stopni, nadmuch na 26%, czas podawania 18s, przerwa podawania 55 s. W podtrzymaniu 30 min, nadmuch co 15. I trochę się groch z Wesołej nie dopala. Przy ustawieniach 15s czas podawania, 70 s przerwa spalał pięknie do zera, ale żar schodził za nisko:/ i co tu zmienić? wydłużyć czas podawania pozostawiając przerwę na 70 s? No i idzie tego 25 kg na dobę, a na dworze 14 stopni, co będzie w mróz?

    ps. węgiel z Wesołej super, żadnego problemu z nagrzaniem CO do żądanej temp. a piec jak wcześniej pisałem, 17 kw, pow. grzania 160 m2.
    Witam,pociesze cię . Mam piec 16kw dom gorzej ocieplony [nie wiele ale jednak] o podobnej powierzchni i spalanie mam aktualnie 11-12kg miału na dobę . W domu mam około 24-25 stopni . temperatury u nas teraz są około -4,-6 w nocy . Wygrzejesz domek ,w następnym sezonie będziesz zadowolony
    https://ekotlownia.pl/sterownik/74 - SPP aktualnie odpowiedzialny za spalanie ,kociołek to OgniwoEkoPlus

    SPP + OEP ...super połączenie

    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/bzw

Strona 7 z 73

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony