dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 382 z 677
Pokaż wyniki od 7.621 do 7.640 z 13530
  1. #7621
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    Cytat Napisał vaster Zobacz post
    Dokładnie. Ja u siebie spalam retopal na 5/90. Palę specyficznie, bo na ruszt dorzucam trochę drzewa, więc mogę sobie pozwolić na wydłużenie przerwy. Zaczął bym tak jak piszesz i raczej będzie to wymagało zwiększenia przerwy niż zmniejszenia.
    Już więcej nie będę kombinował bo żar mam ciut niżej niż powinien, a na tej krowie na więcej nie mogę sobie pozwolić

  2. #7622
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matektychy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Ja też mam problem z prawidłowym spalaniem

    Witam,

    Mam problem z ustawieniem pieca na ekogroszek, spala węgla bardzo dużo i nie spala się on do końca - powstaje tzw. popcorn. Dosyć duże grudy spadają do popielnika a miał być popiół.
    Spala około 120dm3 węgla w 3 dni.
    Węgiel z Wesołej - od gościa z Imielina - SEBOL - może ktoś ma jakieś doświadczenia. Węgiel miał być bardzo dobry 28-29kJ.

    Piec po sezonie grzewczym był cały czyszczony - komin również.

    Na zewnątrz temperatura wynosi:
    w dzień: 5-6 stopni
    w nocy: około 1-3 stopnia .

    Kocioł EkoGreń 25kW (z Pszczyny)
    Sterownik GECO G-403-P02 (wersja 11)

    Ogrzewam dom z lat 50-tych, powierzchnia 200m2, mam nową instalację wodną - jesli to ma znaczenie.
    Dom jest nieocieplony.

    Obecne ustawienia:
    u0 - 57 (temp. zadana)
    u1 - 7 (podawanie)
    u2 - 28 (postój)
    u3 - 20 (podtrzymanie)
    u4 - 20 (opóźnienie wyłączenia went. w podtrzymaniu)
    przysłona na wencie ~ 30%


    jak miałem u1 - 5, u2-30, to piec nie wyrabiał z osiągnięciem zadanej temp. i sterownik uznawał, że piec wygasł.

    c0 - 0 (czas obrotu podajnika paliwa)
    c1 - 1 (czujnik zapłonu)
    c2 - 5 (czas na ktory sterownik wlaczy podajnik i wentylator, gdy minie ustawiony przez użytkownika czas oczekiwania w podtrzymaniu)
    c3 - 25 (czas oczekiw. na wzrost temperatury wody)
    c4 - 1 (współczynnik o jaki zostaje pomnożony czas pracy wentylatora zaraz po przejściu w stan podtrzymania)
    c5 - 0 (czas co ktory włączy się pompa na 30 sek. gdy trwa blokada przez termostat pokojowy, jak 0 to się się włączy)
    c6 - 2 (sterowanie pompą mieszającą "2" - pompa do bojlera)

    d0 - 50 ( temp. min. )
    d1 - 80 ( temp. max. )
    d2 - 40 ( temp. zał. pompy )
    d3 - 2 ( dolna histereza temp. )
    d4 - 47 ( temperatura załączenia pompy mieszającej (gdy c6=1) lub gdy temp. stabilizowana w bojlerze (gdy c6=2) gdy pompa jest podłączona)

    zdjęcia.
    http://i59.tinypic.com/2itiq0j.jpg

    Bardzo proszę o poradę jak sobie z tym cholerstwem poradzić, bo jak będzie -10, to mi spali cały zbiornik w 24h !!

  3. #7623

    Domyślnie

    Wesoła to bardzo mocny węgiel i trochę się trzeba nagimnastykować żeby go dobrze spalić. Jest to węgiel który lubi poleżeć na palniku. Wg mnie podajesz za dużo węgla. Jeżeli nie możesz wydłużyć przerwy, skróć czas podawania. Popiół wskazuje na to, że węgiel nie zdąży się spalić. przy przerwie 30s ustaw podawanie na 2 sek. Nie puszczaj też za wysokiej temp. na grzejniki. Ja problemy z dochodzeniem do temperatury miałem, jak miałem źle ustawiony zawór czterodrożny (za dużo wody na grzejniki = za wysoka temperatura). Jeżeli dodatkowo np. wyłączasz na dzień z obiegu grzejniki, to potem nagle cała zimna woda trafia do kotła, W zwykłym zasypowcu po prostu paliło się jak w hucie, przy naszych jest jednak trochę inaczej. Nie można też za dużo dmuchać, bo wtedy cała para w komin (wpływa to również niekorzystnie na proces spalania, zwłaszcza niektórych węgli).

  4. #7624
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matektychy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Od wczoraj miałem:
    u0 - 57
    u1 - 5
    u2 - 30
    ale piec nie wyrabiał, nie umiał osiągnąć ustawionej temperatury i dziś o 15.00 się wyłączył, daltego zmieniłem ustawienia na u1-7 , u2-35,
    niestety po 4h widzę, że niespalony ekogroszek dalej spada z popienika....

    ps. jak rozpoznać zawór 4d ?

    grzejniki cały czas chodzą na full, pokrętło przy grzejniku.

  5. #7625
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał matektychy Zobacz post
    Od wczoraj miałem:
    u0 - 57
    u1 - 5
    u2 - 30
    ale piec nie wyrabiał, nie umiał osiągnąć ustawionej temperatury i dziś o 15.00 się wyłączył, daltego zmieniłem ustawienia na u1-7 , u2-35,
    niestety po 4h widzę, że niespalony ekogroszek dalej spada z popienika....

    ps. jak rozpoznać zawór 4d ?

    grzejniki cały czas chodzą na full, pokrętło przy grzejniku.
    Ustaw u1-7 , u2-42
    Ustaw C3-250,D2-40,D3-1

    Zawór 4D sterowanie ręczne

    Zawór 4D sterowanie elektryczne
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 23-11-2014 o 18:43
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  6. #7626

    Domyślnie

    Cytat Napisał matektychy Zobacz post
    Od wczoraj miałem:
    u0 - 57
    u1 - 5
    u2 - 30
    ale piec nie wyrabiał, nie umiał osiągnąć ustawionej temperatury i dziś o 15.00 się wyłączył, daltego zmieniłem ustawienia na u1-7 , u2-35,
    niestety po 4h widzę, że niespalony ekogroszek dalej spada z popienika....

    ps. jak rozpoznać zawór 4d ?

    grzejniki cały czas chodzą na full, pokrętło przy grzejniku.
    http://www.afriso.pl/manuals/Instruk...5401100011.pdf
    mniej więcej coś takiego. Montuje się 4 drogowe lub 3 drogowe.
    Czy masz miernik temperatury wychodzącej na grzejniki?
    Wyłączył się bo zgasło, czy żar był a kocioł się wyłączył? Wesoła ma w sobie mało popiołu, trzeba by było zrobić częstsze przedmuchy w podtrzymaniu. Zmienił bym również parametr U1 na 2, U3 na 5, a U4 na 30. Sprawdź również ręką (ale ostrożnie) temperaturę rury do komina podczas pracy kotła *czy jest ciepła, czy gorąca, czy bardzo gorąca. Jakie masz ustawienie dmuchawy na sterowniku? Bo rozumiem że te 30% to przesłona? Ja bym ustawił na 30-35% na sterowniku, a przesłona półki co tak jak jest. Po tych ustawieniach kontroluj co się dzieje co jakiś czas (co pół godzinki?). Czy przerzuca Ci dalej węgiel, czy zapada się kopczyk. Nie jest też wykluczone że trzeba tam jednak mocniej dmuchnąć, półki co spieków nie było, a jedynie niedopalony węgiel.
    Możesz też wrzucić zdjęcie instalacji koło kotła, pewnie będzie widać zawór n-drożny.
    To Twój pierwszy sezon z tym kotłem?
    Przy swoim kotle mam inny sterownik, proszę bardziej obeznanych kolegów o ewentualne skorygowanie moich rad.
    Ostatnio edytowane przez vaster ; 23-11-2014 o 18:28

  7. #7627
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał alpin Zobacz post
    Przy ustawieniach 8 sek. podawanie 40 sek. przerwa dalej buduje się komin, ale pojawił się popiół, piec w środku jest pokryty białym popiołem nie widać sadzy.
    Zobaczę co się będzie działo wieczorem, jak załączę CO.
    Mój węgiel to Pieklorz płaciłem coś około 950 zł/t workowany.

    Daj na próbę podawanie 2s, przerwa 20 s i zmniejsz dmuchawę, żeby się kopiec nie zapadał.

    Daj znać jak to zadziała.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  8. #7628
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matektychy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Dałem u2 - 42

    30% to przesłona, a na sterowniku nie mam opcji do dmuchawy.
    Retort ma lekką kupkę. Tak, to mój pierwszy raz

    http://i58.tinypic.com/15xn9rn.jpg

    link do instalacji.

  9. #7629
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał matektychy Zobacz post
    Dałem u2 - 42

    30% to przesłona, a na sterowniku nie mam opcji do dmuchawy.
    Retort ma lekką kupkę. Tak, to mój pierwszy raz

    http://i58.tinypic.com/15xn9rn.jpg

    link do instalacji.
    Na zdjęciach widać zawór 3D ,a gdzie ten 4D?
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 23-11-2014 o 22:27
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  10. #7630

    Domyślnie

    Cytat Napisał matektychy Zobacz post
    Dałem u2 - 42

    30% to przesłona, a na sterowniku nie mam opcji do dmuchawy.
    Retort ma lekką kupkę. Tak, to mój pierwszy raz

    http://i58.tinypic.com/15xn9rn.jpg

    link do instalacji.
    Resztę też zmieniłeś? Zmiana jednego parametru nic nie da. Na moje oko zawór jest na na full otwarty (nie spełnia swojej funkcji), trzeba go przymknąć.
    Ostatnio edytowane przez vaster ; 23-11-2014 o 20:47

  11. #7631
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matektychy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    u0 - 56
    u1 - 7
    u2 - 42
    przysłona - 30%

    Przez noc powyższe ustawienia.
    Nic się nie zmieniło jeśli chodzi o węgiel - dalej niedopalony. Piec chodzi non-stop, chyba nie pracuje w podtrzymamniu w ogole. Dziś rano dałem u2-49 - nie sądzę, że coś się zmieni, ale zobaczę jak wrócę z pracy.

    Zaworu 3d nie ruszałem, mam go skręcić? Nigdy nawet nie dotykałem tego zaworu.
    Ostatnio edytowane przez matektychy ; 24-11-2014 o 09:06 Powód: korekta

  12. #7632
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Twój 3D jest za pompą, więc służy do dogrzewania powrotu. Jeżeli jest otwarty na full, cała woda z kotła idzie w instalację. Możesz go po trochę przymykać - część wody pójdzie z 3D do powrotu. Na początek przymknąłbym tak na 2/3 otwarcia. Żeby się upewnić co do jego działania po tym manewrze pomacaj tą rurę która idzie z 3D do powrotu - powinna się zrobić wyraźnie cieplejsza.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  13. #7633
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matektychy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Myślicie, że takie spalanie węgla, może być spowodowane niewyczyszczoną retortą?
    Obecnie mam przysłonę na 30% i daje taki sam efekt jak była na 100% .
    Tylko muszę wygasić cały piec..... i to rozebrać.....
    Ostatnio edytowane przez matektychy ; 24-11-2014 o 10:12 Powód: korekta

  14. #7634
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Sprawdź czy palnik jest szczelny. To znaczy - czy talerz retorty jest wklejony na silikonie. Sprawdź czy kanał powietrzny ( pod retortą - trzeba ten dolny dekiel odkręcić i wybrać wszystko co zalega w kanale ) jest drożny. Ładnie to wszystko ( co i jak się robi ) ma kolega czp01 obfotografowane, znajdź jakiś jego post i w stopce sesje zdjęciowe znajdziesz. Po uszczelnieniu palnika i wyczyszczeniu kanału powietrznego przymknij przesłonę tak żeby została jakieś 1,5 - 2 cm szczelina. Ustaw czas podawania na 5 sekund, przerwę na początek na 30 sekund i potem już tylko przerwą manewruj - wydłużaj jeżeli nie dopala albo skracaj gdyby się palenisko zapadało.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  15. #7635
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KaliMi

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-389
    Posty
    238

    Domyślnie

    Mam taki problem ze spalaniem ekogroszku na palniku ekoenergia mała - kocioł Witkowski..
    Pierwszy zasobnik węgla spalił mi się dobrze (węgiel wesoła), zaś drugi zasyp był tym samym węglem a chyba nie jest. Jest jakaś inna domieszka węgla bo pojawia mi się dużo spieków koksowych. Jak się pozbyć tych spieków.
    Palnik uszczelniony, ale nierównomiernie spala na palniku i żar schodzi nisko i pojawiają się niedopalone kawałki węgla. Spieki są po przeciwnej stronie kosza zaś przy koszu wypala się dziura. Z węgla tego prawie nie powstaje zwykły popiół.
    Na pierwszym zasypie który był dobry z 150 kg węgla miałem niepełną szufladę popiołu - normalnego.
    Na drugim zasypie z tego węgla spiekającego się po spaleniu 30 kg szuflada była pełna (w większości były spieki koksowe)
    Co zrobić aby poprawić spalanie tego węgla, czy nierównomierne wypalanie na palniku może świadczyć o złym jego uszczelnieniu. Palnik uszczelniałem dwoma spoinami silikonowymi.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CAM00766.jpg
Wyświetleń:	127
Rozmiar:	91,1 KB
ID:	290820Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CAM00767.jpg
Wyświetleń:	143
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	290821Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CAM00769.jpg
Wyświetleń:	127
Rozmiar:	91,6 KB
ID:	290822
    https://esterownik.pl/sterownik/3032
    https://esterownik.pl/statystyki/3032
    KMB-RP Plus 19 kW, palnik Ekoenergia.
    Pow. ogrzewana 180 m2. Instalacja mieszana: grzejniki + podłogówka, 3 pompy pracujące ciągle.
    Ocieplenie: Podłoga - 15 cm, ściany - 20 cm, skosy na poddaszu - 25 cm, sufit - 30 cm
    Wentylacja: grawitacyjna (jeszcze).

  16. #7636

    Domyślnie

    Cytat Napisał KaliMi Zobacz post
    Mam taki problem ze spalaniem ekogroszku na palniku ekoenergia mała - kocioł Witkowski..
    Pierwszy zasobnik węgla spalił mi się dobrze (węgiel wesoła), zaś drugi zasyp był tym samym węglem a chyba nie jest. Jest jakaś inna domieszka węgla bo pojawia mi się dużo spieków koksowych. Jak się pozbyć tych spieków.
    Palnik uszczelniony, ale nierównomiernie spala na palniku i żar schodzi nisko i pojawiają się niedopalone kawałki węgla. Spieki są po przeciwnej stronie kosza zaś przy koszu wypala się dziura. Z węgla tego prawie nie powstaje zwykły popiół.
    Na pierwszym zasypie który był dobry z 150 kg węgla miałem niepełną szufladę popiołu - normalnego.
    Na drugim zasypie z tego węgla spiekającego się po spaleniu 30 kg szuflada była pełna (w większości były spieki koksowe)
    Co zrobić aby poprawić spalanie tego węgla, czy nierównomierne wypalanie na palniku może świadczyć o złym jego uszczelnieniu. Palnik uszczelniałem dwoma spoinami silikonowymi.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CAM00766.jpg
Wyświetleń:	127
Rozmiar:	91,1 KB
ID:	290820Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CAM00767.jpg
Wyświetleń:	143
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	290821Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CAM00769.jpg
Wyświetleń:	127
Rozmiar:	91,6 KB
ID:	290822
    Jesteś pewny że węgiel jest różny?
    Może warunki w kotłowni się zmieniły, nie zmniejszyłeś np. dopływu świeżego powietrza (domknąłeś okno), może sterownik inaczej zaczął dawkować bo zrobiło się zimniej itd.

  17. #7637
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KaliMi

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-389
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maher Zobacz post
    Jesteś pewny że węgiel jest różny?
    Może warunki w kotłowni się zmieniły, nie zmniejszyłeś np. dopływu świeżego powietrza (domknąłeś okno), może sterownik inaczej zaczął dawkować bo zrobiło się zimniej itd.
    Warunki spalania są takie same. 6 worków spaliło się dobrze, kolejne 8 to spieki koksowe.

  18. #7638

    Domyślnie

    Cytat Napisał KaliMi Zobacz post
    Warunki spalania są takie same. 6 worków spaliło się dobrze, kolejne 8 to spieki koksowe.
    To powinieneś powoli zwieszać powietrze lub ewentualnie zmniejszać dawki paliwa i wydłużać czasy między podawaniami, a u ciebie widzę w historii że robisz wręcz coś odwrotnego.

  19. #7639
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KaliMi

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-389
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maher Zobacz post
    To powinieneś powoli zwieszać powietrze lub ewentualnie zmniejszać dawki paliwa i wydłużać czasy między podawaniami, a u ciebie widzę w historii że robisz wręcz coś odwrotnego.
    Ale żar na palniku sie obniza bo tenperatura na zewnatrz spada. Jak wydluze przerwe to bedzie jeszcze gorzej.

  20. #7640
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał KaliMi Zobacz post
    Mam taki problem ze spalaniem ekogroszku na palniku ekoenergia mała - kocioł Witkowski..
    Pierwszy zasobnik węgla spalił mi się dobrze (węgiel wesoła), zaś drugi zasyp był tym samym węglem a chyba nie jest. Jest jakaś inna domieszka węgla bo pojawia mi się dużo spieków koksowych. Jak się pozbyć tych spieków.
    Palnik uszczelniony, ale nierównomiernie spala na palniku i żar schodzi nisko i pojawiają się niedopalone kawałki węgla. Spieki są po przeciwnej stronie kosza zaś przy koszu wypala się dziura. Z węgla tego prawie nie powstaje zwykły popiół.
    Na pierwszym zasypie który był dobry z 150 kg węgla miałem niepełną szufladę popiołu - normalnego.
    Na drugim zasypie z tego węgla spiekającego się po spaleniu 30 kg szuflada była pełna (w większości były spieki koksowe)
    Co zrobić aby poprawić spalanie tego węgla, czy nierównomierne wypalanie na palniku może świadczyć o złym jego uszczelnieniu. Palnik uszczelniałem dwoma spoinami silikonowymi.
    Odpiszę we właściwym wątku i tam proszę pisać na temat problemów z ustawieniami:

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...groszek/page14
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

Strona 382 z 677

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony