dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 678

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #27

    Domyślnie

    W weekend upiekłem chleb dyniowy, który ostatnio w mojej rodzinie znalazł wielu amatorów. Zamieszczam przepis, choć niewykluczone, że ma on wielu autorów.
    Chleb dyniowy, ok. 1 kg
    Drożdże piekarskie (takie najpopularniejsze "Babuni", choć niedawno używałem drożdży suchych ok. 15 g - chleb wyszedł nawet lepszy, miał nieco inny zapach) 28 g umieściłem w 330 ml wody. Wymieszałem, a raczej maszynka wymieszała i pozostawiłem na 10 min.
    Następnie dodałem:
    100 g mąki żytniej 720
    500 g mąki pszennej 650
    1 łyżeczkę melasy z trzciny cukrowej, ale może być i miód i zwykły cukier
    2 łyżeczki soli, u mnie jest to 14 g - lepiej nie przesadzić, gdyż można przesolić, wtedy gorzej rośnie i jest oczywiście mniej smaczny i zdrowy
    40 g łuskanych pestek dyni.
    Składniki wymieszane - w maszynce przez ok. 15 min. Oczywiście można to zrobić ręcznie. Ważne jest, żeby ciasto miało konsystencje kleistą. Z moich doświadczeń - jeśli za mało wody, to gorzej rośnie.
    Potem ciasto przełożyłem do foremki wysmarowanej olejem (czyli już się rozstało z maszynką) i odstawiłem w ciepłe miejsce (ważne!) na ok. 2 godziny. Po tym czasie objętość ciasta wzrosła ok. 2-krotnie.
    Nagrzałem piekarnik do 220 C, w piekarniku ustawiam grzałkę dolną i na spód piekarnika stawiam garnek z wodą (bez plastikowych części - uchwytów, itp.). Do nagrzanego piekarnika wstawiam ciasto na 45 min. W piekarniku ciasto już nie rośnie, nawet wręcz lekko maleje - nie opada, tylko ucieka z niego część wody, więc staje się nieco bardziej zwarte. Nigdy nie używam górnej grzałki do chleba - chleb w tej temp. i tak jest najbardziej brązowe od góry, a użycie górnej grzałki sprawi, że się z góry przypali i dodatkowo wyschnie.
    Po 45 min wyłączam grzałki i pozostawiam jeszcze przez 10 min w zamkniętym piekarniku, a następnie wyciągam chlebek w foremce, pozostawiam 10 min na stole nadal w foremce, wyjmuję z foremki i kładę na ruszcie metalowym do wystygnięcia (często połowa chleba znika zanim całkowicie wystygnie!). Ważne jest stygnięcie chleba na takim ruszcie (np. metalowa podstawka pod garnki), gdyż wtedy jest chrupiący ze wszystkich stron. I dalej już tylko konsumpcja!
    Dynia nadaje chlebkowi fajny aromat oraz chrupkość. Pasuje dobrze z lekko słodkim ciastem, a chleb jest uniwersalny.
    Może ktoś wypróbuje? Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez nk ; 30-11-2014 o 22:41

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony